Mali ribnjaci

Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Evo jedan predlog ako nađeš vremena da probaš, uzmeš staru ribarsku mrežu, prosečeš mrežu tako da visi u froncle što se kaže, pa skupiš kanapa od mreže izpresavijaš i uroniš u vodu do pola a ostatak obezbediš velikim kamenjem. Ubaci leti tako pa ćeš videti šta će biti. Formula u ribnjaku.
Post je spojen: [time]1285449173[/time]
_________________________________________________
Jedva nađoh, slabo parlam kineski:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sUXbm4_OL4s&feature=related[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dudcuWy0xP0&feature=related[/youtube]
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Kod mene u selu ima jedan bazen (bara), iskopana pre nekih 35 - 40 god.
Ubacena riba, ali su vlasnici zapustili bazen, tako da se medja (obala) bagremova
prosirila oko bazena. Niko nije mario za ribu dok bazen nije presusio pre par godina.
Tada su primetili u mulju velike primerke sarana. Pricalo se po 10 -12kg.
Normalno, ribu su pokupili velika kilaza je bila u pitanju.
I danas taj bazen postoji i verovatno da ima ribe. :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Šaran je veoma izdržljiva riba i vrlo malo mu treba da bi lepo napredovao, još ako se zna da riba ne mora do i tri meseca ništa da pojede da bi preživela onda ti je sve jasno. A u bari uvek ima nešto za klopu tako da nema da nema! :D
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Pre mesec dana sam napravio mali bazen za ribu 6*4 m i dubina 1.5 pustio sam oko 40 sarana od 0.5 do 2.5 kg i 60 do 70 babuski . Par komada sarana mi je crklo a sad sam primetio na krljustima da imaju rupicu kao da je neko probusio to kad samo ih upecali. Jel neko zna koliko bi trebalo sipati kreca i dal jos nesto stavljati

::pomoc:;
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Ovo s babuskama ti je promasaj ::lose:: one ce se mrijestiti sa saranom i izlec ce se babuska. Ta vrsta je jednospolac, neznam kako se zove. Pari se sa drugom ribom i nastane babuska. Za par godina imat ces bazen pun babuska. Njih mozes prodati kao mamce za stuku ili ih toviti do 0.5 kg (za ljudsku prehranu) jer inace ima puno kostiju.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Perje je upravu, babuška ti nije dobra, ako možeš slikaj jednog pa ćemo ti pomoći koliko znamo. Kreč ne preporučujem ali svejedno ne možeš napamet, moraš vodu testirati pa prema rezultatima primenjuješ mere. Znači prvo pH pa sve ostalo, imaš linkove u ranijim postovima pa pokušaj nabaviti merač ili tester. :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Kreč se koristi za dezinfekciju ispražnjenih ribnjaka.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Babusku moras izbaciti sve do jedne jer ce na kraju biti sve babuske , nista saran , a mislim i da ces imati problem sa kiseonikom jer je bazen dosta mali i plitak.
Ako vec hoces da se zanimas povadi svu ribu , sarane ostavi u neku cisternu babusku podeli komsijama i iskopaj veci bazen sa minimum 2.2 metra dubine. U jedan cosak baci malo granja u drugi malo sljunka i kada se voda stabilizuje donesi oko 50 litara sveze savske vode i sipaj odmah u bazen da probas napraviti slicnu mikro floru i faunu kao u kao u reci
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

zlatko je napisao(la):
Pre mesec dana sam napravio mali bazen za ribu 6*4 m i dubina 1.5 pustio sam oko 40 sarana od 0.5 do 2.5 kg i 60 do 70 babuski . Par komada sarana mi je crklo a sad sam primetio na krljustima da imaju rupicu kao da je neko probusio to kad samo ih upecali. Jel neko zna koliko bi trebalo sipati kreca i dal jos nesto stavljati

::pomoc:;
Sigurno je neka bakterija,može kreč ili da provlačiš plavi kamen.
E,sad koja količina to ne znam.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Evo i mog ribnjaka (ako se tako moze nazvati)

24d26bk.jpg


106lyty.jpg


Sledece godine nastavljam sa sredjivanjem
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Ne verujem da je bakterija....
Rupa je verovatno delo nekog parazita, nešto mi je u pameti da sam tako nešo vidjao u knjigama tako da moraš da pogledaš pre svega parazite koji takvu rupu mogu da naprave.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Vidim Zlatko da tvoj bazen - ribnjak povoljno deluje na vlažnost okolnih objekata. :cao: :kisa:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Postoje neka "pravila zanata" u bazenskom gajenju ribe koja se tiču broja jedinki po jedinici zapremine, nije baš jednostavno pa da se ne raspišem ovde, ako ti engleski nije problem ima dosta o tome na netu.

Malo bih poradio i na aeraciji i filtraciji vode i onda bi to bilo sasvim ok. Oko 70% svih bolesti ribe vezano je za kvalitet vode. Opet kažem, bez slike, možemo samo nagađati šta ih je napalo. :cao:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

@ Zlatko

Dali se voda duze zadrzava u bazenu?
Koliko je vremena proslo od ubacivanja ribe u bazen?
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Imam dve pumpe pa koje rade naizmenicno i odvod (prelivna cev) preko dana nekad ugasim kad pecamo.Proslo je oko dan dva od kopanja do ubacivanja ribe tu sam i pogresio nisam odma ubacio krec ali niko nezna tacno koliko treba da ubacim pa sam ubacivao prvo kameni krec a sad u prahu i sad nikako da upecam tu sto sam video da ima ranu a sad nemam vremena za to poceli radovi u polju pa sta preziv prezivi.
Post je spojen: [time]1286293372[/time]
_________________________________________________
PH vode je 7.4
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Verovatno joj nesto neodgovara.
Kod mene nije ubacivan krec, nikada nisam imao problema. Staniste je moze se reci prirodno.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

PH u bazenu 7.6 a u bunaru 7.4 .Dva drugara imaju ribnjak i oni su mi rekli da ubacim po malo kreca jer je iskopan i posle dan dva ubacena riba neradim nista napamet svaki savet je koristan
 
Nazad
Vrh