Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Hvala kolege, kozu sam izmuzo i prosuo. Danas mi se jos jedna kozila (jedno jare) stavio sam je kod nje, ona ga je prihfatila. Jos jednom hvala.
 
Imam dvije koze. Prvu sam nabavio prije dve godine i bio ubjedjen da je alpino rase. Međutim gledajući slike nikako da se pomirim sa tim..Koza je najvjerovatnije (pošto ovde u B.Luci nisam ni u šta siguran, što se tiče rasa) Njemačka srnasta koza i ima dužu dlaku. Prošle godine ojarila mi dvoje i žensko ostavim za sebe jer sam želio da sebi obezbjedim više mlijeka. Ovo je moj početak u kozarstvu:

I ovde očekujem prinove do 6-og.
Imam problem sa mojom mladom kozom koju sam ja odgojio od ove koze. Juče se ojarila i dvorište mi je punije za još dva zdrava ženska jareta. Pred jarenje na manje od mjesec dana sam primjetio da naglo mršavi, a poslije desetak dana da je slaba na nogama. Prebacivala se stalno sa noge na nogu, dok nisam primjetio da je na dve noge otečena oko papaka. Konsultovao sam se sa veterinarom ali se sve završilo na razgovoru i nije mi izlazio na lice mjesta. Kako se blizilo jarenje sve je teže ustajala, kao da je na ledu. Tri dana pred jarenje zvao sam privatno veterinara i on je rekao da ništa nije opasno, a da je najvjerovatnije pod stresom i da je sve dala na jariće. Dao joj je kalcijum i koktel vitamina, a ostalo ništa drugo jer je sjarna. Zaboravio sam da kažem, sve kosti su joj škripale i imao sam osjećaj da će se raspasti.
Juče je srećno ojarila uz moju pomoć. I dalje u njoj vidim živost, ali je i dalje slaba. Ima i dovoljno mlijeka, samo mi slabo jede, hoće nešto malo žita (kukuruza i zobi), sjena nikako i nešto malo suve djeteline. Sve ostalo odbija, osim vode. Čitavo vrijeme je imala dobru hranu i redovno dodavao kostivit ( e ovde imam strašne nevolje, šta kod da dodam u hranu obe koze odbijaju da jedu). Znači sve mora da bude čisto i bez ikakvih vještačkih dodataka. Prekrupu mogu odmah da bacim ako sam ubacio kostivit.

Evo slike mlade mame. Ovde se vidi kako je mršava i koliko je slaba, kao i otečena prednja desna noga. Interesuje me šta da radim, da li po vama ovo opasno ili moram nešto pod hitno poduzimati? Noga je topla, ne hladna i nije pretjerano osjetljiva na dodir (mislim bolno).

Jutros sam zvao veterinara jer je koza u toku noći vrlo malo jela. Mislim da je čak slaba i sa mlijekom jer jarići traže da sisaju , a ona nema.
Izmjerio joj je temperaturu 38.9. Rekao je da je lagano prehladjena, i dao joj 4 inekcije od tog antibiotik sa dužim djelovanjem, nešto za zglobove i za povrat apetita. Četvrta ne znam šta je bila. Sad čekam da vidim da li će krenuti sa jelom. Nadam se najboljem.
Danas sam primjetio da joj je neprijatan zadah iz usta, nešto kao friška balega.

---------- Poruka napisana 06-03-12 u 07:45 ---------- Prethodna poruka je 02-03-12 at 19:26 ----------

U
nedelju mi je ponovo bio veterinar, jer koza od subote skoro ne jede nikako. Imala je u nedelju teperaturu 39.6 i stolica joj je bila staklasata i brabonjci su joj povezani nekakvom sluzi. Danas je stanje nepromjenjeno evo ni jutros neće ni vode. Jarići još živi, a mlijeka sve manje, jedno sam privolio na flašicu.
 
Poslednja izmena:
U nedelju kad je bio veterinar, nije mi rekao nikakvu dijagnozu, ali joj je dao (ovaj put mi je ostavio potvrdu) Butosal 20ml, vitamin AD3 5ml, geomicin 3ml,Trimetoslul 4ml.
Sta ljece ovi ljekovi ja ne znam. Brabonjci joj nisu bili povezani dok se nije ojarila i prestala sa uzimanjem jela. Od simtoma koje sam ja primjetio kod koze, je to i sto joj opada dlaka na moje timarenje, i kad pokusava da jede kao da se pati.
Sve te njene tegobe su pocele u zadnjim danima njene gravidnosti, prije tog je bila nezaustavljiva. E sad da li ti simptomi odgovaraju kataru creva i glistama ne znam, jer predpostavljam(oko glista) da bi i moja prva koza imala identicne probleme, a nema ih i ocekujem da mi sa danas eventualno sutra ojari i ona(ovo bi mi puno olaksalo situaciju).
 
Zalio sam je onim praskom za prezivare juce i nista. Vidjecu da na bavim i taj ugalj danas. Koliko smijem davati mlijeka jaradima koji su ojareni prvog marta i kako da rasporedim to?
Juce je uzela malo kupinova lisca koje sam nasao u sumi kao i suvog grabovog lisca. Ali kolicina je bila tek toliko da napunim saku.
 
Ja cu jos malo biti dosadan, koje vitamine da uzmem? Da li te vitamine da im dajem kroz mlijeko? Ovo drugo nikako da prihvati flasicu izgleda da uspije nesto izvuci od majke, pa ovo drugo malo vise forsiram.
@Sava21 hvala na pomoci
 
Ma,nemas brige.vidi,najbolje kupi bocicu promtselena.tako se kod nas zove,to su vitamini AD3iE sa mineralom selenom.Vecina nas to daje jaganjcima drugi dan po jagnjenju.To su ti inekcije,a ako ne mozes njih naci,imas i u obliku kapi te vitamine,pa im daj to u usta.Nastavi tog da forsiras,ali neka i ovo drugo bude ponudjeno.Kakvu cuclu koristis?
 
Duda je obicna djecija (najobicniji oblik) kao i flasica.

Maloprije je popila razmuceno stocno brasno u toploj vodi, nesto oko 2dl i uzela malo sjena. Ovo je prvi obilniji obrok od subote navece. Brabonjci su joj manje sljepljeni i manje staklasti, ali sam joj prije toga stucao ugarak, razmutio u vodi i dao joj da popije.
 
Mlada koza i dalje slaba al je živa. Pošto veterinari nisu znali šta joj je, dao sam joj na svoju volju, prije dva dana sredstvo protiv metilja i evo pokazuje znakove života. Ako je ovo u pitanju, samo sebe mogu da krivim za stanje koze u koje sam je doveo. Nije mi jasno ali dao sam joj vermitan krajem septembra. Sad me zanima, da li ova koza može da se povrati i nastavi kvalitetno sa životom pošto se ovako dugo patila, mojom greškom?

Od prve koze preksinoć sam dobio sam tri jareta , dva muška i jedno žensko. Ovo žensko je bilo prvo i rodilo se naopako i koza se jarila sa njom duže od sata, pa sam morao da pomažem. Izgleda da joj se i zadnja noga povredila prilikom poroda (i ovde sam se loše pokazao) pa malo kaska na njoj ali se oslanja na nju i dobro se bori sa ovim muškima za mlijeko iako je dosta sitnija. Neće me ženske nikako.
Sad mi nestašica mlijeka, al evo vidim i ova mlada ponovo oblikuje vime. Nadam se da će muke moje, proći.
 
Hoce,to jare ce biti u redu.nisam siguran za kozu kakav ce joj biti zivot,to ces ti vec videti,jesi davao toj kozi razumucen secer u mlakoj vodi?
 
@Sava21, mutio i med, i šećer, so, kao sodu bikarbonu i ništa. Davao sam joj i sirovi kvasac ali ništa. Muke imam i da je natjeram da popije i vode, Evo od juče vidim da počinje da nešto jede. Kad joj dam prekrupu ugura glavu unutra i kao da češe nos i desni , to sam primjetio da radi i od dasku. Uglavnom počela je da pomalo da uzima hranu, jutros mi pojela i jabuku kao i malo zobi. Pustio sam je malo napolje pa kao pokušava da pase nešto, što prije nije bilo šanse. Uglavnom primjećijem neka poboljšanja na njoj.
Da li je pokupila metilj ili nešto drugo stvarno mi nije jasno!? Toliko je bila jaka da je ja i moj stari nismo mogli obuzdati dok je prevedemo do ispaše, a sad je dodirnem ona se sruši.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zaista koja bi bolest mogla biti u pitanju,a verovatno je i kod vas isti slucaj kao i kod nas da veterinari malo znaju o bolestima malih prezivara.Nastavi da joj dajes mlaku zasecerenu vodu,to joj dodje kao infuzija.
 
Sa kozom mi se dešava sledeći problem, primjetio sam da ima ovakvu stolicu, a do juče je bila normalna stolica. Dao sam joj vermitan ima oko 7 dana i stanje joj je kao krenulo nabolje. Od juce joj smrdi iz usta da mi nije prijatno ni prici, a kao počela pomalo da jede i ima nešto mlijeka.
Kad joj dajem vode uvjek joj ispadne komad hrane iz usta.
Stolica joj je sad ovakva pa ako je imao ko slično iskustvo:
.
Svi brabonjci su omotani nekakvom sluzi i poredani ovako u nizu.
 
Hranim obe koze isto. Imam nešto lucerke koju sam čuvao za ovo vrijeme, sjeno koje smo mi kosili, zob, ječam, kukuruz (prekrupa), stočno brašno i povremeno ubacivao repin rezanac koji i ne jedu nešto. Ovo uvjek imam. Ako je metilj, na koji sad i ja sumnjam, ako ima šanse za izlječenje šta da joj dam? Kad sam joj dao vermitan osjetio sam promjene na bolje kod nje, ali već danas opet kao da se stanje mijenja.
 
Nazad
Vrh