Mali ribnjaci

Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Lako je napuniti ribnjak vodom.
Moras misliti i na cirkulaciju vode. Tj, da se voda povremeno menja.
Za tu povrsinu uvedi vodu sa oluka i to je to.
Takodje sto se tice ubacivanja kiseonika, sem (sa estetske strane) pumpa i nije potrebna.
Zavisi gde kopas ribnjak, ako nije u dvoristu, preporucio bih da se kopa 2,5 - 3 metra.
Kod mene su oba bazena kopana sa velikim bagerom, Radoje Dakic koliko god je mogao da
dohvati kopao je duboko. Sarana ima neverovatno mnogo. Na desetine hiljada, mladica.
Male plivaju u jatima. I velikih primeraka ima dosta. :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Što se tiče dubine mišljenja su podeljena, kako u literaturi tako u praksi, neki kažu 1.2-1.5 metara, neki kažu da sve do 3m nije problem. Na prvi pogled bi se reklo da treba dno praviti sa usponima i padovima ali bez filtracije i dobro postavljenih cevi za cirkulaciju vode, mislim da to ne treba raditi.

Rale, ako tako uradiš kako si zamislio nema greške, i vizuelni efekat i aeracija je na nivou.

Crveni tj. narandžasti šaran je gotovo sigurno bio KOI, oni rastu do preko metra tako da te to ne buni a ako je bio ovako nešto onda je to podgojena japanka, samo, one retko nabace baš 1kg:
6a00e0097e4e68883301157112599a970c-800wi


I KOI i japanke možeš nabaviti bez problema kod nas i mogu plivati zajedno sa običnim šaranom bez problema ali, da bi imao mlađi šarana izbegavaj japanke, one su proždrljive kao babuške, posebno kometa varijetet. Kad već praviš kaskade, moj ti je savet, u gornjoj KOI, srednjoj japanke i donjoj običan šaran, tako nešto bi bilo i lepo i korisno i ne suviše komplikovano za održavanje.

Nisam samo razumeo, kako si zamislio dotok vode, iz drenaže je ok ali šta ćeš leti? Ako vraćaš vodu onda ona mora prvo proći kroz filter, nikako recirkulacija bez filtera.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Kad sam napisao kaskade misliosam na fontanu da ima 2-3 vodopada da voda dobije sto vise kiseonika . Mislio sam da su filteri nezaobilazni, vodovod u pozarevcu filtrira vodu za pice uzetu iz morave kroz 150m peska :sta: dajmi neku ideju , jel to treba biti samo filter mehanickih necistoca ili treba da filtrira jos nesto.
Za ovakvu malu povrsinu trebalimi merac za ph vrednost , merac za kolicinu kiseonika ili neka druga specificna alatka.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

'Ajde polako pa da se razumemo kako valja. Kako si ti zamislio dotok vode u ribnjak, da sprovedeš kišnicu ili iz bunara ili nešto treće? Malo detaljnije to napiši pa ćemo redom jer nisam taj deo skapirao. :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Odavno sam kupio knjigu MALI RIBNJACI ZA ZDRAVU ISHRANU od Miodrag Vujovic
@futuretarming
Sto stavi ovakav nick nemogu ni da ga procitam ni napisem.
Dotok vode bi iskoristio iz drenaze-podzemne vode iz sistema koji imam ispod kuce i od oluka , znaci sezonski nije stalan , zato moram koristiti onu pumpu, kolicine vode koje nestanu isparenjem nadoknadio bih iz bunara koliko bi to bilo moguce ako ne onda cisternom iz potoka , prvo punjenje mora cisternom
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

:D skrati bato, i ff je dosta.

Razumem sad nego si me zbunio sa pričom oko filtriranja. Vidi ovako, ako ćeš gajiti ukrasne varijante radi lepote i ugađanja očima onda bi morao da vodu održavaš prozirnom jer, šta ti vredi i najlepši ukrasni šaran ako ga ne vidiš od algi ili mulja. (mada im ni jedno ni drugo ne smeta ali ih nećeš videti)

Ako bi gajio šarana za klopu onda nije neophodno praviti neki komplikovan sistem za održavanje, pogledaj predlog za home-made filter u ranijim postovima i na yt imaš dosta ili googlaj malo. Kaskade pravi kakve hoćeš i možeš a ja ću gledati da pronađem jedan klip kako je to lepo čovek napravio, imam ga negde. Ako ne nađeš sve što te interesuje za filter, javi, pa ću ti detaljno objasniti da ne pišem sad naširoko.

Po meni, merači za pH i ostalo ti nisu neophodni, dovoljno je da kupiš testere za vodu u boljem pet-shopu, ima onaj veliki na Nbg. Stavio sam link u ovoj temi pa ćeš videti kako izgledaju, vrlo jednostavno.

Isparavanje ćeš umanjiti površinskim biljkama koje su ti bitne i za konverziju gasova i drugih elemenata u ribnjaku. Dodavanje vode možeš i iz bunara i iz potoka, do 1/5 ukupne vode. Valjalo bi izbalansirati pH nove i stare vode pre dodavanja ali ne verujem da je neka velika razlika u pitanju tako da i ako to ne obaviš ne bi bila muka.

Znači, samo tačno reši šta bi hteo, ukrasne ili jestive pa ćeš onda znati kako da radiš dalje. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Gajio bi jestive ribe , a ako bi bio u mogucnosti ubacio bi par primeraka i ukrasnih 4-5 kom
a supruga bi sigurno volela nesto i ovako
2mqkgw9.jpg
mw8e8y.jpg

Reci mi krecni kamen rizla-nus proizvod iz krecane dali bi bio pogodan za dno ribnjaka zbog njrgovog sastava
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Evo kako slovenci nabijaju kilazu u svojim ribnjacima za tov sarana sa nekom visoko proteinskom hranom "K1"
2h87fr4.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

@misoo83

ovo je više nego zanimljivo. Daj link da to proučimo.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Ima poduži tekst na ovu temu u poslednjem Poljoprivredniku.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Kurkela je napisao(la):
Dimenzije bazena su:

Duzina - oko 15m
Sirina - 6m
Dubina - 3m, ali je vremenom zaililo, tako da su sada malo plici.

Imam dva bazena.

Sto se tice vode, vecinom je kisnica, imam dosta
zgrada u domacinstvu, i tako da vodu sa krovova,
i plastenika vodim u bazen koji se nalazi ispod kuce.
Drugi bazen mi nije na takvom mestu da mogu da iskoristim
vodu direktno iz drenaze, pa sa pumpom i crevima (6/4) prebacujem i tako ga dopunjavam.
Desava se u prolece i preko zime da ima toiko vode da prelivaju bazeni.
Ali je malo problem, preko leta kada nastanu suse, a voda se trosi.
Ne posvecujem previse paznje ribi, usput je nahranim, mladji ima dosta.
Na hleb izlaze, ali velike slabije.


Pre par godina iz jednog bazena sam izbacio nekih 80-100 kg ribe, nisam uspeo led probiti.
Ubacena je kao mala nekih 15 tak komada, ali se toliko razmnozila, da je to neverovatno.


Nemam zivce da pecam, vidjani su veliki primerci.

Pozdrav Kurkela i ja imam jedan bazen za zalivanje povrca dimenzije bazena su 20 metara x 32 metra dubina vode oko 6 metara, gde bi mogao da kupim 100 tinak sarancica da ih pustim u bazen samo za sopstvene potrebe. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pozdrav Grujo!

Kada si kupovao kombajn u Debrcu mogao si svratiti kod mene za sarane. :cao:
Salim se
Kda smo ubacivali sarancice u bazene imali smo svega par komada.
Za par godina se namnozilo, da je to neverovatno.
Najbolje resenje je da vidis kod nekog ko vec ima sarane u bazenu.
Ili preko neke ribarnice, ribnjaka.
Nisam cuo da neko prodaje mladj.
Preporucio bih ti da to uradis u prolece.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

jako ti je tesko nabaviti mladj sarana na malu kolicinu niko nece da proda znam iz iskustva jel sam ja pokusao sebi da kupim i cim cuju da je mala kolicina kazu a to je premalo... :zli:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Ljudi nemojte da ste na kraj srca , dosli skoro do kraja pa da stanete ,
futurefarming komsija pomagaj ljudima , ti mozes i atomsku da nadjes a ne mladj sarana :D :cao:
pozzzzzzzz
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pozdrav svima,


Čitajući tekstove na ovom forumu došao sam do zaključka da bi vredelo potražiti informacije vezano za formiranje šaranskog ribnjaka od ,koliko primećujem, upućenih ljudi.
Imam nekoliko pitanja ali kako bi stvorio kompletniju sliku pokušaću da opišem lokacijske karakteristike.
Naime ,posedujem komad zemlje u dubokoj jaruzi sa dve strane potoka (90a ,širinom parcele oko 75 metara).Deo u zaravni je oko 30a i ima blag pad (kompletna visinska razlika je oko 2m). Uz relativno mala gradjevinska ulaganja može se formirati ribnjak.
Na toj površini je bila bašta koja se u letnje vreme navodnjavala upravo vodom iz potoka ,slobodnim padom ,a višak vraćan nastavkom kanala na kraju parcele.
Sada bi umesto bašte bio iskopan ribnjak 70mx45m, identičnim kanalom sprovedena voda, i napravljen preliv sa mogućnošću totalnog pražnjenja kompletne zapremine prirodnim padom.
Potok je celogodišnji (leti ne suši,zimi ne ledi, na proleće ne izlazi iz korita), kamenog dna (neprestano žuborenje i punjenje kiseonikom).Šuma je sa obe strane zaravni, krupno drveće (bukve, jasen,bagrem) tako da zaravan za bazen ima i osenčene periode u toku dana. Kraće rečeno vizuelni raj za jezerce, sa ličnim dovodom i odvodom vode ali.... nepoznanice su sledeće:
Ko gazduje nad vodama, odnosno kome se upućuju molbe ili zahtevi za dozvole i registracije?
Koje su to neophodne dozvole i koja je trajnost procesa dobavljanja?
Da li je bolje raditi sezonski tov (ubacivanje na proleće, vadjenje za sv.Nikolu) ili proces mladj-adolescent-kuhinja?
Šta u slučaju da se nekakva neodgovorna persona istovari cisternom na uzvodnom delu sa kompletnom sadržinom septičke jame?(vidjani su u kasnim večernim satima krećući se u tom pravcu).Možda nekakvi predbazeni na dovodu sa „filterima“ , krupan-sitan šljunak, pesak, slama i aktivni ugalj.

Sve u svemu , glavno i osnovno pitanje , ima li razuma da se na tako maloj površini i ovakvim uslovima upuštam u „posao“ ili napravim sebi zadovoljstvo da ubacim 50 kg ribe pa šta bude od pecanja,bude!

Još jednom, pozdrav i unapred zahvalan na korisnim komentarima i odgovorima.
P.S. Naravno, imam još brdo pitanja ali možda je već i ovo previše.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Dobro nam došao Početniče, kad nađeš vremena, napiši koju reč o sebi u delu za predstavljanje članova a u ovoj temi samo dodaj gde se nalazi to parče zemlje (u kom kraju) :cao:
 
Nazad
Vrh