Navodnjavanje na voćnjaku

Zna li neko za dobre brzovezujuće spojnice? Sa vatrogasnim sam imao problema zbog falš vazduha, pa se moraju lepiti trakom (tako su mi savetovali upućeniji), ali ne bih da se time maltretiram.
 
Da li ima raspolozenih na ovoj temi da mi pomogne i objasni kako da napravim sistem kap po kap za voce razmak izmedju sadnica je 5x5
 
Pitanje u vezi KPK,
negde sam našao da pri sadnji pored korena ili čak malo dublje se stavi okiten do neke visine sistema KPK, i kapaljka kaplje u okiten gde se voda sliva direktno do korena čime se izbegava površinsko zalivanje i kretanja žila ka gore.
Kakvo je vaše mišljenje u vezi toga ?
 
Ako ti svako da svoje misljenje,imaces 1000 razlicitih misljenja i nacina rada,prati svoje biljke,testiraj,posmatraj.Pa sam probaj da procenis prema njihovom napretku koji ces sistem zalivanja primeniti...Ne ponasaju se biljke svuda isto,ja na pr. roknem 40L po stablu (mlade sadnice) i to je za 7-10 dana , mozda bi i vise ,mozda bi i kap po kap,ali nemam dovoljno ni vode ni ``vremena`` :D
 
Posto nemam vocarskog iskustva a zamolio me jedan prijatelj za savet,ako neko zeli da pomogne oko dileme,dali je bolji nadzemni ili podzemni sistem navodnjavanja KPK?

PS
U pitanju je jabuka i tresnja.
 
Evo ovako.Glavna prednost podzemnog sistema tiče se prodavca opreme tj.izvodjača radova. Za razliku od nadzemnog sistema, kod podzemnog sistema voćar najčešće nije sposoban (tehnicki ili znanjem) da sam postavi sistem.Zato prodavac i izvodjač radova to debelo naplaćuju.To je po meni glavni razlog zbog kojeg pojedinci forsiraju podzemni sistem.U suštini mane ovog sistema su mnogo ozbiljnije od prednosti.Najveca mana podzemnog sistema, pored cene, je u nemogućnosti efekasne kontrole zapušenosti sistema kao i umogucnosti zapusavanja kapaljki od strane same biljke.U kapljačima se po završetku navodnjavanja uvek zadrži malo vode.Biljke savršeno osećaju prisutnost te vode.Ako biljka u nekom trenutku oseti potrebu za tom vodom (recimo zbog neredovnog navodnjavanja) ona usmerava svoje sitne žilice u otvor kapaljki i tako trajno zapušava sistem.Tako možete imati situaciju da vam veliki deo sistema ne funkcioniše , a da toga niste svesni.Po meni nadzemni sistem provučen kroz krunu voćke u kombinaciji sa ukopavanjem samo glavnog voda iz kog se izvlače laterali je u većini slučajeva najprihvatljivije rešenje.
 
Meni se lično ne sviđa taj podzemni sistem (već je i objašnjen zašto). Zato uzmi stavi dva crijeveta KPK (nadzemna) na razmaku od nekih 80 cm odnosno s jednu i drugu stranu reda od voćke po 40 cm i riješiš sve nedoumice. Jeftinije je od podzemnog, a prednosti su takođe bolje.
 
A miševi i volharice kako vole to grickati,a po pravilu mora oko cijevi ići sitni tucanik,kao u drenaže baš da nebi išle štetočine i oštetile sustav i da voda lakše ide u dublje slojeve
 
Da li mi neko moze reci koliko otprilike kosta pumpa sa motorom kapaciteta 200 l/min, da vuce vodu sa dubine do 50 m i da ima motor 2.2 kw, monofazna?
 
Pomoć !!!!

Dobar dan želim.Molim osobe stručne i sa iskustvom da mi pomognu u par saveta.....
Imam trenutno voćnjak 1ha,voćke su sadjene na odstojanju 4x3 m.Pošto imam pored voćnjaka još mojih 2ha zemlje planiram u narednih par godina da i to proširim.pa sam jesenas počeo da rešavam problem navodnjavanja.Iskopao sam(mašinski) kanal oko 1000 metara,postavio cev (3/4) i zatrpao.Na izvoru je izlaz vode od 30 litara u minutu,pa sam napravio "prihvat"-akumulaciju-bazen od 15oo litara gde će ići potapajuća pumpa,pa će ona dalje gurati vodu do voćnjaka(1000 metara).Inače visinska razlika(izvor-vrh) je 92 metra.Pošto sam se za sve ovo prilično istrošio sa novcem,prinudjen sam ove godine da nekako improvizujem navodnjavanje,tj.kap po kap...Pošto neću biti u mogućnosti da ove godine instaliram ceo sistem KPK,a takodje neću moći da betoniram veći bazen (iznad voćnjaka) u koji bi dolazila,tj.akumulirao vodu sa izvora...inače imam i metalnu cisternu od 3t....Šta sam zamislio????
......Tu metalnu cisternu(od 3oool) da postavim iznad voćnjaka,nju bi punila voda(20l/minut)....pa sam mislio da ove godine kupim 200-300 metara nekih creva KPK pa da ih pomeram po redovima.Znam da je to veliki posao,ali sam prinudjen zbog svega navedenog...Molim za neki savet,predlog i slično...možda je ideja i "glupa" ali nemam drugo rešenje,bitno mi je da sam doveo vodu do voćnjaka...pa sledeće godine (ako Bog da) ću rešiti sve to bolje....Hvala unapred na pomoći.Sve naj vam želim.
 
Ja imam bunar na vrhu vocnjaka,planiram da postavim neku cisternu u koju ce pumpa ubacivati vodu.Sada me zanima koja creva koristiti za navodnjavanje KPK.Mislim da ona koja se koriste u povrtarstvu ne bi odgovarala.Razmisljao sam i o okiten crevu koje bi izbusio na potrebnim mestima.Ne znam koliko bi to bilo efikasno?
 
Kojim sredstvom da operem cisternu koja je korišćena za naftu,da bih je koristio za zalivanje,a da nebude nekih štetnih posledica za zdravlje i za biljke?Hvala unapred na savetima...lepi pozdrav
 
Evo da iznemsem moj slucaj, svaki savet je dobrodosao
Imam plac(vikendicu) na kome planiram intenzivni zasad tresnje, plac je uzak a dugacak tako da cu imati samo tri reda od oko 150 metara posto planirm da sve osposbim pre sadnje voca interesujeme sta bi mi vi preporucili. Procitao sam celu temu kao i jos neke teme sto se ticu navodnjavanja i moja ideja je da razvucem cvrsta nadzemna creva i sam da busim i postavljam kapljace i da glavni vod bude samo ukopan. Problem je sto nemam struje a bunar je dubok skoro 50 metara pa me zanima kakvu pumpu da stavim(ne znam tacno na kojoj dubini od povrsine je voda, provericu) imam neku ideju da podignem cisternu od 2000l na visinu od tri metra pa da u nju ispumpavam vodu iz bunara pa posle da je pustim slobodnim padom(usteda energije plus mogu da dodajem prihranu za voce)ili je bolje direktno na pumpu. Da li bi bilo dovoljno pritiska u crevima sobzirom na duzinu i da li je to uopste izvodljivo ili moram ponovo pumpu da pumpa iz cisterne u sistem? Plac je inace ravan bez nagiba a bunar je na jednom kraju placa moja neka racunica (verovatno pogresna) je da na jedno crevo od 150 metara stavim 300 kapljaca ako je protok 2l\h dodjem do cifre da mi treba za sat navodnjavanja protok od 1800 litara(za sva tri creva). da li je moguce da se priodnim padom toliko postigne i koja pumpa moze da pumpa vodu da je imam dovoljno za visecasovno zalivanje(bitan je i finansiski momemenat)?
Hvala unapred svima na pomoci

- - - - - - - - - -

I da li neko zna kako mogu da izracunam koliki ce mi biti pritisak u crevima ako je slobodan pad sa 3m? Ako neko moze da postavi neku formulu ili da objasni kako se racuna bio bi mu zahvalan
 
Poslednja izmena:
pozdrav.bavim se jagodama dosad smo zalivali sa gradskog vodovoda.(u dvorisu)sad smo uzeli jedan plac a tamo nema vode.moje pitanje da li da:
1.busimo bunar pa iz bunara hondom da zalivam direktno
2.da dignem cistenu od 1000 litara na tavan vikendice(2.5m) pa slobodnim padom da zalivam
3.da idem od jezera(mrtva tisa) to je nekih 100-120metra od mog vocnjaka zakopam okiten crevo,busim ispod asfalta(3 metara) i to bi bilo to.trebalo bi za sad 5 reda od 100 metara da zalivam(5000)sadnica

unapred hvala na odgovoru.

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

evo i skice..pa ako neko zna i hoce da mi pomogne...
 
Pa tu je samo pitanje koliko bi vode imao iz bunara i koliko bi te kostalo busenje bunara.
Dakle, ako te busenje bunara kosta vise od creva koje bi sporoveo od jezera, onda je bolje iz jezera, jer tu sigurno imas dovoljnu kolicinu vode.
 
pa rekli su za bunar da 6 evra metar.da u ovoj okolini buse oko 30 metara.to je 180 evra.a ovi sto ukopaju okiten i buse ispod asfalta 350 evra...
ja bi najvise voleo slobodnim padom iz cisterne.(to cas posla napunim pumpom i stedim na gorivu.a on nek polako curka)samo neznam dal bi imao dovoljno pritiska...
 
Ја на висине метар и по слободним падом заливам нешто мање од око 100 метара, с тим да отворим једва четвртину славине, јер и са том маленом четвртином створи ми јак притисак. Верујем да са својих метар и по бих могао бар 200-300 метара. Е сад ти на 2,5 метра и 500 м, сам промисли.
 
I mene isto ovo zanima, da li neko zna kako mogu da izracunam koliki ce mi biti pritisak u crevima ako je slobodan pad sa 3m? Ako neko moze da postavi neku formulu ili da objasni kako se racuna bio bi mu zahvalan
 
@ norboo

Pa računica ti sve kaže. Ako je tako buši bunar. A dal ćeš posle navodnjavati iz cisterne slobodnim padom ili direktno iz bunara to je već drugo pitanje. Ali računaj da ti za 500 m folije treba bar 3-4 kubika vode po turnusu a cisterna ti je kubik.

@ norboo, milanzr

Imate i u forumu o povrću dosta o navodnjavanju. Bilo je reči negde i o navodnjavanju iz tih cisterni i o pritisku pa prelistajte i taj deo foruma

http://poljoinfo.com/forumdisplay.php?140-Navodnjavanje
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh