Dunja

U prvoj godini nisam skidao cvetove i verovatno ostavio otvoren prolaz za erviniju... od 800 osušilo se oko 150kom na jesen posadio nove... u drugoj godini malo ozbiljnije štitio osušilo se oko 30kom... treća i četvrta godina isto tako sušilo se po 25-30kom... uglavnom ja sam po prirodi optimista pa "se nedam" ali... polako me optimizam napušta, prošle godine sam imao oko 4,5t zbog suše bile su malo sitnije ove godine očekujem makar 8-10t ako bude tako borimo se dalje jer ima smisla a ako nebude "neodgovaram za svoje postupke".

- - - - - - - - - -

Pored dunja sam posadio trešnje, kajsije i šljive i ova tri voćnjaka su mi kao nacrtana dok dunje sramota me kako izgledaju...
 
Gledam dunje dobro se drže. Imam utisak kao da nema puno novog sušenja. Ima ervinine na starim stablima koje nisam povadio i sada napada zdrave grane, ali deluje mi da nema novog napada.
Kada se prolepsa vreme prskacu aminokoselinama, malo insekticid preventivno, prehranu preko lista i malo fungicid...boricemo se....

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk
 
Kakvo je stanje u dunjama, ja sam moju iskasapio i poskidao suve grane još jednom ću proći korektivno da poskidam ono što je preskočeno oventualno nova sušenja. Nego mi nekeko deluju sitne za ovo doba godine i pored ovolike kiše moraću uslikati da uporedimo krupnoću. Šta folijarno koristite od prihrane.
 
Kod mene stala ervinija, proletos sam skinuo par grancica gde sam na vreme video i od tad nista. Za sad je slicne krupnoce kao i kod komsija. Daleko je jesen, ne sekiram se za krupnocu... Inace malo je imam, samo za sopstvene potrebe. E, da, proredila je rod dosta, ali je dosta i ostalo...
 
Da li je neko koristio preparat BAKTERIJE? Po prilozima i reklamama resava bakteriozu u parici bolje od streptomicina. Mozda je marketinski trik, ali vredi pokusati.
 
Da li je neko koristio preparat BAKTERIJE? Po prilozima i reklamama resava bakteriozu u parici bolje od streptomicina. Mozda je marketinski trik, ali vredi pokusati.

Koristio sam Ja prošle godine u Dunji i stanje je kao što si i napisao, rešava bakteriozu samo u reklamama i prilozima, ne znam za Papriku ovo pišem za Dunju. Bakterije sam radio u kombinaciji sa Alliete flash-om i nisam uspeo da je suzbijem, ne znam da li smanjen napad jer prošle godine nije bilo toliko strašno kao ove. Ove godine nisam radio, makaze su mi jedini lek i prskanje Bakrom posle rezanja.
Zanimljivi su mi prilozi na YouTube gde se hvale kako preparat rešava problem Ervinije, mislim da svi Oni koriste Streptomicin.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko koristio preparat BAKTERIJE? Po prilozima i reklamama resava bakteriozu u parici bolje od streptomicina. Mozda je marketinski trik, ali vredi pokusati.
I ja prošle godine i nista....pocepala me ervinija. Zamenio 100 stabala, ali prošle godine sam kasno sekao zaražene grane..ove godine klasična prskanja ali sam u cvetanju išao sa Extrasolom...nemam novih oboljenja već se samo nastavilo na stablima koja su bila zaražena prošle godine a nisam ih povadio..i naravno redovni obilasci sa makazama i odmah uklanjam...i da ne ureknem ove godine mnogo mnogo manje ervinije...

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk
 
Cuj optimistu, hektar zemlje u Vojvodini 20.000 evra! Pa puna Srbija parloga, za 1000 evra mozes u Istocnoj Srbiji hektar njive (nekadasnje) druge ili trece klase da kupis. Jos toliko za pripremu zemljista i eto ti odlicne odmorene njive za vocnjak. NAJMANJI problem je zemljiste, problem su ervinija i stabilno trziste, plus potencijalno zasicenje trzista, plus gomila "dunjevaca" koje dunju ni uz put nisu videle, a niskom cenom konkurisu kvalitetnijim rakijama.
 
Ovo za cenu nije daleko od istine. Vece parcele je skoro nemoguce kupiti ispod 15.000 evra. U proteklih 15 dana cuo sam da su za par vecih parcela placali 28.000 , 22.000 i 21.000 evra po hektaru. Naravno novi vlasnici su lica dobro poznata iz novina...
 
Ma znam za cenu u Vojvodini, nevrira me sto forsiraju tu pricu oko vocarstva u njoj, dok npr niko ne prica koliko su bolji uslovi za to u drugim krajevima. Vojvodina je savrsena za ljude koji na veliko rade, ali prednost vocarstva je bas to da se moze raditi i na nasim sitnim i rasparcanim parcelama. Onaj ko ima para da kupi 100 hektara u Vojvodini sigurno ne ceka strucnjake iz BLIC- a da ga savetuju. Dobar besplatan savet treba malim proizvodjacima, oni veliki mogu da plate strucnjake za to...
 
Nazad
Vrh