Mali ribnjaci

Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Od svega navedenog najveca investicija je kopanje ribnjaka.
Po satu se krece od 30 - 40 e.
Mada ima i tu niz pratecih problemcica.
Ako se pogleda ova godina sa cenom od 160 din za kg, placenom na ribnjaku
pitanje je koliko ostaje novca.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Nema tu plasenja.
Baci se sve na papir, i vidi se.
Ako ce covek da se bavi, kao vecina ovde na forumu za sebe, iz ljubavi
dosade, ili ,,,, onda ok.
Ali da neko coveku da savet, i lupi ogrman novac u neku nepoznanicu, od mene :nono:
Ima tu dosta pratecih stvari. ::novac:: ::novac::

Sa srecom :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Kurkela je napisao(la):
Nema tu plasenja.
Baci se sve na papir, i vidi se.
Ako ce covek da se bavi, kao vecina ovde na forumu za sebe, iz ljubavi
dosade, ili ,,,, onda ok.
Ali da neko coveku da savet, i lupi ogrman novac u neku nepoznanicu, od mene :nono:
Ima tu dosta pratecih stvari. ::novac:: ::novac::

Sa srecom :ppozdrav:
Hvala na "upozorenju" znam da opreza nikad na odmet, iz tog razloga sam i ovde. Da od nepoznanica učinim predvidljivo i pokušam da spoznam te prateće stvari. Pitanje je sta je to ogroman novac (ne shvati me pogrešno, nisam pijani milioner), i nemam nameru da mi to bude izvor zivotnih prihoda jer 0.3ha x 1500kg x 160 din prilično loše izgleda za godišnji prihod ali je možda dovoljno da se održavaju troškovi i pruži lepo provedeno slobodno vreme. Kalkulišem da ne odem u minus i problem sa državom....
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Eventualni početnik je napisao(la):
Pozdrav svima,


Čitajući tekstove na ovom forumu došao sam do zaključka da bi vredelo potražiti informacije vezano za formiranje šaranskog ribnjaka od ,koliko primećujem, upućenih ljudi.
Imam nekoliko pitanja ali kako bi stvorio kompletniju sliku pokušaću da opišem lokacijske karakteristike.
Naime ,posedujem komad zemlje u dubokoj jaruzi sa dve strane potoka (90a ,širinom parcele oko 75 metara).Deo u zaravni je oko 30a i ima blag pad (kompletna visinska razlika je oko 2m). Uz relativno mala gradjevinska ulaganja može se formirati ribnjak.
Na toj površini je bila bašta koja se u letnje vreme navodnjavala upravo vodom iz potoka ,slobodnim padom ,a višak vraćan nastavkom kanala na kraju parcele.
Sada bi umesto bašte bio iskopan ribnjak 70mx45m, identičnim kanalom sprovedena voda, i napravljen preliv sa mogućnošću totalnog pražnjenja kompletne zapremine prirodnim padom.
Potok je celogodišnji (leti ne suši,zimi ne ledi, na proleće ne izlazi iz korita), kamenog dna (neprestano žuborenje i punjenje kiseonikom).Šuma je sa obe strane zaravni, krupno drveće (bukve, jasen,bagrem) tako da zaravan za bazen ima i osenčene periode u toku dana. Kraće rečeno vizuelni raj za jezerce, sa ličnim dovodom i odvodom vode ali.... nepoznanice su sledeće:
Ko gazduje nad vodama, odnosno kome se upućuju molbe ili zahtevi za dozvole i registracije?
Koje su to neophodne dozvole i koja je trajnost procesa dobavljanja?
Da li je bolje raditi sezonski tov (ubacivanje na proleće, vadjenje za sv.Nikolu) ili proces mladj-adolescent-kuhinja?
Šta u slučaju da se nekakva neodgovorna persona istovari cisternom na uzvodnom delu sa kompletnom sadržinom septičke jame?(vidjani su u kasnim večernim satima krećući se u tom pravcu).Možda nekakvi predbazeni na dovodu sa „filterima“ , krupan-sitan šljunak, pesak, slama i aktivni ugalj.

Sve u svemu , glavno i osnovno pitanje , ima li razuma da se na tako maloj površini i ovakvim uslovima upuštam u „posao“ ili napravim sebi zadovoljstvo da ubacim 50 kg ribe pa šta bude od pecanja,bude!

Još jednom, pozdrav i unapred zahvalan na korisnim komentarima i odgovorima.
P.S. Naravno, imam još brdo pitanja ali možda je već i ovo previše.

Ministarstvo poljoprivrede je nadležno za vodoprivredu pa će te uputiti koga da kontaktiraš oko papira.
Što se tiče izlivanja iz septičke, to je bitan problem, sadržaj se ne izliva ni na njivu zbog fosfata a kamo li u potok, sa ljudima koji tako nešto rade se treba najbrutalnije obračunati.
Filter može da se pravi i nije komplikovano to odraditi ali nisam siguran kakva bi bila njegova efikasnost.

Nekom bi palo na pamet i kalifornijsku pastrmku da gaji kad već ima potok, po meni, imati živu vodu na parceli a ne iskoristiti je, pa makar i za hobi ribnjak i lične potrebe, šteta bi bilo. :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Nov sam na ovom forumu, zato Dusan F dobija zakasneli odgovor. Evropski som (Silurus Glanis) moze se gajiti u monokulturi. Hranu mozete kupiti u Vet zavodu u Subotici, koji proizvodi hranu za soma Clarias Gariepinus koja po sastavu odgovara i za Silirus Glanis. Ja sa ovom hranom nemam iskustva posto sam koristio hranu iz Holandije. Soma sam proizvodio u bazenima eksperimentalno u monokulturi sa maksimalnom gustinom od 200 kg/m3. Pocetna tezina 0,17 gr zavrsna max tezina 2700 gr. Uz odgovarajuce uslove gustina nasada moze biti veca. Nakon eksperimentalne proizvodnje zapoceo sam izgradnju mini farme za komercionalnu proizvodnju, ali usled nedostatka novcanih sredstava prinudjen sam i na ovaj nacin traziti partnera za zavrsetak iste. Gore spomenuta hrana moze se koristiti i pri kaveznom uzgoju.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Dusan F imas dobre uslove za uzgoj grabljivica, ali uz uslov da sam proizvedes hranu od sirovina koje si mi naveo u mail-u.Hranjenje kako si ti mislio, direktno od spomenutih sirovina nije moguce. Mislim da sarana trebas zaboraviti, suvise je jeftin iz ribnjaka.Mozemo se cuti, eventualno videti, sto se plasmana tice sigurno si u pravu, ali ne samo sto se kafana i cardi tice, prolaz ima bilo gde od novembra do februara po dobroj ceni (radio sam ispitivanje trzista u biznis planu).
Misoo83 dobro si razumeo uzgajao sam mladj soma. Ona se moze nabaviti na vise mesta (S.Kamenica, N.Becej, Apatin, Sarvas HU). Cena zavisi od velicine (duzina ili tezina) i jako zavisi od toga gde je nabavis RS ili HU. Normalna cena je za 8gr 0,2 EU. Kod uzgoja ribe lakse od 5gr uginuce je veliko.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

hvala toni85

Bilo super ako imas neki kontakt od tih ljudi sto prodaju mladj soma da mogu da ih kontaktiram i narucim :D

Ja se mucim vec jedno vreme sa kupovanjem soma koje sam kupovao na pijaci od ovih sto vataju mrezama primerke od 1-2,5 kg ali takvi somovi ne prezivljavaju iz razloga sto su se napatili dugo u mrezi i bili su predugo posle toga van vode ::lose::
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Svojevremeno ( pre 20 g) je u Kolutu kod Bezdana, na Bajskom kanalu, gajen som u kavezima. Bili su zadovoljni proizvodnjom (bar tako su mi rekli) koja je još uvek bila više eksperimentalna nego komercijalna. Ne znam da li ta proizvodnja postoji i dalje. Ako postoji onda je to dobro mesto sa 20 god iskustva?
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Dusan F u danasnjem (2.feb.2011) na strani Vojvodina imas clanak o Akvafarmi Coka, a odnosi se na proizvodnju soma.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Toni ,
ne razumem te gde treba uci da se procita ?
Pozzzzzzzzzz i hvala
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Dusan moja greska. tekst je u stampanom izdanju lista Blic.
 
Svidela mi se ideja da ubacim par mladih sarana u bazen za zalivanje u selu pa ako se razmnoze i porastu - super. E sada, ja ne zivim tamo, to je seosko domacinstvo gde na zalost ne zivi vise niko na 10ak km od moje kuce i tamo idem par puta mesecno. Zimi jako retko idem pogotovo kada napada sneg.
Postoji li ikakva sansa da ti sarani opstanu, bazen je star desetinama godina, dimenzija 15ak m sa 5-6m oko 2m dubine, okruzen i natkriven zelenilom,voda je kisnica i podzemna, na oko 100m od bunara tako da bi dolivanje vode u letnjem periodu bilo tesko, zimi retko idem (ako se led uhvati, verovatno ode riba)... Isplati li mi se uopste da tu ista ubacujem, cisto iz zanimacije i licnog zadovljstva, a ne iz zarade? Citam na forumu da je neko ubacio sarane i nije bukvalno 10god obilazio a oni se namnozili, malo mi to nerealno?
 
Da li postoji neko resenje za taj led, proctah ovde na forumu za ubacivanje zatvorenog bureta u bazen koje vetar seta po povrsini i sprecava stvaranje leda? A sto se tice ribe, da li je bolje ubaciti mladj ili malo krupnije primerke od oko pola kg recimo?
 
Ubaci šta nađeš, što su veći pre će biti za kotlić.:osmeh:

Za bure nisam siguran jer nikad ništa slično nisam probao ali vredi pokušati. Mašinica protiv leda se lako može napraviti ako imaš struju u blizini ribnjaka, slika je negde na početku teme.
 
nemam nazalost ni struju blizu, na nekih 70-80m, sto je zimi po ledu ravno kilometru
Tako da jedino da probam bure
 
Nazad
Vrh