Izrada kvalitetnih jasli za ovce

hvala,ja sam stavljao 5 nisam siguran dali ce moci da guraju njuske
 
sistem jasala je dobar ali kao sto su kolege vec kazale bolje je da samo svako drugo polje bude otvoreno ili da je taj flah jos siri. Za W ovce je idealni razmak izmedju letvica 6,5-7cm a sirina letvice 6-8cm.Za jagnjad razmak treba da bude jos manji odnosno 5,5-6cm. Da bi ovakve jasle imale smisla treba gotovo uvek biti napunjene hranom, inace je ovaj rezervoar za seno beskoristan.
Sto se prljanja tice, jeste ta neka visina od poda od 35cm dobra ali ne za malu jagnjad koja tek pocinje da jede, za njih je potrebno 25cm, odnosno jasle koje se mogu po visini regulisati ali je najbitnije da razmak izmedju kosih letvica gde stoji seno i korita ne bude veliki , tek toliko da jagnje moze nesmetano da jede i da se korito moze rukom cistiti. Korito treba imati dubinu kod jagnjadi 8-9cm a kod ovaca 12-15cm. Ako se zivotinje hrane sa obe strane, jasle ne bi trebale biti kod jagnjadi sire od 40cm a kod ovaca 60cm da bi mogle nesmetamo sa sredine da sve pojedu. Sve ovo pisem iz iskustva posto smo napravili 8 modela jasala za ovce i 5 za jagnjad dok nismo dosli do nekih za nase potrebe optimalnih dimenzija.Bitno je posmatrati zivotinje dok jedu i traziti mane ako ima problema.Nacin davanja hrane u dobroj meri savisi od hraniva i kolicine odnosno koliko cesto se zivotinje hrane. Toliko od mene, nije mi bi cilj da nesto mnogo pametujem vec da mozda nekom pomognem ko tek namerava da nesto slicno pravi.
vesko,ovo ce ti sigurno pomoci.uzdravlju:ppozdrav:
 
hvala,Miljko sigurno to super zna,ja jesam citao prethodne stranice,al mi ovo promaklo
 
Svi ovi modeli o kojima pišete nisu dobri. Ja sam već opisivao jasle koje koristim i boljih nema. Nemam mogućnosti da postavim sliku. Inače sam model našao u knjizi Fride Bauman. Ako neko ima tu knjigu i može da okači da se vidi. Rastur je tako reći nula.
 
Nisam siguran. Dao sam je pre par god nekom ovčaru. Izdvac je kuća Draganić. Pisali su je Njurgin Memiši i Frida Bauman. Nemogu da se setim. Mislim da je neko to pomenuo u ovoj temi. Prelistaj od početka.
 
24vr57p.jpg


---------- Poruka napisana u 19:15 ---------- Prethodna poruka je at 19:14 ----------

25q89pe.jpg


---------- Poruka napisana u 19:17 ---------- Prethodna poruka je at 19:15 ----------

2aili1i.jpg


---------- Poruka napisana u 19:18 ---------- Prethodna poruka je at 19:17 ----------

9vcayt.jpg


---------- Poruka napisana u 19:19 ---------- Prethodna poruka je at 19:18 ----------

wcclg5.jpg


---------- Poruka napisana u 19:21 ---------- Prethodna poruka je at 19:19 ----------

2q0m2v7.jpg


---------- Poruka napisana u 19:22 ---------- Prethodna poruka je at 19:21 ----------

sve pod vodenu meru
14aaoma.jpg


---------- Poruka napisana u 19:24 ---------- Prethodna poruka je at 19:22 ----------

1z33tlg.jpg
 
ixv2pi.jpg


---------- Poruka napisana u 19:27 ---------- Prethodna poruka je at 19:25 ----------

la2js.jpg


---------- Poruka napisana u 19:32 ---------- Prethodna poruka je at 19:27 ----------

nov je ali nije bio pravljen za tu namenu,ja sam dobio ovaj cosak 2x6 za svoj hobi u ostalom delu su bale za ogrev alati bicikla auto,burad ma svasta inace objekat je 10x6
 
Vesko može li koja malo bolja slika ovoga drugog dela gde daješ koncentrat
 
Tako mi je žao što nemam mogućnost da postavit sliku jasala koje su dosta bolje jer skoro da nema rastura.
 
Nazad
Vrh