Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Jos jednom cestitam drugar. ::svaka cast::Prelepi su~Sta su po zanimanju(ku..nje ili dame)?
 
@elmir
cestitke na prinovi vidim da koza ima prilicno veliko vime verovatno je i dosta mlecna. Evo ti jedan recept za održavanje vimena posle jarenja kod koza koje su sklone upalama.
Dao mi ga je jedan iskusan ing. stocarstva koji je vec 60 god u ovom poslu a posluzice i ostalim kolegama.

Uzmi kantarionov cvet možeš ga i sada kupiti u apotekama. Napuni odredjenu posudu sa zatvaracem obavezno, zatim uzmi maslinovo ulje (devicansko jer je najkvalitetnije) i nalij u istu posudu do vrha pusti da odstoji 30-40 dana zatim ocedi.
Koliko budes imao ocedjene tecnosti toliko kupi oksitociklina i smešaj sve skupa. Sa tim mazi preventivno vime sto cesce, maslinovo ulje ce brzo upijati u vime, a s njim i oksitociklin koji inace sprecava upale.
Ovo se moze koristiti i kod krava i ovaca i uspesno je iz iskustva ti kazem nije skupo, a veterinar ti nece trebati.

Pozdrav :ppozdrav:
 
Kolega Rajko,hvala na receptu:korisno,jeftino a i stedi vreme(ne treba veterinar).Tu smo da se dopunjujemo sa znanjem. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
@elmir
cestitke na prinovi vidim da koza ima prilicno veliko vime verovatno je i dosta mlecna. Evo ti jedan recept za održavanje vimena posle jarenja kod koza koje su sklone upalama.
Dao mi ga je jedan iskusan ing. stocarstva koji je vec 60 god u ovom poslu a posluzice i ostalim kolegama.

Uzmi kantarionov cvet možeš ga i sada kupiti u apotekama. Napuni odredjenu posudu sa zatvaracem obavezno, zatim uzmi maslinovo ulje (devicansko jer je najkvalitetnije) i nalij u istu posudu do vrha pusti da odstoji 30-40 dana zatim ocedi.
Koliko budes imao ocedjene tecnosti toliko kupi oksitociklina i smešaj sve skupa. Sa tim mazi preventivno vime sto cesce, maslinovo ulje ce brzo upijati u vime, a s njim i oksitociklin koji inace sprecava upale.
Ovo se moze koristiti i kod krava i ovaca i uspesno je iz iskustva ti kazem nije skupo, a veterinar ti nece trebati.

Pozdrav :ppozdrav:

I tako pij mljeko s dopunskom dozom antibiotika.....
To je gospino ulje i bitno je stavit ga na sunce. 50 dana na suncu mjesavinu cvjeta i maslinovog ulja. Svjez cvijet gospine trave se koristi.
Usput jako je dobro za hemeroide, rane, cir na zeludcu, samo bez antibiotika.
Pozdrav.
 
@spensi
pricao sam o odrzavanju vimena neposredno posle jarenja jagnjenja teljenja u tom periodu niko drugi osim mladuncadi nekoristi to mleko a u tom periodu su pojave upala najcesce u svakom slucaju hvala za dodatne savete :ppozdrav:
 
Zavisi o tipu proizvodnje. Kod proizvodnje mljeka vec od cetvrtog dana mljeko ide u konzumaciju.
A kod upotrebe oksitetraciklina moras uzeti u obzir i karencu.
Pozdrav.
 
Imam problem sa jednom kozom koja se ojarila pre nekih 10-tak dana. Naime koza je visoko mlecna , dobila je dva jareta i juce primetim da je vime tvrdo i skoro da jarad ne mogu da sisaju. A jbg , pojma nisam imao da jar5ici ne mogu da posisaju svo mleko i da moram da izmuzem visak i sad mi dodje da se ubijem jer bukvalno sve vreme provodim sa njima i gledam da im je sto bolje. Predpostavljam da je mastitis i masirao sam vime ceo dan i kao pomalo izmuzem dok masiram + mazem svinjsku mast. Jer zna neko sta mogu da uradim da sprecim jos vece zlo ?
 
Kozu moras da podvergnes tretmanu. Morace da primi nesto da bi smirilo upalu. Imas u veterinarskim apotekama plasticne injektore za krave koji mogu i kod koza i ovaca da se primene. Polovinu tog injektora ces da istisnes u obe sise, a polovinu nakon dvanest sati takodje. Ako je upala prejaka onda ce morati da primi inekciju deksazona na primer. Imas takodje mast koje smiruje upalu ali me u ovom slucaju brine da je to kod tebe malo ozbiljnije i da ce morati da je bockas. Massiraj vime svakako sto vise, ljudi u mom kraju koriste za ovaj probblem pogani sapun, onaj spravljen od svinjske masnoce koji u sebi sadrzi sodu pa sa njim trljaju vime stoci. Takodje sam cuo da su ljudi skidali upali oblagama od paradajza iz flase i kazu da im je to bas pomagalo. SVakako gledaj da sto vise masiras i koliko je moguce oslobodis odredjenu kolicinu mleka. Vime mora da se kontrolise i ukoliko jarad ili jagnjad ne mogu da isisaju mora da se izmuze ovo je greska zbog neiskustva ocigledno. Ne sekiraj se ali se potrudi da joj skines upalu moze da se sredi.
 
mitić je napisao(la):
Kozu moras da ............................... potrudi da joj skines upalu moze da se sredi.

Vidim da si već dve godine na Forumu, vidljivo sa malim brojem post-ova, ali nema veze, medjutim još uvek se nisi predsavio, što je obavezno i pravilo Foruma - zato klikni ovde: http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 i napiši par rečenica!

Naravno, očekujemo te češće na Forumu sa ovako korisnim post-ovima!

:ppozdrav:
 
Moderratore ova formalnost je obavljena, nisam bas ljubitelj legitimisanja pa sam izbegavao ovaj cin koliko je maksimalno bilo moguce. Doduse sa nekim clanovima foruma se znam licno.
 
Vidim da si već dve godine na Forumu, vidljivo sa malim brojem post-ova, ali nema veze, medjutim još uvek se nisi predsavio, što je obavezno i pravilo Foruma

Prisutan sam na forumu od kad se i bavim poljoprivredom tako da broj postova je srazmeran mom iskustvu :cao: Inace ni sam ne znam kako sam propustio da se pretstavim , mozda zato sto sam pomesao teme :) i pretstavio se ovde. http://poljoinfo.com/index.php?topic=9360.msg147200#msg147200 Pretstavicu se ponovo na datom linku kako bi ispostovali pravila. :ppozdrav:

@Mitic
Hvala na odgovoru, upravo mi dolazi veterinar da da injektor pa ce da vidimo sta ce biti dalje. Naravno da je greska usled manjka iskustva. Kod mene nemam ni koga da pitam sta da radim i od koga da naucim kako sa kozama, jednostavno niko nece da drzi koze kao da je to sramota. Da ne idemo u off , zahvaljujem na brzom odgovoru.
 
Luckystrike, Ne zahvaljuj samo leci zivotinju i uzivaj propusti u stocarstvu se desavaju ali je bitno da se saniraju posledice sto pre. Znam kako je koze nece da drze ljudi jer to odmah dozivljajvaju kao zivotinju za nize socijalne slojeve. Mada su koze nasuprot inteligentne zahvalne i zanimljive zivotinje. Taj maler nemoj da te poljulja samo ti podizi decu na kozjem mleku, siru i mesu od jarica i ne brini se za misljenja prosecnih pokondirenih ljudi. Tri cetri prosecne koze za jednu prodicu su prava blagodet.
 
mitić je napisao(la):
Luckystrike,. Znam kako je koze nece da drze ljudi jer to odmah dozivljajvaju kao zivotinju za nize socijalne slojeve. Mada su koze nasuprot inteligentne zahvalne i zanimljive zivotinje.

To su ti moj kolega skorojevici i primitivci koji truju svoju decu sa pastetama i parizerima,inace znaju da kazu da je
"koza sirotinjska majka".Slusajuci njih ja se setim sirotih Francuza,Engleza...a kad mi na pamet padnu siroti Svajcarci
prosto me dusa zaboli. :haha: :haha: Sve sama sirotinja. :haha: :ppozdrav:
 
pozdrav svima mene zanima dali koze treba pelcovat kad u koje vrijeme i protiv cega i dali dse u proljecedaju kakve tablete ili vitamini lijep pozz
 
@Elmir.Pozdrav batice,kod nas praktikuju da se kozama i ovcama daje distol s' proleca kad krene ispasa.Ja imam slabo iskustva sa tim pa sam u pomoc pozvao drugara koji je veterinar.On mi predlaze da ih ocistim injekciono.Ne znam koja
je injekcija u pitanju,on kaze da cisti sve moguce moguce parazite(plucne,crevne...) i da je efikasnije od distola.Jarad moraju da imaju 4 meseca starosti pa cekam da se i taj uslov ispuni da ih sve zajedno ocistim. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@Elmir Treba druze blago zastititi,a treba i konsultovati strucna lica.Uglavnom su ti preparati jeftini,na primer za jare tezine25kg. injekcija kosta 80 dinara.Ako se odlucis za tablete,distol takodje nije skup(150 din~1kom.),ali najbolje se
konsultovati sa veterinarom.Kako malci napreduju?Mogu misliti drugar da idu "ko' iz vode" jer Chesy zaista ima vime ko' Pamela Anderson :haha: :ppozdrav:
 
ja ima vime dobro i dobro napreduju al kako je izlazila napolje slabije jede sijeno mislio sma je nek ova jarad odhrani pa zaklat
 
Nazad
Vrh