Mali ribnjaci

Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pa kupiš 1-2 stara šarana u ribarnici, doma lupiš čekičem po glavi i izvadiš hipofizu. TTo sam ja radio prije 2-3 godine kad smo mrijestili šarana.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Samo kad mešaš mleč i ikru radi to na suvo da se dobro izmeša pa onda dodaj vodu. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Mislim da je to malo vece zezanje.
Mi smo od par malih sarancica zapatili u dva bazena na desetine hiljada mladih.
Bez preteranog truda i sa povremenom ishranom.
Sve radjeno, moze se reci usput.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pa jeste mnogo zezanja ali ja bi da pokusam da izmrestim stuku i soma pa prvo da testiram kako ce to sve da prodje sa babuskom koja bi morala da bude najlaksa , pa sa saranom a onda ako uspem sa njim sledeca od ove dve vrste je na redu :D

Kod vestackog mresta je broj prezivele mladji dosta veci nego kad se riba mresti u prirodi

To sa hipofizom je malo teze za mene neam pojma kako ti izgleda ::lose::


@ mims

Ako mesam ikru i mlec bez vode zar nece da se to slepi sve za posudu u kojoj mesak ukoliko ne dodam ni malo vode ?
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

perje je napisao(la):
Pa kupiš 1-2 stara šarana u ribarnici, doma lupiš čekičem po glavi i izvadiš hipofizu. TTo sam ja radio prije 2-3 godine kad smo mrijestili šarana.
tačno tako, izvadiš hipofizu a šarana pojedeš.
Ono što sam naveo je samo osnovni redosled nije uputstvo.
Bez hipofizacije teško možeš da uloviš pravi trenutak mada postoji i drugi način a to je da uneseš matice u neki zatvoreni prostor u kome imaš bazen i gde možeš da kontrolišeš temperaturu.Zatim tačno po uputstvu dižeš temperaturu svakod dana i onda u nekom trenutku koji otprilike može da se izračuna imaš spremne matice......
kada bi uspešan veštacki mrest mogao da se organizuje bez hipofizacije niko se ne bi mučio da vadi ovu žljezdu koja je kod riba mini, da je pere, priprema, da daje inekcije itd...
Meni se čini da "igranje" sa veštačkim mrestom ima smisla samo kao učenje i priprema za komercijalno gajenje većeg obima.
šaran spada u ribe lakše za v. mrest. O somu ni ne razmišljaj dok ne budeš iskusan. štuka crna zona..

Kod prirodnog mresta samo neki mali% stigne do željenje veličine. KOd veštačkog to može da ide do i preko 60%. Znači 20 i više puta!
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Evo par slika ovogodisnje mladji babuske ( na slikama mozete videti koliko su ribice brzo porasle)

Ove su se same mrestile u mom "ribnjaku" :haha:

Slikano 30.4.2010
213oqox.jpg

Slikano 27.6.2010
261p6j5.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Neće se slepiti, nego ako ih budeš mešao u vodi aktiviraćeš spermatozoide iz mleča koji žive jako kratko i neće biti dobra oplodnja. Meša se sa staklenim štapićem, malo naravno, nije to riblja čorba :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Opet ja ovo sto se tice hipofize jel moze bilo koji pol sarana za vadjenje hipofize da sluzi (polno zreo muski ili zenski saran)?

Sa cime se rastvara hipofiza (koje sretstvo ) kada treba da se daje maticama sarana ?

Ako bi mogao detaljnije da mi napises sta i kako to sto imas iz knjige uputstvo :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Uputstvo iz knjige sadrži puno strana teksta tako da ga nije moguće preneti ovde. Naročito kada je svak pojedini detalj vezan za predhodni i sledeći tako da nije moguće dati kratak precizan odgovor.
Dakle, rado ću ti preneti svaki podatak koji te interesuje, npr oko temperature ili sl, ili ali nadam se da ne očekuješ da prepisujem kompletne delove knjige.
-Hipofizu možeš da uzmeš i od zenki i od mužjaka šarana ali i od deverike ili babuške...
-hipofiza se pere u acetonu, suši tuca u apotekarskom keramičkom avanu pa se rastvara u blagom vodenom rastvoru soli.
-mleč i ikra dozrevaju kada suma temperatura iznosi 1000-1100°C računajući od 1.Januara
-hipofizacija se radi u dva navrata. Prvo 10% količine pa posle 24 sata 90%. Ženke "dozrevaju" 10-*14 sati.
.......
Matica sarana izbaci 100000-200000 kom ikre. U praksi se računa da se dobije 4000 jednogodišnje mlađi po kg matice, a tebi za tvoj ribnjak treba 50-60 kom da bi kasnije uz neke gubitke dobio 40 kom po 1 kg što je neki max. za tvoj ribnjak.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Hvala

ovo sto pise temperatura "1000-1100°C" jel to 10-11 °C ? ili da stavim 1000 °C i da ih kuvam :haha:

ta knjiga sto imas jel to ebook ili knjiga za citanje obicna od papira ? :cao:

Ovo mo obradovalo za hipofizu da moze babuska a ja danas bas razmisljao da vadim hipofizu babuski ( njih imam puno kg)

Jel moze ta hipofiza da se izvadi ribi npr sad a onda je nekako zamrzne ili sta vec da je sacuvam za kad mi bude bila potrebna ?
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

futurefarming je napisao(la):
Tar, koja knjiga je u pitanju? :ppozdrav:
" Gajenje slatkovodnih riba" Đorđe Hristić i Ilija Bunjevac, izdanje Građevinska Knjiga 1991.

misoo83 je napisao(la):
.....
ovo sto pise temperatura "1000-1100°C" jel to 10-11 °C ? ili da stavim 1000 °C i da ih kuvam :haha:
ta knjiga sto imas jel to ebook ili knjiga za citanje obicna od papira ? :cao:

pa momče ako se već neko trudi da ti pomogne mogao bi da pokažeš malo uvažavanja i da bar pročitaš odgovor.
-ne piše temperatura već piše suma temperatura računajući od 1. Januara.
-kako može da bude ebook nešto što je Gradjevinska knjiga (izdavačko preduzeće) izdalo 1991.?
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Hvala Tar :ppozdrav:

Možda bi i mogla neka fototipska elektronska verzija da se radi ali teško da bi se neko cimao.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Knjiga je iz 1991. god. To znači da je u osnovi tačna ali verovatno malo i zastarela. U svakom slučaju to je odlična početna literatura za nekoga ko hoće uzgojem da se bavi. Knjiga postoji u Narodnoj Biblioteci Srbije (verovatno i u drugim bibliotekama) i tamo može da se fotokopira deo ili više delova koji nekoga interesuju.
Od Pančeva do Bg ide voz koji , gle čuda staje kod Veterinarskog fakulteta a to je vrlo blizu Biblioteke(200m). ::namigivanje::
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Hvala tar , nemoj se ljutis salio sam se :D

Sad kad je lepo vreme gledam u ribnjaku ima dosta mladji crvemperki i dolaze na povrsinu vode da jedu hleb kad im bacim , jos sam ja pre video neke male ribice bile duplo ako ne i vise puta manje od mladji babuske ovogodisnje i na kraju se ispostavilo da je to bila mladj crvemperke

Evo i ta slika sto sam tada uslikao :

xcvcd4.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

U pravu ste ,
tema ide u of topic ili u mini ribnjake i bazene iza kuce .
Kavezno gajenje ribe je vrlo ozbiljna i isplativa stvar iz vise razloga. Kopanje i pravljenje ribnjaka je iznudjena stvar . U kaveznom gajenju imate sve prirodno osim sto riba moze vise da jede nego u prirodi a manje da se krece a samim tim i brze se goji. Iskoriscenost hrane je 100 % .
Ako ima neko na forumu da je zainteresovan za ovako nesto ne moramo gusiti ostale eto ga pp
Pozdrav
 
Nazad
Vrh