Dunja

Imam posadjen jedan hektar leskovacke dunje jesen 2012.Takodje nemam oprasivaca,trazio sam ali mi je receno da netreba.Leskovacka je delimicno samooplodba i to je sasvim dovoljno da rodi i da plodovi ostanu dovoljno krupni.Sa oprasivacima zna da prerodi i ostanu plodovi sitniji(ovo nije moje iskustvo,takomije preneto).
 
Kod nas ima Dunje bez Vranjanca i nema roda uopste.To je netacno da je samooplodna,kao pojedinacno stablo moze bez oprasivaca,ali na ceo vocnjak nemoze.
Da kazemo Leskovacka je delimicno samooplodna sorta ali se preporucuje oprasivac.
Moj Dunjik ima 10% Vranjanske.
 
xsenija,bolje posadi na vreme vranjsku,posto je dunjak 2012 ,kako bi leskovacka i vranjska stasavale zajedno . Ili pak veruj da ce bez oprasivaca biti super,pa me se seti kad dodje na rod :)
 
@stefanvoce
o kom svetu pricamo kad kazes da je najaromaticnija sorta i odakle ti to .to da kod nas ide to je tacno i da je dobro sve sto je nase i to je tacno :osmeh:
prosle godine je dolazio covek iz nemacke treba mu raznog voca i od dunje trazio je vranjsku ja sam normalno nudio leskovacku ali ne coveku u nemackoj trze samo vranjsku i nece leskovacku . (isti problem sam imao i sa sljivom trazio je pozegacu a nje nema za leka a ja mu nudio rodnu ,sreca te prosla godina bila luda rodna imala 26- brix-a njena sortna odlika 18 brix-a) pa da se odmah dogovorimo tu vranjsku sto nevalja dajte meni :osmeh:.
@mirko
gde je razlika 1 drvo ili 100 drveta koja je samooplodna ona je uvek samooplodna
 
nemam. ove godine zasadjujem 2 hektara . glavne sorte vranjska i leskovacka . i nesto manje po 50 kom. morava, asenica i pazardziska. sa tom kolicinom nadam se da pokrijem to sto mi traze. sadicu gustu sadnju kao i sve ostalo voce rastojanje 4,5x2 . ukoliko se u sledecih par godina pokaze da dobro ide prosiricu zasad .razlog sto sam izabrao vranjsku i leskovacku je taj da u srbiji najlakse da se nadju sadnice tih sorti. ne kazem nista lose o tim sortama ni o leskovackoj to je dobra sorta . ali najaromaticnija na svetu nije a i ne trazi je ceo svet. sad uopste je nebitno sta se meni ili mirku i stefanu svidja. sve je stvar ukusa . a mene interesuje samo ukus trzista i ono sto mogu da prodam a trziste srbije me ne zanima.
 
Leskovacka ( nasa domaca ) poreklom iz Turske,pa ne znam ni sto je Leskovacka? Proglasena je na medjunarodnom poljo. sajmu mislim u Berlinu za najbolju aromu i autenticnost ove vocne vrste.
 
Ja se razmišljam koje voće da posadim na 1,5ha.Nemam iskustvo nikakvo i nisam nikakav voćar.Ali volim i imam želju da sadim voće.Razmišljao sam o leski,šljivi,jabuci pa i dunji.Leska mi je mnogo komplikovana zbog sitnog ploda,šljive nešto imam a i generalno mnogo je ima,za jabuku sam čuo da ima mnogo prskanja a malo sam se zabrinuo oko ove Ervinije.
Jel postoji preparat čime bi se tretirala dunja da se spreči Ervinija?Osim bakra kao preventive?I da li je bakar kao preventiva dobar?
Interesuje me kao najbitnije da li je potreban sistem kap po kap za zasad dunje?
Hvala unapred.Pozdrav.
 
Koliko puta se prska ta dunja da bi bila lepa ,znaci ne za rakiju nego da bude konzumna. Inace dunja voli vodu i od nje raste :osmeh:
 
Prskanje 10 puta,kod mene se sve prska posebno,ne mesaju se preparati.Ne navodnjavam je,jedino sto na susi zna da bude malo sitnija,znaci klasicni zahtevi za vodom,nista posebno.Nije kao jabuka koja voli vodu.
 
Tako nesto sam i pricao sa covekom kaze da u kisnim godinama je prska do 15 puta , za navodnjavanje to kaze koliko vode toliko krupnoca .inace je iz Bogatica
 
Jeste u kisnoj godini znaju da zezaju bakterije,ono kad nakisne pa potpari stablo,tad je milina za moniliju ,plamenjacu.....pa treba prskati,zavisi kako ko misli sa cime .
Mirkem,ervinija zna da bude veliki problem u stvari najveci,kad pocne da jede drvo,tuga....Adekvatnog leka nema,mozda sekira?
 
Дуњу треба садити на брду гдје дувају вјетрови јер ту мање обољева. Комшија је имао ервинију прије неколико година на крушкама на стотињак метара од мојих дуња, али неким случајем се нису заразиле. Сада је тај воћњак запуштен, али ервиније тренутно нема.
 
U nameri sam da posadim oko 15 ari pod dunjom.Čitao sam forum i otprilike sve mi je jasno, jedino kakav je slučaj sa otkupom, tj. jer ima dovoljno zainteresovanih za otkup. Svestan sam da niko ne može da garantuje šta će biti sa otkupom dunje za nekoliko godina, ali čisto neke prognoze.Pozdrav
 
Ne znam za otkup, to nek ti kaže neko ko zna, ali znam da je rakija od dunje trenutno najpopularnija a po kafanama i kafićima se prodaje svakakvo đubre, tako da ako ne budeš imao otkup, možeš probati da nađeš stalnog kupca za rakiju, ako ispoštuješ proces pravljenja rakije i napraviš dobru, možeš i zaraditi više para nego na otkupu, a 15 ari nije velika površina tj nećeš imati toliko rakije da ne znaš šta sa njom...
 
Dunja je trazena,ima otkup,ali kad se cuje da je imas sami ce doci da uzmu za rakiju,za to je najtrazenija.Pakovanje u dzakove sve po redu.
 
Pa pisi javno zasto samo jednom ? Rasadnika ima puno obrati paznju pri odabiru. Sorte LEskovacka i 10% Vranjske ...
 
Balanstra me pitao preko pm. pa cu odgovoriti ovde zbog ostalih.

Balanstra:

Koliki su prinosi, koja je otkupna cena, koliko puta se prska, jel skupa hemija, djubrenje...?



Odgovor :

Prinosi zavise od tebe iskljucivo,kako je budes odrzavao tako ce ti radjati. Otkupna prosecna cena ove godine je bila 45 dinara za kilogram . Prska se 2x jesen 1-3x prolece ( prevencije od monilije,ervinije...mada sa ervinijom se tesko bori ko je navuce). Ervinija je najgora bolest kod dunje deluje infektivno-imunoloski , znaci da kada biljci padne``imunitet`` zbog nedostatka necega otvaraju se vrata i eto ti ervinije (ovo je najprostije receno).Krajnji lek ove bolesti je sekira,ukoliko se zapusti mnogo.Dalje prskanje imas u cvetu,uranoj fazi ploda pa na dalje.Koliko puta se prska zavisi od godine,ali na pr. 7-8 puta,sa prihranama folijarnim.Hemija je skupa ukoliko imas dosta sadnica,na tvojih 15-ak ari nece biti nista skupo. Djubri se stajnjakom u jesen + Vockal (vestacko djubrivo namenjeno za voce ) kolege bolje znaju koliko cega ima u njemu. I imas prolecno djubrenje ,bas se i ja raspitujem ovih dana,neko baca oko stabla NPK neko UREU , i ja bih voleo da znam sta je bolje,i koliko bacati po trogodisnjoj sadnici?????
Zemlja se obradjuje u jesen podrivacima ili tanjiracom (ukrstaju se tanjiri) kad zemlja malo odmekne,mada su podrivaci zakon. prolece kad krene trava onda obradjujes ,cime stignes ili sta ti je dostupno,sitnilica,roto-drljaca,ako nemas ovo onda opet ukrstas tanjire na tanjiraci....i tako celo leto...... Nek neko dopuni sta bi moglo jos....
Pozdrav!
 
Nazad
Vrh