Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
B

brundalo

Guest
Vidim da u zadnje vrijeme spominjemo bolesti u koza ovakve i onakve pa evo moj mali doprinos tome.
Tema ce biti podjeljena sa podnaslovima kako slijedi
1. Zarazne bolesti
1.1 Artritis-encefalitis koza
1.2 Boginje
1.3 Bruceloza-melitokokoza
1.4 Listerioza
1.5 Paratuberkuloza-johneova bolest
1.6 Q-groznica
1.7 Scrapie-svrbljivac
1.8 Slinavka i šap
1.9 Tuberkuloza
1.10 Zarazni ektim
1.11 Zarazna šepavost

2. Parazitarne bolesti
2.1 Diktiokauloza-veliki plućni vlasci
2.2 Metiljavost-facsciloza
2.3 Protostrongiloza-mali plućni vlasci

3. Upale vimena-mastitisi
3.1 Zarazno presusenje vimena

Kako budem stigao ali obecavam da cu nastojati svaki dan obraditi po jednu temu
 
I sta sad?
Mora neko sa vise iskustva da krene od nekih svojih "dozivljaja"!
A mi cemo da se pravimo da ne znamo ko je taj?!
 
Ili će neko neiskusan da postavi pitanje, ako ima problema sa kozama pa će se razviti diskusija. Sada dok pišem ovaj post pade mi na pamet, koja je najčešća bolest koza koja se sreće na ovim našim prostorima. :sta:
 
Ovo je dobro pitanje za pocetak.
Pa sigurno da se svaki uzgajivac u nekom trenutku sretne sa nekim oblikom mastitisa. Ovde prevencija igra glavnu ulogu. O tome smo pisali svojevremeno ali da ponovim( a "neki" :sta: nek dodaju )
1.Svakodnevno dodavanje novog sloja prostirke.
2.Odrzavanje higijene vimena. Narocito dezinfekcija po zavrsenoj muzi. MIkroorganizmi, izazivaci mastitisa ulaze u mlecni kanal na sisi i tako dospevaju u vime. Krpice kojima se brise vime koriste se samo za jednu zivotinju i redovno se peru. Ili se koriste papirni ubrusi za jednokratnu upotrbu........
Kod visokomlecnih grla ova opasnost je veca.
Mastitisi se uspesno lece antibioticima. Medjutim kao i sve druge upale koje se ne izlece do kraja ili se zapuste mogu da predju u hronicnu formu.
Mleko obolelih zivotinja nije za upotrebu, kao ni onih koje su pod terapijom. Po zavrsetku terapije jos neko vreme sto zavisi od vrste antibiotika mleko se i dalje ne koristi, sve dok nivo antibiotika ne padne na dozvoljenu meru.
Cini mi se da bi bilo dobro da se obolelo grlo(a) odvoje od zdravih ?
 
Jos jedna bolest zasluzuje da bude pomenuta.
To je Abces, Caseous Lymphadenitis , koga jos zovu pseudotuberkuloza a izazivac je Corynebacterium pseudotuberculosis
Ne mogu da je prepoznam na Brundalovom spisku. Da nije retka uverio sam se na nekoliko farmi. Ni na jednoj nisu znali o cemu se radi, a u jednom slucaju su je potpuno omalovazavali i vlasnik stada i prisutni veterinar: " To su naboji od jasala, pa se to zagnoji, pukne i prodje!"
....i onda se opet pojavi na istoj zivotinji a gnoj iz rane se razmazuje po jaslama,ogradama i inficira druge zivotinje.
Ova bolest nije "strasna". Na prvi pogled osim otoka koji lici na cir kada se provali, kozi nista ne fali. Ali stalni upalni proces smanjuje tezinu i prinos mleka. U kasnijim fazama razvijaju se unutrasnji apcesi i mogu da onesposobe rasplodni trakt.
I ovde je najvaznija preventiva koja se sastoji u pregledu stada iz koga se koze nabavljaju. Ako dodje do bolesti bolesne zivotinje treba izdvojiti, apcese koji pocnu da vlaze treba iscediti a unutrasnjost i spoljasnjost "cira" isprati 7% jodom. Iscedjeni gnoj se spaljuje. Najbolje je kada veterinar ume hirurski da ukloni abces ne cekajuci da sazri. Iako je rec o bakterijskoj infekciji u ovom slucaju antibiotici nisu od velike pomoci.
Vazno je znati da izazivac jednom kada izadje moze da prezivi do godinu dana na zidovima,jaslama,pojilicama i sl.
 
Meni se ove godine prvi put pojavila ova boles prvo jedna sam primetio i odma sam poviko veterinar i on mi je rekao da ce i svi odtali da se pojave te cirovi imali su po ustama i za jedna nedeja svi su se isfrlii sa te cirovi mazao sam ujutru i navecer sa jodom i povukli se i sad bas me interesuje dali bi moglo to da se ponovi ili da ne moze da imaju neke posledice.Pozdrav
 
Al moze to da se pojavi i na ovce?Gde se pojavljuje,na kom delu tela zivotinje'
 
@goce
nisam siguran da je rec o istoj stvari. Mislim da sam negde procitao da su ti cirici na i oko usta druga stvar.
Cim pronadjem taj clanak javicu.
@siks
ne znam za ovce, moguce(?)
Bakterija koja je izazivac se prenosi tako sto bolesna zivotinja zagadi gnojem neku povrsinu a druga se inficira tako sto se trlja ili ocese ili ogrebe na istom mestu. Smatra se da bakterija moze da udje samo na mestima gde je koza makar malo ostecena. Novija istrazivanja tvrde da moze da udje i kroz pore na kozi ali u malom broju slucajeva.(?)
Najcesce se javlja na glavi, vratu, ramenima, dakle na mestima koja su u dodiru sa zarazenim jaslama, ogradom, pojilicama i sl. Kod ovce je to teze uociti osim na glavi?
Ponavljam, nisam siguran da napada ovce. Treba ukucati u pretrazivac bolesti ovaca pa videti. Ili treba da se javi Brundalo (koji strajkuje :nono: ), on to sigurno zna. Kao sto bi trebalo da nas malo obrazuje po pitanju mastitisa jer je skoro sigurno imao iskustvo sa tim.
:ppozdrav:
 
Evo Brundala he he
Ajmo ovako
@ Tar paratuberkuloza i apsces nisu jedno te isto simptomi su vrlo slicni i to ljudi brkaju. Kod "normalnog" apscesa radi se najvjerojatnije o ubodu o neki ostar predmet i napravi se cir koji se lijeci na slijedeci nacin. Obavezno razrezati kirurskim skalpelom i ne jodiom nego 3% hidrogenom, ima ga u svakoj apoteci ispirati ranu pomocu sprice bez inekcije. Za vanjsku dezinfekciju obavezno treba upotrijebiti dermo sprej-antibiotik u spreju. Ovu terapiju je dosta raditi 2-3 dana 2x dnevno. Tar zar ti oces da koze pobiju ljude 7% jod? :nono:
Paratuberkuloza je malo slozenija ali obecavan sutra nesto o tome.
@ Goce sto se tice tih ranica one se strucno zovu zarazne afte i lako se prenose sa zivotinje na zivotinju. Lako je kad su vanjske ali unutrasnje su zajebane. Stoga svakodnevno ispiranje jodom i mazanje cinkovom mascu pomaze. One napadaju sve prezivace pa tako i ovce i koze. Zarazeno grlo ili vise njih treba izdvojiti iz stada i drzati u izolaciji dok bolest ne prodje.Materijal od dezinfekcije kao i kod svake bolesti obavezno spaljivati.
Sad da kazen da me proslih dana nije bilo samo iz razloga umora. Suvise san propustija ovo lito zbog bolesti pa sad moram nadoknadjivat i uvecer umor ucini svoje. Inace van je barba brundalo uvik na rspolaganju :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Sto se tice mastitisa to je vrlo zajebana bolest narocito ako se pojavi zarazni mastitis u stadu.
Mastiticno vime ce se najlakse prepoznati po tvrdoci i gnojnom iscjetku te nemiru zivotinje kad se ide musti. Ako je zivotinja dobila mastitis najlkse je otici u veterinarsku apoteku i uzeti injektor te ga ubrizgati u obe polovice vimena. Doza je namijenjena za krav, zbog toga se jedna sprica po pola dijeli na svaku sisu bez obzira radilo se o ovci ili kozi. Prije davanja injektora potrebno je vime i ruke dobro oprati u mlakoj vodi, zatim blago pomusti i injektor staviti u prazno vime. Tako treba raditi svakih 12 sati. Obicno je za lijecenje potrebno 2-3 dana u laksim slucajevima to znaci bar 5-6 injektora (2 dnevno).
Medjutim ne djeluju svi injektori na svaku vrstu mastitisa, zato bi bilo pozeljno zivotinju izmusti u bocicu ustvari svaku sisu u svoju bocicu i odnijeti na analizu i tek onda kad oni ustanove sto je oni propisuju koju vrstu injektora upotrijebiti. E sad se postavlja pitanje sta dotad. Nista pogotovo ako blago ima podmladak, nek ono sisa a mi samo praznimo redovno visak. Jer ako blago boli ono nece dati mladome da sisa.
Takodjer pmaze i slijedece 3x dnevno prazno vime isprati u mlakoj vodi te ga dobro namazati svinjskom mascu. Mast treba dobro utrljati u kožu. Vjerujte ovo je moje osobno iskustvo i itekako pomaze :ppozdrav: :ppozdrav:
PS napominjem da blago treba obavezno izmusti u posebnu posudu i to mliko nije za upotrebu. Takodjer je pozeljno takve zivotinje izmuzivati posljednje-znaci nakon svih drugih a po mogucnosti i drzati ih odvojeno. Nikako sa takvim rukama ne dodirivati drugo blago ili njihova vimena. Karenca na antibiotik je 10-ak dana. U tezim slucajevima obavezno zvati veterinar jer jedino inekcija direktno u vime moze spasiti stvar, a to je ipak njegov posao
 
Eto Barbe!
Tacno je to da postoji "obican" apces, zato sam pogresio sto sam stavio zapetu umesto crtice!

Jos jedna bolest zasluzuje da bude pomenuta.
To je Abces, Caseous Lymphadenitis , koga jos zovu pseudotuberkuloza a izazivac je Corynebacterium pseudotuberculosis
a treba
Jos jedna bolest zasluzuje da bude pomenuta.
To je Abces- Caseous Lymphadenitis , koga jos zovu pseudotuberkuloza a izazivac je Corynebacterium pseudotuberculosis.
Zaboravio sam da pomenem da on napada linfne cvorove., dok obican nastaje bilo gde na kozi onako kako je Brundalo objasnio.

@Brundalo
da li se Pseudotuberkuloza javlja i kod ovaca?
 
Prvo jedan ispravak.
U postu o pseudo-tuberkulozi i apscesu upotrijebio sam izraz para-tuberkuloza. Ove dvije bolesti samo imaju slicna imena, ali su to dvi potpuno razlicite bolesti. Dakle pravi izraz je trebao biti pseudo-tuberkuloza.
Sto stice para-tuberkuloze i o njoj ce biti rijeci.

@ Tar odgovor je potvrdan i ovce mogu obolit od pseudo-tuberkuloze. I inace ako niste znali ovce i koze su prvi rođaci stoga su im i bolesti iste.

Kazeozni limfadenitis odnosno pseudo-tuberkuloza je vrlo opaka bolest jer spada u zoonoze sto znaci da moze prijeci i na covjeka.
Simptomi: čvoričaste promjene u limfnim cvorovima,pretezno u potkozju, a rjedje u buragu, jetri, slezeni, plucima,vimenu i testisima.
Preventiva: dezinfekcija opreme( za strizu i tetoviranje), te izlucivanje iz uzgoja.
Ova zarazna bolest uzrokovana bakterijama javlja se u koza kao posljedica losih higijenskih uvjeta, a ocituje se u pojavi potkoznih ognojaka(apscesa). da bi se bolest sprijecila, trba se drzati najvaznijeg nacela higijene; primjerene cistoce. Osim toga treba da bude provedena ventilacija i primjerena ishrana. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@Goce, siks
Sto se tice zaraznog ekcema ili zaraznih afti ta bolest spada u zoonoze i moze prijeci na covjeka zato osobna ili licna higijena obavezna. A kod ljecenja treba obavezno imati kirurske rukavice za jednokratnu upotrebu. I inace recimo ja imam u stali prvu pomoc sa osnovnim stvarima a uvijek 2 paketa takvih rukavica i 2 kutije injektora doma u frizideru ako bi doslo nedaj bog do mastitisa. tu je prisutan i jod, hidrogen3%, zavoji flasteri bandaze, razne masti, dermo sprejevi pa cak i 2 pakovanja bio killa koji je pokazalo se najefikasniji u borbi protiv raznih koznih oboljenja tipa suge i slicnih, ma sve sto moze zatrebati. Mozda je meni malo teze zbog udaljenosti od veterinara ali ja mislim da bi to svako treba imat. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Cika tar pa ti si ziv, ali mi se cini da si se malo razlinija. Kakav je to post od jedne rici? Udri tipkat brale he he. ali nemoj da spamamo temu. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Nego prijatelj Cugi nan se u zadnje vrime isto nesto razlinija ali je proda koze:haha::haha::haha:??
 
brundalo je napisao(la):
ubodu o neki ostar predmet i napravi se cir koji se lijeci na slijedeci nacin. Obavezno razrezati kirurskim skalpelom i ne jodiom nego 3% hidrogenom
Sa oba! Osisana dlaka na 0 sa Ihtiol-kanfor mascu mazano 2-3 dana pojavilo se mesto uboda i ostatak trna kroz rupu izvicen gnoj i ubrizgavan hidrogen i jod dok se povreda nije iscistila.Tada je hirurskim nozem obrezana rana da bi sto pre zarasla.
 
@ Ivanhoe slazen se lave sa tobom medjutim problem je u 7% jodu. To je prejako. Zato je najbolje iznutra hidrogenom a izvana sa jodom. Ako se ide unutra sa jodom onda treba bit blazi rastvor. Bas san danas razgovara sa veterinarom o tome. Inace ono sto san ja napisa djeluje fantazija. Drago mi je da razmjenjujemo iskustva. Recimo ja za tu ihtiol-kanfor mast nisan zna :D :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:.
Recimo par puta da nisan vidija apsces i odjednom vidim gnoj. Iscjedin ga dok ne pocne izlaziti sukrvica i onda hidrogen unutra. Ne pece toliko blago i mirnije se radi. Samo u rupu od rane se ugura vrh sprice i ubrizga hidrogen,ostalo je poznato.
E a kladija bi se da ovo nisi zna ako je apsecs toliko mali onda ga je bolje ne dirat nego namazat kantariolovim uljem.. da brze sazrije i sam pukne...............
 
Nisam se ulenjio nego sta imam ja tu da se petljam kad ste vas dvojica majstori za gnoj! :haha:
:ppozdrav:
 
@ Ivanhoe brale reci ti meni iskreno ali ja iman osjecaj da nas Tar malo podje.... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh