Nikad ovako !

e ovako, danas sam prepesacio jedno 12 kilometara uz dunav i kolima jos 2put tolko presao.. kolega pankin. taj brod koji je kod vas na slikama je jegtoro 6 i ostao je zarobljen u ledu kod 13-57 oznake na nasoj strani dunava.. a ledolomac jegtoro 11 je jutros uspeo posle 48 sati da se probije kroz led. danas su ga usidrili na hrvatskoj obali i spremaju ga za sutra da krene nanovo uzvodno redom kidati led.. jer ovo gde je prosao posto je isao nizvodno je odmah za njim opet zaglavilo.. tako da ce sad sa doljne strane kidati uzvodno sto je jednio logicno i jedino moguce..
Kolega bobo kazite toj osobi da smanji malo te ribolovacke price da se nista ne trese i ne vibrira, te vibracije koje proizvodi klatno bi se bolje mogle opisati kao oscilacije... ko je vido snimke na youtube zna o cemu govorim.. inace cuju se kao svaki brod koji ide rekom... i zvuk ima na videu koji su postavile vecernje novosti...
sistem razbijanja je takav da se svakim zaletom popne skoro pola svoje duzine na led i tako drzi na njemu dok se ljulja i dok led ne popusti, ionda opet nazad pa opet tako, gde je led jednostruki od 30 cm tu on ide skoro bez vracanja u riverc. najvece muke su bas tamo gde je ovaj ostao zaglavljen a tamo ima nabijenog leda i preko 4 metra debljine... izvinjavam se na ovako opsirnom postu.

- - - - - - - - - -

Ne vredi drugačije.U poslednje vreme stvarno tolerišemo sve da se ne zameramo sa ljudima bez preke potrebe ali ovo je prešlo sve granice normale.
kolega na sta to tacno mislite.
 
ahaa nisma bas u toku.. a ja sam mislio da ce se vratiti da povuce manjeg da snimi, ali nije. kazu da ce sutra doci jos dva danas su krenuli.. imam par slika, koja je stranica dobra da ih nabacim da se vide odmah
 
Juče je čovek,koji je ceo vek proveo na Ledolomcima,pričao,da su naši ledolomci isti kao i Mađarski (model,godište...),samo je sa naših pokradena oprema,i ostavljeni su usidreni da propadaju,a pravili smo ih sami,jer smo svojevremeno imali treće brodogradilište po veličini u evropi,Nažalost pustili smo da se sve propadne,inače Mađari imaju 22 ledolomca a mi 2,koji moraju dežurati kod Đerdapa.
 
24n0bnr.jpg


Madjarski brod ako ne gresim je 88 god, procitao sam podatak sto je kolega DulkaArpad okacio.
http://hajozas.hu/magazin/itthon/el...nagyobb-jegtoro-hajoja-szechenyi-jegtorohajo/

  • Épült: 1988, Ganz Danubius Hajó- és Darugyár Óbudai Hajógyár
  • Típus: ikerdöngölős jégtörő-vontató
  • Hossz: 40,55 m
  • Szélesség: 9,33 m
  • Fixpont magasság:7,85 m
  • Legnagyobb merülés: 1,90 m
  • Vízkiszorítás: 420 tonna
  • Főgép teljesítmény: 2 x 735 kW (2 x 1000 LE)
  • Fogyasztás jégtörés közben: 130 l/üzemóra/főgép + 30 l/üzemóra segédüzem (kb 290 l/óra)
  • Személyzet: min 6 fő, jégtörésnél 10 fő
 
1958 godiste ... kada se desila poplava 1956 kada je kazu bilo manje leda nego sada... madjarska je nabavila 20 komada i dan danas su u odlicnoj kondiciji... a nas jedan jedini greben je jos prosle nedelje navarivan i ojacavan (krpan) i njegova je namena samo da odrzava plovnosti koliko toliko odrzava normalu...
da ne bude zabune mislim jedini ispravan
naravno za celu duzine reke taj jedan je malo, ali dva mala samo da su se vozala da ne sledi nebi do ovoga ni doslo... meni nije jasno kako je bas toliki led uspeo da se nabije.. recima je jako tesko opisati koliko je to jezivo kad se uzivo gleda.
 
Taj da, pa to je podmladak... ovi kod nas nisu tako mladi
nema toga sto mi ne mozemo da nabudzimo.. samo kad ocemo.
 
Poslednja izmena:
Taj "nov" bi trebalo da stigne uskoro - bar sam tako cuo.
Nije to nimalo naivna situacija. Bas me interesuje da li ce proci bez eksploziva, ali i generalno. Zestoke poplave moze uzrokovati ova trenutna situacija s ledom.
 
Ja sam za to da ako ledolomci ne mogu da probiju led, da se onda dignu oni migovi. U prvom da ide Toma i da se u obrusujucem letu zabije u led i time spasi naciju, a ovi zatim da izbombarduju odozgo. Naravno, pre toga madjarski ledolomci da se udalje na bezbednu udaljenost.
 
Kamikaze a? pa neznam skupo je to...:osmeh:
maticu ima tu nesto.. a cene ce pasti za 30%
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh