Navodnjavanje na voćnjaku

Takodje smo i mi postavili foliju iz Zelenog hita. Odradjuje posao za sada. Možda je zanimljiva i ta informacija da folija može da se 'vari' i spajaju delovi.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Mislim da mi čovek iz Zelenog hita reče da može i peglom dok je folija sveža i 'masna', kako on kaže. Nisam to probao jer mi je širina u potpunosti odgovarala.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Ćao društvo. Rešio sam da uradim navodnjavanje u svojim šljivama na nekih 2.2 hektara. Izvor mi je na nekih 930m od mene, visinska razlika do 30m, hoću duple laterale, za ovu površinu ću imati 4 sektora, sa planiranim proširenjima za nove zasade. Voda će ići direktno sa izvora (oko 217l/h), nema akumulacije. Ovo je neka osnovna verzija sa ručnim otvaranjem i zatvaranjem ventila, a napraviće mi ponudu i sa automatikom. To su cene bez transporta i montaže. Nemam iskustva ni dodira sa cenama i sistemima za navodnjavanje uopšte pa bih voleo da čujem vaše komentare, predloge itd.
https://ibb.co/P49tC1Z
https://ibb.co/r4DqXkV
 
pozdrav ekipo
potreban mi je savet jer sam ja totalno ne upucen..
zelim da postavim kap sistem u mom vocnjaku, za pocetak bi to bilo 4 reda po nekih 60,70m, znaci mozda neke ukupne duzine 250-300m
interesujeme koji okiten bi radio posao, i da li je prednost da sam busim kapaljke ili uzeti vec izbusene..
sto se tice kapaciteta, navodnjavao bih dva po dva reda odvojeno...
posedujem dve tomosove benzinske pumpe i jedan severov hidrofor, ako ne gresim oko 1,2kw jacine..
da li je izvodljivo da nabacim bidon na odredjenu visinu pa slobodnim padom da ide zalivanje ili mora direktno da se nakaci na pumpu??
e ovo je za pocetak..
 
Nisam imao vremena da mnogo proucavam, za vikend sam resio posle ove suse da napravim sebi kap pp kap navodnjavanje i to:
Plasticne cisterne 2x1000 l stavio na parcelu iznad polq ha jabuka, koje punim iz bunara da kazem ciste vode, nabavio creva fi16 zove ih svako razlicito, plasticna su 19 din/m i na njih postavio kapaljke. Postavljanje ide brzo, iz cisterne pustam vodu:
1000 l cisterna na 500 m ovih creva sa kompenzujucim kapaljkama, nizbrdo je, napunilo i radi. Druga cisterna je za drugu polovinu od 500 m, a redove sam povezao isto sa fi16 crevom, dovod iz cisterne je isto fi16, izgleda mi sve ok za sada. Juce sam postavio i probao, doduse kisa je pala popodne. Iz cisterne je prirodan pad.
Mozda ima bolja varijanta, meni se ovo cinilo kao najlakse i najbrze.

Interesuje me sada za kolicine, koliko sam video 20-30l vode nedeljno po stablu bi bilo dovoljno?
Sadnice su u prvoj godini.
Do kada ste mlad zasad zalivali, tacnije do kog meseca?

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Šljiva troši velike količine vode u toku prirasta mladara i porasta plodova.U našim šljivarskim područjima godišnja količina padavina je obično nedovoljna.Stim u vezi navodnjavanje je korisno a u mnogim područjima i neophodno.

Sa zalivanjem krećemo pre nego nastupi nedostatak vlage u zemljištu i pre negošto lišće počne da se uvija i suši.Preporučuju se dva do četiri zalivanja u kritičnom periodu vegetacije (sredina juna –kraj avgusta.) Šljiva može da se navodnjava površinski (brazdama ili natapanjem) ako pad terena nije veći od 3%, veštačkom kišom i kapanjem.

Navodnjavanje veštačkom kišom

Potrošnja vode umerena, investicije su visoke,povećava se zakorovljenost zemljišta i osetljivost prema prouzrokovačima bolesti(plamenjača, i monilija).

Navodnjavanje kapanjem – sistem kap po kap.

Prednosti ovog sistema su ekonomično trošenje vode, ravnomerno kvašenje zemlje u zoni korena, ne kvase se biljke, radovi se mogu nesmetano odvijati u zasadu , može se primeniti na svim konfiguracijama terena, a zahvaljujući usavršenoj tehnologiji isticanja vode ravnomernost je ista na početku i na kraju reda i moguća je primena rastvorljivi hđubriva kroz sistem (fertirigacija).

Vrsta biljke - Godišnja potreba za vodom (mm)

- Jabučasto voće 500-600
- V.loza 520-600
- Koštičavo voće 450-550
- Jagodičasto voće 450-600



Zalivne norme za većinu voćnih vrsta po mesecima iznose :

april 40-60 mm
maj 70-100 mm
jun 90-120 mm
jul 110-130 mm
avgust 100-130 mm
septembar 50-60 mm.



Tonić Dejan voć.-vin.
 
Sve se slazem samo ko ima kao kod mene vodu sa ouno gvozdja ili ko zna cega jos neka bude spreman da kapaljke otpustava malo malo. Posto je ekstremno susno prolecr zalivali smo 5 navrata po 15l/vocka ukupno 75l. Poslednje zalivanje zapusilo se 70% kapaljki. Skidamo ocistimo i vratimo. Kapaljke su 2l/sat grcke ljubicaste.
 
Dobar tekst, evo na rhmz ima prosek padavina sa dva mesta.
Ova norma zalivanja je sigurno za voce u rodu, moje je u prvoj godini, da li neko ima savet za kolicine?
a9d61c27a8cd15320ea291ec27668882.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Pozdrav,
ne znam da li je prava tema za ovo pitanje, ako nije molim admine da premeste ili neka kazu gde pa cu je ja premestiti....

Treba da uzmem pumpu za vodu koja ce se koristiti za izvlacenje vode iz bunara sa dubine od nekih cca 6 metara.

Dvoumime se izmedju ove dve pumpe za vodu:
1. Pedrolo Serija 2-5CP - površinska višestepena horizontalna pumpa - konkretno model 5CRm 100
https://www.pumpe.rs/proizvodi/32/serija-2-5cp-povrsinska-visestepena-horizontalna-pumpa

2. Pedrolo Serija PLURIJET 80-100 površinska samousisna višestepena pumpa - konkretno model PLURIJETm 4/100-N
https://www.pumpe.rs/proizvodi/42/serija-plurijet-80-100-povrsinska-samousisna-visestepena-pumpa

U principu performanse su im jako slicne koliko vidim, malo su bolje kod ove prve.
E sad ova druga ako sam dobro razumeo je samousisna.
Da li to znaci da za nju (pumpa pod rednim brojem 2) ne treba korpa sa nepovratnim ventilom?
I da li znaci da ako na pumpu pod rednim brojem jedan stavim korpu sa nepovratnim ventilom u princilu dobijam istu stvar? Da li taj nepovratni ventil "hermeticki zatvara" ili ipak posle odredjenog vremena voda iscuri u bunar?

Hvala unapred.

Pozz
Milan
 
Kojim prečnikom burgije da izbušim glavno dovodno crevo debljine 6/4 da bi povezao crevo prečnika f16. Obujmica je 50-3/4
 
Kojim prečnikom burgije da izbušim glavno dovodno crevo debljine 6/4 da bi povezao crevo prečnika f16. Obujmica je 50-3/4

14mm, a dovoljno je i 12mm.
Pogledaj na obujmici, kolika je rupa pa ćeš sam već videti.
Burgija najbolje da je za drvo klasična, ili leptir, jer one najbolje vode gde ubodeš, tu i buše.
Za metal ima da ti šeta.
 
Nazad
Vrh