Informatika u ovčarstvu i kozarstvu

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
B

brundalo

Guest
Otvaram ovu temu u nadi da cemo svi poci naprijed i olaksati sebi posao. Ukoliko neko zeli da promijeni naslov teme nije problem javite prijedloge pa cemo se dogovorit.
Za pocetak cu vam ostavit jedan link da vidite na sto san mislija. Inace ja sebi vec godinama pokusavam napravit bazu podataka za ovce a sad i za koze. Nesto od toga bi moga i objavit.
Na ovaj potez me natjeralo to sto zapadnoevropski stocari upotrebljavaju software koji im pomazu u svemu. Od pracenja stanja stada, janjenja-jarenja, proizvodnje mlika, porijekla itd itd. Stoga decki bez obzira na vase informaticko znanje - jer i ja san teska neznalica ajmo svi skupa napravit ili pokusat napravit jednu bazu podataka koja ce nan svima sluzit da ne kupujemo tudju pamet i skupo ju placamo. Ja imam vec neke stvari ali veceras cu objavit samo jedan link da vidite nasto otprilike mislim. Pozdrav uz poziv na suradnju svih skupa :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
www.agritecsoft.com
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

@ Dejanjika pa i triba ih malo zaposlit na nama je da in recemo sta tribamo a onda ce oni to "zapakovat" :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Jel ko od vas decki vec ukrca onaj demo program za ovce i koze :sta: :sta:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

ja tek sutra ga planiram skinuti :cao:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Neće da mi pošalje password, koji traži da bi se program mogao skinuti ::jako_besan::

Pa ako bi mi neko mogao reći jedan info koji me zanima, a to je dali sada sve koze imaju one markice sa unikatnim brojevima. Ako imaju to bi se moglo upotrebiti kao primarni ključ za bazu podataka. Možda bi se moglo to odraditi i sa imenima koza, međutim to bi na duži rok izazvalo pad baze.

I koji podatci su potrebni u bazi. Pretpostavljam da bi prvi podatak bio datum kada se koza ojarila. Možda bi za početek se moglo napraviti samo nešto za praćenje kada se koze trebaju ojariti. Za tako nešto bi mi trebao info o tome koliko koza nosi jare?
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Gde ste zapeli :sta: :sta: :sta: Proveriosam i englesku verziju sajta i radi korektno :cool: U anketi koju zivotinju popunite dobijate sifru za tu vrstu softvera
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

@novii Dakle ovako, pokusaj ovo sta ti je kolega ivanhoe savjetova. I meni je korektno ukrcano sa sifrom.
Sta se tice tablica ja cu ti napisat ono sta san ja jednostavno prepisa sa tog softwarea odnosno modificira za nase prilike. Sto se tice markica one su jedinstvene za sve vrste zivotinja na kojima se upotrebljavaju. Jednom postavljena markica moze ispasti zbog raznoraznih razloga ali zato u lijevom uhu ima utetoviran broj tako da to zivotinju prati do kraja zivota.U zadnje vrime se cak ugradjuju i cipovi tako da ne bi bilo prevare.Ja cu tablicu po tablicu objavit javno tako da sve primjedbe usuglasimo ovdi i da imamo program koji nan moze posluzit svima :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
azttzG6N3to9bEr1.v.jpg


Ovo je osnovna tablica od koje sve pocinje i gdje se rrazi unos podataka. Tablica je napravljena u programu MS Access 2007 profi verzija
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Posto ovo nece ozivit bez mene ajmo dalje he he. Dakle prva tablica je pokazana na linku a druga bi trebala imat slijedeca polja i recimo da bi je nazvali janjenje/jarenje
Dakle
Redni broj, Matični broj majke, Maticni broj oca, Datum janjenja, Spol janjeta, Broj janjadi u leglu, Tezina janjadi, (u slucaju da ovce cesce daju dva ili vise janjadi mogli bi napravit i polja tezina1 tezina2) Mb janjeta(ovo se unosi kad ga da selekcijska sluzba) napomene ( u napomene bi unosili eventualne pobacaje, mrtvorodjene ili dvospolce ili razno razne anomalije kod janjenja).

I jos jedna tablica
Ovnovi

Redni broj Maticni broj Vrsta Datum rodjenja

Poslije bi mogli za svako blago bilo musko bilo zensko napravit i statisticke tablice u kojima bi bilo objedinjena sva njihova proizvodnja. Za ovnove broj ukupno napravljene janjadi, zatim ukupan broj zivih/mrtvih ukupan broj ostavljenih za daljnju reprodukciju itd itd a za ovce pored janjadi jos i mlijecnu proizvodnju.
Ja mislim da je ovo za pocetak dosta zato ajmo softwerasi na posa i dajte prijedloge kako da ovo uoblicimo u nesto konkretno. Ja cu davat primjedbe i sugestije a i od vas ocekujem isto.
E da to bi trebalo uoblicit u neke fine maske i povezat(relationship) da bi to koliko toliko funkcioniralo. Ja san dosa do povezivanja i dalje ni makac inace uvik mogu izvuc podatke koji su mi potrebni ali moran okrenut cili access naopako he he :udri: :haha: :ppozdrav:. Tu se vidi moje znamje informatike :sta:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

@ Gofer imas li ti kakvu ideju o ovome sta bi se moglo napravit :ppozdrav:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Ja najprostije rečeno mogu napraviti program kakav god poželite i u bazi staviti sve što vas interesuje, samo mi makar kažite šta sve od podataka treba da ima u bazi, makar za početak.
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Gofer je napisao(la):
Ja najprostije rečeno mogu napraviti program kakav god poželite i u bazi staviti sve što vas interesuje, samo mi makar kažite šta sve od podataka treba da ima u bazi, makar za početak
Pa ja san ti gore naveo sta iman zasad u tablicama a evo ti jos jednom link nasto bi to u konacnici trebalo da slici
http://www.agritecsoft.com/
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Auuuu, ma ima mnogo reporta,da uprostimo, kaži brundalo šta bi trbalo u bazi da ima kao podatak po grlu, kakve sve informacije trebaju, recimo -ime ovce,datum kad je ojanjena, dnevo mleka, datum njenih janjenja, količina hrane itd... neznam šta sve, samo napiši, pa da probam da napravim neku ranu verziju, čim ugrabim malo vremena, koju možemo posle doradjivati.
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Gofer je napisao(la):
Auuuu, ma ima mnogo reporta,da uprostimo, kaži brundalo šta bi trbalo u bazi da ima kao podatak po grlu, kakve sve informacije trebaju, recimo -ime ovce,datum kad je ojanjena, dnevo mleka, datum njenih janjenja, količina hrane itd... neznam šta sve, samo napiši, pa da probam da napravim neku ranu verziju, čim ugrabim malo vremena, koju možemo posle doradjivati.
Eno naveo sam ti gore u gornjim postovima tri cetiri osnovne tablice koje ja imam u accessu sa svim poljima pa startuj s time
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Sorry, sad sam video, počeću sa radom, nadam se ubrzo. Obavesti ću te čim završim. još nešto, koje ti je rezolucije monitor, da ne preteram sa rezolucijom pa se neće videti ceo prozor programa.Da li je manji od 1024*768, ako je veći neće biti problema.
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

brundalo je napisao(la):
azttzG6N3to9bEr1.v.jpg


Ovo je osnovna tablica od koje sve pocinje i gdje se rrazi unos podataka. Tablica je napravljena u programu MS Access 2007 profi verzija
Dakle gofer gledaj ovo san ja napravija kao pocetnu tablicu odakle sve pocinje, kompletna baza podataka. Uz nju bi se da se ne ulazi u tablicu mogla napravit neka forma da to na nesto slici koja bi sluzila kao unos podataka. Kod mb oca bi trebalo napravit neki"padajuci meni" ili je to mozda lookup u accessu di bi pritiskom na strelicu se otvorilo padajuce polje sa popisom ovnova tako da se samo klikne misen na zeljeni broj ovna i to je to za ovnove. Kod mb ovce ili mb majke tribalo bi podesit da nemoze doc do duplog unosa jednog te istog broja isto kao i kod unosa maticnog broja. Kod vrste bi se mogla napravit ista stvar jer niko od nas ne goji jednu rasu ovaca/koza nego bi se unile raspolozive vrste pa neka ubaci ko sta ima. Kod statusa bi stajalo samo aktivna ili neaktivna a kod prestanka uzgoja datum prestanka. Kod razloga prestanka bi trebalo napravit opet nesto padajuce i tu bi se navelo recimo uginula, nestala, odvedena mesaru i sl.. Ma idemo tablicu po tablicu pa cemo valjad nesto smislit he he. Ja iman sve u glavi a ti imas informaticko znanje pa pomalo na tenane.
Inace rezolucija monitora, a di se to moze vidit. Neznan jeli ovo 17 ili 19 inca monitor
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Desnim klikom na desktop, pa onda "properties"(levim klikom), zatim zadnji jezočak "settings"(levim klikom), u sredini na levoj strani piše "screen resolution" i ima klizač, ispod je i cifra nalik na "1024 by 768 pixels", to je rezolucija koja mi treba.
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

Gofer je napisao(la):
Desnim klikom na desktop, pa onda "properties"(levim klikom), zatim zadnji jezočak "settings"(levim klikom), u sredini na levoj strani piše "screen resolution" i ima klizač, ispod je i cifra nalik na "1024 by 768 pixels", to je rezolucija koja mi treba.
Je ta rezolucija je podesena. Izvini sta se tek sad javljam ali danas je bilo gusto sa janjenjem, ledom i burom. Bila mi je frka... :ppozdrav:
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

A dali je ostalo da je platforma Access 2007 za izradu ove baze podataka ?
 
Odg: Informatika u ovcarstvu i kozarstvu

maa, imam mnogo posla u zadnje vreme i imam problema sa izbacivanjem nakupljenog kamenca u bubrezima prirodnim putem :zli:, kad budem napravio program će imati svoju bazu i svoj način ubacivanja podataka, tako da to sad nije bitno.
 
Nazad
Vrh