Izrada kvalitetnih jasli za ovce

Ispravite me ako gresim ali meni se cini da na stelji (zuckasta slama) ima dosta sena (zelenkasto)?
Nazalost slika je nedovoljno ostra kao da je radjena mob. telefonom?

Ovde na forumu ima dosta slika koje je objavio Miljko i lle de france, na kojima se vide jednostavne, moderne, jasle gde ima malo (ili ni malo) rastura. Nije nikakav problem da se naprave ali je izgleda problem u nasim glavama (bezrazlozni konzervativizam)
Znate ono "sve daske u glavi"? Da se malo nasalim, one kod nas moraju da stoje vertikalno "pa bog", umesto horizontalno kao na vecini modernih farmi.
Za ovakvu tvrdoglavost (na sopstvenu stetu) stvarno niko ne moze da kaze "lako je njima u Evropi a ovo je Srbija"

I jos nesto. Rastur, odnosno padanje sena na stelju, dovodi do toga da zivotinje u nekom trenutku jedu i to sa stelje i tako se brze i vise sire crevne zaraze. :zli:
 
ne svidja mi se nacin na koji nas Tar kritikuje ali je nazalost u pravu
kod mene je bioo vertikalni sistem do pre 2 god,rastur uzas,dok nije dosao rodjak i naterao me da to modifikujemo za 2 sata uz pomoc stapa i kanapa i 50 cm sirokih dasaka.
Ovako jasle su u stali svu oko zida od zida odmaknute 50 cm,visoke su 1,5 m letve da ne mogu da uskoce,razmak je taman da im glava prodje,na dnu su daske(okrenute vertikalno ka ovcama da ne ispada seno tuda),polaze im se na zemlju tj na ovo sto ne pojedu,to je uvek cisto i drzi se tanak sloj da jasle budu sto dublje,rastur nula,sto ne pojedu prostere im se s vremena na vreme i tako se ociste jasle
 
Ja sa izraziti protivnik jasala koje imaju takozvano "uklestenje za glavu"(ove gore na slici),tj.gde ovca proturi glavu i jede seno,tada je ona fiksirana!Zasto su takve jasle lose?Zato kada su ovce sjagnjene i dok jedu uvek neka pokusava da se ubaci na vec zauzeto mesto i to skakanjem,u slucaju kada su jasle ove gore navedene,ovca ne moze brzo da se skloni i moze doci do pobacaja,a kada nema tih letvi koje joj ogranicavaju sirinu na jaslama,ta skakacica odmah propadne jer druge dve imaju mesta da se pomere brzo u stranu.
 
Potpuno ste u pravu za jasle, ali ljudi... Pa ipak je ovo Srbija, te se i navike tesko menjaju...
I , verujte mi na rec, kod mene na celom Kosmaju necete videti horizontalne jasle. Jos uvek su to vertikalne jasle , bez obzira na rasipanje. Naprosto, niko ih jos i nije video uzivo, osim preko neta. Ali, zato pravim horizontalne jasle da ih polako razuveravam :cao:
 
Karalic je napisao(la):
Potpuno ste u pravu za jasle, ali ljudi... Pa ipak je ovo Srbija, te se i navike tesko menjaju...
I , verujte mi na rec, kod mene na celom Kosmaju necete videti horizontalne jasle. Jos uvek su to vertikalne jasle , bez obzira na rasipanje. Naprosto, niko ih jos i nije video uzivo, osim preko neta. Ali, zato pravim horizontalne jasle da ih polako razuveravam :cao:
Normalno je, i ocekivano da se ljudi drze starih varijanti jer nisu ni culi ni videli nesto bolje. Malo me cudi sto se ovde na nasem forumu malo clanova interesuje ili pokusava da kopira ono sto je jako jeftino i jako jednostavno. OK, ne znaju svi jezike dovoljno dobro da sami pretrazuju net, ali neki drugi znaju, ili su sto je jos bolje, bili su u prilici da uzivo vide i fotografisu, i to su okacili ovde. Jasno da bez dobrih kredita malo ko moze da napravi onakve moderne stale sa velikim povrsinama prozora i velikom zapreminom vazduha, jasno je da nema love za pojilice a kamo li one sa grejacima, ali ovakav tip jaski sa horizontalnim daskama ne kosta nista vise od starinske varijante. Idealno je da se te horizontalne jasle kombinuju sa hranidbenim hodnikom tako da se poslovi hranjenja i ciscenja ne ukrstaju.............. Rado cu da se upustim u diskusiju na tu temu ako nekoga to interesuje.
 
Mozda ovako nije lose, moze i od samog drveta da se napravi.
33jj0p1.jpg
 
b92miki je napisao(la):
Mozda ovako nije lose, moze i od samog drveta da se napravi.
Mislim da je to to. Iskustvo ce da pokaze da li sve zajedno treba da bude malo nize ili da li neke daske treba da igu malo gore-dole? A mozda je sve pogodjeno. Iskreno najvise sam se interesovao za ovakve stvari zbog koza koje su najveci rasturaci.
Od ovakvih jasala i ovih hranidbenih hodnikcica na koje se poziva urban nastalo je najjednostavnije i mislim najbolje resenje sa sirokim hranidbenim hodnikom u sredini i po jednim velikim boksom levo i desno. Veliki boksevi mogu po potrebi da se pregrade i podele na manje lako pomicnim ogradama. Sliku takve stale iz Austrije postavio je Miljko.
A mislim da sam dao komentar sta je po mom misljenu dobro.
 
@Karalic
pa naravno da je bolje. Sledeci korak od jasli se vidi na Miljkovim slikama.
Nije mi bilo lako da ih pronadjem:
http://poljoinfo.com/smestaj/skice-i-nacrti-objekata-za-ovce-1192/msg27848/#msg27848
meni su najzanimljivije 1. i 3.
Ko zeli da gleda moze sve da vidi:
-Velike povrsine prozora
-Veliki boksevi levo i desno. Svaki boks ima dvokrilna(mogla bi i klizna) vrata tako da lako udje traktor(ce) sa kasikom za izdjubravanje.
-U sredini je prostran hranidbeni hodnik. Nema klasicnih jasala. Hodnik je podignut u odnosu na bokseve i sam hodnik i ograda su "jasle". Sustina je da se hrana lako transportuje, kolicima, mikserom ili kranom koji se vidi na poslednjoj slici ( http://img183.imageshack.us/i/p1040551.jpg/ ) To omogucava da se sa malo radne snage i malo muke hrani veci broj grla. Ali i ne manje vazno, ovakva organizacija potpuno razdvaja ishranu od izdjubravanja, pa radnik koji hrani zivotinje moze bezbedno da hoda po hodniku, cak i da gazi po senu,senazi,silazi, bez opasnosti da hranu prlja!
Kada i ako budem u prilici da projektujem svoju stalu ona bi izgledala vrlo slicno_Ovakvoj stali se lako povecava kapacitet dogradnjom u duzinu.
E sad, meni se ne svidja sto su na ovoj slici vrata hranidbenog hodnika otvorena. Po meni ona bi trebalo da budu samo rezervna vrata, odnosno da sluze za unosenje sveze kosene hrane. Na primer tako sto se prikolica pritera do hodnika i zelenu masu kipuje u hr.hodnik. Sa te strane trebalo bi i da je ispust dok su magacini sa hranom na suprotnom kraju. Kazem magacini jer su odvojeni za kabastu hranu i onaj za pripremu koncentrata. Kada radnik ulazi u stalu da hrani zivotinje onda ulazi sa te hranidbene strane, obuce neke cizme,kaljace,opanke koji samo za to sluze, i tako sa cistim cipelama prenosi hranu iz magacina u hranidbeni hodnik.
Sto se tice onog krana on na pocetku stale viljuskama uhvati hranu (sveze kosenu,seno,senazu,silazu) i transportuje je duz hodnika klizeci po sinama. Cini mi se da je to bas za velike farme. Za manje mislim da bi dovoljno bilo imati nesto kao flasencug (ako se tako zove) koji visi na malim kolicima a ta kolica idu po sini iznad hr. hodnika, celom duzinom a pocetak sine je umagacinu. Tako jedan covek moze da podigne i transportuje i velike rolo bale....itd
U svakom slucaju to sve ne mora odmah ali vazno je ostaviti mogucnost da se operacije sto vise automatizuju ako to prihodi dozvole.
 
Bravo lle de france, ::svaka cast::
ovo je prava fotka za uradi sam, mada kada se malo bolje napravi kalkulacija, 90 Eura i nije neka lova, da bi se čovek mučio sam, verovatno dan-dva. Jedino ostaje satisfakcija da je to sam napravio!! :bravo: :ppozdrav:
 
Odlicne jasle..................ali za etno selo ili za muzej, za turiste da vide kako se to nekad radilo, uz drveni plug i volove..
Kaci nas drug lle de france one stale gde se vidi kako to treba a onda totalno kontra, "sto je sigurno sigurno je" daj neke prepotopske jasle.... :haha:
Jedino sto je sigurno kod ovakvih jasli je rastur. A da su lepe lepe su i nostalgicne i....kao sto rekoh za etno selo.

Ne znam kako bilo kome moze da bude nejasno . Te jasle kostaju manje ili vise nije vazno, ......a ono sto smo komentarislali pa tamo i nema jasli, nema nikakvog troska, samo hodnnik treba da bude cist.....
:sta:
 
tar potpuno se slazem sa tobom
ovakve jasle ja ni za dzabe ne bih kod sebe u stalu stavio jer bi me one na ta 3 metra za godinu dana 300evra kostale jer bi toliko hrane rasturio.
Bitno je napraviti hranu, bitno je da hrana bude kvalitetna ali je isto toliko bitno i da se iskoristi jer u protivnom jagnje za klanje moze da kosta i 200evra a da se ulozeno ne vrati, nadam se da se razumemo.
 
E o ovome treba da se razmislja.
http://i46.tinypic.com/21e7w9y.jpg
Kako napraviti nesto slicno. za pocetak ne mora robotizovan automat (mozda i mikser?) ali lepo se vidi ona jedna sina po kojoj putuje od magacina sa hranom duz hr. hodnika. Ne mora kompjuter, ali mogu kolica sa 4 lagera po sini, obican flasencig, makazasti hvatac i bez napora podignes i transportujes rolo balu senaze.....Sa takvim detaljima, koji ne kostaju puno ali zahtevaju drugaciji nacin razmisljanja, moze da se postigne visoka efikasnost.
Ono sto mene cudi, ma prava rec je zapanjuje, je sto niko nije pitao Miljka kako moze par Austrijanaca da drzi nekoliko stotina grla. Bio si, video si, objasni nam. Ma jok (bre)! Ovo je Srbija.
Kao da je u Srbiji zabranjeno staviti prozore. Ili kao da stala mora da bude za 200-300 grla da bi imala hranidbeni hodnik, prozore..pojilice. Ako pojilice ne mogu da se kupe mozda mogu da se naprave? Ma ne. Ovde pojilice niko ni ne spominje.
Zna se kako se stoka poji, iz kofe.
Jedan moj prijetlj inace novinar napiso je u jednom clanku kako je invencija obrnuto proporcijonalna nacionalnom dohotku. Drugim recima sto je siromastvo vece ljudi su snalazljiviji. Ja znam da je to tacno u mnogim oblastima ali u ovoj nasoj izgleda nije.
Ali nema veze. Ko se ne prilagodi propasce. Ko propadne prodace ono malo zemlje sto ima i radice za onoga ko kupi. Za male pare budite sigurni.
 
sto se tice drveni jasala ubacio sam da vide ljudi mozda nekom odgovara mi smo imali slicne i izbacili a evo broj i od tog coveka sto pravi jasle 062.25.44.72
2zoktqr.jpg

21e7w9y.jpg

evo ove dve slike da se bolje vide
Post je spojen: [time]1264603160[/time]
_________________________________________________
ovo smisljam da napravim samo da se izvede da hranu ne prosipa imam vec motor sa reduktorom koi ima valjak valjke i valjak koi zateze traku moram da smislim kako ovaj sistem da se odradi
mogu i slike elektro motora da ubaci mislim da bi ovo hranu prosipalo mislim da je hodnik
bolje resenje nego traka neznam mozda gresim

b3uzxj.jpg

xqhki1.jpg

upno8.jpg
 
lle de france je napisao(la):
sto se tice drveni jasala ubacio sam da vide ljudi mozda nekom odgovara mi smo imali slicne i izbacili
..............
ovo smisljam da napravim samo da se izvede da hranu ne prosipa imam vec motor sa reduktorom koi ima valjak valjke i valjak koi zateze traku moram da smislim kako ovaj sistem da se odradi
mogu i slike elektro motora da ubaci mislim da bi ovo hranu prosipalo mislim da je hodnik
bolje resenje nego traka neznam mozda gresim.
Bogu hvala!
Sto se tice ovog sistema za automatsko hranjenje ja sam ga video samo na slikama. Meni se cini da on ima smisla u kombinaciji sa nekim silosom(ili vise njih) za silazu. To se nazalost ne vidi ali moze da se predpostavi. Najverovatnije je i punjenje ovog rasturaca automatsko. Tako jedan covek moze da obilazi i nadzire vise ovakvih linija.

Sto se tice izbora izmedju transportne trake i hranidbenog hodnika ovako napamet....Ja bih pre hodnik za manje farme. Ako imas automatiku a ona zataji kolica i vile i sve se lakse odvija nego da uskaces u boksove i nosis neke dzakove sa hranom..Realno je ocekivati da niko nece da plati novu DeLavalovu liniju vec ce nesta da zbudzi i...to ce da radi, ali ako stane onda ti presedne.
Sa druge strane hodnikzauzima vecu kvadraturu pa stala treba da bude veca.
Drugim recima hodnik je efikasan , uz malo vecu upotrtebu prostora, ma kako transportovao i rasturao hranu a traka ili radi ili ne radi!
Osim toga hodnik kao nacin hranjenja ne trazi neke ili trazi vrlo male investicije pa ako posao dobro ide i trazi se dalja racionalizacija, dodas sinu vodeci racuna o njenim dimenzijama i kolica koja idu po sini i guras rucno(malim prstom), a na kraju ako ima novca i zelis, samo okacis ovog "robota".
 
Nazad
Vrh