Dunja

Prvo, pricamo o virusno bakterioznoj plamenjaci - Moniliji.
Drugo, u 6-10% slucajeva monilija preraste u jednu vrstu ervinije.
Vidim da dosta ljudi ovde ne razlikuje moniliju od ervinije.
Trece, lek za erwiniju ne postoji,moze da se zalecuje ali nikako i izleci. Nesto poput side.
Cetvrto,niko nije lud da prska kad je pcela aktivna.Vec uvece. Pcele prenose kako pozitivne stvari kao polen tako prenose i negativne kao na pr. zarazne bolesti,apsolutno svaku bakteriju.
 
Ma znam ja sve o erwiniji, da nema preparat protiv i sve ostalo, imam dunje 4god,samo mi nije jasno zašto insekticid u cvetu, cvet mi jedino jede rutava buba a na nju baš ne deluje preparat tj. isprskaš jednu doleti druga. Ne koristim ga ni u drugom voću u cvetu.
Videćemo hoće li ekstrasol malo smanjiti zarazu, nisam ga koristio do sada,a mada mi se čini da ove godine nema naznake nekog većeg sušenja kao prošle, izgleda da je jaka zima bila korisna za dunju.
 
Prvo, pricamo o virusno bakterioznoj plamenjaci - Moniliji.
Drugo, u 6-10% slucajeva monilija preraste u jednu vrstu ervinije.
Vidim da dosta ljudi ovde ne razlikuje moniliju od ervinije.
Trece, lek za erwiniju ne postoji,moze da se zalecuje ali nikako i izleci. Nesto poput side.
Cetvrto,niko nije lud da prska kad je pcela aktivna.Vec uvece. Pcele prenose kako pozitivne stvari kao polen tako prenose i negativne kao na pr. zarazne bolesti,apsolutno svaku bakteriju.


Baktriozna plamenjača je Ervinija, nikako Monilija, nešto si ti tu pogrešio...
 
Moja dunja je prošle godine imala erviniju solidno, na svakih 50-tak stabala je po jedno skroz nastradalo. Ove godine sam radio Streptomicim na svako 3. veče u toku celog cvetanja, doza oko 300g na 1000 litara vode, ukupno 6 puta, od toga 3 puta ubacivao i signum i chorus od monilije. Naravno bilo je redovnog čišćenja grana jesenas i zimus šta je zaostalo, i držana higijena u voćnjaku, što će reći freziranje i košenje međuredno. Utisci su da je to stalo, za sad se ne vidi da je igde ima, mada je još rano, koliko je kiša padala u cvetanju bar 5 puta je bilo uslova za erviniju (mokar cvet i temperatura preko 19 stepeni danju ili preko 10 noću), ali izgleda da smo odradili nešto. Inače pre samog cvetanja radio Fostonik 2 puta. Sada nastavljamo sa bakrom i klasična zaštita ploda i lista.
 
Nemojte ljudi prskati insekticidom u cvetu. Daj da se ne ponavljamo.

Koga zabole za pcele, nek razmislja dal ce imati roda pa dodjemo na isto.
 
Pozdrav svima.
Na parceli 20m x 40m planiram zasad dunje. Po mojoj racunici, sa razmakom od 4m i u redu i izmedju redova, imam mesta za 50 sadnica. Isao bih na 42 leskovacke i 8 vranjanskih. Zamolio bih nekog iskusnijeg da me ispravi i da mi da bolji predlog ako sam negde pogresio.
 
Nazad
Vrh