Nikad ovako !

Nasi preci krv prolivali i u susret neprijatelju trcali da bi nama nesto ostavili. Sad neka moda pa svi trce sto dalje odavde. Da su oni bili ko ovo sad, ne bi nas ni bilo. Tako da mogu slobodno da kazem da mi za bolje i nismo.
 
Mislim da bi trebalo da se otvori tema" Odlazim u inostranstvo ili ne"

Mislim da odgovor na to pitanje daje sam zivot, citam danas u Blicu, iz Vojvodine se svake godine za stalno iseli 20.000 ljudi to je grad velicine Backe Palanke svake godine, a to su oficijalne cifre mislim da je pravo stanje najmanje 3 puta vece...

Glasaju ljudi nogama...

Hvalisanje premijera i laganje samih sebe pada u vodu pri prvom pogledu u novcanik i osvrtanjem okolo sebe.


I takodje mislim da smo sami sebi ovo napravili, da je sve ovo trznjenje od nacionalizma i ludila koje je zapoceo Milosevic a svi iza njega samo nastavili, secate se "gde su srpski grobovi tu je srbija!" rusenje Vukovara i Sarajeva, snovi o velikoj srbiji a ni "malu" nema ko da odrzava ili bar okreci ono sto je vec napravljeno, svojatanje kosova a u stvari prelivanje drzavnih para u privatne dzepove, prodavanje kuca albancima za basnoslovne cifre od kojih se kupuvali stanovi po beogradu a onda kuknjava da albanci proteruju srbe.... ma hiljadu stvari koje su sad dosle na naplatu i kao svako treznjenje i mamurluk tesko je priznati sebi da si se zajebao...


Meni nije problem ovde, jedino mi se svidja sto je tamo mnogoo uredjeno sve, zna se red, zakon, postuje se takon, jednak je za sve itd.... To nama nedostaje, uredjenost drustva. Bec dise najcistiji vazduh i pije najkvalitetniju vodu sa obronaka Apla, a moj Beograd se gusi u dimu od ugla, naravno sve bez kanalizacije pride...

A ko je to tamo uredio? Sami oni.

Ko to treba da uredi ovde? Mi ili neka imaginarna sila, bog ili ni sam ne znam ko bi to mogao osim nas samih?

Ovde se samo gleda da se nesto ne plati, da se neko zavrne, izbegne ovo ono, malo kraducka.....

Nikad od srbije normalna drzava biti nece, jer drzavu pravi narod a ovde narod smatra drzavu neprijateljem a ne zajednickim okvirom za zivot...
 
Poslednja izmena:
Nasi preci krv prolivali i u susret neprijatelju trcali da bi nama nesto ostavili. Sad neka moda pa svi trce sto dalje odavde. Da su oni bili ko ovo sad, ne bi nas ni bilo. Tako da mogu slobodno da kazem da mi za bolje i nismo.


I nekada se islo kao i sada za hlebom. Moj pradeda je iz Like, tada Austrougarske otisao u Ameriku imao cak i pasos njihov, crncio po sumama i rudnicima ali kad se zapucalo vratio se na proboj Solunskog fronta.
Sreća je najbitnija izgleda u zivotu i to ti je kako se kom zalomi. Kako kazu koga oce i kola mu se ždrebe, a neko i da se za zdravo drvo uhvati osusice se.
Nekad je problem nase nestpljenje jer se sve slozi ali treba biti istrajan (ko moze da ceka).

I sestra i ja smo završili dobre fakultete, sve u roku, dobri studenti. Ja sam imao srecu da nadjem posao u struci jos dok nisam ni faks zavrsio dok se ona mucila i jurila na 100 mesta i nista, dzaba i vukova diploma gimnazije i prosek skoro 10 na faksu. Htela je ovde da ostane ali nije imala gde, konkurisala u Svajcarskoj, odma je pozvali, docekali je kao nikog sto kod nas ne bi i sada je tamo i radi na Univerzitetu u Zenevi.

Cinjenica je da se nigde preko ne zivi kao kod nas usmislu opustenijeg zivota i drustvenijeg, to truli zapad nema. Samo da je malo veci standard kod nas niko ne bi isao nigde, sem zaluđenih koji se sebi dokazuju.
Najveci problem je kod nasa kao i kod svih zemlja koje su imale socijalisticko uredjenje i preko noci presli u nazovi kapitalizam koji je na zapadu bio pre 100 godina, ako ne i vise.
 
Čitam sve ovo i samo mi nije jasna jedna stvar zašto svi posle nekog određenog vremena žude da se vrate???A muka me hvata od ljudi koji su godinama radili preko zaradili neke pare i sad se bave poljoprivredom i vezani su za Srbiju...a penzije debele,pa kad vidim da novinari idu kod takvih da prave reportaže povraća mi se od muke.Imao sam mogućnost da odem u Austriju ali jednostavno kao klinac od 18 god nisam hteo niti me je neko terao niti su mi branili...dali je to vaspitanje ili šta nemam pojma ali se ni jednog momenta nisam pokajao.Mi smo narod sklon asimilaciji čak mislim da prednjačimo time u svetu,čime se ja baš i ne ponosim.Nije mi namera da nekog vređam ali to je moje mišljenje...
 
Verovatno nostalgija + zelja da se dokazu u svom rodnom mestu.
Nije covek pametan u danasnje vreme sta da radi, sve je naopacke, nije ni njima lako sto idu preko, ali vidim da se niko ne vraca, dodju jednom godisnje i to svrate u prolazu kada idu na more, tuzno je to sve, tek nije lako ni ovima sto ostaju.
 
Ova prica o odlasku preko je ista kao i prica kad novi clan pita da li se isplati rodjenu zemlju i clanovi ga savetuju da je ne radi nego izda u arendu, a sami ti koji su ga savetovali da je izda u arendu imaju vise arende nego svoje zemlje nekoliko puta i od toga zive, zanavljaju se masine, ide na more.

O tima sto odu preko ne bih puno, ali znam ove moje vrsnjake koji su otisli u vece gradove i tamo su robovi posla rade fizicke poslove, eventualno rade u kaficu i zive od crkavice ali na selo niko nece da se vrati i bude svoj gazda.
Nije ni zivot toliko dobar koliko ih pojede sujeta i koliko su ljudi spremni da jedu svoja go***, ali ih neki jedu bas apetitno. Ajd da kaze vuce nekog tepsija maminog bureka kad se vrati ili caletov kulen to razumem, ali prvo sto urade povratnici nebitno da li iz inostranstva ili gradova je pijanka u kaficu da se pokaze kako imaju, a zapravo za male pare pune burag.
 
Ljudi sa Fakultetom i strukom ne treba da razmišljaju.neka idu i ja bi da sam mladji , primer Komšija stomatolog otišao u Norvešku , žena pre njega fizijatar .ovde gulili krompir.jedva se iškolovali ali dobri studenti, radio na stomatološkom fakultetu , a sad u Norveškoj radi svega 3 dana u nedelji , jer ako radi više zarada će mu biti tolika da će morati da plaća veliki porez.........ulaže pare ovde i kupuje zemlju, i pomaže brata koji se sad bavi poljoprivredom, ide na razne egzibicije , uživa , nije opterećen a ovde bi radio za 70000 i naučio se mitu i korupciji i bio stalno uslovljen, ovi sa manjom školom ili obični radnici to je već kako se ko snadje, što se poljoprivrede tiče, kako ću ja da se razvijam i živim prosečno.ako opstanem ,kad u mom mestu ima 5 velikih poljoprivrednika koji imaju više nego na zapadu i nemaju ograničenja u bilo kom smislu a alavi su do zla Boga......imam li ja šanse za napredak....NEMAM .......samo me sila drži sedmoro članova u domaćinstvu a samo ja radno sposoban , pitam vas........da li će ovih 5 i onih koji su malo bliže kao oni stati i pustiti ne samo nas manje , već i neke nove da se bave poljoprivredom, pustiće.....ali taj nema šanse, tako da ne gledamo svi iz istog ugla ......ja da imam 100 kj svoje zemlje ni ja ne bi pomislio da odem.........
 
Da sam mogao otici 90-tih sa porodicom, a nisam mogao, zbog vize, embarga i celokupne politicke stvorene situacije bez koje se moglo ako bi bilo politicke volje, ne bi se nikad vratio, osim ponekad na vremenski period od 2 nedelje!
Nije da mi je mnogo lose ovde, Bogu hvala, ali ako pogledam oko sebe na neke svoje vrsnjake koji su uspeli otici sa zadnjim vozom te 90-te i kad pogledam sta su sve oni stvarali a sta sam ja, tek mi se onda povraca!
Ima ih koji da su ostali ovde ne znam kako bi prezivljavali a tamo sluge, ko sto neki od vas kazu, a stekli mnogo vise od nas koji smo samo hteli posteno raditi svoj posao a sami smo svoje gazde!
 
Ja samo mogu jos da kazem blago svima koji misle da je sve u novcu i materijalnim stvarima. Jos da dodam da je opste poznato da najvise kukaju oni koji imaju.Za one koji ne znaju moze neko da ima sve i svasta i da bude rob i danas je takvih najvise. Moze jedva da prezivljava i da bude sam svoj i da ga boli za sve, takvi su retki.
 
Peet pa preseli se u Rumuniju oni su ti blizu i siguran sam da mozes dobiti ili vec imas njihove papire. Oni su ta EU o kojoj neki od vas na forumu toliko sanjate.
Tamo je sigurno sve sredjeno, dobar standard, sigurne subvencije, nova mehanizacija ...
Kod mene u kraju (vlaski kraj par sela) mnogi uzimaju rumunske papire i pravac nemacka ili france.... u mom odeljenju u selu nas je bilo 15 a u selu nas je ostalo 5 ili u grad otisli ili inozemstvo....ja cu sa svojih 21 godina da probam da opstanem ovde, ako nedo Bog ne krene kako valja odo i ja....
 
Bio sam sad za praznike u jednom selu blizu berlina,2500 h radi 7 domacinstava,a selo ima oko 200,svi ostali su na poslu ili privatni biznis..Nije nama niko kriv sto svaka susa trci u Ns i Bg,a ostavlja kucu praznu,a tek su mi budale oni koji zive pola sata voznje od grada a ode da u njemu zivi..Ovima koji pricaju kako treba ici,samo poruciti pun gas,pa da vidite malo kako je kod svabe da se radi,pa ubode 1 od 10 normalnog sefa i posao da moze da zivi normalno a ostali deri kozu za drugog..
Ima jos jedna strana u tome ako se ode zivi se bolje,jel pomisli ko na DJECU,ko ce ona biti,sta ce biti,i naravno kakvi ce ljudi biti,mnogi zaboravljaju u kakvom je stanju omladina tamo,pogotovo domaca,uverio sam se par puta,omladina ovde je zlatna kakvi su tamo,naravno uz izuzetke.
I kome ce ostati ove drzave nase,sela ako nam djeca tamo ostanu,krenu u skole,zavrse te iste skole,a zapitajte se koliko smo mi i ovde uradili da bi nasa djeca imala bolje sutra ovde da ne moraju otici,nego da neko i nama dodje da radi..Nismo uradili NISTA...Ovde prvo skolstvo treba menjati pa sve ostalo.

milos jovic na moju zalost bio sam i u tom parizu pre 4 godine,i ne bih se nikad vratio u njega,jebes Senu i ajfela kad posle 9 ne smes peske izaci van centra grada,pogotovo sa porodicom,jer su sanse da te izbodu i prebiju alzirci i ostala stoka koja se namnozila tamo bas velike..Da radis na selu kod njih nemas racun...

I da da li vi mislite da tamo nema sirotinje?svi rade pa ima i viska pa ajmo Srbe dovesti da rade i oni..Ima itekako,u Bernu u centru grada imas par kuca za odvikavanje od narkomanije,a ispod veicne mostova mreza jer svako malo neko skoci da se ubije(jbt lud covek a zivi u Svajcerskoj)..
Ovima koji bi da idu neka pale,jer i nisu za ovde,da nas je u pola manje al da smo pravi,to nam treba..

Drzava je narod koji je voli i gradi,drzava i nacija nisu promenljivi coveku sa obrazom i dostojanstvom..Navike i politicari su itekako promenljivi,a za ovo kako nam je sad,pola smo krivi mi a pola politicari 50-50 ni vise ni manje...a ima i ovde na forumu par prevaranata i otimaca,koji su sami krsili zakon i krali drzavu a kukaju na nju i porucuju da treba ici kako je tamo bolje,a tamo kad bi to radili,imali bi vec momka u zatvoru i proslavili par godisnjica.
 
Peet pa preseli se u Rumuniju oni su ti blizu i siguran sam da mozes dobiti ili vec imas njihove papire. Oni su ta EU o kojoj neki od vas na forumu toliko sanjate.
Tamo je sigurno sve sredjeno, dobar standard, sigurne subvencije, nova mehanizacija ...

Bugarski i Rumunjski pasosi nisu najpozeljni u nekim zemljama EU, kad su otvorili granice napravili im dobru reklamu prvi emigranti na zapad , dzeparosi, lopovi prevaranti svih kalibara , a mi stanovnici jedne propale socijalisticke zemlje zivjeli u uvjerenju da smo najgori:haha:.
 
Bugarski i Rumunjski pasosi nisu najpozeljni u nekim zemljama EU, kad su otvorili granice napravili im dobru reklamu prvi emigranti na zapad , dzeparosi, lopovi prevaranti svih kalibara , a mi stanovnici jedne propale socijalisticke zemlje zivjeli u uvjerenju da smo najgori:haha:.
to i mi iz Srbije mislimo :osmeh:
 
Tesko je u ovome svemu biti pametan.Kako se kome posreci ili još bolje većina nas ne zna za bolje pa nece da rizikuje.Imam i ja decu i imam i 45 jari što me stavlja u kategoriju konjskih godina.U ratu sam platio porez na lep život pre rata.Imao sam mogućnost da odem kuda hoću ali eto bio sam glup i ostao.A opet mi nije žao pare za celi život niko nije zaradio ima puno primera oko nas ljudi odlaze i naravno ne vracaju se.A da mu zagori tamo vratio bi se 1/1.A nek malo otvori dušu sigurno mu rodni kraj nedostaje.I ja bi volio da imam platu 300000 dinara al nemam jebga....
Al eto šta da se radi pare pare i samo pare su nam potrebne jer ostalo nije ionako važno.....nekima....
Da pohvalim Putina na njegovom izlaganju 3 u čelo!!!!!!!
 
Nazad
Vrh