Nikad ovako !

Sa 15-16 godina se vec polaze za F,stoga deca u saobracaju ,nista cudno.A ja nzm sta se vi toliko cudite,sasvim je normalno da svi oni voze traktore jos od malih nogu,i vi koji se hvalite ,nemojte xd ,ovde na forumu garant 90% njih je radilo sa traktorima rano u osnovnoj skoli.Manjina su oni koji sednu u traktor sa 16+ godina,e to je retkost.
 
Ja od svoje sedme godine vozim traktor,prvo sam pomagao oko sakupljanja deteline,posle malo drljanje ,pa oranje i tako. Sa 19 god kada sam polozio za c i e odmah sam seo u kamion i vozio u firmi 9 god.Po meni je vazno kakvog ucitelja imas i sta te nauci.
 
Davati detetu sa 14-15 god. da se uci da vozi traktor je ok jer i za potvrdu se polaze sa 14 god i moze da se ide u saobracaj,ali sa 6-7,pa i 10 neozbiljno(da ne upotrebim neku drugu grublju rec)
 
Pa ogromna je razlika kad uci sa 15 i kad sa 15 ide prica na vozio on malih nogu.

Kad smo terali sticere dole oko Usca deca od 15-ak godina radi po sumi sa vitlom :sjasi: jer tata kaze ma ume on i taj tvoj kamion da potera :kisa:

Sto je najgore ima budala koji deci daju da spustaju pune prikolice i lome se traktorima po potocima.Sve dok ne bude nesto e onda udri u kunjavu.
 
Sa 14 godina polozio za psp, sa 16 godina za traktor. Kod nas ravnica, nije bas toliko strasno kada dete uci sa 8do 10 godina sa upravlja. Svakako samostwlno nikako. Od svoje desete vozim automatik nikada nikakav incident sa motorom, sem letenja na haubu zbog pijanog vozaca kada sam imao 20 godina.
 
Neka deca sa 14 su odgovonija nego neko sa 44[/QUOTE ima i toga.Moji su terali traktor dok smo tovarili detelinu i to im je bilo sve.Naravno i to sporohodnom.I uvek neko od starijih pored traktora.Vozili su malo po vratinama ali sam ja uvek bio u kabini i morali su voziti polako.E sad samostalno nisu smeli ni da uđu u traktor.Eno ih sad teraju bolje nego ja
Alo Zorane,malo si pogresio,svi VOZE samo sremci TERAJU.:ppozdrav:
 
Mi smo na salasu tako da ozbiljnog saobracaja nema .Imamo jednu njivu od 9 lanaca blizu salasa e tu njivu je on uzoro ,pa na prolece zatvoro brazdu,dubrivo razbaco,spremio i zasejo.Cak je i sejalicu on podesavao posto sam ja pre toga sejao suncokret.Sta nezna pita ali ja u tu njivu nisam ulazi.Vecinu je uzoro po mraku posle skole.
 
Prosto imate drugačije stavove. Mislim da nisu ispravni. Svoj stav sam napisao, a to je da je apsolutno nedopustivo (i zakonski, a pre svega moralno) detetu od 6-7 godina dati volan u ruke! Nedopustivo.
Naravno, imate pravo na to (ako vas niko ne uhvati), ali tu je, kažem i pitanje morala.
Prosto kada pomislim da bih (bratovljevo dete sada ima 7 godina) mu dao volan traktora u ruke, imam blagi osećaj jeze u stomaku, strah i moralnu blokadu da to nikako nije ispravno. I tu se priča završava.
Stvarno vas nekoliko ide iz krajnosti u krajnost. Sigurno dete od sest godina niko nece pustiti ni u saobracaj, a ni u opasne situacije. Krene se prvo iz krila vozaca malo da drzi volan, sam dodaje i oduzima gas, igra se sa zmigavcima, sirenom, kasnije ti stisnes kvacilo on ubacuje brzine. Dete se zainteresuje od malih nogu. Svoju decu mozda nisi tako ucio, ali sigurno si ih vozio automobilom naravno na zadnjem sedistu i propisno vezane, ali dali mislis da li si ih izlozio opasnosti jer svakakvih ucesnika ima u saobracaju, a djavo nikad ne spava.
 
Nisu ni sva deca ista naravno,iako deluje bezazleno ali igranje igrica ,gluvarenje po ulici moze izazvati vecu tragediju nego voznja traktora na njivi ,za auto se slazemo da zbog saobracaja i drugih {cesto nervoznih}vozaca nije dobro da voze deca.:ppozdrav:
 
Konstatacija da ko nije naučio da vozi traktor kao dete taj nikada i neće.Ja sam primer da može ako neko hoće.Ja sam u traktor seo sa 24 godine i možda bolje vozim od nekih što su naučili kao deca.Čovek se ili rodi ili ne rodi za neki posao.Neko je vozio kao dete a sada je možda u poslu koji nema veze sa traktorom i taj posao obavlja vrlo uspešno.Da ne bih mnogo dužio.Kada sam kupio presu nisam znao ni kanap da uvučem-nazvao sam servisera.Za 20 godina koliko je imam majstor nije ušao u kuću da je popravi.Moja deca su odrasla pored prese i znaju onoliko koliko ih je interesovalo.Svi znamo kako presa može biti zajebana.Sve što sam naučio,naučio sam kad sam se namučio.:ppozdrav:
 
Stvarno vas nekoliko ide iz krajnosti u krajnost. Sigurno dete od sest godina niko nece pustiti ni u saobracaj, a ni u opasne situacije. Krene se prvo iz krila vozaca malo da drzi volan, sam dodaje i oduzima gas, igra se sa zmigavcima, sirenom, kasnije ti stisnes kvacilo on ubacuje brzine. Dete se zainteresuje od malih nogu. Svoju decu mozda nisi tako ucio, ali sigurno si ih vozio automobilom naravno na zadnjem sedistu i propisno vezane, ali dali mislis da li si ih izlozio opasnosti jer svakakvih ucesnika ima u saobracaju, a djavo nikad ne spava.
Ja na ovo reagujem. Slede citati od 3 različite osobe. I ja završavam po tom pitanju ovim postom. Svako dobro svima.

Evo:

1. "Ja sam sa 7 godina doterao 539 kući sa njive sa tatom u prikolici."

2. "Ja sam sa 10 vec uveliko vuko trupce po sumi."

3. "Traktor sam počeo da vozim sa 6 godina naravno uz prisustvo starijih i u poslovima gde se radilo u sporohodnim brzinama."
 
10ql74k.jpg
[/IMG]
Ovo su mi najmladji kombajneri,zajedno 10 godina.Kao i vecina vas traktor sam poceo da vozim sa 6-7 godina ali su to bila uglavnom kojekakva pomeranja po dvoristu ili po njivi.Posle sam zaduzio motokultivator honda mio-standard i jedno dve godine sam ga vozao dok sa 10 nisam poceo da orem,spremiram i ucestvujem u prevozu zitarica.Bio sam dosta veci od dece svog uzrasta pa su svi mislili da sam stariji.Policija me nije dirala,cak su mi davali dobronamerne savete jer su znali moju porodicnu situaciju.Prvi put su me zaustavili kad sam imao 11 godina,vukao sam psenicu u Zitosrem Indjija i na nadvoznjaku izmedju Sasa i Indjije me zaustave.Nisam poznavao policajca ali me je pustio posto mi je pregledao signalizaciju i kocnice na prikolicama i traktoru.Sledeci put me je policija zaustavila dana kada sam dobio dozvolu 02.08.1995.Sa 11 godina sam poceo da radim sa beracem iako je to bilo uglavnom u pauzama dok radnik jede ili dva-tri dana dok je bio bolestan.Kod nas je uglavnom ravnica ali imamo par opasnih bregova i mogu vam reci sto se ja secam u zadnjih 30 godina deca koja voze su jako malo problema u saobracaju pravila,niko nije stradao dok su stariji ljudi pravili razne cirkuse i dosta ih je izginulo.Sa 11 godina sam poceo i auto da vozim a sa 12 sam naucio kombajn Zmaj 142.Prosle godine sam imao pomocnika u prevozu koji je sa MTZ 820 rm i dve zmajevke prevukao stotinak vagona robe,najudaljenija njiva je bila 29 km.Inace on ima 16 godina i ima polozeno za traktor.Vec 3-4 godine on ponesto radi kod mene i dobro sam upoznao njegove vrline i mane.Vozi dobro,odlicno se snalazi u nepoznatom potesu i prilicno je pazljiv u saobracaju .Problem je sto on nikad ne zna koliko ima goriva,ulje nije prekontrolisao ni jednom kao ni pritisak u gumama iako mu je jedno 100 puta receno da to uradi svaki dan.Uglavnom,mislim da roditelj ili ko vec radi sa tom decom na njivi treba da proceni da li su za to bez obzira na godine,ja sam pre 10 godina prekinuo saradnju sa kombajnerom koji je imao 30 godina iskustva jer on ne zna da vozi taj kombajn,za 5 dana rada je srusio trem na kuci pokusavajuci da se okrene u jednosmernoj ulici u Surduku,a onda se izgubio i po nevremenu trazio kucu gde da se parkira u pogresnom selu...
 
Ne treba decu terati od malena da se uče radnim navikama niti uopšte ičemu što će im trebati u životu.Treba ih pustiti da rastu tako kako ih sistem uči a vi podmećite ceo život leđa i samo terajte onu:"Neka,ja ću,nek' dete spava,sunce je napolju,istopiće se"!Posle kada deca budu pravi gotovani bez ikakvih radnih navika koji su naučili da sve dobiju na tacni bez prolivenog znoja ni za čim u životu biće kasno Marko na Kosovo stiže.Niko neće jasiti i sedlati svoje dete već će se truditi da mu usadi i prenese neko znanje a i nauči radnim navikama koje u životu neće ni malo škoditi.Ko je bio u vojski zna kakvih je sve tamo likova bilo pa i onih nazovimo ih uštirkanih koje su mazili,pazili i zvali ih Đorđe. :haha: Za kašiku su bili sposobni dok za ostalo ni blizu a danas bi ih okarakterisali kao retarde...
 
Pa druškane probaj taj jednostavni sklop da voziš u mojim(zlatiborskim) krajevima ili recimo drugim brdima ove naše domovine, pa sam konstatuj jel' lako ili radi guza ko meduza.
Lepo natovariš pešes meteri drva, kišica malo pokvasi, gume nikad predobre, a ti spustaš ko niz nos..
Voziti autoputem i niz/uz vukojebinu nije baš uporedivo. I kod nas deca ne počinju voziti rano, baš iz tih razloga.
 
Nazad
Vrh