Nikad ovako !

Ljudi pojas glavu cuva, mislite da pri npr 50 na sta mozete da zaustavite svoje telo sami pri udaru? Nema sanse ili probaj te da drzite neku lutku da simulirate da drzite dete i nek neko naglo zakoci, pa da vidite kako ce te ga izlomiti, nije to zezancija nikakva, ne bi ga ugradjivali da ne stiti glavu. Ima slucajeva da su ljudi ispali i preziveli, a koliko ima sto kaze Goran da je pomogao, jako puno. Moze biti jako opasno kad se aktivira vazdusni jastuk a niste vezani, da vam slomije nos kao od sale. Ja sam probao simulaciju udara pri oko 20 na sat, i reko ma daj to je zezancija i vezao se naravno, kad se to zakucalo u tad odbojnik na trenutak sam ostao vez vazduha, preseklo me, a da se nisam vezao izleteo bi kao metak.
 
.A što se tiče pojasa apsolutno sam protiv toga da se pojas vezuje u naseljenom mestu gde je ograničenje 50km/h ali sam isto tako da se na otvorenom i auto putevima obavezno vezuje pojas.Taj pojas je samo smaranje pri vožnji po gradu,kada nešto obavljam i moram da stanem na x mesta svaki put samo prebacuj,ko da sam osuđen.

Pojas je najefikasniji upravo kod manjih brzina (oko 50 km/h). Moraš hitno promijeniti neka shvaćanja. Meni je vezati pojas jednako kao nekom ujutro reći dobro jutro. Postala je rutina o kojoj se više ne razmišlja. No, ne smije se zaboraviti da uz pojas moraju biti adekvatno podešeni nasloni za glavu. Bez naslona za glavu pojas u većini slučajeva uzrokuje pucanje vratne kralješnice.
 
Pojas je najefikasniji upravo kod manjih brzina (oko 50 km/h). Moraš hitno promijeniti neka shvaćanja. Meni je vezati pojas jednako kao nekom ujutro reći dobro jutro. Postala je rutina o kojoj se više ne razmišlja. No, ne smije se zaboraviti da uz pojas moraju biti adekvatno podešeni nasloni za glavu. Bez naslona za glavu pojas u većini slučajeva uzrokuje pucanje vratne kralješnice.

I kod mene pojas automatski, uvek ga vezem, pa makar presao sa kolima samo 100 metara...
 
A šta onda rade vazdušni jastuci i vazdušne zavese?

Cuvaju te da ne udaris npr kod bocnog sudara glavu u prozor ili vrata, to je recimo zavesa sto se naduva kod vrata, a jastuk napred ti sluzi da ne nabijes glavu u volan, narodno receno, najprostije. Moras prvo da se vezes jer ces ti, jos ako si nagnut malo napred, da kad se jastuk aktivira ne udari ta plastika u glavu kad se ispali. Danasnja kola imaju na 2 mesta kod pojasa da se zategne, tamo kod kopce gde se ubada pojas i klasican gore odakle pocinje. Poznanik je davno imao neko cukanje pri maloj brzini i suvozacev jastuk izleti, a nije bio vezan i slomi mu ruku, (on je bio suvozac). Tako da to nije naivno. Mada ako se neko zakuca sa 150 na sat u nekoga, tu nema spasa. Dobronameran savet, vezi se uvek, nedo Bog da ti zatreba. Svako dobro :bravo::ppozdrav:
 
Pa jel sada sigurnije kada vozite svi strana auta,modernija,novije proizvodnje ili je bilo sigurnije kada ste vozili fiće,stojadine,škode.Sada su još ograničili brzinu u naseljenom mestu na 50km/h,najbolje da spuste na 30km/h.Ajde baš da vidimo u velikim gradovima kakva bi to gužva bila i gubljenje vremena kada bi se striktno SVI pridržavali ograničenja brzine.Zamislite samo u Beogradu.A što se tiče pojasa apsolutno sam protiv toga da se pojas vezuje u naseljenom mestu gde je ograničenje 50km/h ali sam isto tako da se na otvorenom i auto putevima obavezno vezuje pojas.Taj pojas je samo smaranje pri vožnji po gradu,kada nešto obavljam i moram da stanem na x mesta svaki put samo prebacuj,ko da sam osuđen.
Spustili su na 50 da bi vise ljudi krsilo ogranicenje a samim tim vise novca za dahije
50 je brzina koja kad ides trecom iritira a cetvrtom davi motor
 
Bože svašta ,pa kad neko treba da mre bolje ti nego ja ,jel tako ,i šta koji moj da te ja nosim na duši,**greška ti sve živo i mrtvo zbog tvoje gluposti sa skucao auto ,to košta i para i živaca,pa još moram da čekam muriju za uviđaj i sto kuraca ,ti što nisi imao kacigu ili pojas svezan ,mada nekad te pojas i ubije i sreća je što nisi bio vezan,a krepao si ko te bre jebe ,e sad ako ja nepravim njesra i zbog moje gluposti ima tvoje krvi na cesti to je nešto drugo i svakako da se čovek ne oseća ravnodušno, mada i tu ima izuzetaka.Zakon u saobraćaju treba poštovati,samo mi glupo svetla po danu u letnjem periodu.
Sa ekoloskog aspekta, svetla po danu nisu opravdana. Uzmite temperaturu kojom se zagrevaju farovi i kolicinu goriva koja se povecava paljenjem istih. Po jedinici tj. po voziluto je smesno, ali kada se ta cifra pomnozi sa brojem automobila, opet gubici i zagrevanje nisu mali. Iskeno sam protiv svetala danju ali i onih sto nocu popale sve sto imaju. cesto sam ostajao zaslepljen ili jednostavno nisam video nista oko sebe usled dugih svetala i maglenki.
 
Apsolutno sam ZA svetla i danju! Koliko ranije uočite automobil na otvorenom putu po danu sa svetlima ili bez njih?A o pojasu necu da komentarisem.Svima kojima smeta preporucujem da odu do Navak-a i isprobaju čeoni sudar.Jeftinije je i bezbednije nego da to dozive svojim automobilom.Nakon toga će se promenuti mišljenje o vezivanju pojasa.Doduše,tek kada se nesto oseti na svojoj koži i džepu tada ljudi menjaju mišljenje.
 
ZA SPAJKI ja Druze Spajki dali to znaci da kada krenes u neku kres kombinaciju nosis sa sobom BATERIJSKU LAMPU tj drugim recima zamisli ZORNJAK krenuo ADRENALIN SVE SE NAKOSTRESILO NAELEKTRIZIRALO i ti pitas CEKAJ DA UPERIM BATERIJSKU LAMPU LAKSE CU DA UOCIM:haha:
 
Spustili su na 50 da bi vise ljudi krsilo ogranicenje a samim tim vise novca za dahije
50 je brzina koja kad ides trecom iritira a cetvrtom davi motor

Gledao sam jednu obrazovnu emisiju u kojoj su stručnjaci pojašnjavali razliku u posljedicama za pješake kod ograničenja na 50 i na 60 km/h. Uzeli su u obzir vrijeme reakcije vozača i kočioni put do potpunog zaustavljanja. Ne sjećam se više koju su uzeli udaljenost od pješaka kada je primjećen, ali kod iste udaljenosti su ozljede na lutkama bile jako različite. Kod 60 km/h pješak zadobije smrtne ozljede, a kod 50 km/h samo lakše ozljede.

Montoya, ako te iritira vožnja u višim okretajima, promijeni auto. :haha:
Meni za Golf V (77 kW) sa 6 brzinskim mjenjačem kod 50 motor u 4. radi ko urica. :osmeh:
 
Jedan moj drugar ima auto WOLFSVAGEN PEITON ili FEJTON.U celoj nasoj drzavi ne verujem da ih ima vise od desetak komada.Auto ima 5000 kubika registacija mu je bila oko 2000 eura a potrosnja je kao kamion .Unutra je sve od mahagonije,koza neki kompijuteri kao u spejssatlu ono moze da ide koliko hoces ali vrhunac je da su mu krila napravljena od plastike ili neke smese koja lici na plastiku nesto kao reno senik i sada da pricamo STA CUVA GLAVU kakav pojas kakvi bakraci taj auto moze da ide 270 a branici i krila od plastike i celokupna autoindustrija danas nema vise ispred hladnjaka metalna resetka pa metalni branik kao 70 tih ili 80 tih godina sada je sve gomila plastike i to je to.Pojas bi trebala da bude individualna stvar svakoga pojedinca a sto se tice svetala to je neozbiljno komentarisati jedina smo zemlja u Evropi koja pali svetla i jadan smo mi narod kada nam takvi strucnjaci donose zakone
 
Vidim da mnogi pisu, a nisu bas dobro upoznati. Sto se tice pojaseva i vazdusnih jastuka u mnogim automobilima se oni ne otvaraju ako pojas nije vezan. U ovima sto se otvaraju kad pojas nije vezan onda nanose povrede. Na kolima krila ili maska ili branik ne stite od povreda tako sto se naprave od recimo celika. Ceo prednji deo je zamisljen kao sundjer da se zguzva i da upije silinu udarca. Kabina je kao kavez i ona ostaje neostecena ili sa minimalnim ostecenjima. Cisto da razjasnimo neke nedoumice oko toga.
 
Airbag moze da ubije vozaca/putnika ako nije vezan. U najboljem slucaju sleduju teske povrede tipa lomljenje rebara, vrata i kostiju lica. Samo u kombinaciji to dvoje rade kako treba. Isto tako sam pojas kod velike brzine moze da ubije jer polomi rebra a ona nanesu unutrasnje povrede. Dakle, vezite se. Inzenjeri koji su sve to smislili nisu budale.
Sto se tice policije i zakona,tu mnogo toga nema smisla no ko nas pita...
 
Poslednja izmena:
Vidim da mnogi pisu, a nisu bas dobro upoznati. Sto se tice pojaseva i vazdusnih jastuka u mnogim automobilima se oni ne otvaraju ako pojas nije vezan. U ovima sto se otvaraju kad pojas nije vezan onda nanose povrede. Na kolima krila ili maska ili branik ne stite od povreda tako sto se naprave od recimo celika. Ceo prednji deo je zamisljen kao sundjer da se zguzva i da upije silinu udarca. Kabina je kao kavez i ona ostaje neostecena ili sa minimalnim ostecenjima. Cisto da razjasnimo neke nedoumice oko toga.

Ako cemo mak na konac upija se kineticka energija udara, da se ne prenese na vozaca. Sala mala tacno je sto si napisao :osmeh::ppozdrav:
 
Gledao sam jednu obrazovnu emisiju u kojoj su stručnjaci pojašnjavali razliku u posljedicama za pješake kod ograničenja na 50 i na 60 km/h. Uzeli su u obzir vrijeme reakcije vozača i kočioni put do potpunog zaustavljanja. Ne sjećam se više koju su uzeli udaljenost od pješaka kada je primjećen, ali kod iste udaljenosti su ozljede na lutkama bile jako različite. Kod 60 km/h pješak zadobije smrtne ozljede, a kod 50 km/h samo lakše ozljede.

Montoya, ako te iritira vožnja u višim okretajima, promijeni auto. :haha:
Meni za Golf V (77 kW) sa 6 brzinskim mjenjačem kod 50 motor u 4. radi ko urica. :osmeh:
Cuj, sa 30km/h je jos bezbednije
nije bezbedno voziti po klizavom a da ne pricam koliko je zaustavni put kocenja veci, onda bi trebalo zabraniti upotrebu motornih vozila kada su losi uslovi na putu...
Ti strucnjaci svasta ce smisliti da uzimaju pare od naroda
po nekoj logici bi trebalo kada se sagleda koliko su danas automobili bezbedniji u saobracaju da se poveca dozvoljena brzina...oni smanjuju
ne mogu da kazem, ima deonica koje jesu za max 50km/h gde su uzane ulice i sl. ali ima i gde bi moglo i 80 komotno da niko ne bude ugrozen
 
ZA ACU OPELA Neznam nista sto se tice mehanike i statike i tih ugibanja i amortizovanja ali veruj mi Aki 90 tih godina smo nas trojica iz kraja imali tri teske saobracajke gde su automobili bili totalno zguzvani a nijednom od nas nije falila ni dlaka sa glave cak nismo bili ni ugruvani ja i jos jedan smo leteli na krov pri ogromnom brzinom a ovaj treci je pokidao ogradu i betonske stubove i povadio coveku vocnjak i dosao do kuce .Automobili su bili lada specijalka,opel manta i stari tip volvoa.Kada je dosao limar da vidi ladu specijalku rekao mi je SINE SRECA TVOJA DA JE BILO RUSKO VOZILO JER DA JE BIO JUGIC NE BI NI CIPELA OSTALA OD TEBE.To je bio celik a danas puntica zovu limenka a i ovom drugaru opel manta bila ojacana stvarno odradjeno vrhunski a Svedjani su poznati po ekstra celiku i svi njihovi automobili su sto se toga tice savrseni
 
Svako malo se piše "samo kod nas ima taj i taj propis". Proguglajte malo ljudi i vidjećete da niste u pravu. :osmeh:

Dvije stvari koje bih ja uveo svima da budu obavezne su pp aparat (bar s2) i obavezan ljekarski kad se produžava vozačka.
Aparat jeste malen i ima ograničen učinak, ali da svako ima moglo bi se sa par komada ugasiti bar pola požara u početnoj fazi.
Što se tiče ljekarskog sad je obavezno samo starijim od 65 i onima koji pri polagnju prvi put dobiju napomenu u vozačku pa svakih 3 ili pet moraju ljekarski raditi.
Sa 18 bar 80% ima odličan vid i odlične reflekse, a ko garantuje da su isti sa 28 ili 38? Sa 48 sigurno je bar dioptrija povećana da bi trebalo skratiti interval, a za dalje da i ne govorimo.

Naravno, smanjiti naknade da ne bude 60€ za vozačku i ljekarski kad mora, ali bar da se dio kamikaza ukloni sa puta ili im se oduzmu kategorije pa da ne voze autobus recimo i pored svog ugroze još 50 života.
 
Nazad
Vrh