Izrada kvalitetnih jasli za ovce

samo po meni, da je manji razmak izmedju preckica i od pola pa do gore da su zatvorene nekim limom, koliko su te izasle para i koja je duzina?
 
e problem je sto bi moji djavoli kad jedu seno stavili noge na to korito i zaprljali ga ::lose::,pricam iz iskustva,zato moram korito odvojeno,jasle niske odvojeno
 
e ovako, nema potrebe za manjim razmakom jer je korišćen flah 30x2, razmak je 8 cm, tako da jako malo propada zbog njegove širine, zašto bih zatvarao limom :sta:. koliko su me izašle tačno nzm, jer sam većinu materijala imao, ali recimo oko 4000, 220 cm su dužine.
miladinovic toga sam se i ja plašio, ali korito je od zemlje odvojeno samo 35 cm, baš zbog toga, nikada im ne bacam puno u jasle, tako da nemaju potrebe da se penju i prljaju korito, a probaj par dana da ima bacaš hranu tu gde stavljaju noge, odvićiće se veruj mi... ::namigivanje::
 
sistem jasala je dobar ali kao sto su kolege vec kazale bolje je da samo svako drugo polje bude otvoreno ili da je taj flah jos siri. Za W ovce je idealni razmak izmedju letvica 6,5-7cm a sirina letvice 6-8cm.Za jagnjad razmak treba da bude jos manji odnosno 5,5-6cm. Da bi ovakve jasle imale smisla treba gotovo uvek biti napunjene hranom, inace je ovaj rezervoar za seno beskoristan.
Sto se prljanja tice, jeste ta neka visina od poda od 35cm dobra ali ne za malu jagnjad koja tek pocinje da jede, za njih je potrebno 25cm, odnosno jasle koje se mogu po visini regulisati ali je najbitnije da razmak izmedju kosih letvica gde stoji seno i korita ne bude veliki , tek toliko da jagnje moze nesmetano da jede i da se korito moze rukom cistiti. Korito treba imati dubinu kod jagnjadi 8-9cm a kod ovaca 12-15cm. Ako se zivotinje hrane sa obe strane, jasle ne bi trebale biti kod jagnjadi sire od 40cm a kod ovaca 60cm da bi mogle nesmetamo sa sredine da sve pojedu. Sve ovo pisem iz iskustva posto smo napravili 8 modela jasala za ovce i 5 za jagnjad dok nismo dosli do nekih za nase potrebe optimalnih dimenzija.Bitno je posmatrati zivotinje dok jedu i traziti mane ako ima problema.Nacin davanja hrane u dobroj meri savisi od hraniva i kolicine odnosno koliko cesto se zivotinje hrane. Toliko od mene, nije mi bi cilj da nesto mnogo pametujem vec da mozda nekom pomognem ko tek namerava da nesto slicno pravi.
 
'' zašto bih zatvarao limom . ''
pa upravo zbog toga sto ce se naci neka pametna ovca da jede seno sa vrha, zato kad zatvoris od pola pa na gore pod
br1. jesce redom nece moci puno da biraju vec samo ono sto spada odozgo
br2. posto nema sta da trazi gore jer nema sena nece se pentrati i uspravljati i stavljati noge u korito
br3. ako ovca izvlaci sa vrha tih jasala to obicno zavrsi na podu ali, ako je primorana da seno izvlaci pri dnu sve sto ne zavrsi u ustima ostaje u koritu ispod
imam slicne jasle i nameravam da ubacim dasku od pola pa na gore jer su kod mene drvene skoro isti princip
jesi li siguran da ti nije razmak veci od 8. sa ovim brojem polja i preckica na taj razmak duge su ti 201cm, a na duzinu od 220cm razmak ti je oko 9cm sto je po meni jako puno?
 
miljko ti si se baš ispisao :D, ali hvala ti ;) ovo su samo jedne jasle imam još nekoliko, ali te nisu za objave jer ih treba zameniti. Od sledeće godine ovce idu na veću ispašu i sve će to biti drugačije organizovano, ali ove jasle su se pokazale po meni kao najbolje za jagnjad od 20 kg i više, a ovcama su idealne. Nema rastura hrane što je najbitnije, a to da li je razmak 8 ili 7 cm manje je bitno, pogotovo kada se radi o zreloj travi koja je pokošena i izbalirana, ovo je trava koja je pokošena dok je bila mlada, pa možda malo više propada, ali sve to one pojedu, obrok im dajem u korito tako da i ono ima svoju svrhu. Proverio sam i tačno je svaki otvor 8 cm :).
 
@framboise

Pošto te prvi put vidim na Forumu Ovčarstvo, pre svega dobrodošlica i uspešno postovanje, koje je već startovalo ovim jaslama. ::svaka cast::

Mislim da bi bilo i drugima interesantno kada bi dao dimenzije jasala i upotrebljenog materijala. :bravo:

:ppozdrav:
 
Nesikiraj se za rasipanje ako nemaju sta rasuti nece ni rasuti ako imaju onda ce upuvati i opet ako neraspu nece jesti pa ti dodje na isto i samo se zajebavas s tim.Daj im kad pojedu daj opet a sad da je da imaju dosta a ni slamke neraspu to nema sanse,jer nije ni svaka slamka jestiva.Jesam u pravu?
 
Hvala @Maestro na dobrodošlici!

Na forumu sam prisutan već duže vreme,samo ćutim i učim od iskusnijih kolega,zbog kojih sam i počeo sa uzgojem Ile de France-a.Dimenzije sam takođe preuzeo od kolega,mada su malo modifikovane prema raspoloživom prostoru!

:ppozdrav:
 
Dragi moji forumaši,sretna i uspješna nova godina svima,čestit Božić svima koji slave i koji će tek proslaviti!Dakle,sve skupa Vas Bog blagoslovio,naravno i vaša stada.Da nije bilo vas i vaših zanimljivih postova,odgovora na pametna i ne tako pametna pitanja,život i početak stvaranja stada bi mi bio puno,puno,puuuuuuuuuuno kompliciraniji.Budite i dalje t :({ako dobri i velikodušno dijelite sa svima nama vaša iskustva(i dobra i loša) i savjete.Srdačan pozdrav cijeloj ekipi!
 
Tajana je napisao(la):
Dragi moji forumaši,sretna i uspješna nova godina svima,čestit Božić svima koji slave i koji će tek proslaviti!Dakle,sve skupa Vas Bog blagoslovio,naravno i vaša stada.Da nije bilo vas i vaših zanimljivih postova,odgovora na pametna i ne tako pametna pitanja,život i početak stvaranja stada bi mi bio puno,puno,puuuuuuuuuuno kompliciraniji.Budite i dalje t :({ako dobri i velikodušno dijelite sa svima nama vaša iskustva(i dobra i loša) i savjete.Srdačan pozdrav cijeloj ekipi!

Hvala :sreca: ::vino:: :veseljak::
 


Ovaj valov sam napravio za silažu, može da stane 18 do 20 ovaca.
Visina do prve cevi je 47cm i
razmak između gornje donje je 23cm

Juče sam napravio jedne sa razmakom od 28cm između cevi,
pa mi se učinilo da je malo puno.
Cevi su 3x2 cm i potošeno je oko 12m jedno staro bure i 2 sata posla cena 0 dinara

Moderator: Bez ljutnje, samo malo doterano po horozontali, radi uštede prostora !!!
 
Vidim da su jasle veliki problem za puno ovčara. Nekvalitetne jasle gde je rastur veliki mogu biti veliki problem. Ja sam našao model u knjizi Fride Bauman, i savršeno funkcionišu. Iz njih ovce jedu sve seno silažu koncetrat. Lako se čiste pokretne su a rastur 0%. Jeftine su. Po sistemu uradi sam koštaju 15 evra uz sat dva posla a traju više god. Jasle su horizontalne. Sanduk 20cm dubine 50 širine i 220 dužine stoji na 4 stubića 6puta6cm duž 80cm koji su u gornjem delu pričvrščeni letvama 7 puta 4. Sanduk je podignut od poda 10cm. Između sanduka i gornje letve postave se daščice širine 11 cm udojnem delu a u gornjem 7cm razmak imeđu svake druge od 9 do 12.cm (zavisi od ovaca) u dojnem delu tako se u gornjem dobije razmag 19 do 22. Ovca nemoze da provuče glavu na 9cm več mora da podigne u vis i uvuče vrat u razmak u donjem delu i tako pristupi koritu sa hranom. Sa jedne strane ima 6 mesta i sa druge 6 a moze i sa čela po 1 mesto. Najbolje prilagoditi broj ovaca tako da na jaslama ostanu 2 slobodna mesta. Sa čela na sanduku postaviti pokretne daščice radi čiščenja metlom što je potrebno. Ovih jasala napravio sam preko 30 komada što meni što kolegama i svi su zadovoljnh. Sve je od drveta osim eksera. Nemogu da postavim slike jer kucam sa mob.
 
Izrada kvalitetni jasala za ovce

Čim budem sa kolegom koji ih korisi zamoliću ga da postavi slike. Jedina mana ovih jasli je što ovcama spadne malo vuna sa vrata pa bi ovčari koji spremaju grla za izložbe trebalo da ih izbegnu u tom periodu. Ima u knjizi Fride Bauman detaljan nacrt. Nije ih teško uraditi a toliko uštede hrane da se isplate za 2 meseca. Gledao sam po farmama gde prostirka pod ovcama poraste metar za jednu zimu. Ovako rastur nula nema prljanja hrane mogu se koristiti i kao preprada. Moguće je pomocu ovih daščica napraviti jednostrane jasle i tako dobiti hranidbeni hodnik. Biće slika za neki dan!
 
dok čekamo @sarbanac-a da postavi slike, hteo bih da pitam forumaše kada su daske postavljene horizontalno koliko je potrebno razmaka da odrasla ovca provuče glavu i koja je optimalna visina od poda do "korita" kod ovakvog tipa jasala ?
312ftio.jpg
 
Visina poda jasala je 35 i sa cela poda je zakucana daska od 10cm koja cini korito sa strane ka zivotinjama a sa druge strane ka hodniku je daska visoka 40. Razmak izmedju gornje ivice ove dasne od 10 cm i gornje stafle (5x8cm) je 30 cm kuda ovce treba da provuku glavi . Jasle su nekih 45cm siroke jer smo takve daske imali, mogu biti od 40 do 50... ovo sam dobio od Miljka kad sam hteo da napravim ja jedne ovakve, pa mi je dimenzije poslao na pp. nesto sam i ja malo odstupio od dimenzija, ali to je nebitno, mogu samo reci da su jasle za svaku pohvalu i jednostavno ih je napraviti. pozdrav
 
Nazad
Vrh