Redno prskanje

Visegodisnje korove je jakotesko unistiti korektivnim prskanjem pod kulturom. Ja obisno posle zita prskam totalom koji unistava rizomski sirak, a u kukuruzu i soji radimo korektivna prskanja rednim prskanjem i ne pokusavamo da unistimo visegodisnje korove jer je to nemoguce kad postoji usev na njivi. A usteda je evidentna i u ceni samog preparata a i u zagadjenju same zemlje
 
4r2m1f.jpg

1g12qp.jpg

korekcija sa istim herbicidom ispod listova kukuruza
 
Brzinski sam procitao temu od pocetka ali nisam skontao zasto se krila postavljaju napred? Zasto ne mogu biti pozadi kao i kod standardnog prskanja? Unapred zahvalan na odgovoru.
 
Krila hvataju 4 a kod nekoga6 redi i da su nazad postavljena nebi video nista ,osim toga ove dizne su 0,1mm i hoce da se zapuse.Neznam dali si video izbliza ova krila ,pogledaj dobro sliku moze se stelovati po visini i po sirini sve zavisi od velicine kukuruza i od sirine nespartanog pojasa. Toliko od mene ako neko zna strucnije neka napise.
 
Ovaj sistem prskanja koristim već nekih 8 godina, od ove godine sa šest redi, a grana mi je klasično montirana na prskalicu-pozadi, i nemam nikakvih problema u vezi toga. Dizne su 11002, prskam trake od po 25 cm, i rastur nije veći od 5-10% maksimalno.
Ovaj sistem koristim na čistijim njivama, gde nema rizomskoh korova (sirka), a na ostalim njivama idem celu parcelu. Radio sam i korektivno, u kukuruzu na desetom listu, ispod listova kukuruza.
 
Ja sam prskao celu parcelu sa Protivel granule+lepak+promoni a posle ispod listova korekciono sa Travel+lepak ali ako je preostalo od predhodnog moze se i ponovo posto kukuruz se ne ostecuje jer se prska ispod listova ,bolje nego zagrtanje
 
Moze biti ali kod moje redne su one ruke skroz spustene a i nestvara se magla
 
Video sam jednom nekog biserka iz komšijskog sela. Prskao je sa tom aparaturom repu "ispod" lišća. Vozio IMT 539 bez kabine i stavio samo maramu preko lica. Dosta te lepe magle je sigurno udahnuo. Krajeve parcele je duplirao i oštetio repu. Em je sebe trovao, em je na tom delu repu unazadio.
Nadam se da je još uvek živ.
 
To sa maglom i ventilatorom je potpuno relativno!
Sve zavisi od vetra. X puta se desava i kad se prska na klasican nacin, da i najmanjei vetar ako duva s ledja, unosi pesticide u kabinu.
Idealno je ako vetar duva bocno, ali opet nije dobro za redno prskanje. Inace, u prolece KONSTANTNO ima vetra u polju,od jutra do sutra!
 
Ovaj uređaj sto se montira napred je najbolje montirati na torpeda, na sve ostale traktore koji imaju napred hladnjak nije preporucivo jer propeler svu maglu duva u kabinu

mi koristimo sa ursusom c-335 bez kabine 4 rednu. sve zavisi od vetra. ako vetar ne duva, onda nema vremena za to da ti "baci" u lice. 2. brza, pa nista od toga nema da ti magla "skoci" do vozaca, vec traktor odlazi brze od toga.

od 30-70% je usteda sa herbicidom - zavisi od kulture, rezima rada hemije itd.
 
Hteo bih da montiram prskalcu na spartacu, video sam to kod jednog naseg clana taj sistem. Napred stavlja bure, pa crevom ide do spartaca i preko kompresora sve to radi. Neko cak stavlja i bure na spartacu...
 
Hteo bih da montiram prskalcu na spartacu, video sam to kod jednog naseg clana taj sistem. Napred stavlja bure, pa crevom ide do spartaca i preko kompresora sve to radi. Neko cak stavlja i bure na spartacu...
ja hocu ove godine taj sistem da uradim ali neznam kako da resim pitanje pritiska u rezervoaru.Hocu da prikacim crevo od kompresora za vazduh na traktoru na rezervoar ( bure od hidrofora 120 lit) i da tera u njega vazduh.
Naime treba mi sigurnosni ventil na rezervoaru prvo da bi stalno drzao isti nivo pritiska u rezervoaru a samim tim i radni pritisak.
Davno sam video kod jednog gazde ali sam zaboravio kakva je vrsta ventila.
Danas zvao prodavnicu da pitam za ventil-kijavac za MTZ kaze cena 10000 din......pitao sam ga od cega suu ga pravili.
Dakle trebao bi mi slican ventil kao na kukti( ekspres loncu) kad dostigne npr 2-3 Bara a on se otvori i visak pritiska ispusti itd itd.
Da li neko ima saznanje ili ideju?
 
Moze da se kupi kijavac za 5.000 kopija wabco-a (značajno bolji od onog ruskog),ali mislim da ti on svakako ne bi dobro radio... Ako se dobro sećam razlika u pritisku otvaranja i zatvaranja je oko 1.5 bar-a. Možda može da se koriguje ta razlika ali nisam siguran.
Ako bi ti ventil kao što je na ekspres loncu završio posao zašto ne probaš da ga sam napraviš? Jedino što bih ja dodao oprugu odozgo i vijak kojim bi podešavao pritisak....
 
Može le suncokret da se prska redno od širokolisnih korova kad poraste da mogu dizne ići ispod donjeg lišća....
Mislim na suncokret koji nije otporan na pulsar
 
Može se prskati, ali je pitanje sa kojom hemijom, jer se suncokret izvrće čim "zamiriše" hemiju za širokolisne korove.
Ja sam radio korektivno prskanje (poponca), u kukuruzu visine 60cm, sa dikambom, tako da nisam hvatao (prskao) višlje od 20cm, i kukuruzu nije ništa falilo.
 
Nazad
Vrh