Dunja

Kod mene je dunja završena, bila je zdrava ali dosta sitna u odnosu na prošlu godinu da je bilo krupnoće sigurno bi bilo dosta jači rod ovako oko 4t. Što je najbitnije sve je prodato...
Koliko si imao stabala I koja godina? Ja u trecoj godini sa oko 500 stabala oko 2.4 tone....

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
Stabala oko 770( svake godine bilo zamene stabala), četvrta godina, sneg u aprilu u punom cvetu i ovo ludo leto.U proleće mi je inžinjer zaštite bilja predvideo rod od oko 7-9 tona ali neće baš uvek po planu...
 
Dragi dunjari, želeo bih da probam čuvene sorte hemus, asenicu, trijumf i šampion. Molio bih ko ima bilo koju od ovih sorti da mi proda po 1 kg da probam. Za dalji dogovor pišite na mail Macosd@gmail.com.......
 
Ja prodao moju dunju po 50 dinara oko 2 t . ovu koja je opala po 35 . ostavio nesto sebi za rakiju. Nego da pitam koliko je neophodno I vazno sada prskanje bakrom???

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
Ja prodao moju dunju po 50 dinara oko 2 t . ovu koja je opala po 35 . ostavio nesto sebi za rakiju. Nego da pitam koliko je neophodno I vazno sada prskanje bakrom???

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk

Koja je cena dunjevace ?

Verovatno ne prodajes ali znas realnu cenu , naime vise puta mi se desilo da mi nude poprilicno jeftino

( verovatno neko djubre sa vestackom aromom ) pa bih hteo da se imformisem koliko kosta prava prirodna .

Hvala
 
Koja je cena dunjevace ?

Verovatno ne prodajes ali znas realnu cenu , naime vise puta mi se desilo da mi nude poprilicno jeftino

( verovatno neko djubre sa vestackom aromom ) pa bih hteo da se imformisem koliko kosta prava prirodna .

Hvala

Malo i ja da se ukljucim obzirom da sam upravo poceo sa pecenjem dunje.
Cena od Eur 10 po litri je da imate vrlo malu zaradu, da ne kazem mizernu. Vise se isplati prodati dunju po 50din kg nego je peci.

Po 10 eur litru ja prodajem rakiju ali samo ako se uzme preko 5litara, sve ispod ide za 1.500 dinara po litri.
Ali kako zivimo u zemlji u kojoj je platezna moc gradjanstva mala i kako na trzistu postoje razne dunjevace sa vrlo niskom cenom nemam bas mnogo zainteresovanih za pravu dunjevacu. Imam kupce koji rade u Austriji i nose od mene rakiju i to balon od 5l za Eur 50 i onda tamo mogu da prodaju odmah litru za minimum Eur 35.
U svakom slucaju imam velike zalihe rakije koju necu prodati po maloj ceni makar je poklonio ili popio.
 
Ko je pekao dunjevaču sa dozvoljenom količinom šećera, taj zna koja se količina dobija i koji kvalitet,slažem se za cenu od 10eu. i više. Preterano mnogo ima aromatizovanih dunjevača,kao i šećeruša,takve rakije obaraju cenu pravoj dunji.
 
Ja je pečem bez šećera i u komšiluku sam zbog toga crna ovca :osmeh:, sad je moderno da mešaju dunju sa jabukom... sve su to prevare... najgore ako pečeš za prodaju pa se boriš za tržište sa onima koji je prodaju za 700din, nemoguća misija... svi bi da piju dunju a da je plate jeftino, neide... ustvari izgleda da prolazi, malo ljudi danas gleda na kvalitet. Pre neki dan me čovek ubeđuje da njegova dunja mešana sa jabukom nije prevara bolje i tako nego da je šećeruša... možda i jeste tako ali, kažem mu ja ako u restoranu naručiš i platiš kilu jagnjetine a dobiješ deo jagnjećeg pečenja a deo pilećeg zar se nećeš osećati prevareno...:sta:
 
Malo i ja da se ukljucim obzirom da sam upravo poceo sa pecenjem dunje.
Cena od Eur 10 po litri je da imate vrlo malu zaradu, da ne kazem mizernu. Vise se isplati prodati dunju po 50din kg nego je peci.

Po 10 eur litru ja prodajem rakiju ali samo ako se uzme preko 5litara, sve ispod ide za 1.500 dinara po litri.
Ali kako zivimo u zemlji u kojoj je platezna moc gradjanstva mala i kako na trzistu postoje razne dunjevace sa vrlo niskom cenom nemam bas mnogo zainteresovanih za pravu dunjevacu. Imam kupce koji rade u Austriji i nose od mene rakiju i to balon od 5l za Eur 50 i onda tamo mogu da prodaju odmah litru za minimum Eur 35.
U svakom slucaju imam velike zalihe rakije koju necu prodati po maloj ceni makar je poklonio ili popio.

Hvala na informaciji . ( meni covek sljivu nudio po 450 a dunju po 700 din :sjasi: )

Sada bar znam u kojim se okvirima krece cena .:osmeh:

Osim cene , na sta jos treba obratiti paznju prilikom degustacije kako bi se sa sigurnoscu utvrdilo da je dunjevaca "prava" ?

Nego , jel saljete rakiju postom :sta: ( ima li neki popust za forumase:haha:)
 
Hvala na informaciji . ( meni covek sljivu nudio po 450 a dunju po 700 din :sjasi: )

Sada bar znam u kojim se okvirima krece cena .:osmeh:

Osim cene , na sta jos treba obratiti paznju prilikom degustacije kako bi se sa sigurnoscu utvrdilo da je dunjevaca "prava" ?

Nego , jel saljete rakiju postom :sta: ( ima li neki popust za forumase:haha:)

Za 700 dinara ja bi kvalitetnu sljivu prodavao, a dobija se skoro duplo vise litara od dunje u pecenju.

Niko vise ne ceni rad koji je kod dunje potreban, a najmanje znanje koje se godinama sticalo da bi se prava dunjevaca ispekla. A moramo se sloziti da znanje i trud imaju svoju cenu koju mozemo da naplatimo samo preko prodaje kvalitetne rakije, a to je kod nas nemoguca misija.

Mozemo samo da pretpostavimo koja bi bila cena registrovane dunjevace kod nas, gde na proizvodnu cenu treba da stavimo i razne druge troskove, porez, takse, amortizaciju kazana itd. Cena proizvodnje bi onda izasla preko Eur 20 po litri siguran sam, plus treba proizvodjac nesto i da zaradi. Sa pomenutom cenom veliki procenat stanovnistva u Srbiji bi pre otislo da kupi neki viski nego kvalitetnu domacu rakiju koja je po kvalitetu bolja od viskija (barem po meni).

Problem je kod nas kako i kolege gore navode sto se dunja mesa sa jabukom i time dobija kako kazu isti kvalitet plus dodaje se nedozvoljena kolicina secera. Kolega Marceta.b. je lepo objasnio sta znaci dodavanje jabuke.

Sto se tice prepoznavanja dobre dunjevace postoje nekoliko emisija na agrotv-u gde strucnjaci govore kako moze da se prepozna, ja licno prvo zagrejem casicu glanovima i onda je probam, mora da bude pitka, miris iste mi nije toliko bitan vec ukus. Ako posle prvog gutljaja uspete da osetite koja je vocka u pitanju i ako je taj ukus postojan, radi se o kvalitetnoj domacoj rakiji. Takodje rakija treba da je malo masna, tj. da ostaje njen trag na staklu, to je dokaz da se pekla polako kako i treba.

Rakiju naravno saljem postom,a za istinske ljubitelje rakije popust postoji naravno. :)
 
Hvala na informacijama , vidi se da poznajete materiju i da se nesto nauciti .

Problem sa falsh dunevacom je sto se pravi i u industrijskoj formi , zvanicno , flasirano sa etiketom i u ogromnim kolicinama.

Pio sam takvu ( fabricku ) u lokalnoj renomiranoj kafani ( Zavicaj ) i osim mirisa nisam bas osetio neki ukus .

E sad tesko je to dokazati , a gazdu kad pitate jel dunja on pokaze original ambalazu i za njega je to zakon .

Nisam neki ljubitelj rakije ali kuci volim da imam od svake vrste po nesto ( sljiva ,loza , jabuka , viljamovka ) a sada

sam u potraznji za dunjevacom pa kad mi neko dodje ja ponudim ceo asortiman i malo se sepurim .

Inace slazem se sa vama i smatram da su ukusnije nase vocne rakije od ovih stranih na bazi kukuruza i ostalih zitarica
 
  • Like
Reagovanja: zis
Ja je pečem bez šećera i u komšiluku sam zbog toga crna ovca :osmeh:, sad je moderno da mešaju dunju sa jabukom... sve su to prevare... najgore ako pečeš za prodaju pa se boriš za tržište sa onima koji je prodaju za 700din, nemoguća misija... svi bi da piju dunju a da je plate jeftino, neide... ustvari izgleda da prolazi, malo ljudi danas gleda na kvalitet. Pre neki dan me čovek ubeđuje da njegova dunja mešana sa jabukom nije prevara bolje i tako nego da je šećeruša... možda i jeste tako ali, kažem mu ja ako u restoranu naručiš i platiš kilu jagnjetine a dobiješ deo jagnjećeg pečenja a deo pilećeg zar se nećeš osećati prevareno...:sta:

Imam mali vocnjak, onako za sebe i reci mi koliko se okvirno dobije rakije bez dodatka secera, nju nisam nikada pekao i ne znam.. Ako i budem dodavao , dodacu po par kila meda umesto secera..
 
Imam mali vocnjak, onako za sebe i reci mi koliko se okvirno dobije rakije bez dodatka secera, nju nisam nikada pekao i ne znam.. Ako i budem dodavao , dodacu po par kila meda umesto secera..

Zadnjh par godina ispečem samo za sebe od oko 300kg dunja i uglavnom dobijem od 22 do 24l dunjevače, e sad za dogodine planiram da nabavim malo bolji mlin i da probam sa kvascima i enzimima po tvrdnjama čoveka koji se ozbiljno bavi rakijom od dunje ako se sve maximalno ispoštuje može se dobiti i 10tak litara... mada sam ja zadovoljan i sa ovim mojim količinama. Bitno je da dobro uzri na grani pa posle branja je držim u podrumu još oko 2 nedelje i onda mlevenje.
 
Da, pa onda stvarno nema logike da kosta 700 din..Sirovina, kazan, ogrev, rad.....Uf ,ko zna koliko je jabuke u tim od 700 din..
 
100 kg plodova je 5 hiljada, kroz rakiju tesko se tu uklopiti a gde je rad i angazovanje - najbolje prodati plod
 
Od 100kg dunje sa oko 10kg secera dobije se 7-8 litara rakije od dunje...pa sad sami izvucite zakljucak. Onu pravu dunjevacu niko ne prodaje ispod 10e.
Prava dunjevaca ne mirise jako...


Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
Od 100kg dunje sa oko 10kg secera dobije se 7-8 litara rakije od dunje...pa sad sami izvucite zakljucak. Onu pravu dunjevacu niko ne prodaje ispod 10e.
Prava dunjevaca ne mirise jako...


Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk


Od 100kg dunje bez dodavanja secera a uz dodavanje kvasca i enzima može se dobiti i 10tak litara kvalitetne rakije.Ovo gore sto si napisao je recept za secerusu i brlju.Dunja sama ima dovoljno secera i ne treba ga dodavati.
A od
10kg secera dobije se 7-8 litara alkohola i za to ti ne treba bilo kakvo voce
 
Od 100kg dunje sa oko 10kg secera dobije se 7-8 litara rakije od dunje...pa sad sami izvucite zakljucak. Onu pravu dunjevacu niko ne prodaje ispod 10e.
Prava dunjevaca ne mirise jako...


Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
Teorijski 1kg šećera nakon vrenja daje oko 0,6l alkohola, odnosno svedeno na jačinu od 50 stepeni 1,2l rakije sa alkoholom od šećera. Problem sa dunjom je što stiže u jesen kada je već hladno, fermentacija bez odgovarajućih kvasaca neće ni da krene i zato rezultat bude jako malo rakije a u kazan se stavlja faktički neprevreo kljuk.
 
Nazad
Vrh