Nikad ovako !

Kamionka puna-prazna ide isto u rikverc samo treba uhvatiti na ruku potrebne uglove rude jer nije kao kod klasičnih prikolica.
 
Nije isto.Ne sme mnogo da se mota ruda jer su kamionke dugačke pa čas posla izgubiš pravac.

Bas naprotiv, s kratkom prikolicom je problem. Kratka utekne dok kazes "keks" dok duze prikolice idu lakse, barem meni. Terao sam u rikverc i zmajevku i utvu i malu 3t prikolicu nasicanku kao i bezbroj platona. Sto kraca prikolica, to gore...
 
Jednom sam uterivao kamionku s 549, sira je bila metar od traktora i vislja metar, nisam vidio nista, morali me navoditi. Po asfaltnoj cesti me prazna ljuljala zbog lufta u klinu i oku rude.

Znam po malim prikolicama koje imam i duzi platon sam uvijek lakse uterivao pod supu nego kratki. Ista stvar s auto prikolicom, iako je jednoosovinka, kratka "utekne" samo tako dok dugacka (slep sluzba npr: nema sanse da bjezi ikud.

Kolega je imao 12t prikolicu koja nije kipala i proda ju i kupi kipericu (obadvije kamionke i dvoosovinke, prva kasbohrer (ako se sjecas coca-cola prikolice sto sam nekad stavljao slike) druga isto neka svabica samo starije proizvodnje) koja je bila za metar kraca ali vislja od prijasnje prikolice posto je imala i duplu sasiju i povisenja. Staru prikolicu je terao kud god je htio a s ovom kracom se mucio kao vrag.

U biti, nekom je nesto lakse nesto teze... bez veze tepemo u temi koja nije za to namjenjena.
 
Meni je isto lakse kada je duza ruda. Sve teram na zadnji vucnik, jer nemam na prednjicama 533 i 539 vuce, a i slabe su im prednjice i klize kada je prikolica pod teretom a treba zabaciti rudu. Glavno je stati lepo, a kada se sve ukrsti a pritom blato pa se traktor zabacuje onda je muka ziva. Inace kacim prikolice pod teretom tako sto naterujem prednju na zadnju prikolicu, radnik samo treba da stavi klin, a radim tako sto gledam vrhove stranica prednje i zadnje prikolice. Sa vecim traktorima i prednjicom nije znaimljivo tu sve ide lako:haha:
 
Kamionku kad sam počeo da vozim , nisam imao blage veze u rikverc , i ko god mi je pokušao "teoretski" objasniti kako to ide ništa nije značilo . Teško je to teoretski i objasniti , ali kad mi je jednostavno ušlo u ruku sad ide , i ja sad to neznam nikako objasniti , jednostavno se stekne osjećaj i to je to . Jedino možda pravilo koje se može riječima reći za tjeranje dvoosovinke u rikverc je da treba reagovati na vrijeme , poslije nema popravke , nego ponovo naprijed .
Još jedna super stvar kod kamionki koju da mi je neko prije rekao nebih vjerovao : može se okrenuti na manjem prostoru nego najobičnijamala jednoosovinka .
 
E i to bi voleo da vidim.. "Ja da se pitam ja bi tuda protero.." :))

- - - - - - - - - -

E al da bude neki 58ak sa losim kocnicama i tezak na volanu i neka kikinda ili dubrava bez obrtnja i jos ne podmazana..po ovom snegu to bi bilo stogod
 
Kod nas ima lik u kombinatu koji je hteo da se kladi da ce natareti pun krug oko celog silosa i supa zajedno u rikverc bunkerasicu bez zaustavljanja i cimanja,niko nije smeo da prhvati,a kad je bila sezona zetve nije tero traktor neg je samo docekivo trakoriste koji stignu natera u podno skladiste i iskipuje razume se u rikverc,mislim da je takvi vozaca jedan u hiljadu ,mozda cak u milion.A ja kad treba 10 meteri da nateram nazad moram bar deset puta da krenem napred nazad.Nejde mi nikako.
 
Pod bunkerasicom se misli prikolica dvoosovinka ili tandem prikolica? Tandem verujem da bi dosta ljudi moglo krug oko silosa, a dvooosovinku je ekstremno tesko drzati koncentraciju toliko.
 
Nazad
Vrh