Izrada kvalitetnih jasli za ovce

ja kad sam čuvao ovce jasle sam napravio kao poređane tarabe i naslonio ih na zid dole su bile vezane da se u mesto okreću po principu šarki za vrata a gore su bile zakačene na oba kraja s lanac duzine 50cm rukom ih povučeš i dobiješ polozaj v staviš napuniš jasle i one kad nagrnu na seno one pitisnu seno jaslama i u mesto jedu ,kako ga sve više i više jedu to jasle se sklapa u delu gdesu lanci kad ga pojedu one se izravnjaju sa zid i dobio sam prostor za njih tu u štali dole ostane samo pleva to mi se dosta dobro pokazalo iskorišćavanje maksimum prostora i hrane po principu hoću i jare i pare
 
pregradio sam trem za koze da ne budu niz ceo dvoriste.pa evo ideje za jasli i kako bolje da iskoristite prostor. ovo jasli ce se koristi samo za zelena svezo kosena trava.
e99ie0.jpg

zoj57m.jpg
 
Evo jedne jasle koje sam neki dan pravi za jednoga covjeka
Ovakve jasle su mi se inace odlicno pokazale, jer je rasip hrane skroz minimalan, a jasle su prakticne jer sluze i za sijesno i za silazu i koncentrovanu hranu

 
Profesionalno odradjeno,izgledaju jako kvalitetne,a verujem da ce i rastur biti minimalan.Par starih clanova koristi ovaj tip jasala i zadovoljni su.
 
Profesionalno odradjeno,izgledaju jako kvalitetne,a verujem da ce i rastur biti minimalan.Par starih clanova koristi ovaj tip jasala i zadovoljni su.

Pa trudimo se kada ih pravimo da napravimo posteno, kostur je spojen sarafima, sto nedozvoljava da se poslije rasklimaju i daje im dodatnu cvrstocu.
Od prosle godine koristim ovakve jasle, vec sam postavljao slike, i mogu reci da su mi se odlicno pokazale, rastura skoro pa da i nema. Ove sam napravio jednom covjeku po narudzbi, a kad uhvatim vremena moram i sebi jos jedne napraviti, jer se i stado malo prosirilo.
 
Po meni je ovo najpraktičnije, jeftino i funkcionalno rešenje bez neke velike mudrosti . :ppozdrav:
jeste ali sve zavisi od rase i starosti ovaca,sljezice i janjci mogu uci u njih lezati i pogazit i propade sve,ali opet kazem sve zavisi od rase ovaca ja licno ne volim vidjet kada gazi i rasipa hranu to mi je nesto najmrze
Kod mene su jasle kao kod ranka ali sve je od drveta i odlicne su rastur hrane je 10% s tim da su prakticne i svako ko se imalo razumije u majstorluk moze ih napravit HVALA pozz
 
Hvala. Jesu stvarno su dobre, ja ih koristim i prezadovoljan sam, jedina mana im je sto su poskupe za izradu, ali su mi se isplatile visestruko, jer rasipa malte ne uopste nemam, a i vise namijenske su, u njih sem sijana ide i silaza i koncentrat
A prodajem, ove sve su radjene po narudzbi za kupce. Cijena je 55Km ili 28E po 1 metru
 
ovce i nisu tako veliki rasturaci hrane, ali su zato koze po tom pitanju neverovatne i po mom misljenju ovo je idealno za njih i cim bude vreme dozvolilo krecem sa pravljenjem.hvala za ideju.
 
Kazu da koze jesu rasturaci, ja sada imam tri i nista nerasipaju iz ovih jasala, mislio sam da ce mozda rasipati jer ih bije takav glas ali nista jedu kao i ovce
 
procitao sam sve postove o iygradnji jasala za ovce i jaganjce,pa sam i ja napravio neke kombinujuci ideje sa foruma i svoja licna zapazanja.medjutim jednu stvar nigde nisam nasao,niko je nije pomenuo,a to je da rastur hrane puno zavisi od samih ovaca.posto je moje stado malo ja sam puno vremena mogao provoditi sa ovcama i posmatrati ih kako se ponasaju narocito kada su ojagnjene i posebno smestene u boksove.pojedina grla jednostavno rasturaju hranu jer su takva,dok kod drugih ni slamka ne ispada.sve imaju iste jasle,ista hrana,isti uslovi.dakle sve jasle imaju iste nedostatke,ali neke ovce su izuzetno pazljive i usudicu se da kazem da kapiraju da hrana ne treba da se rasipa.jednostavno uvuku glavu u jasle i dok se ne najedu ne izvlace,dok neke druge po 10-ak puta izvuku glavu,iako je to komplikovano,kao da namerno hoce da me nerviraju.ali dobro ako preteraju lako mogu da omaste razanj.
 
kako da stupim u kontakt sa bivšim članom Tar iz Beograda, da li ga neko poznaje ?
 
Počeo proširenje i izradu još jednih jasala, sa malim izmena u dimenzijama i malo boljom obradom i zaštitom drveta, biće nadam se uskoro i neka sličica. :ppozdrav:
 
Pozdrav svima! Jos jedna od temi koja me je jako zanimala a to je kako izgraditi kvalitetne jasle sa sto manjim rasturom. Dugo sam citao i pretrazivao internet i nasao neki model na nekoj svajcarskoj farmi. Odlucio sam da to kopiram i to izgleda otprilike ovako na mom gazdinstvu https://imgur.com/a/c1JoPN3 . Ja sam prezadovoljan i svakom bih preporucio. Ovca mora da iskrene i glavu da bi dosla do hrane, rastura nema!Jos jedna prednost kod mene su jasle rasporedjene tako da su ujedno i zidovi tj. ovce su ogradjene jaslama tako da nema potrebe za ulazenjem u box i guranjem sa ovcama pri polaganju.
 
Daj dimenzije,kolika je širina,kolika ti je visina od zemlje do vrha daske iznad koje gurnu glave,i mala zamerka bolje bi bilo da je gvožđe na ćoškovima.
 
Nazad
Vrh