100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
M

Monty

Guest
Ne nadjoh ono shto me konkretno interesuje, pa pomislih da je najbolje da postavim temu.

Kao shto sam vec napisao na temi za predstavljanje, planiram da se uskoro bacim u ovcharstvo. Pochetnik sam totalni i zato me sve interesuje.

Napisacu vam kako sam ja to zamislio, ukoliko imate debele zivce i strpljenja za pochetnichka pitanja, recite shta mi za to sve treba, pa da vidim je li to nemoguca misija za mene ili mozda i uspijem da ostvarim ono shto mi je u glavi ... :osmeh:

Planiram da kupim nekoliko hektara zemlje oko Zlatibora i da na tom zemljishtu oformim farmu. Prvo bih pocheo sa ovcama i kroz prodaju jagnjadi bih zaradjivao za dalje. Razmishljao sam da pochnem sa shto vecim stadom, da ga kupim na proljece, da iskoristim do zime zemlju na Zlatiboru, a onda sa ovcama da "izbjegnem" u Shumadiju, opet do proljeca.
U razmishljanjima sam zacrtao da pochnem sa stadom od 300 - 500 ovaca ... (mozda megalomanski ... :sta:)

Interesuje me ...

- Koliko je potrebno pashnjaka za toliko ovaca ... ?

- Koliko je potrebno placa da bi toliko stado prezimilo ... ?

- Koliko bi koshtala nabavka tolikog stada i dje je najbolje da se kupi, obzirom da bi uglavnom, osim zime, provodilo na Zlatiboru ... ?

- Orjentacija bi bila na prodaju jagnjadi, koja je sorta za to najbolja ... ? (a da je meso ukusno, jer sam chuo da od nekih uvoznih ovaca meso nije ni blizu kao od domacih i da ih restorandzije izbjegavaju)

- Koliko je potrebno i koje hrane spremiti za zimu ... ?

Eto, za pochetak, dovoljno pitanja ... :)
 
Evi ti link za Ovcarsko-kozarski list : http://www.hssc.hr/OvcarstvoKozarstvo/casopis/list.aspx
Tamo imas jedan broj koji moze ceo da se skine. I bas tu imas clanak na temu kako zapoceti farmu ovaca ili koza.
Na 14. strani casopisa imas vazan clanak o vaznosti sezone pripusta.....to je bas za one sto proizvode podmladak za klanje.
Odmah sledeci clanak na 17. strani o nabavci maticnog stada ali i o osnovnoj koncepciji i sl...

Ja nemam pojma o ovcama, osim sto sam pisao da kafedzije nece Vinterberg. To sam svojim usima cuo.
Ali, pazi ovako postoji princip kod svake proizvodnje podmlatka za meso, a to je da dobijes sto vise jaganjaca po ovci u jednoj sezoni i da te hrana kosta sto manje. Koliko ja znam sada nesto pokusava da se uradi u ovcarstvu ali.....?
Na srecu moze de se nabavi, za razliku od koza, pocetni materijal razlicitih rasa. Generalno kada se pise o prednostima i manama neke rase moras da vodis racuna da ce domaci strucnjaci da promovisu onu rasu sa kojom oni rade..
Ja sam nesto malo citao na temu ovaca i vidim da je najekonomicnije ukrstanje razlicitih rasa. Kod nas ili preterano hvale kvalitet nasih starih rasa koje imaju nisku proizvodnju, svega po malo ; malo mleka, malo vune ,malo jaganjaca, ili se odmah zalete na rase uvezene iz zapadne Evrope. A postoje odlicne rase za ukrstanje kod Izraelaca ili Rusa. Evo ti jedan od linkova za rase ovaca http://www.ansi.okstate.edu/breeds/sheep/
Po mom misljenju neophodno je kako tako poznavanje engleskog jer na njemu ima najvise informacija.
Nije mi jasno kako to zamisljas da se zimi selis u Sumadiju? Mislis kao nekad, leti u planinu zimi u ravnicu?
Mislim da to danas ne ide? Osim da ti je baza u podnozju a pasnjaci iznad....?

Imamo jednog clana(Dare), ovcara iz okoline Stare Planine, nekada centra ovcarstva u Srbiji. Ako se ne javi sam a ti mu posalji PP, pa ga pitaj kakve livade kakvo seno koliko i sl....

..ali pre svega moras sam puno da cunjas po literaturi da bi uopste mogao da postavis konkretno pitanje. Na opsta pitanja dobices opste odgovore. Moze lepo da zvuci ali nije bas nesto... :cao:

P.S. odlican link bas za tebe : http://poljoinfo.com/index.php/topic,426.msg4866.html#msg4866
 
Tar, hvala ti na iscrpnim odgovorima i uputstvima ... :ppozdrav:
 
Ne znan direktore kakvu kvalitetu mesa trziste tamo trazi, ali zapamti sto su ti ovce vise na pasi to ti je janjetina ukusnija. A ima ti tu i jedna caka a ide ovako. 30% prihoda od janjadi, 70% prihoda od sira.
A moj ti je savjet nemoj odmah pucati na visoko. Svi izracuni govore da je za pristojan zivot 4-clane obitelji(familije) dosta 120-150 ovaca.
A sto se tice troskova zasnivanja farme imam neko materijal samo ga moran pronac pa cu ti ga prezentirat. Samo to su ti cijene u RH. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
A ima ti tu i jedna caka a ide ovako. 30% prihoda od janjadi, 70% prihoda od sira.
. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Jeste ovo je Brundalo vec napisao znatno ranije.
Moja matematika za koze kaze da je razlika i znatno veca?
 
brundalo je napisao(la):
Svi izracuni govore
Kad smo stalno kod racuna kao najiskusniji verovatno si procenio sta je isplativije napasati ili kositi na imanju :sta: :sta: :sta:. ovajput ostavimo po strani sta je bolje za blago
 
Ja sam nesto malo citao na temu ovaca i vidim da je najekonomicnije ukrstanje razlicitih rasa.
Ovo sam ja napisao ali nisam bio precizan :
Ja sam nesto malo citao na temu ovaca i vidim da je za proizvodnju jaganjaca za meso najekonomicnije ukrstanje razlicitih rasa.

Sto se tice pitanja koje je postavio Ivanhoe postoje znacajne razlike kada su ovce i koze u pitanju. Ovce jako dobro "pociste" travu sa livade, dok koze vise biraju pa deo ugaze i opogane.
Sledeca stvar je da su Brundalova iskustva sto se sena i napasanja tice specificna i za nas kontinentalce ne mogu da se direktno primene. Pored ostalih razlika meni se cini da on moze da napasa cele godine? Mozda je njemu trava veci problem leti nego zimi?
 
@ Ivanhoe - je decko u pravu si-najjeftinija hrana je sa vlastitog imanja. Pokosena i dana kao svjeza kao sjenaza ili sijeno, ma bilo kako. sad u zadnje vrime u nas je jako poularan ljulj kako engleski tako i jos vise talijanski i druge trave, zatim tu su leguminoze i livadne trave. Danas ima kupit svakakvog sjemena. Kako DTS tako TDS. Mogu se kosit i davat sjeze ili konzervirane.
@ Tar ti si u krivu kad kazes da koze vise uniste nego pojedu. To radi ovca a koza ne. Stara je poslovica da ovca vise izgazi nogama i guzicom nego sta pojede. Koza ako nema brsta vrlo dobro iskoristava pasu i manje prlja od ovce. inace kad bi samo grizle a ne kakale i ovce i koze tako uspjesno podgrizaju travu da di one prodju trava dugo ne raste. Stoga bi bilo najpametnije da se livada pokosi trava spremi a onda da se puste ovce ili koze ili oboje da zavrse posao.
Sto se tice moje pase problem za mene je ljeto i zima a proljece i jesen su bogom dani za ispasu. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@ Tar ti si u krivu kad kazes da koze vise uniste nego pojedu. To radi ovca a koza ne. Stara je poslovica da ovca vise izgazi nogama i guzicom nego sta pojede.

Tacno. Ali od velikog uticaja je i tip jasli koje imas.
Inace sto se tice hrane - evo ti ilustracija na mom primeru. Stado od oko 75-80 ovaca nadam se da ce preziveti zimu sa ~ 4 000 bala sena, kukuruzovinom idr kabastom hranom koja je u manjini. Naravno, mnogo zavisi od godine, tj kad padne sneg. Moje stado je na pasi sve do snega, povrsina je skoro neogranicena jer drugih vecih stada nema :D

- Orjentacija bi bila na prodaju jagnjadi, koja je sorta za to najbolja ... ? (a da je meso ukusno, jer sam chuo da od nekih uvoznih ovaca meso nije ni blizu kao od domacih i da ih restorandzije izbjegavaju)
Sad da se ne shvati kao reklama, ali svrljiska ovca je nadaleko cuvena po svom ukusu. U neka srecna vremena isla je za izvoz u Italiju itd...
 
Tar je napisao(la):
Ja sam nesto malo citao na temu ovaca i vidim da je najekonomicnije ukrstanje razlicitih rasa.
Ovo sam ja napisao ali nisam bio precizan :
Ja sam nesto malo citao na temu ovaca i vidim da je za proizvodnju jaganjaca za meso najekonomicnije ukrstanje razlicitih rasa.
moj otac je jednom prilikom pitao strucnjake sa poljoprivrednog fakulteta u BG sta misle o tome, ali su rekli da samo moze da se izgubi i to sto se ima. ovo vazi za svrljisku ovcu, za ostale ne znam, jer je ona jedna od retkih rasa koje imaju mleko, meso i vunu (koja doduse nista ne vredi :( )
 
Cinjenica je da su krizanci po tom pitanju najjaci. Ali ni u to ne valja pretjerivati. Eno su izraelci napravili racu ovaca krizanu izmedju awassija i frizijke. I ispala krasna ovca na mliku :ppozdrav: :ppozdrav:
Sta se tice jasli ima tipova jasli di ni koze ni ovce ne mogu ni u teoriji rasipat sijeno ili sjenazu iz njih
 
Evo nesporazuma !

Dakle, nisam nikad rekao da koze unistavaju pasnjak. Ovce su poznate po tome da "sisaju" sve do zemlje pa se posle njiih pasnjak malo sporije oporavi.
Rekao sam da koze biraju i pri tom ugaze i zapisaju ono sto im nije bio prvi izbor a ona sledeca nece da jede zapisano.
Koze su poznate po tome da biraju kad mogu i to ne zavisi samo ot toga sta vole vec i od toga sta im je u tom trenutku potrebno. Pored ostalog to biranje je jedan or razloga sto im je mleko zdravije i bolje!
Ako Brundalu i koze sisaju travu do zemlje onda znaci da im je izbor oskudan.

@Dare
sto se svrljiske ovce tice jedino mogu da kazem da sam cuo za nju. Cuo sam i za Pirotsko jagnje. Moj deda je pre 2. sv rata bio trgovac stokom i za uskrs je uvek stizalo, "specijalno za njega" jagnje iz Pirota, to jest sa Stare Planine. Cuo sam i za sjenicko jagnje koje se izvozilo po jako visokim cenama u Nemacku pre 1990., dok nakupci nisu poceli da podmecu neku drugu jagnjad kao sjenicku...
Svljisko i pirotsko verovatno je isto. A ja mislim da su i pirotsko i svrljisko i sjenicko samo varijante neke nedovoljno definisane balkanske rase i da sa druge strane Stare Planine isto tako postoje ukusni jaganci koje Bugari zovu drugojacije. Dakle evo zakljucka. Nase domace ovce pripadaju primitivnim rasama koje uz "primitivnu" ishranu, znaci ispasu daju meso odlicnog ukusa. Ovo primitivno je super kvalitet kada je u pitanju meso pa tako Busa(govece) ima najukusnije a poznavaoci kazu i najzdravije meso.
Sto se strucnjaka za rase tice ne znam sta da kazem?
Kakva je izjava da ne treba ukrstati jer ce se upropastiti i to sto postoji. To je kao da je neko izjavio da ne treba j....i jer mozes da zaradis polnu bolest! Ne treba ukrstati sta sa cim? Sa kojim ciljem?
Ovca koja ima samo 1/4 krvi rase Romanov daje 2.5 jagnjeta i nema sezonu mrkanja. Tri puta u dve godine = 7.5 : 2 = 3.75 jagnjeta godisnje. Pa stado od 100 ovaca daje preko 350 jaganjaca. Posto je mama samo 1/4 Romanov a 3/4 npr Svrljiska ovca a tata moze da bude svrljiski ovan onda mozes da dobijes 7/8 svrljisko jagnje ali 3.5 komada po ovci......
Ako su strucnjaci mislili na to da treba sacuvati domacu svrljisku ovcu onda su trebali to da predloze drzavi. Nije posao stocara koji se bore za svoju egzistenciju da cuvaju genetski materijal. Ili neka drzava kaze gaji ti domacu ovcu koja daje 1.5 jagnje(ovo sam lupio jer ne znam prosek) a drzava ce da ti doplati do 3.75.
Inace ja sam skoro 100% ubedjen da je ukus pre svega posledica njazdravije moguce ishrane na planinskim pasnjacima ( nisam probao ova sa Silbe ili Paga ) a ne neke posebne podvrste(Svrljig, Sjenica, Miroc, Zlatibor...) jer stocari su koliko juce migrirali po nasim krajevima tako da nema reci o nekoj posebnoj rasi cak i ako je neki nas strucnjak doktorirao na tome.
Mozda su se zbog izolacije na ostrvima formirale neke posebne podrase ali kao sto nam je napisao Brundalo i to je ugrozeno uvozom novog materijala sa kopna. Inace i dan danas ovce putuju preko Drine samo tako, nakupci iz Sandzaka pazare po Goliji i drugim krajevima Srbije. Po neki ovan prezivi i ode u priplod i sad neko treba da mi kaze da postoji Pazarska rasna ovca.
Evo jedan zanimljiv primer. Moj dobar drug poreklom sa Pestera kune se u Sjenicko jagnje. Ma to je vrh vrhova, puter, ma to je bolje od jastoga, od srnetine......ma da nije tako ne bi ga Svabe placcale 100% vise .A placali su to je istina. I ne znam gde u Nemackoj odvede on svoje poslovne prijatelje u restoran kod nekog zemljaka gde drze sjenicku jagnjetinu. Udarili oni po picu i jagnjetini da se sve pusi a ovaj se puva:"pa jeste li jeli nekad nesto ovako?"
Ovi u glas :"Nismo!"
-"Pa sigurno da niste, ovo je Sjenicko jagnje!"
..i sve tako, pa ce zemljaku :"e zemljak uvek ti je jagnjetina dobra a sad si sam sebe prvazisao!"
A ovaj ni 5 ni 6 vec:"ma jok, ja uvek isto samo je jagnje sa Novog Zelanda!"
Ovu pricu mi je ispricao bas taj sto je ispao majmun. Pa nesto mislim da ne laze.
 
nije isto svrljiska i pirotska :nono:

naravno da kvalitet mesa zavisi od ishrane, one ovde bukvalno pasu čaj. i kako da ne bude zdravo...

strucnjaci su mislili na to da posto je stado formirano dugogodisnjom selekcijom, da sad lako moze da se upropasti ukrstanjem, jer nije ti garantovano da ce taj melez :) da pokupi sve dobre osobine obe rase, nego opet treba selekcija i vreme. Jedno vreme je postojao fond za genetske resurse koji je placao nesto simbolicno, ali se nasao neki pametnjakovic i rekao da ima (valjda) preko 10 000 (ili neki minimum, neznam tacno) jedinki te rase, a onda se ona ne smatra ugrozenom -> nema placanja ::lose::
 
Cistokrvna ovca rase romanov daje vise jaganjaca nego cistokrvna mangulica prasica!
Dakle rekord je 9 prezivelih komada. Redovno daju 4-5 jaganjaca. Ima dobar odnos meso:kosti jer joj je kostur lagan.Zbog tako velikog broja jaganjaca mora dajoj se pomaze pri jagnjenju. Pored toga sitna je pa se pribegava ukrstanju sa drugim mesnim rasama. Pravljenje mesanaca sa ovom rasom je opste poznat postupak u ovcarskim zemljama : Australija, Novi Zeland, Engleska, Usa, Kanada....I tacno se zna sta se dobije
Ovo je sigurno dobar nacin da se ostvare zavidni prihodi sa jaganjcima. Ako se ispostavi da je npr 100% svrljisko jagnje znatno ukusnije i kada trziste bude spremno da ga znatno vise plati onda OK.
Ali treba probati. Mislim da ako je jagnje 7/8 svrljisko da niko nece moci da vidi razliku.
A mozda ce da bude i bolje.
@Dare
daj da naucimo nesto. Na 100 ovaca koliko dobijes jaganjaca?
 
200 :D

sala mala :)
obicno blizne 50% od ojagnjenih. Naravno, ne ojagnje se svih 100 ::jako_besan:: Iskustvo kaze da procenat bliznjenja mnogo zavisi od fizicke kondicije, tj uhranjenosti ovaca.
 
Nadam se da se razumemo. Ja sam 100% da se sacuva sve autenticno sto imamo i sto je neko blago za buducnost. Treba to i pojedinci da rade. Ali mislim da su nam planine opustele, nema jaganjaca, jer to nije lak posao i ne donosi (dovoljno)dobru zaradu.
Uvek mi padne na pamet jedna reportaza iz USA. Covek drzi rasne Engleske galopere sa velikim uspehom, puno radi ali i silno zaradjuje. Kao hobi gaji Mustange jer je to deo Americke istorije(ma kako ta istorija kratka bila :haha:). Na kraju je poceo i na Mustanzima da zaradjuje jer njegov ranc obilazi puno turista i oce da plate da jasu Mustange da se bar za trenutak osete kao kauboji ili indijanci.
Dakle ako se pola blizni a ne ojagnji se svih 100 mozemo da kazemo da u proseku dobijas ispod 1.5 jagnjeta po ovci. E sad da imas Romanov meleze sa 3.75 pa cak i sa 2.5 znaci 100 ovaca 250 jaganjaca racunajuci i one sto omanu koliko bi vise zaradio ili, ili koliko bi mogao da spustis cenu a i dalje da opstanes. S tim sto kakva vremena idu nece morati cene da se spustaju.
Vec sada je kilo sira skuplje od tastature za kompjuter :D
 
E sad cu ja da se malo umisam jer ovo je ipak moj fah i ovdi cu pisat i govorit kao strucnjak sa praksom. I to strucnjak bez lazne skromnosti. Drago mi je da se i Dare uhvatija foruma jer ste mi "dopizdili" sa kozama.
Dakle u nas u HR mi uzgajivaci domacih pasmina smo posebno premirani od drzave(cca 50 Eura) po glavi. Kad kazem mi uzgajivaci mislim na uzgajivace koji imaju maticna stada(znaci knjigovodstvo, pedigrei i kontrolirani pripust itd itd). Ovi ostali koji pripust i drugo otaljavaju i drze ovce kako ko, imaju premiju od nekih 13-14 eura. I sa domacim pasminam se moze postici dobra plodnost bez krizanja sa drugim pasminama samo ako se malo pripazi na selekciju( pogledaje malo moj post o tome, a uskoro slijede i nastavci). Ja kojemu se stado vodi kao dalmatinska pramemka uspio sam plodnost sa sluzbene 0,91-0,95 podici na 1,72. Stvar je samo u selekciji i prehrani, virujte mi na ric. Ovaj moj post virujte nikako nije usmjeren protiv krizanja. Dapace cak je i pozeljno, ali samo strogo kontrolirano. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@ brundalo
pa decko sto me nisi ispravio ka sam onako pogresio. Kilo belog ovcijeg sira skuplje je od tastature :haha:
 
@Tar ima san na pameti i moj odgovor je bio da 5 tastatura vridi koliko i kilo dobrog ovcjeg sira naravno tvrdog ali san vidija Gocin post i zaboravija san. U pravu si 100% :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Što se tiče svrljiške pramenke, ona se pokazala kao najbolja rase na prostoru Timočke krajine. Ranije su ljudi iz okoline Zaječara kupovali muški priplodni materijal po selima u okolini Svrljiga ( tkz. svrljiško mrkače ). Kod mene proletos je bilo i trojki to jest dve ovce po tri jagnjeta. Muke žive :osmeh: .

PS: Tar za tvoju informaciju ovca kao i koza ima dva mamarna kompleksa to jest dve sise.
 
Nazad
Vrh