Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Ako covek jos drzi stoku stvarno mu kombajn nije potreban sto povlaci i jos bar par svojih prikolica da ima pa najmanje dvojicu traktorista i jos sto sta.Ovako neka mu je trecina pod ozimim usevima uvek ce se naci neko ko ce mu dobrom masinom za malo novaca pokositi i u dogovoreno vreme.
Kod nas je opste ludili kombajna vise nego traktora i onda u zetvi i pre pocinje utrkivanje ko ce vise kuca obici i ljudi pozvati da im se kosi,a o pobijanju cena je smesna prica kao na vasaru kad pocnu tako da skoro dodju do onoga u cenu 2,kosimo 3kj i prevoz gratis kao vikend akcije.
Kada ih pitas posto ce se kositi svi su kategoricni cena je 6500din sa seckom i prevozom i onda kad pitas vlasnike parcela svaki ima drugu cenu i to mnogo nizu od dogovorene!Jesenas se najbolje videlo ko koliku omcu ima za vratom pojedinci su na dan znali i po 4-5 puta da menjaju adaptere i da idu po celom ataru s'kraja na kraj i za 1kj.
Tako da sada dolazi do onoga da bas nije kombajn toliko rentabilan kazu sta me briga mogu svoje da pokosim kad ja hocu i necekam nikoga ima i toga ali ako nemas u sezoni bar 100ha sa njime da iskosis kroz par godina dolazi do velike ne rentabilnosti pa bio to i zmaj univerzal njega treba odrzavari,a to vise nije bas tako ni jeftino ako nisi sam svoj majstor.
 
Pa i kombajneri svastare.Malo usluge, malo arenda,pa koji svoj kamion za prevoz.Ugovori sa firmama za prevoz u zetvi,prevoz u inostranstvu.Ne moze se ziveti od kombajna,niti se isplati placati majstore za osnovne popravke.Podrazumeva se da se ljudi razumeju u mehaniku i sami otklanjaju 90% kvarova.
Kod mene ima ljudi koji ozbiljno rade i imaju posla u sezoni i urade po 500 do 600 ha.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Imam drugara koji obradjuje oko 250 kj zemlje kome radim nesto usluge.Njegova racunica je da mu se ne isplati imati i odrzavati svoj kombajn.Imao ga je nekoliko godina i prodao ga je.
Kako se neisplati?Pise se po forumu da trose oko 10-13 lit po kj.To je ispod 2000 din.znaci ostane 3000 din po kj.ako se radi za 5000din. :ppozdrav:250kjx3000izadje 750.000din
 
Da, ali ne ume 100% kombajnera da otkloni tih 90% kvarova, pa je tu osnovna razlika isplativosti kombajna, a i delovi znaju biti papreni, pa kada se stavi na papir, nema tu neke enormne zarade, tek toliko da se gura dalje.
Kako ko misli, ali ipak je naj veća prednost svog kombajna, što uradiš kada tebi treba, a ne kada to drugi može! Ima uvek izuzetaka, novih-mladih kombajnera, koji prvo jure usluge, pa onda tek rade svoje, ali to samo dok ne nauče školu, i izračunaju koliko izgube na tom kašnjenju radova u svojoj njivi :osmeh:.

- - - - - - - - - -

Nije samo gorivo trošak, a i amortizaciju niko ne računa.
Primer od pre par godina, nov Claas kupljen, radio pet godina kod gazde i prodao ga, kada je sve stavio na papir izašlo ga kao da je drugome platio uslugu, jedino što je svoje odradio kada, i kako je hteo.
 
I kad dodje ovakva godina,kad otimas od kise,tek tu dodje do izrazaja stoimas svoju masinu..
Bar njih dvadeset me vuklo za rukav da im pokosim,jer oni sto su im obecali ne mogu da stignu...
Samo sto se ja ne vidim u tim uslugama pa ih i ne radim,iz sile nekih razloga...
 
E stvarno se svašta piše... Većina je prešla na skidanje kukuruza u zrnu, tako da slobodno možemo reći da se sve kulture skidaju kombajnom. Za neke je vreme skidanja izuzetno bitan faktor kao za pšenicu, tako da tu posedovanje sopstvenog kombajna dosta znači. Ne mogu da poverujem u to da se nekom ne isplati održavanje kombajna za površinu od skoro 150 hektara svoje proizvodnje. Ispada da vam se kombajni svakodnevno kvare i da gomila novca odlazi na popravke. Tačno je i što Matić kaže, nije kombajn za svakoga. Ako se lepo održava, i lepo pretrese pre sezone, pažljivo radi sa mašinom uz vodjenje računa, pa tu ne može biti stalno nekih kvarova. Nego mnogi to teraju kao sumanuti, pa i kad dobije negde neki ležaj luft, teraj izdržaće to, i onda taj kvar prouzrokuje još par.

A što se tiče cena kombajniranja, to mi sve liči na cenu arende. Sami sebi napravili problem. Otimanje ko će više da zgrabi zemlje ne bitno koliko će da plati arendu, i otimanje ko će više da uradi usluga ne bitno po kojoj ceni.
 
Ja imam svoj kombajn a radim i usluge što znači da ja imam svoju računicu.Ja govorim za neke primere u mojoj okolini.
 
Razumeo sam te Spajki.

Da ima ulaganja ima, ali da ima i zarade ima. Kod mene je juče izjutra padala slaba kiša, do dva sata nije moglo da se radi žito, od tri sam krenuo da skidam i u 4 poče kiša. Srećom pa mi je blizu kuće pa se nisam mnogo vozio. Što kaže Sremac u ovakvim situacijama dolazi do izražaja posedovanje sopstvenog kombajna.


A kombajn sam kupio prve godine kad su kombajneri počeli da me zavlače, te danas ćemo, sutra ćemo... A nebo se namrčilo kao da će g...a da padaju.
 
Prekljuce mi pukne kais od pogona bunkera jedan deo podleti pod 3hb pogona i napravi kurslus od 100evra i sto je najgore vreme dok sam otisao po druge i vratio se izgubili preko 3 sata.Juce pokosim nasem jednom kolegi sa foruma odem da zavrsim moje iskosimo 1kj kad prednja pogonska guma legla najgore u njivi skini tocak kod vulkanizera on taman zatvara radionicu kad je cuo da je kombajn u njivi daj da je okrpimo razuman covek.Tu smo izgubili isto oko 3 sata zbog lepljenja novog ventila,a najgore od svega bas tu gumu je pre nekoliko godina radio isti vulkanizer i unutrasnju pokidaju i ubace od ulta unutrasnju e to je sex na ex nas troje oko nje skakucemo ko cvrci ne mozes je skinuti sa felne i izvuci napolje pa to ti je,a posle desert ubaciti je i sklopiti.Taman to zavrsili udari kisa e jbm ti srecu sve neke sitnice koje ti pojebu ceo dan i tone zivaca.Da je lako biti kombajner i imati kombajn i nije bas kisnuli su usevi i pre nas i kisnuce posle nas nekada su zetve trajale i po mesec dana pa je bilo godina ko i ove pa smo zivi i zdravi i oni koji nemaju kombajne su preziveli sto nisu pokosili na vreme.
Znam par ljudi koji su pored stocarstva probali da uporedo rade i ratarstvo u fulu kupili kombajne i posle dve,tri godine prodali kombajne i placaju usluge kosenja i dalje.Jednostavno negde je posao trpeo i previse i vodilo je ka pucanju ne samo tog lanca posla vec i fizicki i psihicki samih ljudi.
 
Kod nas se taman zahuktalo kako treba i prekinula nas kiša a vreme je bilo ni tamo ni ovamo.Nema sunca,vlaga velika,kasno se izlazilo zbog rose a rano vraćalo opet zbog rose.
 
I najveći je pritisak od onih što imaju najmanje pod pšenicom. Nekima grad pobio da zrna nije ostalo pa ne kukaju ljudi, a neko kuka što će da mu pokisne 50 ari žita.
 
Mi smo ranije dosta kosili usluzno, sad su neke musterije kupile svoje kombajne i ostali smo samo na dve musterije. I mogu da vam kazem da mi je jako drago da je tako. Manje se nerviram kad se nesto sjebe na kombajnu i to se uvek desi kad zavrsim drugome i krenem u svoje njive. Pa onda svi uzimaju prikolice i kad se nesto desi niko nece da namesti. Par puta samo mi doneli probusene gume kuci i nikom nista. A tek kad dodje za placanje onda je pravi cirkus, ili manje povrsine nego sto stvarno ima, ili ti plate tek na kraju godine, kao da meni te pare ne trebaju. Ovako sad uradimo usluzno 40-50 lanaca za celu godinu i vise mi i ne treba. Trenutno imamo zmaja, a kada budem kupio kupio neki bolji kombajn(nadam se da hocu) radicu samo svoje i zdravo.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Da je malo 500ha ne bih se složio. Najduže što čekam sa plaćanjem je 2-3 dana. Izuzetak je ove godine jer je urađen ječam pa se čekalo i žito ali to je uradio drugi kombajn jer je bio kvar i kiše... Takođe je plaćeno za dan dva. Ja se vodim politikom da je čovek došao da mi uradi pa mu i treba platiti na vreme.
 
Nazad
Vrh