Dunja

Ja nemam novih susenja , sve su mi ostaci od prošle godine. Plodovi su mi poprilično neujednaceni. I kao da imam nekih ozegotina ili od ovog vremena ili sam mi se čini da je venturija....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislio sam da će dunje biti sitne ali se polako šire. Polako se I žute. Ali mislim da nece za još jedno 20-tak dana....

Sent from my Passport using Tapatalk
 
Jel merio neko secer refraktometrom? Ili bolje pitano jel zna neko koje su neke prosecne vrednosti u brix-u ili sl za dunje?

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ista situacija. Koliko vidim uglavnom sve promene na stablima i plodu nam se podudaraju. Šta koristite za očuvanje ploda od truljenja posle , u ovoj fazi skupljanja (berbe) ploda

Ja sam zadnji put prskao protiv truleži pre jedno mesec dana, pre neki dan sam podkupljao opale i nisam primetio da ima truleži. Za sada količine koje imam uglevnom berem za poznate kupce pa nemam potrebu za dužim čuvanjem.

- - - - - - - - - -

Mislio sam da će dunje biti sitne ali se polako šire. Polako se I žute. Ali mislim da nece za još jedno 20-tak dana....

Sent from my Passport using Tapatalk

Do skoro su bile sitne i malo sam se zabrino... ali sada lepo nalivaju, negde sam pročitao da u ovoj fazi zrenja ako ima dovoljno vlage dunja dobija od 1% do 2% na težini dnevno.

- - - - - - - - - -

Imam jednog kupca (oko 2t) koji svake godine insistira na nešto ranijoj berbi, tako da za njega berem ovaj ili sledeći vikend a za ostalo ćemo videti.

- - - - - - - - - -

Jel merio neko secer refraktometrom? Ili bolje pitano jel zna neko koje su neke prosecne vrednosti u brix-u ili sl za dunje?

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka

Neznam u Brix-ima ali dunja ima između 8 i 12% čećera u sebi što realno nije malo za preradu ali je "teško dostupan" pa je bez pasiranja, enzima i kvasaca teško dobiti neke solidne količine rakije, ako zbog toga pitaš. Naravno ljudima je lakše turati šećer ali to više nije to. Ja sam trenutno na nekih 7.5l rakije od 43% na 100kg voća a znam ljude koji uz upotrbu enoloških sredstava dobijaju oko 10l rakije na 40-42%, naravno sve bez upotrebe šećera.
 
Meni se najavio lik za 4 tone. A ostalo će ići. Koliko planiraš da bude cena?

Sent from my Passport using Tapatalk
 
Ja sam trenutno na nekih 7.5l rakije od 43% na 100kg voća a znam ljude koji uz upotrbu enoloških sredstava dobijaju oko 10l rakije na 40-42%, naravno sve bez upotrebe šećera.

Da li mozda prodajete tu rakiju ?

Koja je cena ?

Saljete li postom ? ( bas su mi za sina stigle neke knjige brzom postom:osmeh: , pa nesto mislim

ako moze literarura mogla bi i rakija........nesto i za moju dusu:sjasi: )
 
Neznam u Brix-ima ali dunja ima između 8 i 12% čećera u sebi što realno nije malo za preradu ali je "teško dostupan" pa je bez pasiranja, enzima i kvasaca teško dobiti neke solidne količine rakije, ako zbog toga pitaš. Naravno ljudima je lakše turati šećer ali to više nije to. Ja sam trenutno na nekih 7.5l rakije od 43% na 100kg voća a znam ljude koji uz upotrbu enoloških sredstava dobijaju oko 10l rakije na 40-42%, naravno sve bez upotrebe šećera.

Pitam jer sam merio da vidim postotak secera...nisam iskusan u merenju sa ovom spravom a pritom dobijam vrednosti sadrzaja secera kao grozdje da merim....jeste ona slatka al cisto da uporedim sa drugima da znam koje su normalne vrednosti u praksi ....mada pre dve god je prijatelj merio pa izmerio 15%....
Ja sam prvi rod sve u rakiju i dostigao sam tih 10l ali kao sto si rekao lalvin kvasac...totalna dezintegracija ploda....bez secera...i prezadovoljan sam bio kvalitet vrh, prinos full, jedino prodaja slabo pa sad samo sa njive prodajem...jer svi bi kvalitetnu rakiju al ako moze po ceni sljivovice

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Meni se najavio lik za 4 tone. A ostalo će ići. Koliko planiraš da bude cena?

Sent from my Passport using Tapatalk

Za cenu nemam još pojma, ima par proizvođača u okolini koji ubijaju cenu (prošle godine je komšija kupio od jednog iz Temerina po 30din dok sam ja većinu prodao po 50din), ali komšija kad je uporedio sa mojom dunjom ove godine je naručio od mene. Nadam se opet sličnoj ceni.

- - - - - - - - - -

Da li mozda prodajete tu rakiju ?

Koja je cena ?

Saljete li postom ? ( bas su mi za sina stigle neke knjige brzom postom:osmeh: , pa nesto mislim

ako moze literarura mogla bi i rakija........nesto i za moju dusu:sjasi: )

Rakiju za sada ne prodajem, pečem onako za sebe (inače godišnje popijem od 0,5 do 1l rakije :osmeh:).

- - - - - - - - - -

Pitam jer sam merio da vidim postotak secera...nisam iskusan u merenju sa ovom spravom a pritom dobijam vrednosti sadrzaja secera kao grozdje da merim....jeste ona slatka al cisto da uporedim sa drugima da znam koje su normalne vrednosti u praksi ....mada pre dve god je prijatelj merio pa izmerio 15%....
Ja sam prvi rod sve u rakiju i dostigao sam tih 10l ali kao sto si rekao lalvin kvasac...totalna dezintegracija ploda....bez secera...i prezadovoljan sam bio kvalitet vrh, prinos full, jedino prodaja slabo pa sad samo sa njive prodajem...jer svi bi kvalitetnu rakiju al ako moze po ceni sljivovice

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka

Za takva "stručna rakiska pitanja" preporučujem ti da odeš na Fejs na grupu "Rakija i rakijaši". A što se tiče prodaje kvalitetne rakije to je tek priča za sebe zato se još neupuštam u pravljenje rakije za prodaju, svi znaju da dunja ne može biti 700din ali znam par ljudi koji prodaju zavidne količine po toj ceni a dunje kupuju od mene po 45-50din... šećer ne štede a peku i par tona jabuke a nemaju rakiju od jabuke...:sta::sta::sta:
 
Поздрав свима, интересује ме колико често заљевате дуњу у овој фази прираста. Посједујем мањи засад, 50ак стабала, лесковачке дуње са опрашивачем сорте врањанска.
 
Dudulebc Dunja naliva plod do zadnjeg dana, pa eto neke smernice. Cena standardno oko 50 dinara manje -više, što kaže Marčeta ima ovih što ubijaju cenu. Ja sam proteklih godina stavljao po 50 din. Uvek ode biću iskren plod je mogao biti i bolji ali je odlazilo po 50 , pa nekom na kraju spustim i 40. Ovih dana bi trebalo poznaniku koji je rezervisao pre par meseci da prodam po 40 ali samo zato što smo dobri, inače 50 dinara.
 
Поздрав свима, интересује ме колико често заљевате дуњу у овој фази прираста. Посједујем мањи засад, 50ак стабала, лесковачке дуње са опрашивачем сорте врањанска.


Ne znam koliko je pametno u ovoj fazi obilno zalivati dunju, kod mene ima dovoljno vlage i primetio sam da ima i puknutih plodova verovatno od viška vlage. Šta bi bilo da sam još zalivao mogu samo da zamislim, sigurno bi bile još krupnije ali verovatno više ispucale a te puknute treba prodati...
 
Koju veličinu dunje smatrate prvom konzumnom klasom, danas sam išao u voćnjak sa šublerom i preko 70% je 85-90mm, 15% je dosta krupnije 15tak% sitnije...
 
Шта вреди што је конзумна када је тешко продати.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imam ponudu odnosno potražnju za konzumnom dunjom,danas sam odneo uzorak a sutra će navodno da mi jave cenu. Prvi put prodajem kao konzumnu pa zato sam i pitao za mere ćisto da vidim kako ja stojim tu.
 
Imam ponudu odnosno potražnju za konzumnom dunjom,danas sam odneo uzorak a sutra će navodno da mi jave cenu. Prvi put prodajem kao konzumnu pa zato sam i pitao za mere ćisto da vidim kako ja stojim tu.

То је лепо. Мени човек хоће 3 тоне за ракију и скупо му по 40 динара....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jeste lepo zvuči ali tek kad čujem cenu videću koliko je zaista lepo, pa prošle godine je šljiva bila 40din... svi bi nešto džabe... sve više razmišljam da mi je potrebna jedna prostorija prepravljena u neku vrstu hladnjače jer zadnjih par godina kako radim sa dunjom negde krajem oktobra i u novembru počnu da zovu i da traže dunju kao popiz..., za sada sam sve uspevao da prodam u toku berbe ali mislim da bi bio komotniji kad bi mogao da skladištim dunju na mesec dva.
 
Nazad
Vrh