Dunja

Kakvo je stanje kod mene pola dunja lepo zute... po kalendaru nije za branje ali godina takva... dali vi razmisljate o branju
 
Meni je skoro sva dunja opala i baš dosta truli, što na stablu što kad padne jako brzo istruli. Na žalost baš loša situacija. Kada bih čekao da požuti bukvalno ni jedna ne bi ostala na stablu. Da li sam ja pogrešio što sam ove godine slabije prskao ili je takva godina, ne znam ? Poznanik je mnogo više od mene prskao i ima vrlo sličnu situaciju.
 
Ja nemam opadanja ploda,prskao sam kada je bila u "balonu" pred cvetanje ciprodeksom,u cvetu miražom protiv monilije.Moje mišljenje je da je uzrok opadanja i kvarenja ploda monilija fruktigena,tj. monilija ploda.Čime ste ih tretirali u cvetu? Moje su još zelene .
 
I kod mene ima trulih i to vise na drvetu nego otpalih,cela trula a drzi se na grani kao ove sto su dobre. Prskao kao i svake godine,chorus,signum u cvetanju,protiv trulezi ploda funomil pa swich i opet trule.Mada na tim trulim na skoro svakoj ima ubusenja insekata a i insekticide sam redovno(jedino ako nisam pogodio bas u dan kad mora da se odradi). Kako je cvetala neravnomerno tako i sad plodovi,pola se zute a pola jos zeleni.
 
Meni je za sada naj veći problem ta prokleta ervinija sve ostalo je podnošljivo... mada i nju sam prihvatio "kao normalnu pojavu" dok je granicama zamene do 10tak stabala godišnje ( na oko 800 stabala ukupno). Jedino su nam još mladi zasadi pa financiski efekat još nije na nivou očekivanog, ali za par god biće to ok... ali da treba živaca, treba.

- - - - - - - - - -

Kod mene neravnomerno zri pa sam oko 1/3 obrao sad za vikend a ostalo će čekati 10tak dana. Dali je tako i kod vas ili...

- - - - - - - - - -

I kakvo je stanje sa prodajom, jel uspevate prodati.
 
Ideš dva tri puta kupiš sa zemlje neke normalne plodove (što ov godine nije bio slučaj kod mene masovno opadanje zelenog ploda) i onda jedan dan obereš sve i to je to.
 
Nemam ja problem sa opadanjem do sada mozda oko 100 kg jbga nesto mora i pasti ali to sto neravnomerno zri to me bas nervira mislim da cu ostatak brati iz dva puta.
 
Ove godine ervinija ubi. Ja ću imati oko 20ak da zamenim. I ja da prijavim opadanje kod mene za sad oko 200kg sigurno al to su one koje su počele da trule jer je pre mesec dana i jače potkacio i grad. Jel se zna cena? Po koliko ih dajte?
 
Jbg ja sve obrai i prodao. Prilično lošije sam prošao u odnosu na prošlu godinu. Cenu sam spustio na 45 samo iz razloga slabijeg kvaliteta inače bez problema 50.
 
ja sam skoro pa zimsku dozu,bio sam u dunjiku gde je radjena zimska doza pre 15ak dana posle berbe,nema nekih promena. Imam na par stabala koja su zdrava skroz pola stabla crnu boju dobilo a pola normalnu,sta to moze biti a ne susi se,mada imam i poluosusenih gde je isto tako stablo :sta:
 
Imam jedno malo relativno mlado stablo dunje. Ne štitim po PSu jer nije praktično, ali neke osnovne stvari odradim (jesen, proleće, cvetanje, precvetavanje) a kasnije kada prskam trešnje ili šljive fungicidom i insekticidom preletim i nju.

Imam problem prvi put ove godine da su plodovi unutra crni, nije koliko ja znam klasična trulež, već crnilo a kreće od sredine, od semenki (koje istrule) ka kori. Neke su nimalo crne, neke malo, a neke bukvalno kako kreneš koru da skidaš unutra cela crna.

Zanima me šta je ovo i kada se protiv toga štiti? Ima li veze sa erwiniom? Da li sam možda omašio još kad je bilo cvetanje jer jako neravnomerno cveta, cvetanje traje i do mesec dana, negde plod ko orah a negde tek cvet bude.

Isti problem imam i na jabukama na sortama koje su kasnije stigle na berbu i manje je izražen i više deluje na klasičnu trulež. Takođe i njih štitim jako malo, tek oko 4-7 tretmana godišnje ali glavni budu tad kad treba.
 
Ove god kada sam odvezao dunje jednoj mušteriji pre istovara pita odakle su dunje, kaze neće da kupuje iz Bačke ove moje sa Fruške Gore su ok dok iz Bačke imaju problem izgledaju unutra crne kao trule... E sad zemlja u Bačkoj je puuuno bolja od naše pa dali joj smeta višak nekog elementa... ko to zna??? Inače ja moje nisam ništa specijalno štitio.
 
Oktopode kad si to uočio?
Prilikom jednog savetovanja na poljo. Fakultetu jedna od tema je bila Dunja. Te godine dosta proizvođača dunje je imalo problem oko tamnjenja "mesa" ploda dunje. Spolja je plod izgledao potpuno zdrav. Postavio sam pitanje jednom od predavača, prezime Poledica, on reče da je ili od mraza ili nedostatak kalcijuma. Mislim da nije ni jedno ni drugo nego je te godine bilo mnogo padavina (2014. Poplave) tako da je verovatno od toga. Te godine nije bilo niskih temperatura... Eto nekog odgovora ...
 
Pa uočio sam sada kada su nabrane i kada pravimo slatko sok i ostalo. Spolja izgledaju baš lepo i zdravo, na dodir tvrdo kako i treba, na nekima uz naravno poneko oštećenje mehaničko ili početak truleži u vidu malog trulog polja. Ta spoljnja trulež na nekima nije fizički u dodiru sa tim crnilom unutra, neke koje spolja imaju mesto truleži su unutra skroz zdrave.

Đubrim ih kao i svo ostalo voće, na žalost samo veštačkim, proleće KAN, jesen NPK.

Moguće je da je od mnogo vlage, ove godine je bilo puno padavina, ali da li je moguće sačuvati ih nekim tretmanom u nekoj fazi to je ono što mene zanima...
 
Nazad
Vrh