Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

I u mojoj sredini pojedini rade skuplje za 1.000 dinara ako je sečka uključena...
Mada 90% površina se uradi bez sečke, jer je potrebna slama...
Opet, s druge strane, pojedini smanjuju čak i cenu kombajniranja ako mu daš slamu da odnese sa njive...
I to nije svake godine isto...
Inače, trenutno aktuelno kombajniranje ozimih useva, cena je 5.000-6.000 dinara, po jutru, bez prevoza, prikolice se daju u zajam ako nisu već zauzete...
 
Ima vas ko' kusih pasa u temi o zetvi i kombajnima i svi znaju sve al nemogu da vjerujem da niko nezna koja je razlika u cijeni usluge sa sjeckom i bez sjecke i dali je uopste ima?! Aj zdravo (sto bi vi rekli).
Kod mene je bila razlika 500 dinara po jutru.Tipa soja 5000 bez sečke sa sečkom 5500 prosle godine.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Cini mi se da sam negde procitao budalastinu da je kod novih kombajna trosak samo gorivo pa da napisem da je na godisnjem nivou osiguranje i registracija 126000 dinara,servis 58000,dve adaptacije 96000,tri coveka u prevozu i jedan u kombajnu su izgleda dzabe.Naravno tu niko nista po ceo dan ne jede i ne pije jer je novi kombajn,gume su jeftine 23000 komad za prikolicu ali kad je novi kombajn idu besplatno.Traktori ili kamioni sto su u prevozu ne trose nista goriva i ne registruju se,samo na pumpi i mupu kazes da je novi kombajn i da ides da kosis kod specijalaca i ne treba nista da se plati.Jos nikad se nikom nije nista pokvarilo na novom kombajnu,nema sanse da se to desi,jedino ja baksuz prvi dan prosecem gumu od 420 000 dinara,kud onda nisam znao ove mantre u vezi novog kombajna,mozda bi mi ovi u Agrohimu dali besplatno gumu...Moj predlog je da eksperti za procenu troskova novog kombajna probaju da sednu na kantu sa 20 litara goriva i ovrsu psenicu pa onda da jave kako su prosli...
 
Kaze mi drugar koji radi u jednoj velikoj firmi kao agronom (par hiljada ha rade) da nemaju svojih kombajna, nego placaju usluge 50e/ha i njihovo gorivo.
O zurbi i rasturu nema govora jer se prati ko kako radi.

- - - - - - - - - -

Grubom racunicom mi se cini taj kombajn kad uradi 4000-5000ha je otplatio sebe i zreo za remont.
 
Kaze mi drugar koji radi u jednoj velikoj firmi kao agronom (par hiljada ha rade) da nemaju svojih kombajna, nego placaju usluge 50e/ha i njihovo gorivo.
O zurbi i rasturu nema govora jer se prati ko kako radi.

- - - - - - - - - -

Grubom racunicom mi se cini taj kombajn kad uradi 4000-5000ha je otplatio sebe i zreo za remont.

Treba razlikovati usluge na parcelama od nekoliko hektara od parcela koje su velike tu kombajn moze da se iskoristi bez gubljenja vremena na prebacivanje sa parcele na parcelu i ucinak je znacajno veci i ja bi se menjao za jednu takvu:ppozdrav:samo kad bi hteli mene i 142 :haha:
 
A znas li grubom racunicom koliko ima u njega ulaganja u odrzavanje dok ne uradi tih 4-5000 ha?Po toj ceni vlasniku kombajna ostaje zarada od 2400-2700 dinara po 1 ha.Pa ti sada racunaj koliko je potrebno ha da uradi dok se skroz ne isplati.Tu treba uracunati nabavnu vrednost kombajna sa zitnom i kukuruznom varijantom.Naravno postoji i neka vrednost kombajna kada se on prodaje i polovan.
 
U Mačvi ide 6 metara žita bez sečke i 7 metara žita sa sečkom po ha.Prikolice se daju starim klijentima uz veliki oprez i pažnju.
 
Racunica mog poznanika je 500ha x 3 kulture = 1500ha x 20e ostane po ha = 30.000e godisnje. Tucano 320 sa dva adaptera je 150.000e. Za 5g i 7500ha je otplatio sam sebe i sada sve sto zaradi je dobit. Naravno mislim da on ne moze da pojede u odrzavanje i servise 30e/ha x 7500ha = 225.000e za 5 godina i u praksi verujem da ce pre sebe isplatiti.
 
Pazi sad ovamo. Za tih 7500 ha mu treba makar 30 min za ha, treba i više ali neka je 30. Što znači da će taj kombajn za tih 7500 ha napraviti oko 3800 rč... Voja Malešev, verujem da većina zna ko je, je na njegovom claasu medion do 3500 sati sve živo izmenjao, znači sve... Sve lance, šine na dobu, limove na biteru, spirale, sve ležajeve,... Treba sabrati koliko to sve košta pa onda podvući crtu... Za tih 3800 sati treba 18 puta da promeni ulje i filtere a to je u najmanju ruku 150 evra po menjanju...
I još jedna stvar, tucano 320 da uradi 1500 ha za sezonu je jako teško, mislim da je i 1500 jutara jako puno za taj kombajn...
Preteče me Maxa...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Novi stroj je uvijek bio "naj jeftiniji" ali praksa je pokazala da je polovan "naj povoljniji" da ne kažem naj rentabilniji. Na stranu neki izganjani, neodržavani kombajni, to nije vrijedno spomena.

Kad mi netko kaže da sam budala što sam za tada mojih 30 jutara kupio kombajn da bi bilo bolje da sjedim u hladu i neka se drugi "pati". Dođe mi da im se u lice smijem. moj kombajn je tad koštao 23 000kn (3100€), usluge sam plaćao 400kn po jutru (55€) Prijevoz je išao "poprijeko" kako koje godine.

Kad se u računicu uzme mojih 30 jutara vršidbe x 55€ = 1650€ dakle, neka je TREĆINA trošak kombajna, dvije trećine mi ostaju čiste. Zaokružimo to na čistih 1000€ godišnje. Ovo je samo na mojim površinama ušteda što nisam nikoga drugog plaćao.

Dodaje se u računicu još 20-30 jutara usluga svake godine. Kao i drugi i ja sam naplaćivao 55€ po jutru. Opet neka je kombajn pojeo trećinu, meni ostaje čistih 1000€ od usluga na kraju godine.

Kombajn je kod mene bio 8 punih sezona. Neka se u tri sezone otplatio ostalih 5 sam radio za čiste novce a da ne pričam o zadovoljstvu kad upalim moj kombajn i odem sam sebi kositi, ne moram čekati da mi se netko smiluje ili kao što je znalo biti da mi kaže da kreće a ne dođe cjeli dan a sutradan ga ne možeš ni pronaći niti na telefon dobiti... Kako sam kupio kombajn povećavao sam svoje površine, a smanjivao usluge tako da sam opet na istoj "zaradi" a u biti koliko bih više morao plaćati usluge za sve veće i veće površine. Tri godine za redom je kroz malog zmaja kod mene prošlo 70 jutara raznih kultura. samo u jednoj godini je sam sebe zaradio. Da se ne isplati imati kombajn, to mi NITKO ne može pričati. Računica je i više nego čista.

Za vlastite potrebe treba odvagati REALNO kakav kombajn treba za vaše gospodarstvo i neće nikad biti problema da se neće stići ili da će se stalno nešto kidati.

Veća površina povlači za sobom bolje, modernije, pouzdaniej strojeve, kao i sve ostalo u našem poslu ali mislim da mnogi griješe kad isu s minimalnom zaradom proterati kroz kombajn što je više moguće hektara. Tu se kombajn troši puno više a za istu zaradu koju netko ima držeć veću cjenu i radeći manje površina uslužno.
 
Kaze mi drugar koji radi u jednoj velikoj firmi kao agronom (par hiljada ha rade) da nemaju svojih kombajna, nego placaju usluge 50e/ha i njihovo gorivo.
O zurbi i rasturu nema govora jer se prati ko kako radi.

- - - - - - - - - -

Grubom racunicom mi se cini taj kombajn kad uradi 4000-5000ha je otplatio sebe i zreo za remont.
PKB prosle godine placao 40 e/h i njihovo gorivo,takodje o zurbi i rasturu se vodi kontrola,ujutru agronom kaze kada moze da se pocne i kada se zavrsava,ako imas nekoga da pogura isplatu budu pare brzo ako nemas ceka se po nekoliko meseci.Po papirima od parcela se racunaju hektari a ne po uredjaju na kombajnu(ima parcela koja se vodi kao 100 hektara a ona ima 105 na primer,a ima i koje su manje nego sto se vode)
 
Pazi sad ovamo. Za tih 7500 ha mu treba makar 30 min za ha, treba i više ali neka je 30. Što znači da će taj kombajn za tih 7500 ha napraviti oko 3800 rč... Voja Malešev, verujem da većina zna ko je, je na njegovom claasu medion do 3500 sati sve živo izmenjao, znači sve... Sve lance, šine na dobu, limove na biteru, spirale, sve ležajeve,... Treba sabrati koliko to sve košta pa onda podvući crtu... Za tih 3800 sati treba 18 puta da promeni ulje i filtere a to je u najmanju ruku 150 evra po menjanju...
I još jedna stvar, tucano 320 da uradi 1500 ha za sezonu je jako teško, mislim da je i 1500 jutara jako puno za taj kombajn...
Preteče me Maxa...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока


Znamo Voju Malseve jako dobro.Mala ispravka nije medion vec Mega 370 kod njega ili 360 ali znam da je MEGA.Isto tako i kod nas covek ima medion-a 310 ima 3000rh u oglasima je sada isto tako nema sta nije menjao na njemu.Kod nas u okolini ima tucano 430 tj u vrscu je i covek radi sa njim svake godine 1000ha,ali kod njega zetva traje mesec dana mozda i vise.Uglavnom seje 450ha psenice isto toliko suncokreta i 100kukuruza.
 
A da,ove godine je na jedno gazdinstvo u pkb-u dosao jedan ili dva privatna leksiona koja vrse besplatno,kazu uzece nesto slame da prave pelet
 
Evo primer kod mene u okolini,vrsili su uljanu repicu po 70e na jutro ili lanac(trazili su 80e ali posle su spustili na 70e) i to bez secke su uradili i bez produzenog stola za uljanu repicu i to su terali preko 7-8km/h kroz nju sa medionima i tucanom320.

Ja sam vrsio po 7000din za lanac i sa seckom i produzenim stolom za uljanu repicu i sa bocnim kosama i nisam isao vise od 4km/h,kako sam terao na svojim parcelama tako i kod drugih,uglavnom sve musterije zadovoljne,a kod ovih ostalih kukaju jako jer su imali puno rastura.

- - - - - - - - - -

A da,ove godine je na jedno gazdinstvo u pkb-u dosao jedan ili dva privatna leksiona koja vrse besplatno,kazu uzece nesto slame da prave pelet

Znam da u PKB-u su radili ANDJELKOVICI iz DOLOVA tj dulence.Oni rade dosta usluga velikim firmama.
 
Pazi sad ovamo. Za tih 7500 ha mu treba makar 30 min za ha, treba i više ali neka je 30. Što znači da će taj kombajn za tih 7500 ha napraviti oko 3800 rč... Voja Malešev, verujem da većina zna ko je, je na njegovom claasu medion do 3500 sati sve živo izmenjao, znači sve... Sve lance, šine na dobu, limove na biteru, spirale, sve ležajeve,...

Ako je do toga dosao da na 3000rs sve na njemu izmijenjao, onda ga iebi. Kako ona idu kombajni koji imaju preko 5000 rs..
 
Mogu sutra da pitam za cenu ove godine i ostale detalje ako nekoga interesuje,bilo je dosta njih sto su radili usluge u pkb-u ali naravno nemam pojma za vecinu ko su i odakle,upoznao sam neke ljude preko drugara koji rade tamo a neke u ataru
 
Ova rasprava mu dođe po onoj "gladan sitom neveruje", zato iskreno želim svima koji misle da se na uslugama kombajniranja mogu obogatiti, da kupe kombajn, pa makar i na kredit, i neka mlate pare :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh