Dunja

I mene to muči. Neće list da opadne za ko zna koliko. Evo ga zelen i tvrd kao i junu i teško se skida sa grane.
Ja danas povadio 145 komada da presadim. Još sledeće godine da vidim kako ide, ako ne ide sve napolje. Ubi ervinija....

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
 
I ja čekam da padne kiša i omekša zemlja pa da povadim dvadesetak, mada realno moglo bi mnogo više ali neću više da se trošim na sadnice. Ubaciću oko 17 komada novih pa ćemo videti. Tvrdoglav sam bez potrebe...
 
Kakva je razlika (ili sličnost) u delovanju između Everesta i Fungurana?
Kapiram da su oba na bazi bakra, no ne znam da li su istovetni ( samo različiti proizvođači) ili samo slični?
 
Kod oba je aktivna materija bakarhidroksid, mislim da Funguran ima oko 30tak % više aktivne materije. Koristim oba preparata ali dajem glas funguranu imam osećaj da se teže spira, neko je ovde na forumu napisao a i lično sam se uverio da je traktor dosta teže oprati posle Fungurana nego posle ostalih bakarnih preparata.
 
Hvala na odgovoru! A pitanje sam postavio, jer je neko iz mog okruženja pominjao Everest kao sredstvo za prskanje u ovom dobu godine...a ja sam do sada koristio samo Funguran, pa reko da proverim koji je "bolji"...
Hvala!
 
Everest je za vikendase. Bakar u vodi, slaba koncentracija, glupa formulacija.

Funguran je najbolji.
Mene interesuje da li je potrebno dodavati ulje u funguran za prolecno tretiranje ili nema potrebe, jer pise da se izuzetno tesko spira kisom. To prvo, a drugo, koji bi insekticid mogao da se doda uz funguran pri prolecnom prskanju, da suzbije gusenica u startu, koje su u nasem kraju pocele masovno da se pojavljuju. Ove godine ko nije prskao, voce je bilo potpuno bez lisca, ne znam kako se uopste oporavilo. Da li je bolji sistemik ili sa lokalnim dejstvom?
 
Pa gledas formulaciju i kolicinu aktivne materije (bakra) u preparatu.

Najbolja formulacija je kazu bakar-hidroksid a za njim bakar-oksihlorid. Procitas sta pise na jednom drugom trecem, izdvojis ove sa bakar-hidroksidom, onda od njih odaberes onaj sa najvisom koncentracijom bakra.
Zato ja kazem Funguran, jer je bakar-hidroksid i ima ga verovatno najvise od svih preparata. Plus sto mu je sastav takav da tvrde da se teze spira. Ja sam isao sa 50 grama na 10 litara vode i to na prolece kada pupoljci na tresnji se vec zelene. Faza beli baloni je prekasno.

Sto se ulja tice, ono je potrebno kao insekticid i akaricid, gusi jaja, ubija insekte. Uz to pomaze da se preparat teze spira, ali mu nije to namena.
 
Pa gledas formulaciju i kolicinu aktivne materije (bakra) u preparatu.

Najbolja formulacija je kazu bakar-hidroksid a za njim bakar-oksihlorid. Procitas sta pise na jednom drugom trecem, izdvojis ove sa bakar-hidroksidom, onda od njih odaberes onaj sa najvisom koncentracijom bakra.
Zato ja kazem Funguran, jer je bakar-hidroksid i ima ga verovatno najvise od svih preparata. Plus sto mu je sastav takav da tvrde da se teze spira. Ja sam isao sa 50 grama na 10 litara vode i to na prolece kada pupoljci na tresnji se vec zelene. Faza beli baloni je prekasno.

Sto se ulja tice, ono je potrebno kao insekticid i akaricid, gusi jaja, ubija insekte. Uz to pomaze da se preparat teze spira, ali mu nije to namena.

Ponovo pitam navedi jedno nezavisno istrazivanje da je bakar u obliku bakar hidroksida najbolji. Nordoks ima 750gr bakra po kg, istina u obliku bakar oksida, sto je 50% vise nego sto ima funguran. Sto se tice spiranja ni ja od nordoksa ne mogu da operem traktor.
 
Nije svaki bakar isti

FACEBOOK

copper-sulphate-pentahydrate-500x500.jpeg




POSETITE STRANICE: Apoteka; Voćarstvo; Vinogradarstvo; Povrtarstvo; Ratarstvo
Trgovacki nazivi bakarnih preparata: CuproCaffaro, Neoram, Nordox, Kocide, Blauvit, Funguran, Blue bordo...

Kada se odlučujemo za bakarne preparate mi se obično vodimo marketinskim preporukama tj trgovackim nazivima retko ko uzima u obzir aktivnu materiju.
Bakar može biti u različitim oblicima (aktivna materija) i kao takav se primenjuje u biljnoj proizvodnji:

- bakar II oksid
- bakar hidroksid
- bakar oksihlorid …

Svaki od ovih molekula ima svoju specifičnost poput brzog šok efekta, dugog delovanja, teškog spiranja itd. Medjutim svaki ovaj molekul u sebi sadrži različitu količinu bakarnog jona.
Cilj svakog poljoprivrednog proizvadjaca je da uradi kvalitetno posao sa manje para. Bar bi tako trebalo da bude.
Za delovanje na biljne bolesti je najbitniji bakarni jon, a ne ceo molekul (aktivna materija)

Aktivna materija (molekul) iz preparata se sastoji od atoma bakra (jona) koji ima atomsku masu od 63.546 i ostatka koji direktno ne utice na ciljanu biljnu bolest.
Tako npr imamo aktivne materije
- Bakar oksihlorid - formula:Cu2(OH)3Cl - molska masa je 213.56g/mol. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je: 59.51%

- Bakar hidroksid - formula: Cu(OH)2 - molska masa je 97.561. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je 65%
- Bakar ( II ) oksid - formula: Cu2O - molska masa ja 143.09. imamo dva atoma bakra u molekulu. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je 88.2%
Na osnovu ovog se može zaključiti koji bakar je najkoncentrovaniji.

Ali količinu bakarnog jona u preparatu pre svega zavisi od količine aktivne materije (molekula) u preparatu.
Tako na primer posmatramo bakar hidroksid u sledećim preparatima:

Everest ima 368,5 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 240gr bakarnog jona (65%)
Kocide 2000 ima 538 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 350gr bakarnog jona (65%)
Funguran OH ima 770 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 500gr bakarnog jona (65%)
Možemo zaključiti da za isti posao koji uradi jedan kilogram Fungurana OH treba dva litraEveresta ili 1,5kg Kocide 2000. Ovo takodje treba uzeti u obzir kada odlucite koji ćete preparat koristiti, jer cena pakovanja ne znači najnižu cenu na 100 ili 1000 litara vode.
Možete uporedjivati i različite aktivne materije tako što iz količine aktivne materije izvadite procenat bakra koji ona sadrži (59,51%, 65%, 88,2%).
Tek nakon pomenutog treba posmatrati cenu.

Jeste malo komplikovano ali štedi novac.

Kopirao sam tekst u celosti.
Iz ovoga sto pise gore, nordoks ima i manje aktivne materije od fungurana, plus sto bakar hidroksid ima sam po sebi vise bakarnih jona.
Po ovome bi trebalo da je funguran od svih preparata koje ste pomenuli "najbolji".
 
Nije svaki bakar isti

FACEBOOK

copper-sulphate-pentahydrate-500x500.jpeg




POSETITE STRANICE: Apoteka; Voćarstvo; Vinogradarstvo; Povrtarstvo; Ratarstvo
Trgovacki nazivi bakarnih preparata: CuproCaffaro, Neoram, Nordox, Kocide, Blauvit, Funguran, Blue bordo...

Kada se odlučujemo za bakarne preparate mi se obično vodimo marketinskim preporukama tj trgovackim nazivima retko ko uzima u obzir aktivnu materiju.
Bakar može biti u različitim oblicima (aktivna materija) i kao takav se primenjuje u biljnoj proizvodnji:

- bakar II oksid
- bakar hidroksid
- bakar oksihlorid …

Svaki od ovih molekula ima svoju specifičnost poput brzog šok efekta, dugog delovanja, teškog spiranja itd. Medjutim svaki ovaj molekul u sebi sadrži različitu količinu bakarnog jona.
Cilj svakog poljoprivrednog proizvadjaca je da uradi kvalitetno posao sa manje para. Bar bi tako trebalo da bude.
Za delovanje na biljne bolesti je najbitniji bakarni jon, a ne ceo molekul (aktivna materija)

Aktivna materija (molekul) iz preparata se sastoji od atoma bakra (jona) koji ima atomsku masu od 63.546 i ostatka koji direktno ne utice na ciljanu biljnu bolest.
Tako npr imamo aktivne materije
- Bakar oksihlorid - formula:Cu2(OH)3Cl - molska masa je 213.56g/mol. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je: 59.51%

- Bakar hidroksid - formula: Cu(OH)2 - molska masa je 97.561. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je 65%
- Bakar ( II ) oksid - formula: Cu2O - molska masa ja 143.09. imamo dva atoma bakra u molekulu. Procenat učešća atoma bakra u molekulu je 88.2%
Na osnovu ovog se može zaključiti koji bakar je najkoncentrovaniji.

Ali količinu bakarnog jona u preparatu pre svega zavisi od količine aktivne materije (molekula) u preparatu.
Tako na primer posmatramo bakar hidroksid u sledećim preparatima:

Everest ima 368,5 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 240gr bakarnog jona (65%)
Kocide 2000 ima 538 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 350gr bakarnog jona (65%)
Funguran OH ima 770 gr/kg bakar hidroksida a to je oko 500gr bakarnog jona (65%)
Možemo zaključiti da za isti posao koji uradi jedan kilogram Fungurana OH treba dva litraEveresta ili 1,5kg Kocide 2000. Ovo takodje treba uzeti u obzir kada odlucite koji ćete preparat koristiti, jer cena pakovanja ne znači najnižu cenu na 100 ili 1000 litara vode.
Možete uporedjivati i različite aktivne materije tako što iz količine aktivne materije izvadite procenat bakra koji ona sadrži (59,51%, 65%, 88,2%).
Tek nakon pomenutog treba posmatrati cenu.

Jeste malo komplikovano ali štedi novac.

Kopirao sam tekst u celosti.
Iz ovoga sto pise gore, nordoks ima i manje aktivne materije od fungurana, plus sto bakar hidroksid ima sam po sebi vise bakarnih jona.
Po ovome bi trebalo da je funguran od svih preparata koje ste pomenuli "najbolji".

Ljudi jeste vi imali matematiku u skolama. Da bi se izracunalo gde ima najvise bakra nije potrebna visa matematika.
Da Funguran OH ima 770 gr po kg, a nema jer na kesici a i u literaturi pise da ima 500 gr, onda bi 770 trebalo pomnoziti sa 65% i dobili bi 500,5 gr.
Nordox ima 750 gr po kg pa, posto je u obliku bakar oksida, puta 88,2% te dobijamo 661,5 gr.
Koliko znam 661,5 je jos uvek vece od 500,5.
 
Bio je ranije i champ dp, koji je imao najbolju cenu ako se gleda cena po gramu aktivne supstance, ne znam da li ga jos ima, kad sam ga trazio nije ga bilo, kad mi nije trebao tad su mi nudili :)
Funguran je ok, dobro se zalepi.
Na proleće ću ići i sa uljem, ranije sam preskako.
 
U pravu si potpuno. Ja sam citao sta pise, a nije tacno. Jos sam razumeo da je nordox u obliku bakar oksihlorida. Nije tacno ni da u funguranu ima 779gr/kg aktivne materije, vec 500 kao sto si i rekao. Ko zna kad je ovo pisano, verovatno kad se pojavio funguran, pa su postepeno smanjivali kolicinu aktivne materije. Tako da je nordox mnogo, mnogo jaci preparat, jer funguran ima samo 325g bakra, dok nordox ima 661,5 kao sto je Sloba31 izracunao. Razlika u ceni oko 200 din, a duplo jaci. Sto se tice spiranja i ostalih prednosti, to neka napise neko iskusniji. Ja sam procitao negde da se preporucuje bakar hidroksid, mada mislim da je to vezano za papriku.

https://www.syngenta.rs/sites/g/files/zhg351/f/syngenta-nordox_liflet.pdf?token=1489410410
Koliko vidim iz ovog linka, nordox je nesto najnovije i najkvalitetnije sto se tice bakra i primene istog u vocarstvu. Ispravite me ako gresim.
Sad se ja zahvaljujem Slobi31 na ispravci!


Champ je sigurno bolji od fungurana jer ima vise aktivne materije.
Champ DP Proizvodjač: Nufarm, AustriaZastupnik: Agrimatco DipkomAktivna materija: bakar hidroksid 655 g/kgFormulacija: vododisperzibilne granule (WG)

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh