velicina povrsine za sijeno

nightwish

Član
Učlanjen(a)
12 Apr 2011
Poruka
31
Lokacija
istra
Pozdrav, uskoro kupujem konja,odlucio sam se za pasminu quartera. Pa me zanima da prodjem sto jeftinije u vezi ishrane,pa planiram posijat na njivu djetelinu i neku mix travu,al me zanima kolka velika povrsina njive treba da bude da imam siijena za 1 konja az cjelu godinu ? otprilike da se dobi oko 180 bala ukupno iz 2 odkosa ? hvala unapred na savetima. =) i ako mi mozete preporucit koju travu posijat , cuo sam da cista lucerna nije dobra jer je prejaka za kkonja ,sta mislite o tome ?
 
"Чиста луцерка" има нешто више протеина него што је потребна коњима који мало или никако не раде, али има много већи принос по хектару па је омињена култура за те ствари.
Што се потреба тиче, врло грубо рачунај 1кг суве материје хранива на 100кг телесне масе. 1кг суве материје (дакле потпуно без воде) је око 1,2-1,3кг сена. Наглашавам ЗА УЗДРЖНЕ потребе. Ако ти је коњ рецимо 450кг потребно му је око 6-7кг сена.
Не знам колике бале правите, код нас су просечне тежине око 10-12кг, тако да је 2откоса х 180 бала сасвим довољно за једног коња за целу годину.
Ако ти нешто значи, ја моје коње храним са луцерком и само по потреби им додајем кукуруз. Уколико купујеш сено, ливадско сено је јефтиније од луцерке, а адекватније је за исхрану коња, проблем је, као што рекох што даје мањи принос на добрим земњиштима, каква су код нас, па је нормално да ћу сејати луцерку која ми даје принос од 5-8тона сена/ха/годину , него неке ливадске смеше које дају 2-3пута мањи принос, али су и мање агротехнички захтевне...
 
Hvala puno na savetima,nisam siguran dal smo se razumeli dobro,ja sam pitao kolika povrsina treba da bi dobio sijena za cjelu godinu za jednog konja..a moja racunica je da trebam oko 180 bala,a 1 je tako nesto oko 10 kg . znaci otprilike 1 hektar bi bio dovoljan za sjeno za citavu godinu ? ...Odlucio sam posijat pola te lucerne a drugu polovicu neku mjesanu livadsku,tako da mogu ublazit tu lucernu u ishrani :)) Inace kakve ti pasmine konja uzgajas,i dali imas neke slike mozda na forumu ? :D Ja jasem vec skoro pa 2 godine u klubu pa sam sad odlucio kupit vlastitog konja,a za pasminu jos nisam odlucio,al najlepsi su mi oni quarteri i painti al ih ima slabo kod nas i dosta su skupi tako da sumnjam da cu ga uspet nabavit, kako se krecu cene ujahanih toplokrvnih konja kod vas ?tu su negdje oko 2 000 eura kod nas .. =)
 
Колико ти треба површине ја не знам одавде. То зависи од земљишта на којем сејеш, а за то ја најбоље да се распиташ и својој околини шта се сеје и колико рађа. За почетак знаш колико ти сена треба.
Ја имам липицанере и за мој појам то је идеалан коњ за сваког од нас који не намерава да се трка, з асве остало је одличан - миран, дуговечан, паметан, здрав, преже се, јаше, леп...Шта више тражиш од коња?
Слике? Поставићу их на свом профилу за пар дана,биле су, али мењањем форума избисане су, а и ја их сада немам на хард диску јер сам га форматирао.
 
na hektaru zemljista losije plodnosti, planinsko imas oko 2000kg sena za godinu. Sejane livade sa malo djubrenja daju oko 4-5 t godisnje dok sejane livade dobro djubrene imaju od 8 do 9t u tri otkosa a lucerka bi trebalo da ima oko 10 do 15t sena po ha u 4 otkosa. Sto se tice kolicine malo ti je 180 bala sena, barem po bala dnevno a to je 365 a ako zelis da ga pustas na pasu onda je to druga prica. Mislim da sa 50 ili cak 30 ari sejane livade mozes lepo da prodjes i da posejes mozda belu detelinu, zvezdan, livadarku, ljulj i takvu sme[u trava za ispasu makar na jos 30 ari.
 
Nazad
Vrh