Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Ako je metilj,ja ne znam za lek,ali on se uglavnom pojavljuje ako se koze ili ovce napasaju na mocvarnim pasnjacima ili se kose livade koje su bile pod vodom.Jesi zvao veterinara,sta on kaze?
 
klozan,albendazol...veliki i mali metilj samo razlicite doze,kod mene na zlatiboru nikad se nije mogao potpuno eliminisati bez obzira na doze i cesta ponavljanja,ima ga stravicno,kao i oestrusa,strklja,ma ne znam sta sve nema,valda cista priroda.
 
Prvo što sam uradio, nazvao sam veterinara i on mi je rekao da se koza čisti. Nije mi ovde močvarno tlo, pogotovo ovo što sam kosio za sijeno i gdje ih izvodim na ipsašu. Opet ne smijem da garantujem da metilja nema.
 
Jel preziva?Nemam dovoljno iskustva da bih pogodio dijagnozu,ali poslusaj mirka,pokusaj nesto od ova dva preparata da nadjes,mada je sam vermitan ba bazi albendazola.Pozovi ti opet veterinara.ne mora biti ni da je metilj,cini mi se da je nesto u vezi sa varenjem,da probas da joj das neosaningest.to ti je prasak za normalizaciju varenja.mozda pomogne.
 
Neugodan miris iz usta koze je poput acetona ?
Nije baš tako, baš onako težak, kao kod čovjeka.
Davao sam joj i taj prašak za preživare ali isto. Kad joj dam sirovi kvasac, uspijem je natjerati i da pojede nešto. Mislim da sam je s tim najviše i održao, jer je bukvalno hranim iz ruke.
Žao mi jarića ojarili se 1.marta, a od ove druge koze koja je ojarila troje 10.tog, već su veći od ovo dvoje.
 
Neugodan miris iz usta koze je poput acetona ?
Uh ekstra pitanje(keto-provera:osmeh:,a mozda malo dexam...)

@cetverooki Mali prezivari su jako teski pacijenti,a i nenaplativi u terenskoj veterini,pa zbog toga veterinari ne pruzaju puno,tesko bi ko po vasem izlaganju dijagnostikovao poremecaj.Ipak veterinar sa kojim saradjujete je najbolje resenje,ako ima volju.
 
Poslednja izmena:
Smrad iz usta koji se osjeti je rezultat poremecaja pasaze hrane, koja zaostaje, kvari se i rezultira neugodnim zadahom. Zivotinja ne jede, naglo mrsavi, nema produkcije mljeka. Jedino malo uzima koncentrata. Pokvarena hrana u probavnom traktu intoksicira organizam sta moze rezultirati mljackanjem i pojavom pjene na ustima. Kod promjena u polozaju crijeva ili zeludca balega se javlja s vecom kolicinom sluzi. Jetra zbog trovanja stetnim sastojcima koji nastaje truljenjem hrane, je sve vise ostecena i zivotinja poslje svega ulazi u ketozu.
Moze trajati i par tjedana takvo stanje.
 
Pozdrav.Nisam u toku teme ali mi hitno treba savet ako neko zna sta da radim...Ojarila mi se koza mlada je prvo jarenje i ojarila je malo jare i primetio sam da je bas slabasno,retko ustaje slabo se odrzava na nogama smrca na nos i drugacije dise od ostale jaradi!Sta bi moglo biti,jel nesto opasno ili!!!???
 
@spensi hvala na detaljnom odgovoru. Ovo što ste napisali pokazuje stvarno stanje kroz koje koza prolazi, ja jedino nisam primjetio pjenu u ustima. I moje je mišljenje da ima nekakav poremećaj sa varenjem, ali nisam siguran čim je uzrokovan. Jedino me stah da nije nekakav drugi parazit, a ovi lijekovi što sam dao njega ne dodiruju.

@mirkopozega, osjetio sam to neko ograničavanje kod veterinara kad im kažem koja je životinja u pitanju. Vetrinar koji mi je dolazi i sam se u startu ogradi, ali vidim da je voljan pomoći, iako ne vidim kod njega zainteresovanost za stanje koze, iako smo blizu. Sve se svodi na davanje nekog koktela inekcija, ali poslije tog se ni ja ne osjećam bolje.

@Sava21, radim na tome da nabavim drugu kozu, ali ovde mi je izbor jago slab. Sam se slabo krećem i uopšte nisam u tim vodama. Vidio sam nešto koza, ali najveći je krivac @Tar sa svijim postovima, što do sad ništa nisam uzeo, jer su mi i samom porasli kriterijumi. Koza mi treba prvenstveno zbog mlijeka, a ovo što sam vidio ne zadovoljava moje potorebe. Možda sad i nije neko vrijeme za uzimanje koze, ali vrijeme je predamnom. Sad imam tri ženska jareta, valjda će od jedne biti nešto. Hranim jarad mlijekom, ali samo jedno hoće dudu, ovo drugo nema šanse.
 
Da li bi toj kozi pomoglo kad bi joj dali neku inekciju da se prosere tj da dobije proliv pa bi se tako ispraznila i izbacila iz sebe sto ima ili bi je to jos vise oslabilo?
 
@entuzijasa, prijatelju, tesko da bi joj to pomoglo. Na sve ovo jos samo joj proljev treba. Ima ona redovnu stolicu, na ovo sto pojede, jedino jedan dan sam promjetio da ima zatvor, ali odmah sutradan je to nekako krenulo nabolje.
Od juce mi pocela dobro jesti, ali uglavnom bira sitniju hranu. Kad sam joj davao zob, kao da ima problema sa gutanjem, uvjek zakrece glavu kad pokusava progutati.
 
Poslednja izmena:
zdravo momci! Koliko duboko ide pod kozu igla od inekcije kad se daje ovci? od danas cu im ja davati iste, da bezveze ne placam. Protiv parazita cu ima dati.I koji je naziv lijeka protiv eneterotoksemije? Posto trebam izvrsiti revakcinaciju, a zaboravio sam kupiti to.jbg nisam gledao, pa sam uletio u temu o kozama! :off_topic:
 
Zubi kod koze

Vec sam pisao o ovoj kozi sto mi je bolesna i jos se ne oporavlja. Mislim da bi se i oporavila da krene jesti onako kako je jela, ali to je sve slabo i ja je odrzavam tako sto idem za njom i nudim je pomalo cim stignem. Ne predajem se, a i jarici je potrgase. Znam da ste mi savjetovali da je odvojim od njih. Tu je tek disko, onda tek prestaje sa uzimanjem hrane i nista nece da jede kad ih rastavim (kao da joj fali daska u glavi). Kad ih spojim jarici je rasturise trceci za njom, ali sta bi joj ja sad, meni je cilj da svi prezive. Da bi joj olaksao muke napravio sam joj suknju koja jos stiti vime od jaradi i evo pocela je pomalo i da jede u miru.
Posto sam dobio mogucnost za trampu, savjetovali su me da pogledam zube kod koze. Nista se ne razumijem u to ali imam jednu kozu kojoj ce sad 14 mjeseci i jednu koja je kod mene dve godine pa reko da uopredim zubalo. Ovako izgleda i zbunjen sam kod ove mlade. Da li koza mjenja zube?


Da li je ovo problem sto koza ima problem sad sa uzimanjem hrane?
 
Da koze menjaju zube,samo ne znam sto je njoj ovako krivo izrastao ovaj,moguce da zbog toga trenutno ne jede kako treba ali ce se sve to ispraviti vremenom.
 
e sad ovo mogu bit 2 stvari
prva ovo sto kaze Sika...
i druga da upravo sada menja prva 2 zuba(jeden je nikao uskoro ce i drugi pocet da raste) tj da ima oko god dana i u tom periodu svaka zivotinja slabije jede to je bar moje iskustvo
sa zubima je prosto kad napuni godinu(+ - 3 meseca) menja prva 2 zuba tzv keceve levi i desni i tako svake sl god po 2 sledeca izbaci jagnjece mlecne i niknu novi kao i kod ljudi
kad napuni 2 menja 3. i 4. zub itd...
 
To bi trebao biti stalni zub. A kako su zubi osnova iskoristavanja hrane to ti je razlog zasto slabo jede, a samim tim i ne napreduje. Dok je imala mljecne zube koji su bili ok, dobro je jela, iskoristavala hranu i napredovala. Bilo bi dobro da je vet. pregleda i da vidi kakvo je stanje s drugim prednjim zubom. Dali raste ili je kakav defekt u pitanju. Ovi slucajevi rasta zubi su prisutni kod "uskih usta" gdje stalni zubi kod rasta koji su veci i jaci od mljecnih, nemaju dosta prostora za njihov smjestaj i rastu polozeni prema naprijed ili prema unutrasnjosti.
 
Nazad
Vrh