Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Pozdrav ljudstvo!Jedno jare, žensko mi se čudno ponaša i duplo je manje od vršnjaka. Sva je usporena, nisam ju još vidio da jede a ima stomak, tako i dok sisa povuče par puta i gotovo a sisu ili hranu kao da ne vidi i ne njuši, treba joj 10-15 sekundi da nešto stavila u usta, jako je plašljiva, jedva se čuje kad mekeće a i dlaka joj je čudna kao ljepljiva kad se prođe rukom. Dao sam im Monil (tablete), pa možda treba još nešto.Zna li neko može li joj se pomoći?
 
Molim vas,pomozite mi,uginule su mi dve koze sad pred jarenje,a ne znam od cega,jednostavno zabace glavu u nazad i skripe zubima i u roku od par sati uginu,bio mi je veterinar i dao im je sve moguce,ne zelim da mi i ostale uginu na isti nacin.

Ова колегина порука из фебруара (молба за савет, помоћ) је прошла неопажено, а и ја бих волео да чујем неки коментар, јер је једној пријатељици коза мањкала на сличан начин. Пре тога је дрхтала, слабо јела, била плаховита више него обично. Један ветеринар каже да је неки вирус који напада нервни систем, други каже да је отров. Има ли ико одговор, савет? Хвала унапред!

Да додам да пријатељица дању држи козе напољу, на потпуно екстензиван начин. Само минимум зрнасте хране им додаје увече на брст и испашу
 
Poslednja izmena:
Сад сам погледао шта пише о ентеротоксемији (узрочници, симптоми) и све указује да је било баш то. Хвала пуно, колега!
 
nazalost imao sam gorko iskustvo sa tim , naime pre nekoliko godina kupili smo stene pulina i ubacili ga u ovcarnik da se navikne na ovce i one na njega. posto ni ono ni njegova majka nisu bili vakcinisani bolest se preko izmeta prenela na ovce i tako mi je uginulo tada 4 grla . sve je prestalo kad smo ga vakcinisali i uklonili i ovcarnik ocistili i dezinfikovali ga krecom
 
Hoce tako da uginu i od trovanja ureom odnosno od brzog prelaska azota u krv dolazi do nervnih poremecaja i uginuća.
Ureu ili druga vestacka djubriva ovce, koze i krave vrlo rado jedu a vlasnik to obično i ne primeti.
 
pozdrav svima na forumu. nov sam ovde i odmah sa problemom.
od skora imam koze, svega 3 dve mlade na prvo jarenje imaju preko 3 l mleka i jednu staru, koja i nije bas za hvalu. elem jedna od te dve mlade mi je povredila nogu,prednja leva mislim da je odmah u zglobu iznad caponjka, nema otoka, nema vidljivih promena, ali rekao bih da je tu problem. mazao sam kamforovu mast, imate li neki predlog. sta da joj radim.
 
pa brani se kad sam je mazao, ali vec vidim da joj je bolje, sve manje gelja. tacno je ona to izciviljila dok se igrala.
jel moze ovde neko da mi kaze da li koze smeju da jedu slano nakon parenja, posto su moje lizale onaj krug i jedna vidim danas da ce da trazi krecu joj simptomi. neka mi neko kaze da li ima veze ta so sa time sto ona o5 trazi.
 
Pozdrav svima zanima me jedna mi koza dva dana hega na nogu kad sam pogledo povis paponjka sam uocio oko 20 krpelja koza je bil DOBROJ FORMI A sad mi je ko iscrpljena i usporeno se krece sta da radim i sam neznam bojim se da nije zarazena jel mozda neko imo takvo iskustvo:sta:
 
Elmire krpelji su životinje koje sišu krv i kad u većem broju napadnu životinju životinja zbog gubitka krvi izgubi snagu.Čudi me da ti se to desi u sred zime znači imaš u štali nametnike .Trebao bi štalu a i sve životine sa nekim sredstvom dezinfekovati.Pozdrav tebi tvojoj majci i bratu od Milana,kad sam kod tebe bio vratio sam se u 67-68 godinu kad sam sa 20 godina prolazio tvojim za mene lijepim krajem!
 
vec sam pominjao kozu kojoj sam primetio neke kvrzice u vimenu. nema crvenilo nije vime pod upalom ali te kvrzice su i dalje tu i kad da se sire. takav osecaj imam. ja je mazem domacim sapunom i paradajzom iz flase. to mi je rekla jedna baba da izvlaci ako ima upalu. e sad jeli ovo neki kasni stadijum? i ima li ovome leka, i hoce li zbog ovoga da opadne mlecnost koze. poceo sam da je muzem i prvi dam je imala 4,2 l a danas je treci dan kako muzem ima 3,7.
 
interesuje me imam kozu koja je sjarna,kupio sam je takvu trebala bi se uskoro ojariti primjetio sam da ponekad kiše kao da kašlje ne znam sta je u pitanju i da li bi nesto joj msio dati sadili kasnije..Danas kad samje drzao vani nesto je postala nemirna i vratio sam je unutra u stalu ali pocela je da skace u box-u mislio sam da ce da pobaci i postalo me strah jer sam citao da bruceloza je bolest kad ovce i koze pobace..
 
da li je sada vreme da se koze linjaju. meni se alpina linja do ludila sve joj se koza nazire ispod dlaka kako ih je malo ostalo.
 
Imam kozu jako kaslje i tesko dise kad dise cuje se kajo hrope sta je to!

- - - - - - - - - -

Hvala Milane bilo mi je cast da si bio kod mene zelim ti svako dobro :ppozdrav:
 
Imam kozu jako kaslje i tesko dise kad dise cuje se kajo hrope sta je to!

- - - - - - - - - -

Hvala Milane bilo mi je cast da si bio kod mene zelim ti svako dobro :ppozdrav:

nedavno sam imao jedno jare koje kad pasu sve je bilo ok ali kad odmaraju disenje je bilo isto kako si opisao onda sam zvao veterinar ,rekao je da je kozji metil ,dao mu jedan spric u usta da proguta i onda za dan dva prestalo je to tesko disenje ,sada je jare sve ok :) valjda i kod tebe je isto mada se najpre konsultuj veterinarom
 
Nazad
Vrh