Dunja

Ja nemam pojma gde sam i sta citao da bih sada naveo, ali se secam zakljucka tih citanja i diskusija, ureze mi se u glavu pa prenosim dalje ako znam da je provereno.

Ne protivim se da mi neko promeni misljenje, a opet mislim i da ga malo preterasmo te da je bitnije NE uzeti neku glupost nego gledati bas u gram sta je bolje.

Ja recimo kosticavo voce vec 4 godine nisam prskao bakrom u jesen, samo na prolece i to kad svi kazu da je kasno, pa jos roknem dozu mosh da farbas plug u plavo :)
 
Oktopod ovo za dozu u proleće, prepisaću od tebe :) danas počupao dvadesetak komada... Drugar koji mi je pomagao , sve vreme me je zezao ,šta ja to zapravo radim i gde je svrha svega toga( nisam imao odgovor) . Što se tiče količine aktivne materije , ne bih o tome mora se čitati... Ali iz iskustva funguran se prilično dobro lepi. Ne možeš ga oprati sa traktora , atomizera...
 
Ovo je momenat kad prskam, 50 gr Fungurana na 10 lit vode, tj pakovanje od kilo na 200-250 litara. Svake druge godine stavim i ulje 1% tj litar ulja na 100 lit vode.

 
Oktopod ovo za dozu u proleće, prepisaću od tebe :) danas počupao dvadesetak komada... Drugar koji mi je pomagao , sve vreme me je zezao ,šta ja to zapravo radim i gde je svrha svega toga( nisam imao odgovor) . Što se tiče količine aktivne materije , ne bih o tome mora se čitati... Ali iz iskustva funguran se prilično dobro lepi. Ne možeš ga oprati sa traktora , atomizera...
 
Ni ja ne znam gde sam nasao taj podatak, da je najbolje koristiti funguran i bakar koji je u njemu, kad se setim napisacu. Mada ako je verovati reklamama, onda nordox prevazilazi u svemu funguran. Samo treba cekati rezulatate i iskustva jos nekog vocara, pa uporediti.
 
Ovo je momenat kad prskam, 50 gr Fungurana na 10 lit vode, tj pakovanje od kilo na 200-250 litara. Svake druge godine stavim i ulje 1% tj litar ulja na 100 lit vode.


Dunja kada dođe do ove faze cvetnih pupoljaka je već dobrano olistala, još treba paziti na ranije kretanje Vranjske u odnosu na Leskovačku... par dana je u pitanju ali dovoljno da se oprlji list na Vranjskoj (ona je u fazi "mišijih ušiju" dok Leskovačka tek kreće) ako se čeka poslednji trenutak na Leskovačkoj (meni se desilo)
 
@marceta slazem se, izneo sam za tresnju, sto znaci da i na dunji ne moze da bude steta ako se vidi da su pupoljci nabubrili, a to je sad vec i po strucnjacima bolji momenat nego u januaru februaru kad sve stoji.

Sto se preparata tice, ja nemam nista protiv da mi neko promeni misljenje.

Ako matematika kaze da je nesto bolje, pa i u praksi ljudi kazu da su zadovoljni, onda je to i po meni bolje. Samo sam izneo podatak od pre godinu dve dana, da li je na trziste izaslo sta bolje iskreno i ne pratim, imam kosticavo voce, tu nema velikih problema vezano za bakarne zastite.
 
Gledao sam na googlu sada slike od Neoram-a i mislim da ga do sad nisam viđao uopšte kod nas u prodaji... eventualno ako mu niska cena ne opravdava kupovinu u protivnom uzmi proverene preparate.
 
Znači Neoram i Nordox su oksilohloridi a Funguran i Everest su hidroxidi ?

- - - - - - - - - -

Jel ima tu neke razlike u vremenu korišćenja ( stepen razvitka voćke tokom sezone) ili u samom kvalitetu delovanja...bez obzira na procenat bakra?
 
Je...ga , ko će se snaći u svim tim detaljima!
No, koji se kad koristi, to je glavno pitanje?
Da li to što ima tako različitih oblika povezivanja na molekularnom nivou...podrazumeva različito vreme korišćenja u fazi bolesti ili fazi razvitka biljke ili pokrivaju različite bolesti...ili je pak svejedno, nego jedni brže/bolje deluju...ili ne?
 
Znači uzmeš onaj najjeftiniji, ili najpristupačniji i furaš...
I zašto su pravili toliki spektar preparata?
Valjda svaki proizvođač na svoj način...
 
Hidroksid je valda formulacija koja "lakše" deluje na patogen, brže deluje , kako sam negde pročitao već je spremna da deluje, dok oksihlorid "teže" prelazi u oblik koji deluje na patogen. Nisam stručan da bih bolje objasnio, ali po tekstovima hidroksid navodno brže i bolje deluje.
 
Nazad
Vrh