Registracija poljoprivrednih gazdinstava

Nisam znao u kojoj temi da postavim svoje pitanje pa rekoh u ovoj.
Imam problema sa komsijama (inace ne zive tu samo imaju neki vocnjak i nesto nalik vikendici), stalno me prijavljuju inspekcijama sto komunalnoj sto veterinarskoj. Uglavnom su to optuzbe bez pokrica jer mi stajnjak regulisan da se skoro i ne oseca nista ako ne pridjes objektu na par metara.

Ali posto mi pravi problem sto skoro uvek ima vise od 99 svinja i 19 junadi (kapacitet je 160 svinja i 30 junadi), pa me veterinarska inspekcija prakticno tera da registrujem farmu za junad i za svinje. Posto iz vise razloga ne mogu da dobijem uslove osim ako ne ulozim vise hiljade eura mislio sam da to resim na drugi nacin.

Da li ja mogu da registrujem gazdinstvo na mene posto imam nesto zemlje na moje ime a i nemam istu adresu kao otac (PIO ne bih placao jer sam u radnom odnosu) ?? I da li bih onda mogao da na istom imanju drzim stoku kao i moj otac ?? Objekti su objedinjeni pod istim krovom, ali jedan deo je odvojen od drugog i imaju zaseban ulaz. Mislio sam da tih 50-60 svinja viska i 10 junadi prebacim na mene i da tako resim to bez izbijanja nekoliko hiljada eura iz dzepa i dodatnih muka oko inspekcija.

Hvala unapred na bilo kakvom odgovoru. Ako postoji negde neka uredba o tome voleo bih da mi prosledite link.
 
Ne postoji uredba o tome , ali mozes da otvoris drugo gazdinstvo bas zato jer niste na istoj adresi ,ali pored gazdinstva morao bi u vet. stanici zahtevati i drugi HID broj na kojem bi se vodila stoka koja predje na tebe.
 
Pa ja sam pretrazio ceo sajt ministarstva poljoprivrede ali osim uredbe da bracni parovi ne smeju da imaju dva gazdinstva nisam nasao nista vezano za stoku na istom imanju a da su vlasnici sa razlicitih gazdinstava. Sve sam to planirao da uradim, i pitao sam otvorim drugi HID broj i sve to moze.
Samo me interesuje da li mi kasnije inspekcija nece praviti problem ako na imanju zateknu broj grla veci od 99 i 19, a taj visak se uredno vodi na mene i odvojen je od oceve stoke.
Razmisljali smo da kazemo da smo u svadji i da nemamo nista jedan sa drugim osim sto drzimo stoku na istoj praceli tj imanju a u razlicitim objektima :haha::haha:

Iskreno zao mi je da objekti stoje poluprazni maltene a imam uslove i hranu da tovim punim kapacitetom. Znam ljude koji tove i vise svinja i junadi od mene mozda cak i u gorim uslovima ali hvala Bogu oni nemaju problematicne komsije pa ih niko ne dira za sad
 
Ja sam u penziji a supruga je u privremenom radnom odnosu. Posto je supruga od majke dobila kucu i nekih 75 ari kvalitetne zemlje, planiramo da se preselimo i ostatak zivota provedemo na selu. Oko poljoprivrede nemamo pojma. Pa pltam sta se dobija time i dali moze neko od nas registrovati poljoprivredno gazdinstvo, posto je tasta ziva i ona je u penziji. Pozdrav od dvoje seljaka u pokusaju.
 
Zaki@zone

Za registraciju Polj. gazdinstva Vam je neophodno da imate najmanje 0.5 hektara zemlje, nebitno da li je zemlja u Vašem vlasništvu ili uzimate u arendu i imate ugovor o zakupu...
Jedno od Vas dvoje će u Registrovanom Polj. Gazdinstvu imati "funkciju" Nosioca polj. gazdinstva a ono drugo Član.
Potrebno je još i da otvorite namenski poljoprivredni tekući račun u Banci.
Najbolje bi bilo da Vi budete Nosilac, a supruga član, pošto Ste već u penziji. U Formularima koje ćete preuzeti u lokalnoj Filijali Uprave za trezor postoji stavka da li Ste komercijalno ili nekomercijalno Polj. Gazdinstvo, poželjno je da zaokružite ovo prvo jer u suprotnom nećete imati pravo na subvencije...
Pozdrav za Vas...
 
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje,naime imam registrovano gazdinstvo i plaćam PIO. E sad, iskrsla mi je neka ponuda za posao pa bih hteo da probam uporedo i to i poljoprivredu.Na tom radnom mestu bih bio prijavljen pa automatski ne bih morao da plaćam PIO.Zanima me da li ću kasnije, ako u nekom trenutku odustanem od radnog mesta i vratim se samo na čistu poljoprivredu,morati da platim PIO koji u međuvremenu nisam plaćao.I da li bih za vreme trajanja radnog odnosa i uporednog bavljenja poljoprivredom imao pravo na subvencije ?
Malo sam zakomplikovao pitanje i izvinjavam se zbog toga.Hvala vam unapred na odgovorima :)
 
Poslednja izmena:
Imam mali problem ko zna proceduru nek mi objasni, ovako uzeo sam u zakup 3 jutra, predhodni zakupac koji je radio tu zemlju predao papire i dobiao subvencije 2012,2013,2014. E sad ja u cu 2015 u Maju/Aprilu da predam papire za subvenciju za ta 3jutra zemlje koji je on obradjivao, sta se desi ako on isto preda papire za ta 3jutra? Jel oni tamo na salteru gledaju predhodne godine ko je trazio subvencije za ta 3jutra? Ili stari zakupac treba da da odjavu ili kako ide procedura?
Hvala
 
Mora on da odjavi tu zemlju sa svog gazdinstva pa tek onda da je ti prijaviš da bi ti je priznali ako je on ne odjavi neće ti priznati u tvoju površinu znam iz ličnog iskustva meni se to desilo pre dve godine.
 
Može ali obično se to radi prilikom produžavanja u proleće jednostavno ove upisujem a ove brišem i to je to po kratkom postupku
 
Da ugovor mora biti overen ali oni neće brisati stari ugovor sa predhodnim zakupcem sve dok taj zakupac ne odjavi tu zemlju .
Ja kažem kako sam ja prošao sad može da bude da je negde drugačije ali kod nas je ovako
 
Imam mali problem ko zna proceduru nek mi objasni, ovako uzeo sam u zakup 3 jutra, predhodni zakupac koji je radio tu zemlju predao papire i dobiao subvencije 2012,2013,2014. E sad ja u cu 2015 u Maju/Aprilu da predam papire za subvenciju za ta 3jutra zemlje koji je on obradjivao, sta se desi ako on isto preda papire za ta 3jutra? Jel oni tamo na salteru gledaju predhodne godine ko je trazio subvencije za ta 3jutra? Ili stari zakupac treba da da odjavu ili kako ide procedura?
Hvala
Ukratko da ti jednostavno objasnim.Ako je njemu istekao ugovor tj. isteći će do datuma obnove registracije ti odeš sa novim ugovorm i upisuješ bez problema sa novim ugovorom na tu zemlju i original izvodom iz katastra.Ukoliko njemu ugovor još traje u momentu registracije ,a ti se pojaviš sa novim ugovorom na istu zemlju od tog posla tvoje prijave nema ništa.Onda je jedina solucija da on odradi raskid ugovora i dođe i obriše parcelu u trezoru i tek onda kad je to procesuirano(1 radni dan) ti se pojaviš i registruješ to na sebe.
 
Isto imam i ja dogovor ako ne lepo inspekciju pa nju malo da radi posao za koji prima velike pare od drzave i sponzora kako moze neko da prijavi zemlju ako je ne radi
 
Da ne otvaram novu temu,postavicu par pitanja ovde,pa moderatori ako misle da je potrtebno neka otvore novu temu i prebace ovaj post....
Dakle ovao stoje stvari,drzim 15junadi i trenutno 10 krmaca,planiram na prolece da prosirim taj broj na 20kom,e sad mene zanima da li je bolje registrovati farmu ili samo poljoprivredni gazdinstvo i koja je uopste razlika oko toga???
Da li bi ja npr preko poljoprivrednog gazdinstva mogo da nabavljam hranu za svoje zivotinje i placam je preko racuna???
I sta mi je sve potrebno da bi prijavio gazdinstvo s obzirom da se na mene nista ne vodi i da zivim jos uvek kod roitelja?
 
Imam i ja jedno pitanje... Posto ja u leto zavrsavam skolu i hocu da prebacim gazdnistvo na mene (vec sam clan gazdinstva) dali mogu da prebacim gazdinstvo u toku godine ili moram da cekam ponovnu registraciju gazdinstva?
 
petre bezi dalje od firme, ne treba ti ta muka u zivotu :) mozes reg gazdinstvo, ugovore o zakupu napravis za min 0.5ha i popunis formular i to je to... :) sve mozes da kupujes preko racuna i da tebi placaju na racun...

cenejac koliko ja znam moze samo kad oni daju rok sto je valjda od nove god do 31.03. tako da sad ce jos malo :)
 
Moze li mi neko reci konkretno o ovom PIO . Gazdinstvo se vodi na mene , ali zemlja ne nego je deda ovlastio mene . Niti zivim tamo niti radimo , to je tako ostalo od prosle godine obnovljeno . Nije mi nista stizalo u vezi PIO ali sam cuo da je sada obavezno . Posto to bas zelim da izbegnem , a prosle godine sam radio 9 meseci u firmi ... (placali PIO sve uredno) . Moze li neke informacije u vezi tih stvari konkretno . Unapred hvala
 
Nazad
Vrh