Komercijalni staklenik

mickni

Novajlija
Učlanjen(a)
29 Maj 2011
Poruka
2
Lokacija
beograd
Postovanje Svima,

Zivim u Australiji i planiram povratak za Srbiju, nemam nikakvog predznanja o poljoprivredi, ali pri povratku bih voleo da se bavim Staklenikom.

Jel moze neko da mi da osnovne informacije o ovom poslu.


1) Koji tipovi postoje, savremeniji, recimo koji koriste suncevu energiju, mozda na vodnjavanje iz reke ako je moguce i dozvoljeno...

2) O kolikoj se investiciji radi, za recimo povrsinu od 25-50 ari.

3) Koje kulture su zanimljive povrce paradajz, ili moza nesto od voca poput jagoda?

4) godisnje koliko roda moze da se ocekuje, 2, 3?

5) povratak investicije?

6) Ima li firmi kod nas koje pruzaju usluge kljuc u ruke?

7) Regija koja je pogodna za ovako nesto, sa plodnom zemljom? vojvodina ili mozda oko drine, kraljevo-krusevac?

Trebaju mi samo grube informacije da dobijem generalnu sliku o ovom poslu.



Hvala Veliko.
 
Mnogo tesko pitanje,a i sve odgovore koje dobijes su licna misljenja i zavise od stepena znanja i upucenosti onog koji ce odgovoriti. E pa ovo je moje misljenje i razmisljanje o ovom problemu
Plastenike staklenike i njihove prezentacije ces naci na netu pa vidi sta ti odgovara.Poznata je ona narodna koliko para toliko muzike mada je duplo jeftinije da zasuces rukave.
Za navodnjavanje je najjednostavnije da izbusis kolonu i spustis cev.Ta investicija je recimo u mom kraju oko 300 evra.
Najisplativije kulture su paradajzi krastavac.
U savremenoj proizvodnji nema dva tri roda ako mislimo na isto nego na primer posadis paradajz oko 15-og marta i eksploatises biljku do kasne jeseni.
Sto se tice lokacije sto blize velikom potrosackom centru (citaj samo Beograd i Beograd) sve drugo ne valja .
Za takvu investiciju minimum minimuma je 50 ari ispod toga ne biva ovo je Srbija imaces 30 poznatih stavki za ulaganje i pratece troskove i bar130 neplaniranih stavki i raznih cuda.I garantovano neces imati ono najvaznije a to je cena.
I na kraju ne bih da nikog omalovazavam i obeshrabrim ali uci u takvu investiciju bez ikakvog znanja i na takvo nesigurno trziste kakvo mi imamo je bas hrabro.ako imas jos pitanja izvoli.Ovo je moje misljenje ne mora da je bas sve tacno,bice i drugih mozda ipozitivnijih jer nije bas ovde sve crno ponesto je i sivo
 
Sa vasim ''iskustvom'' i finansijama
ja bih ovu oblast zaobisao u sirokom luku.

Smatrajte ovo kao naj dobronamerniji savet.
 
Sa vasim ''iskustvom'' i finansijama
ja bih ovu oblast zaobisao u sirokom luku.

Smatrajte ovo kao naj dobronamerniji savet.

Nebi se složio sa tobom očito da gos. ima financije dok pita za nešto savremenije i pominje sunčevu energiju koja košta kao i plastenik a za znanje ima ljudi koji znaju pa nek nekog zaposli pa će da vidi kako će da mu ide kod nas je najisplativija paprika babura. A bez obzira na navedeno savjet koji si dao zbilja je dobronamjeran treba ukupnu poljoprivredu zaobići u što širem luku i zaboraviti da postoji..
 
Ljudi koji su dobro finansiski potkovani, mogu bez problema uloziti
u naj savremenije tehnoligije, ali pitanje je odnos ulozenog - zaradjenog.
Kod nas toliko ima uvoznog povrca, da je to prevelik rizik.
I na zalost kako stvari stoje, sve ce se vise uvoziti.
 
Poslednja izmena:
Ljudi koji su dobro finansiski potkovani, mogu bez problema uloziti
u naj savremenije teholigije, ali pitanje je odnos ulozenog - zaradjenog.
Kod nas toliko ima uvoznog povrca, da je to prevelik rizik.
I na zalost kako stvari stoje, sve ce se vise uvoziti.

Ja stanujem 14 km od Mađarskog grada Barč(piše se drugačije) tamo je bila pijaca i mnogo trgovina sada kad su ušli u EU nema više pijace nema više trgovina ostalo je oko 10% onoga što je bilo. E vidiš to naš i vas čeka nas malo prije ali svi ćemo biti u k....
U mađ. radik dobije šest tisuća forinti plaću a onaj koji ne radi dobije četiri tisuće pa ti radi. Ako gledate televiziju čuli ste u koliko zemalja se pojavila ta bakterija a došla je iz samo dva staklenika u Španjolskoj pitanje je koliki su to staklenici. Kako oni mogu proizvoditi i izvoziti a mi nemožemo. Svi mi znamo proizvesti samo imamo previše onih koje treba namiriti zato nemožemo ni izvesti ni ništa. I sada kad počne paprika (roga) iz Srbije dolaze šleperi a cjena nikakva pa se pitam kako vi to proizvodite kad možete imati takvu cjenu dali uopće podmirite troškove rada da ne spominjemo repromaterijal i ostalo.
 
Ja bih našem budućem "saborcu" mickni-u dao podršku za ovakvo razmišljanje. Verovatno je čovek došao do novca, raspitao se o mnogo čemu i tamo u Australiji, video nove tehnologije u svemu i svačemu, i odlučio se na ovo o čemu nas pita. Stara je istina da sve drugo ne mora, ali da se jede, to mora.
 
Rade ljudi na veliko, i zadovoljavaju se koliko god malo ili malo vise, zaradili.
Cena, kao i obicno, mahom je losa.
Negde izgubite, negde pokrijete troskove, i tako se vrtite u krug.

@Milovan

Da, mora se jesti, ali ne toliko jeftino.
Mi zaostajemo za najnovijim tehnologijama, ali ne mnogo.
I kod nas ima veoma modernih plastenika / staklenika.
Nije isto plasirati robu u Australiji i Srbiji.
U daleko sredjenijim zemljama, manje su sanse da propadnete nego kod nas.
 
@ Kurkela brate, potpuno si u pravu za ovo, ali ja sam mislio na tehnologije iz drugih oblasti koje je on tamo mogao da vidi ili čak da radi sa njima, u jednoj razvijenoj sredini kakva je Australija. Nema mickni-a na forumu pa nema svrhe komentarisati, ali i današnja događanja su po meni dokaz da smo neuništivi, iako mnogi, i ovde i napolju, rade baš na tome.
 
Razumem
Hteo sam reci, da sve tehnologije kostaju, ne kazem da ne treba primenjivati.
Problem je sto te tehnologije kada se primene jos dodatno poskupljuju proizvodnju,
sto automatski smanjuje zaradu, koja je godinama unazad losa.
Dok mi njima dokazemo nasu izdrzljivost i izborimo se za boljitak, bojim se
da nas nece biti.
 
Nazad
Vrh