Nikad ovako !

Svaka cast Djula sincina je zasluzio svoje letovanje.

- - - - - - - - - -



Posao u poljoprivredi zahteva puno ljubavi i strpljenja a novac se cesto i nevidi ,dok recimo sofer nece voziti ako nije 'dobar" ,naravno nezelim da vredjam nijednu profesiju.Ljudi nazalost umiru i stari i mladi {umiru i nerodjena deca jer roditelji nece da ih rode} i da je bio pod staklenim zvonom nesto bi mu se desilo {nazalost },niko od smrti nije pobegao,jednim delom i jeste vi u pravu da bi roditelji trebali da stite svoju decu ali isto tako treba da ih spreme za samostalan zivot ,univerzalan recept ne postoji i svako se snalazi i bori kako ume i zna:ppozdrav:

Dete nema sta da trazi za volanom, a to sto ce sa 15 godina da sedne za volan i udari po gasu moze da ga spremi samo za crnu hroniku.

Djavo ne ore i ne kopa, ima poslova u poljoprivredi za decu da se osamostale, a za neke treba vreme i hladna glava.
 
Neka deca sa 14 su odgovonija nego neko sa 44[/QUOTE ima i toga.Moji su terali traktor dok smo tovarili detelinu i to im je bilo sve.Naravno i to sporohodnom.I uvek neko od starijih pored traktora.Vozili su malo po vratinama ali sam ja uvek bio u kabini i morali su voziti polako.E sad samostalno nisu smeli ni da uđu u traktor.Eno ih sad teraju bolje nego ja
 
Rad nikome nije naškodio.Traktor sam počeo da vozim sa 6 godina naravno uz prisustvo starijih i u poslovima gde se radilo u sporohodnim brzinama.Sa 14 godina počeo sam da vozim presu i baliram uslužno.Malo mi je bio problem što nisam baš poznavao atar i gde je čija njiva pa sam crtao mape na papiru :osmeh: a dešavalo se i da istamburam tuđu njivu. :haha: Odeš na ogromnu parcelu Bogu iza nogu i radiš ceo dan od ranog jutra sve do mraka.Uveče dođeš kući,podmazivanje,sipanje goriva,spremanje veziva i sutradan ujutro opet isti posao_Onda sam imao Welger Ap12 presu ritu nad ritama i sa njom sam pekao zanat i učio se.Traktor bez kabine,suncobran zaboden na nosač i samo gas.Nisam primetio da mi nešto fali zbog toga niti me je neko terao da to radim.Jednostavno sam hteo a bilo je i baš lepog džeparca.
 
Tačno a zamisli moju sreću kada je došao čovek i doneo mi 300 maraka koje sam zaradio za dan prženja na suncu. :cool: Ujedno i prvi novci zarađeni presom.
 
Malo su se zamenile teze. Nije isto voziti mecku 150km i traktor. Detetu ako ne priblizis poljoprivredu do petnajste posle ces ga tesko naterati.

Pa dete koje jos sline ne zna da obrise izadje traktorom na javni put, niko nije zamenio teze pusti ti dete po tvojoj njivi i na krov da ga okrece ako voli.

Pa jos dete se opusti kad tata nije tu, pred tatom sve fino i polako, a kad tate nema :osmeh:

Neke stvari moras da vidis uzivo da bi se plasio posledica.
 
Prosto imate drugačije stavove. Mislim da nisu ispravni. Svoj stav sam napisao, a to je da je apsolutno nedopustivo (i zakonski, a pre svega moralno) detetu od 6-7 godina dati volan u ruke! Nedopustivo.
Naravno, imate pravo na to (ako vas niko ne uhvati), ali tu je, kažem i pitanje morala.
Prosto kada pomislim da bih (bratovljevo dete sada ima 7 godina) mu dao volan traktora u ruke, imam blagi osećaj jeze u stomaku, strah i moralnu blokadu da to nikako nije ispravno. I tu se priča završava.
 
Svako ima pravo na svoje mišljenje.Počeo sam da vozim traktor kad sam imao 6g,i to dedin MF 28,preteča imt533,ja vozio a ćale i stric išli iza i sa dva pištolja prskali voćnjak.Tada je stric imao oko 1ha voća.Raspored brzina na menjaču bio kao na Zastavi 101 što mi kasnije olakšalo vožnju auta :osmeh:.Vozio polako a oni prskali iza,naravno bez kabine:haha:.Sećam se jednom oni počeli vikati na mene kako brzo vozim i da usporim i ja siđem s traktora i kažem da neću da vozim,kumili,molili ma šta sve nisu probali al nisam popustio i naravno nisu mogli isprskati.Posle toga nisu se više derali.:osmeh:
 
Nazad
Vrh