Nikad ovako !

Kad sam bio u sumi da spremim drva za prodaju,napravilimi haos sa smecem i sto je jos gore, kad naidje veliki potok, to smece ide ka mojoj kuci,jel tom linijom ide potok...
 
I kod nas je isti slučaj. U saobraćajnoj nesreći mi je poginuo brat. Zvali su ih odmah. Ja sam došao nakon par minuta jer nije bilo daleko. Zvali ih ponovo. Policija je došla a hitna nakon pola sata. U kasnijem razgovoru sam saznao da ljudi zloupotrebljavaju hitnu i zovu i kad nije hitan slučaj. Obično je jedan vozač dežurni pa ako on ode a pojavi se stvarni hitan slučaj to neko mora pravdati a niko neće da preuzme odgovornost.Tu su još troškovi i druge sitnice i kad sve saberemo hitna postoji jer po zakonu mora da postoji. U stvarnosti oni se brinu za one koji mogu doći do njih.
 
Kod nas pre neku noc izbio pozar u 2h u noc, prvo jedna kuca planula i radionica plastike, kasnije zahvatilo jos dve kuce pored, zvali vatrogasce, majstori nisu mogli da upale kamion, kad su upalili dosli na mesto dogadjaja i pitali mestane gde ima najblizi hidrant da toce vodu...
Eto u kakvoj drzavi zivimo.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Ko su kreteni oni koji su palili ili oni koji nisu imali ispravan kamion da bi gasili ili oni koji nisu proveravali da li je ispravan hidrant i gde se nalazi?
Ili oni koji su utajili porez i sakrili dobitak i poslovali na crno pa je država bila zakinuta za porez ili oni koji taj porez ne preusmeravaju na pravu stranu kao što je na primer kupovina vatrogasnih vozila.
Poslednja kupovina vatrogasnih kamiona je bila posle 2000. godine. Pretpostavljam da je i kasnije bilo kupovine kamiona. Sigurno je bilo je kupovine opreme za spasavanje i izvlačenje unesrećeni iz auto nesreća. Vatrogasci su postali i spasioci.
Nemojte kriviti vatrogasce. Nekada je svako selo imalo dobrovoljno vatrogasno društvo i po jedan kamion koji je mogao da odreaguje u prvom naletu. Toga odavno više nema. Sada kada gori cela zemlja vatrogasci nemaju ni snage niti ih ima dovoljno da sve to gase.
Do ljudi je više i do preventive nego do vatrogasaca. Treba da se seljani organizuju da ukažu na potencijalne tačke gde se može desiti vatra npr. đubrišta, da ne pale namerno i da svi obrate pažnju jer mečka zakuca na svačija vrata... pre ili kasnije.
 
Imam 53 godine i nisam čuo da je i jedno selo u okolini Kraljeva, Vrnjačke Banje i Trstenika imalo dobrovoljno vatrogasno društvo. Sticajem okolnosti mi je srednja škola u KV bila tik pored vatrogasnog doma i uvek je bila frka sa vozilima kad kreću na teren.
 
Pa po Vojvodini je bilo tih DVD-ova po selima.Ima i sada, ali je to ipak bleda senka nekadašnjeg stanja.
U Kolutu recimo je uništeno i razvučeno sve, kamion je koristio kombinat za vodu, a i kada je privatizovan kombinat kamion je ostao tamo i naravno razjeban je.Dva puta se desilo da pre naših dođu Somborski vatrogasci.Sada mislim da definitivno naše DVD ne postoji.
Bezdanski DVD deli uplatnice jednom godišnje da uplati koliko ko može da im se pomogne da se ne ugasi.
 
Bey vode nisu dosli sigurno a za hidrant su sigurno pitali jer im je blizi od vatrogasnog doma radi ponovnog tankovanja.
 
Kod nas u opstini Kucura ima izuzetno DVD i stvarno su na visini zadatka ove godine su primili teret pozara cak i vise od redovnih vatrogasaca.Jedino sto se neko iz BG-a nasao pametan i kamion Tatra koji je imao svu ali bas svu opremu daju na reciklazu jer mu je crkla neka pumpa mesto da ga oprave i daju DVD-u oni njega na otpad i sad bukvalno im taj kamion fali.Ove godine su u jednom danu redovni vatrogasci imali 28 intervencija da su na pola meseca ostali bez goriva stukli celo mesecno sledovanje i onda im je opstina uplatila novu transu goriva.A o hitnoj sluzbi necu da pricam otac i ja na njivi,a majki pozlilo moja supruga zovne hitnu kaze javi se neki mutavi brav pola sata da izgovori recenicu i na kraju nisu ni dosli vec ja i otac napustimo njivu i pravac kuci i otac je odveze u hitnu pomoc kao nemaju vozla.A najveca bruka svi vozaci do jednog kradu gorivo iz hitne cim preuzmu smenu valjda svaki toci gorivo u vozilo kad ga preuzme i onda pravac kod jednog vozaca koji zivi zabaceno na salasu i tu istacu gorivo.X puta mi je doslo da ih slikam i okacim na Fb pa sve necu ne daj boze ako nesto zatrebaju mogu na taj nacin da se osvete da ne dodju.I skoro je bilo u novinama vozac hitne iz Vrbasa sa kombijem usmrti pesaka na pesacki leteo putem bez ikakve potrebe trag kocenja preko 50m i sve se zataskava.
 
Zbog takvih stvari leti glava u nasoj sluzbi zato i dalje neverujem u to,mozes da ostanes bez nafte ali vode n i k a k o.
 
Nazad
Vrh