Dunja

Može da bude i monilija ima je puno, kišno je bilo tokom cvetanja, ne mora da znači da je ervinija ali sigurno nije odbacivanje plodova.

Tesi me sto na kraju grane stoje lepi mladari u lepoj svetloj boji...ili se samo tesim a pravu sliku videcu za 10-20 dana. Danas isprskao sa Bakterijama, Zatom i instekcidom...
 
- - - - - - - - - -

Jos jedno pitanje, pocele su da mi nicu ove grancice ( da li su to vodopije- kako sam cuo tako nesto) Da li treba njih da secem-skidam?

Budi sretan što sa tako malo tretiranja uspeš da izguraš rod na dunjama, kraj maja i početak juna trenutak kada počinje da se vidno pojavljuje ervinija... uglavnom nebi ja sad ništa uklanjao i otvarao rane za mogući ulazak kojekakvih patogena.

- - - - - - - - - -

Pitanje za drugare. ....imam oko 550 stabala u 3 godini i oko 200 u 1 i 2 godini. Na ovim dunjama u 3 godini ima puno roda ali bas puno i ja bih voleo da je manje.
Problem : na grani ima oko 10 plodova. Plod se susi a sa niim i lisce koje se nalazi na rodnoj grani. Nema veze koji je rod po redu, suse se i prvi u nizu i 5 i 9 na grani i obicno se susi samo jedan plod do dva retko i 3 ploda.
Da li to dunja odbacuje visak pa se susi plod sa celom rodnom granom ili imam posetu od gospodjice Ervinije.....hvala na odgovoru...

Verovatno nije ervinija, uglavnom dunja jako neravnomerno cveta ja sam juče bio u voćnjaku i nailazim još na cvetove...plus loše vreme, kiša... provuče se nezaštićen cvet, dovoljno je prošetati kroz voćnjak i makazama ukloniti osušene plodiće.
 
tan što sa tako malo tretiranja uspeš da izguraš rod na dunjama, kraj maja i početak juna trenutak kada počinje da se vidno pojavljuje ervinija... uglavnom nebi ja sad ništa uklanjao i otvarao rane za mogući ulazak kojekakvih patogena.- - - - - - - - - -Verovatno nije ervinija, uglavnom dunja jako neravnomerno cveta ja sam juče bio u voćnjaku i nailazim još na cvetove...plus loše vreme, kiša... provuče se nezaštićen cvet, dovoljno je prošetati kroz voćnjak i makazama ukloniti osušene plodiće.
Imam i ja na nekoliko dunja cvet...misliš da bi bilo pametno da uklonim te osusene plodove ???
 
blago vama kada imate problem samo sa bolestima... ja juce obidjem dunje, i na parceli zateknem 12 polomljenih stabala... neko namerno isao i lomio. gde je moga celo da prelomi prelomio, a gde nije mogao celo, prelomio one 3 grane sto sam ostavio posle rezanja... to je radio u dva navrata, i nisam pametan sta cu da radim...
 
Оставиш му подсетницу за наук.

Послато са Lenovo P70-A уз помоћ Тапатока
 
[video]http://fotkica.com/slike.php?slika=1_51608798_Fotografija0004.jpg[/video]
[video]http://fotkica.com/slike.php?slika=1_83147503_Fotografija0005.jpg[/video]
[video]http://fotkica.com/slike.php?slika=1_299330966_Fotografija0011.jpg[/video]
[video]http://fotkica.com/slike.php?slika=1_748327501_Fotografija0010.jpg[/video]
[video]http://fotkica.com/slike.php?slika=1_68029774_Fotografija0009.jpg[/video]

evo kako izgleda na par slika....nema pravila, suši se u sredini plod sa listovima na toj rodnoj grani , a gore i dole sve normalno....ili treba vremena da se bolest razvije???
nisam pametan....
 
Ljudi,valjda ste dunje tretirali signumom,switchom ili nekim drugim fungicidom tokom cvetanja protiv monilije...
Ona je zanemarljiv problem u dunjama.

@Kole0603 ovo sa slika je ervinija i trebalo bi da intervenišeš sto pre i prekratiš grane (min 30cm ispod zaraženog dela uz obaveznu dezinfekciju makaza.Odsečene grane ne bacaj na zemlju,nego iznesi iz zasada i zapali.)
Ja sam prošle godine napravio grešku (nisam obavio rezidbu nakon pojave ervinije i ostavio sam zaražene grane-sve po savetu nekih "mudrih" zaštitara) i do jeseni sam izgubio pola stabala,šteta je bila nepopravljiva.Zato pamet u glavu i spasavaj što se spasiti može.
Pozdrav.
 
Ljudi,valjda ste dunje tretirali signumom,switchom ili nekim drugim fungicidom tokom cvetanja protiv monilije...
Ona je zanemarljiv problem u dunjama.

@Kole0603 ovo sa slika je ervinija i trebalo bi da intervenišeš sto pre i prekratiš grane (min 30cm ispod zaraženog dela uz obaveznu dezinfekciju makaza.Odsečene grane ne bacaj na zemlju,nego iznesi iz zasada i zapali.)
Ja sam prošle godine napravio grešku (nisam obavio rezidbu nakon pojave ervinije i ostavio sam zaražene grane-sve po savetu nekih "mudrih" zaštitara) i do jeseni sam izgubio pola stabala,šteta je bila nepopravljiva.Zato pamet u glavu i spasavaj što se spasiti može.
Pozdrav.

ma prskao sam sve redno što bi se reklo....skratio sam grane u nedelju, videću kako se razvija situacija, ja se tešio što iznad tih zaraženih plodova biljka normalno raste i razvija se, na vrhu lepi mladari....ko zna šta će se dešavati dalje....
 
Mislim da sam posle precvetavanja samo jednom prskao insekticidom (moram pogledati u svesku) prošle godine, a ove za sada samo u precvetavanju...
 
Ljudi kakva je situacija...kod mene po starom...iako sam prosle nedelje skinuo sve osuseno, opet stara prica...jedino se tesim sto mi se susi plod a dole i gore sve normalno a mladari rastu normalno ...ili se samo tesim...

Послато са 5010D уз помоћ Тапатока
 
Evo...
e08b30a2b78a643e8f33ab9210af8f5b.jpg
f56d6bdc8aaabae61ec7714811d1859d.jpg
d94ab9e51713bcf7f7c5cbd5e07fcd4a.jpg
7cb71f09e6008bf237a00590e295afb5.jpg
bdb30bb177925ba4eeffc0c771f3f1ea.jpg


Послато са 5010D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh