Dunja

Zasad je u petoj godini, posađeno je oko 800 stabala, stim da sad ima oko 600 stabala u petoj godini ostalih 200 je menjano svake godine po malo... mislim da ću godinu završiti sa oko 11t ukupnog roda od toga blizu 1t opalih, natrulih, sitnih... koje ću ja iskoristiti za rakiju ostalo će biti prodato.

- - - - - - - - - -

Marceta ,gde se nalazi dunja ?

Bukovac, sa sremske strane Novog Sada.
 
ZA MARCETU A sto si se razocarao ove cene koje si pomenuo mi deluju sasvim ok e sad neznam kakva je sto se tice tretiranja hemijom verujem da nije zahtevna i kakva je za skladistenje pozz
 
Ma ok je cena a i prodaja ide fino... ali ako si pročitao zamenio sam 200 stabala za četiri godine dosta stabala je izmasakriranio rezanjem suvih grana... ervinija ubija... to baš ume da demorališe čoveka...

- - - - - - - - - -

Zato sam pre neki dan i napisao "konfuzija jbte", sa jedne strane ima roda, solidna cena, solidna prodaja a opet sa druge strane sušenje, ervinija, borba...
 
Ma ok je cena a i prodaja ide fino... ali ako si pročitao zamenio sam 200 stabala za četiri godine dosta stabala je izmasakriranio rezanjem suvih grana... ervinija ubija... to baš ume da demorališe čoveka...
Ја сам у сличној ситуацији, ове године морам да пресадим око 120 комада.
У четвртој сам години, посадио укупно 750 комада, са ових 120 пресадио сам око 300 .....уби ервинија....и нисам паметан како даље....


Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
 
Ne znam, par dana mislim... idem dalje, menjaću osušene, nije loše i ovako... onda kažem sam sebi pa jbte možda ću se za par godina kajati što ranije nisam povadio dunje, ovu jesen sadim nešto drugo između... i tako par dana za, pa par dana protiv... blago ludilo...
 
Dosta sitna, malopre sam merio, sa cetvorogodisnjeg stabla oko 50 dunja, tacno 10 kg, savrseno zdrave, vec mesec dana nijedna nije otpala. Znaci prosecna tezina 200 grama...
 
Drugari ,da li neko moze da mi objasni razliku izmedju ploda dunje koji je "dlakav" I onog koji nije ?
Da li je to razlika u sortama ??

Verovatno je razlika u sortama, ja imam samo Leskovačku i Vranjsku tako da nemogu da pišem o drugim sortama ali se dešava da kada plod dobro uzri nema ili ima jako malo dlačica.

- - - - - - - - - -

Kako je prosao ovogodisnji otkup, cena, plasman? Da znam sta me ceka...

Ako se potrudiš prodaćeš sve brzo i lako... od 40 do 80din... malo se potrudiš oko sortiranja, ranijih godina sam brao sve na red za rakiju ali mislim da se isplati malo potruditi oko sortiranja izvuče se bolja prosečna cena, ali... evo i danas sam išao da sečem suve grane...
 
Jel istina to sto mi je jedan prijatelj rekao da dunje ne valja saditi u blizini kruske jer ih onda ervinija rastura jos jace?
Kao, predje sa kruske
 
Verovatno je razlika u sortama, ja imam samo Leskovačku i Vranjsku tako da nemogu da pišem o drugim sortama ali se dešava da kada plod dobro uzri nema ili ima jako malo dlačica.

- - - - - - - - - -



Ako se potrudiš prodaćeš sve brzo i lako... od 40 do 80din... malo se potrudiš oko sortiranja, ranijih godina sam brao sve na red za rakiju ali mislim da se isplati malo potruditi oko sortiranja izvuče se bolja prosečna cena, ali... evo i danas sam išao da sečem suve grane...
Teško da ide brzo I lako, iako se trudiš. Svi bi po 25 dinara. Kažu ima oko Smedereva I Trstenika po 25. A dunja brana, u gajbici je, nema trulih.

Sent from my Classic using Tapatalk
 
Pa nek idu tamo gde je 25din, jedan kolega koji proizvodi dunje i rakiju od dunja (Armin Tot) skoro je na fejsu napisao... odprilike: koliko ima sela u Srbiji pa da samo jedan čovek u selu peče dunju pa koliko ima destilerija neka samo troše u proseku 3-5t pa ti vidi koliko je to dunje a nje nema baš toliko... vidim da si iz BG kod mene je prošle nedelje bio čovek iz Novih Banovaca po tonu dunje (za nas u NS su Banovci Beograd). Ja sam tako prošle godine malo strepio za prodaju pa sam rešio da celu godinu spominjem ljudima da proizvodim dunju... efekat je neverovatan... prodao svojih 10tak tona i mogao prodati još najmanje toliko, čak me čovek iz Hrvacke zvao... nesvesna reklama.

- - - - - - - - - -

Od svakog kupca od prošle godine upisao br. telefona i pred berbu pustio poruku da za dve nedelje kreće berba... malo ih podsetio... tako da su neki koji su prošle godine uzeli npr 300kg ove godine "zajedno sa kumom" 700-800 ili čak celu tonu...
 
Ovo vreme ludo...kada planirate prskanje, dali da čekamo da padne list ili da sad opalim???

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
 
Kakva je dunja sampion. Zasadio sam nju pre dve gidine isada mi ima rod 5 do 6 dunja od toga vec na grani mi dve trule iznutra.
Imam jos I leskovacku.
 
Ako je kalemljena sadnica onda je to izdanak podloge. A to je opet dunja. Da li je podloga MA ili Ba29 to ti je pisalo na sadnici kad si je kupio. Pitanje je da li će te dunje da rastu i da rađaju kod nas. Ja ću probati.

Ako dunja nije kalemljena onda je ona sama izrasla iz izdanka tako da se preko tih novih izdanaka i razmnožava. Izvadiš i odneguješ sledeće godine pa posadiš sledeće jeseni ili odmah posadiš na mesto pa zalivaš, đubriš, neguješ...

Kod mene je iz podloge kruške Ba29 izniklo dva izdanka. Pa ću da ih presadim sledeće godine i neka rastu. Ta Ba29 je neka francuska, provansalska dunja, dobra je za kalemljenje ali ćemo videti da li će da raste i da rađa kod nas.

Ako nađem one stare dunje posadiću izdanke pa neka rastu. Barem da produžim život tim starim dunjama. Pamtim ih iz detinjstva rasle su isped dedine kuće malo dalje pored šmrka ali nema ih odavno....
 
List ne opada, a temperatura kad se spusti nema prskanja. Jedino kao i svake godine prskanje preko lista. List joj opadne otprilike za Božić.
 
Nazad
Vrh