Mali ribnjaci

Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Literatura se podrazumeva a kod čika Bila ima mnogo dobrih fazona, ovo mi, recimo, nikad ne bi palo na pamet ovako da radim:

206ohn9.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Kakav divajs šta kažeš :) ima i boljih ovaj nije baš primenjen za naše uslove više za tropske gde nema perioda male aktivnosti.
Ovo je samo nekoliko primera meksičke chinampre:

21n07j5.jpg


Interesantno je da na više mesta pominje Jugoslaviju i primere dobre prakse, koju je izgleda obišao uzduž i popreko.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Ona prva slika, sa pačjom nastambom, i da izmet pada u vodu, slično sam nešto čitao. Samo što se tamo patke uzgajaju uz vodu pa puštaju na ribnjak da "pognoje" vodu :D
Ova zadnja riba ne vjerujem da tako brzo raste :nono:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Evo nekoliko slika mog bolesnog sarana. Ako neko zna kako se ovo leci neka pomogne. Svaki savet bi dobro dosao.

1zxs1mg.jpg


rhn5ld.jpg


296opoh.jpg


2qxxhya.jpg


eg7dkg.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Uh, već mi nije dobro. Ovako, poodmakla upala kože, bakterijska infekcija. Kad dođe u ovaj stadijum već im nema leka ali ako ćeš da spašavaš onda nađi neki od ovih antibiotika:

Enrofloxacin, Chloramphenicol, Gentamicin, Amikacin, Tetracycline, Nuflor, Azactam

Najbolje bi bilo odraditi biopsiju sluzi da bi tačno znao ali, da bi lečio ribe, moraš srediti vodu u bazenu + slana kupka

Da li je oboleo samo ovaj jedan ili ih ima još? Našao si ga mrtvog ili šta?

Ovakve stvari se dešavaju ako si ribu mrežom prebacivao pa dolazi do mikropukotina na koži i onda, ako je kvalitet vode loš ne gine infekcija

Možda bi nešto od ovoga pomoglo:
http://aquaonlineshop.com/akvaristikapreparatipreparatizalecenjeriba-c-48_36.html

Post je spojen: [time]недеља, 24. октобар 2010. 09:57:58 CDT[/time]
_________________________________________________
Jedna slika, nema ono što tebi trenutno treba ali da imaš za ubuduće:

2m61m42.jpg



To što su mu oči takve ti je siguran znak ozbiljne infekcije i jako loše vode, čak i pre rana na koži. Obavezno rukavice i peri ruke dobro, nije se za zaje.avati jer te bakterije prelaze i na ljude. Otvori ga i pogledaj škrge i javi još neke info pa ako mogu da ti pomognem.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Odmah da se ogradim da o bolestima riba nemam pojma. Ali u knjizi koju sam naveo postoji opis koji u najvećoj meri odgovara pa bi to mogao da bude Eritrodermatitis šarana (bakterijska infekcija)i. Tu je najvažnija prevencija kao što je vakcinacija matica. Još jednom da naglasim da nemam nikakvog iskustva i da bi po opisu u knjizi to ličilo?
Ako je to u pitanju onda bi lek mogao da bude:
GEOMYCIN®
20% topljivi prašak


Sastav
1 g praška sadržava 200 mg oksitetraciklin-hidroklorida.
Indikacije
Liječenje primarnih i sekundarnih bakterijskih infekcija probavnoga, dišnoga i urogenitalnoga sustava, te septikemija što ih uzrokuju bakterije osjetljive prema OTC, i to u peradi, velikih i malih preživača, svinja, pasa, mačaka, kunića i riba.
Telad: bakterijski enteritisi; junad: sprječavanje infekcija dišnoga sustava, npr. kompleksa enzootske bronhopneumonije; svinje: infekcije dišnog sustava, npr. enzootska bronhopneumonija, atrofični rinitis, leptospiroza, eperitrozoonoza, i dr.; tovni pilići i purani: infekcije dišnih putova koje uzrokuju bakterije E. coli, Pasteurella spp. i Erysipelothrix insidiosa (samo u purana); pastrve: furunkuloza; šarani: eritrodermatitis i upala plivaćeg mjehura.


kako se dozira i kako se stavlja u hranu nisam pronašao.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Dijagnozu svakako treba postviti, ali mislim da takve ribe svakako treba uništiti na neki higijenski način.
Pretpostavljam da si požurio sa ubacivanjem ribe u vodu koja nema prirodne ravnoteže, nema dovoljnu količinu i raznovrsnost bakterija da se patogene ne bi razvijale.

Lek za vodu kao i za zemlju jeste dobar humus ili kompost u zavisnosti od kiselosti.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Slucajno sam naleteo na ovaj post i reko da se i ja ukljucim :cao:

ccc prvi post sam pisao pola sata i na kraju greska na forumu i ode sve u ku...c ::lose::

skracena verzija jel me mrzi da kucam opet pola sata je da imam rucno kopani "ribnjak" dimenzije 5 sirina x 8 duzina x 0.5-1.5 metara dubina kopali smo pre 3 godine otprilike riba bilo milion ali presusilo 2 godine za redom i ribe sve pocrkale , pokusavam bager da nadjem ali tu postoji vise komplikacija oko malog placa i ne mogucnosti da bager dodje do mesta gde treba da se kopa preko mog imanja a komsije su neke malo cudne i nece da dozvole da im bager predje preko njive da dodje do mesta kopanja

Inace sam pecaros 10-tak godina i kada napecam sitne ribe stalno pustim i tako sam za jednu godinu napunio ribnjak sa 10-15 vrsta ribica od kojih trenutno imam nekoliko stuka , nekoliko cverglana , 5 crvemperki i babuske oko 40-50 kila + mrest proslogodisnji i ovogodisnji babuske :D


Ove godine sam pokusao da poribim sa somom dunavskim kojeg sam kupio od "svercera ribe " na pijaci ali od 10 somova 1.5 - 2.5 kg ni jedan nije preziveo (izgleda su jako dugo bili van vode i nisu mogli zbog toga da prezive) ::lose::

Pokusao sam i sa kupovinom mladji ali kad cuju da meni treba oko 50 kila mladji samo sto me ne oteraju u ku..c oni sve imaju na prodaju na tone mladji sarana i ovo im je previse mala kolicina i nece da se zezaju sa tim.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

@misoo83

ti si baš ambiciozan. :sta:
Da bi razumeo o čemu pričam evo citata:" Naime, prinos po hektaru vodene površine umesto 1.700 kilograma sa novom hranom biće 2.500 kilograma ribe..." Ovo je podatak ribnjaka Ečka za 2009. U prevodu to znači 250 grama ribe po m².
Ribnjaci sa visokom tehnologijom postižu 5000 kg/ha = 0.5kg/m²

Ribnjak 8 X 5 m = 40m² i uz visoku tehnologiju može da podnese 20 kg ribe.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Ma ja se i ne razumem u kolicinu riba po povrsini a i to sam tek procitao juce a ribe su ubacene ima skoro godina dana :haha: a i druga je stvar da je to sve trebala da bude hrana za soma koji ima izuzetan apetit i u tako malom prostoru sa tom kolicinom hrane bi morao da napreduje kao blesav :D

Nadam se da cu procitati ovde jos neki koristan savet kako da poboljsam uslove i kvalitet zivota ribicama

U svakom slucaju svaki vas predlog i komentar kao i kritika je dobrodosao :)
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Nemoj cverglana da ubacuješ,to je štetočina.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

znam da je cverglan stetocina ali njega sam planirao isto kao hranu za dunavskog soma koji koliko sam cuo jede cverglana a i njega kad sam pecao stavim na udicu hleb ko nokad od palca i kad potopi plovak znam sta se upecalo a meni je zanimljiv za pecanje pa ga uhvatim i pustimmnazad i tako se zanimam kad mi se peca i kad ni jedna druga riba nece da radi :haha:

Evo jedan upecani :

33bg8sg.jpg


Evo jedna babuska upecana :

x1c7rd.jpg


A ovako je izgledao ribnjak prosle god :

20qmn1y.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Za mlađ bi možda najbolje bilo da kontaktiraš ribnjake koji je kupuju na veliko pa dogovoriš da uzmeš koliko ti treba kad oni budu preuzimali svoju turu. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pre par dana mi se javio jedan covek sto prodaje mladj sarana i pitao me za kolicinu kad sam mu rekao 50 kila kaze on auuu pa to je malo :haha: ja reko pa meni je to puno a cena mladji je bila 240 dinara po 1 kg a ribe su velicine oko 600 grama i sad kad se razmisljam mozda mi je bolja varijanta da odem u ribaru i kupim 4-5 velikih sarana sto vecih 4-5 kila koji bi trebalo da su polno zreli i da se sledece godine odmah mogu mrestiti ili ako ne bude tih velikih onda one 2-3 sarane od kile da kupim i sa njima poribim (sta vi mislite o ovoj varijanti ?) :D
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

2-3 kg ? i oni bi mogli da budu polno zreli. Problem je što će njihova ikra da ugoji cverglane!
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

da mislio sam 2-3 kg ali sto se tice cverglana nema njih tu puno mozda jedan ili max 2 komada a njih i nije neki problem izloviti jel su halapljivi i njih cu najverovatnije sledece godine da izvadim napolje

Usput da pitam jel se neko od vas razume u mrest riba , sta je sve potrebno i gde moze da se to nabavi ( vestacki cedjenjem ikre i inkubacijom iste u inkubatorima za riblju ikru) ?

Ja sam razmisljao da probam da izmrestim neku vrstu ribe u diy varijanti inkubatora npr da to za pocetak bude babuska koja se najlakse mresti a onda ukoliko mrest bude uspesan da probam sa saranom a potom i nekom drugom vrstom ribe
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Ja to ne znam da radim, samo sam snimke gledao, ako imaš nekog da ti pokaže, može se naučiti bez prevelike muke, bar mi tako izgleda. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Pokusaj na ovom sajtu: http://www.carp-fishing-tactics.com/science-carp-reproduction.html

Nekada sam davno gledao u Suseku na ribnjaku kako rade. Uhvate matice i iscede ikru u jednu veliku ciniju a potom muzjake i isto tako pa rucno mesaju sa malo vode.Samo se to radilo u stakleniku gde su uslovi bili idealni. pa potom tu ikru i mleko pomesano polako pustali u bazene gde su se posle razvijali mali sarani. sad to vise ne rade nego prirodno pa sta bog da.
 
Odg: Kavezno gajenje šarana i soma

Hvala za uputstvo :)

Probacu sve to samo bez ubijanja sarana i vadjenja hipofiz :haha:

Znaci kad vidim da su sarani spremni na mrest uvatim ih i iscedim ikru i mlec muzjaka pomesam i stavim u inkubator pa ako to uspe onda moze i bez te zljezde ako ne uspe onda cu da vidim gde ima da se kupi taj hormon to mi bolja varijanta nego da mesarim :cao:
 
Nazad
Vrh