Redno prskanje

MONTOYA

Član
Učlanjen(a)
21 Jun 2009
Poruka
17.834
Lokacija
Sovljak (opština Bogatić)
Kao što sam naziv teme kaže,prskanje u redovima preostalog korova nakon špartanja.
Zanimaju me iskustva onih koji taj način prskanja praktikuju...
 
To ti je samo mnogo vozanja po njivi a skuplja nafta od hemije.
Ja se avom konstatacijm neslažem kao prvo nemogu uzeti sebe u obzir kasnije ću kazati i zašto ali kao drugo prskanjem u redove pogotovu onaj koji korisri skuplju hemiju je daleko isplativo jer se uštede u zavisnosti od agregata koji imaš može uštedeti od 30 - 50% hemije a u prilogu ovome na jeftiniju hemiju mene košta jedan hektar oko 2000 dinara pa samo 40 % uštede je 800 din. koliko košta i 7 lit. goriva a potroši se 1,5 lit maksimalno znači ostaje 5-5,5 lit. pa puta nekih prosečno 20 ha. eto ti 100 lit. goriva, a možda i nešto bolje ako si uzeo hemiju koja izađe 3500-4000 po ha po ovoj računici dupla ušteda i još ako je uređaj prilagođen da sa četvororednom sejalicom si sejao a osmorednom prskalicom prskaš uštede se povećavaju a pogotovu kako ja radim a to je šestoredna sejalica i dvanaesto redna prskalica i u toku dana uradim od 2,2 - 2,5 puta više nego što sam sejao. Kada budem postavio na traktor uređaj slikaću da još više potvrdim moje mišljenje.
 
Ganga ako možeš da mi kažeš kako računaš koliko hemije treba za redno prskanje pošto bih ove godine tako išao jednu parcelu za probu a ovde kod mene niko nije redno prskao.
 
:osmeh:Ja sam napravio 4 reda, uportebio je jedne god. i odlozio u supu [ sada sa nje skodam sipke prskalica kada mi zatreba za ledjnu ].
Pa to je tesko kontrolisati sa 4 reda a kamo li 6-8...Njiva nikad nije ravna i cista kada se prska, a sve to utice na kvalitet prskanja.Ako se njiva prska dva puta, prohodi budu izuzetno tvrdi za spartanje i oranje [sa obicnom prskalicom ne se ne mora ici istim tragom-bar ja]. Izgubi se dosta vremena, a to izgubljeno vreme nije proporcionalno sa dobiti, jer kad dodje vreme prskanjua, nema cinculiranja. Ko voli matematiku neka racuna... Standardna prskalica [moja] hvata 14 redova, i za jedan prohod takvom prskalicom se mora vozati ''X'' puta sa cetvororednom...sestorednom...Traktor potrosi jos po nesto u vozikanju, a ne samo gorivo...
Montoya@ da ti prodam krila? Jedan od nas dvojice ce se obradovati :osmeh:
 
Prskati više redova nego što ima sejalica može samo onaj ko lepo i precizno seje. Ja tome nisam vičan i desi mi se da međured bude od 50 do 80 cm (pa čak i manje od 50 cm) a treba da bude 70 cm. Doduše, to nije na celom redu ali bude takvih deonica. Prskanjem takvih redova se može lako desiti da se ustvari i ne prska sam red već pored njega.
 
Ganga ako možeš da mi kažeš kako računaš koliko hemije treba za redno prskanje pošto bih ove godine tako išao jednu parcelu za probu a ovde kod mene niko nije redno prskao.
Faktički neračunam nikako a evo kako sa prskalicom X litara prskao sam 2,5 ha i za to upotrebio XY sredstva ovo govorim za normalno prskanje, a kod rednog ja isto tako pravim koncetraciju kao za normalno i ako si u prvom slučaju išao sa pritiskom od 5 bara isto tako i drugom slučaju ideš i istom brzinom, ja sam malo pojednostavio jer imam agromehanikine ventile i ako bilo koju diznu isključiš pritisak ostaje isti tako da nemenja količinu vode po ha. Inače potrošnja vode se računa za jednu diznu, određeni pritisak, veličina dizne, i tu dobiješ vrednost u lit po minutu i formulom se preračunava brzina kretanja i ukupan broj dizni i na kraju dobijaš potrošnju litara po hektaru, ali nemoj ovo da te buni uzmi ono prvo u obzir jer ovo drugo neverujem da mali broj ljudi sa foruma kontroliše prskalice svaku diznu ili bar nekoliko i podešava prskalicu po pravilu već sedi i teraj.
 
Redno prskanje na 70 cm ide 30% hemije u odnosu na krilo a kod setve na 50 cm i kad usev malo izraste bolje je krilo
 
Ganga jesi li grane napred montirao ili nazad na prskalicu,pravio sam ili kupio
Jednu granu sam komplet sam pravio a drugu od postojećih krila preuredio kako mi odgovara, krila se montiraju napred povezana sa vazdušnim cilindrom koji ima funkciju dizanja i spuštanja prilikom ulaska i izlaska iz reda ali sa mogućnošću podešavanje visine, ovakav način napred daje preglednost veoma dobru a samim tim i preciznost rada, a kolika je ušteda delimično ali mislim i dovoljno sam kazao koji post ranije.
 
kao što je član ganga ili ti moj nesudjeni rod nebitno zašto kaže ,ja isto prskam redno sa 4 reda i prskalica 440lit što znači istu količinu špecije stavljam tj 3lit ekvipa i 2,4lit laudisa sa kojim oprskam oko 8 jutara poenta je u tome što se manje vode troši po jutru ili hektaru dok količina špecije ostaje ista
 
Mi koristimo ovakvu spravicu...
i53j8p.jpg

A ovakvu kombinaciju...
1zxqgqq.jpg
 
Koliko se više oseća otrov u kabini traktora kad su krila prskalice (nebitno sad da li redne ili obične) ispred traktora u odnosu na klasično postavljene iza traktora?
 
Ja sam bio skeptik povodom ovakvog vida prskanja, međutim ove godine zbog nedostatka para sam rešio da probam i ovo. Namontirao sam grane kao ove na prethodnim slikama i sa jednom prskalicom, sa kojom bi inače opoprskao 3kj, ja sam oprskao 8kj. Litar Laudisa je 2400din i umesto 8i ja sam potrošio 3l i što je najvažnije, uspelo mi je prskanje. Ušteda je evidenta. Ko nije probao neka proba ili neka ne priča napamet.
Pozdrav!!!
 
Cekaj. Pa zar za prskanje Laudisom i ostalim herbicidima nije poenta da isprskas celu povrsinu. Meni je ovo redno prskanje logicno za prihranu. Ili negde gresim. Pojasni, zahvalan unapred.
 
Svakako da se uštedi na herbicidima prilikom rednog prskanja. Međutim, ako u njivi ima dosta višegodišnjih korova, npr. rizomskog sirka, prskanje redova i potom međuredno kultiviranje neće iskoreniti taj korov. On će se regenerisati između redova, doduše tad već neće predstavljati konkurenciju za gajeni usev ali će svakako baciti seme koje će nam praviti probleme u narednim godinama.
Ja sam ranije često bio u situaciji da procenim da mi se baš i ne isplati prskanje jer nekog korova nema mnogo u njivi. Ali svaki put je naredne godine bilo mnogo više tog korova u njivi i u slačaju da se neki propusti u prskanju sve je lakše doći do zakorovljene njive. Zato sam došao do zaključka da iako trenutno skuplje, dugoročno se ipak isplati da se sav korov suzbije čak i kad ga ima veoma malo.
 
Nisam napomenuo da nemam rizomskog sirka, da imam nebi koristio samo Laudis. A poenta mi je bila da sa manje para uradim posao što sam i uspeo. Pa vi verovali ili ne, ali to je već vaša stvar.
 
da i kod nas je pogotovu ove godine problem širokolisni korovi,sirka nema i ono što je bilo posle talismana je nestalo i plamen je odradio dobar posao ali se abutilon i zelje pojavljuje ponovo
izšpartao sam kukuruz i soju ali ima korova u vrsti,nema mnogo ali ga ima,zato mi je i zainteresovalo redno prskanje....
 
Nazad
Vrh