Ovčarski psi - Dresura

I kod mene je slicno:eek:vce ce biti u ogradjenom,ali zbog preskakanja ograde mi treba cuvar stada.Jednom sam jurio lutalice po imanju,i nikad vise.Nit smem da pucam,ovce mi tu,nit se kerovi boje od mene.Sreca dobar sam sa magnumom,pa je reseno bez posledica po stado.Tad sam prodao i ovce,i resio dok neogradim,nenabavljam ovce.Sad je ogradjeno ali bolje nek ima i ker.
 
Kolege ovcari, najbolji ovcarski psi su psi stari banacki beli nalik na one talijanske ovcare u beloi boji mada su oni sad prava retkost i ovde u mom selu ima samo dva muzijaka i jedna zenka tih pasa.Zenka ima oko 3 god ali se samo jednom stenila i nista nije prezivelo od nije ja sebi trazim jednog takvog ali vec god dana bezuspesno.pre par god na jednog tog psa su pustili dva rota ovako iz cimanija drugarski borba ba je vlasnik rota izvuko pse nije smeo da pusti do kraja.psi su jako krupni nalik kangalima ali u cistoi beloi boi kao sneg
 
mi ih zovemo veliki ovcarski beli sad neznam mozda ih ima jos na nekim mestima po srbiji
 
Madjarski ovcar,popularno nazvan 'kuvas',jer je nastao ukrstanjem autohtonog madjarskog ovcara i turskog "vojnog" psa," kawasz-a.Rec kuvasz pre jednog veka pisana je i izgovarana bez slova V ,kao ku-as-sa,sto u prevodu znaci ku-pas,as-sa-konj(ovaj pas se u proslosti koristio veoma cesto kao cuvar konja)
 
Neznam ovde kodnas se koristio za odbranu stada i kucni cuvar.ali je zanimljivo kod ovog psa da nikad nenapada niti vuka niti psa lutalicu dok se nepriblize samom stadu,a sta se kod tih pasa priblizilo tu je i ostalo.Jednog su psa kodmene u stvari kod dede jos sam ja bio za vrtic otkinuli na par delova,deda ga je sutradan spajao po basti da bi ga slucaino prepozno o kom se komsiskom psu radi
Post je spojen: [time]1299265797[/time]
_________________________________________________
deda je imao 3 takva psa zenku i 2 nijena sina
 
cigaja je napisao(la):
Pulin je pas okretac stada ali je i jako osetljiv i agresivan pas samo sto on nema snage da se izbori sa bilo kojom lutalicom vece dimenzije,ali u danasnije vreme sve je vise lutalica rotvailera pit bula mesanci tih rasa kao sto je naprimer ban dog,mislite li da sarac moze da se opusti sa njim u borbu,bas sam gledo prilog coveku izmasakrirano stado to sigurno nije uradio gladan pas jer bi pokupio jednu i otiso to je uradila neka razmazena lutalica modernijuh rasa cim covek nije smeo ni da puca u pse nego puco u vazduh.neznam dali je neko radio sa sopom ja nisam burazer ima sopa kao kucnog cuvara mada sumnijam da bi bilo koja lutalica na dva obucena sopa pravila stetu
Post je spojen: [time]1299166388[/time]
_________________________________________________
U dvoristu gaji svinije ,ovce,kokosi vise vrsta, dosad mu sop nije napravio nikakvu stetu,a mislim da je nasa domaca rasa a bila bi spremna da se sukobi sa bilo kojom lutalicom i jos dodas da je na svom terenu pozz

Kolega @cigaja,o cemu ti pricas,da li Sarac(izvorni) moze da odbrani stado od Rota?!?Pa Sarac cuva stado od vukova i medveda,i to uspesno.Sta je za njega Rot?Malo jaci trening. ::namigivanje::
Razumes li ti da Sarac nije Pulin.
Probane su mnoge gladijatoske rase sa Sarcima na bacilima i svi su dobili po nosu.Na svom terenu,u odbrani svoje teritorije i poverenog mu na cuvanje,nema te rase koja mu moze parirati.
Kad smo kod Sopa to je pas namenski stvaran za cuvanje od coveka.Probali su i njih u borbama,i tu se proslavio Ringo(ako sam dobro zapamtio) koji je na kraju krajeva naisao na Sarca i posle toga izgubio volju za zivot a kamoli za borbu a bio je neporazen do tad.
Primera ima jos puno,necu ih navoditi,jer ovo nije proklamovanje borbi pasa,vec samo da prikazem da su Sarci ipak Sarci.
Jos nesto Sarci rade dobro u paru ili u grupi.To je pas copora.Gde je uigran par(muzijak+ zenka,ili dva brata,dve sestre) ili copor(3 i vise pasa) tu lutalice(kakve si opisao) nemaju sta da traze.Jedino mogu glavu da izgube.

Jos nesto,da ne ispadne da hvalim samo Sarce,ima jos dobrih ovcarskih rasa kao sto su Azijat,Kangal,Kavkazac,Tornjak,Homoljac,Kuvas,Komondor.
To su rase selekcionisane u prirodnom ambijentu za rad na odbrani stada,mnogo mnogo ranije nego sto su napisani standardi po kojima se psi ocenjuju na izlozbama lepote.

Ko sta voli to neka i gaji i neka mu ti psi cuvaju stado i budu od koristi.
Post je spojen: [time]1299244279[/time]
_________________________________________________
cigaja je napisao(la):
Kolege ovcari, najbolji ovcarski psi su psi stari banacki beli nalik na one talijanske ovcare u beloi boji mada su oni sad prava retkost i ovde u mom selu ima samo dva muzijaka i jedna zenka tih pasa.Zenka ima oko 3 god ali se samo jednom stenila i nista nije prezivelo od nije ja sebi trazim jednog takvog ali vec god dana bezuspesno.pre par god na jednog tog psa su pustili dva rota ovako iz cimanija drugarski borba ba je vlasnik rota izvuko pse nije smeo da pusti do kraja.psi su jako krupni nalik kangalima ali u cistoi beloi boi kao sneg

Takozvani Vojvodjanski Belov. ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1299270031[/time]
_________________________________________________
Nikola.KV je napisao(la):
Odluka je donesena,mozda me i neodusevljavaju izgledom,ali cu uzeti puline.Azijat je prelep,ali skup ko otrov.Sto bi rekli bosanci:"Brena je Brena,al dvaput je dvaput".
Dve zenkice i muzjak,i 12-ica polozara ce valjda resiti moguci problem.A pogotovu sto pulini nemogu da unakaze coveka,sto je za SAO vrlo lako.

Znaci cim Pulini u sred noci zalaju ti ces skakati iz kreveta i pucati na sve sto se mice oko tora.Kao u kaubojskim filmovima. :cool: :D
Sta ce biti kad ne budes kod kuce,a lutalice naidju bas tad.Pulini ce pucati iz polozare. :D
Da se razumemo ne potcenjujem Puline kao pse,oni su u svom poslu vracanja i okretanja stada neprikosnoveni,ali za odbranu stada nisu,pa da ih ima i 10 u coporu:Oni mogu da najave dolazak napadaca i da se zrtvuju ukoliko budu imali petlju da se upuste u boj sa trostruko vecim i jacim psima koji su izgladneli i reseni da napadaju ovce .To je tvoja odluka i tvoj izbor.Sretno.

Azijat jeste skup,jer je u trendu da se po gradu seta atraktivan pas.A sve sto je u trendu je skupo.
Dvaput je dvaput,al Brena je riba i po. ::namigivanje::
 
Evo mog iskustva,srecom nemam problema s vukovima i lutalicama ali kad smo kod Pulina,evo primera
Cesto se kuci vracam u sitne sate,imam 3 psa,pulina i 2 mesanca,sta mislite ko se prvi oglasi i primeti me?
mesanci naravno,pulin je okretac prvenstveno a ne cuvar(radi on i to al ipak drugi to rade mnogo bolje od njega,kao sto on okrece stado bolje od svih drugih)
 
kolega sosara od toliko izvornih sarca koji su se koristili u borbama pasa ostalo ih je toliko da ih mozes izbrojati na prstima.izvorne nisam gajio ali ove nase moderne jesam i znam jako dobro o cemu pricam,koliko traje borba saraca dok jedna nepobegne iz ringa pozz
Post je spojen: [time]1299246672[/time]
_________________________________________________
nemoi da mislis da imam nesto protiv sarca jer ga imam i kuci ubija svakog psa na koga naleti a oseti da je jaci a kad naleti na nekog gladijatora i oseti da je slabiji bezi
Post je spojen: [time]1299272656[/time]
_________________________________________________
nisam hteo da hvalim sopa samo kazem da je dobro istreniran sop moze da se nosi sa pitom a pritom je jako dobar cuvar svega sto mu se poveri
 
Kolega cigaja,Sarac nije selekcionisan da bude gladijator ali se lako moze utrenirati za to.Takav pas nema premca u takvom poslu.
Urbani,kako ti rece moderni,i izvorni su dva razlicita sveta.Urbani je selekcionisan da bude lep,fini,kulturan da mu svako na izlobi moze zaviriti u zube.Ako mu ne stoji svaka dlaka na svom mestu onda je smak sveta.Ljudi su zbog mode izmenuli psihu psa.Da ne govorim o ubacivanju drugih rasa,da dobiju atraktivnijeg psa za izlozbu.Vojska je isla u drugu krajnost,da od branioca stada stvori vojnog psa koji ide na coveka svom snagom.U toj izmeni psihe nastalo je sve i svasta,poremecena je prirodna ravnoteza koja je vekovima unazad selekcionisana u smeru odbrane stada i coveka od divljaci.
Izvorni Sarac je pas copora,vec sam pisao o tome ali nisi obratio paznju.Kada bi se psi u coporu tukli kao gladijatori u ringu ko bi onda ostao da brani stado?!?Njihova medjusobna borba u coporu je nesto sasvim drugo od borbe u ringu,koju organizuju ljudi za novac.
I ovde su se Sarci pokazali kao tvrd orah na koji su slomili zube mnogi sampioni.Od naizgled obicnih pasa sa bacila sampioni Ukrajine,Moldavije...su dobijali batine ko po zemlji.
Sarac ima drugaciju psihu od gladijatora.Sarac ima psihu slicniju vuku nego gladijatoru(Pit,Bandog,neke linije Azijata u koje je ubacivan molos...).
Kako se vuk bori i kad.Kad ima razlog za borbu(da dodje do hrane,zenka) i kad nema izlaz da izbegne borbu.Sarac se bori kad ima razlog za borbu,da brani imovinu,da se bori oko zenke,da brani saborca iz copora.Ako proceni da ta borba za njega nema smisao,napusti ce je.Ako proceni da ta borba ima za njega smisao to ce da resi za par minuta,nece se rvati pola sata-sat.Za njega je to gubljenje i vremena i energije.Sarac razmislja svojom glavom,procenjuje svaku situacju i samosvesno odlucuje da li ce da reaguje ili ne,i kako ce da reaguje.
Sto se tice broja Saraca,ne brini ima ih jos uvek dovoljno_Oni su uvek tu negde oko nas samo sto ih ljudi ne vide ili nece da vide.

Jos nesto vezano za temu duela pasa,ovcarski psi tj rase imaju drugaciji stil borbe od gladijatorskih rasa.Oni jednostavno odmeravaju snagu,i kada jedan od njih proceni da je slabiji on se povlaci a jaci pas staje.Kad se sretnu dva jednaka vrlo cesto ne dodje do kontakta.Ovo je za detaljniju psiho analizu pasa,a ovde govorimo o tome koji ce psi bolje obaviti zastitu stada od lutalica.
Moj glas ide nekoj od rasa koje su za to namenjene:SaracAzijat,Kavkazac,Tornjak,Homoljac,Kangal,Kuvas...


SOP nije ovcarski pas.Nije stvoren za tu namenu,nije cak ni stvaran da bi bio gladijator.A svaki srcan pas se moze utrenirati. ::namigivanje::
 
kolega razumemo se odlicno znam ja da pit ti nemoze cuvati stado jer je namenijen za druge stvari.i ja stoim iza toga da je sarac za stado,ali u poslednijem vremenu naseg ovcarenija ovaca ima sve manije i manije i stada se krecu u malim broikama de se neisplati drzati po 2 3 sarca ili kavkaza.zato mi je i sinula ideja da bi tu sop mogo proci jer je polu molos polu pastirac i dosta je lak za obuku,pa bi me zanimalo mislijenije sta ko misli o tome.A sto se tice borbi pasa u mom selu su se do pre par godina radile borbe svake nedelije i ovcarskih pasa i molosa de su preparirani pitovi uglavnom bedili.to je bila seoska atrakcija de je vise lijudi bilo nego na nekim mini vasarima dolazili su ljudi iz svih krajeva cak i iz inostranstva.
 
Pulin na prodaju, prodaje se zbog "preterane ljubavi" prema zivini, tako da se ne preporucuje u blizini zivine. Inace pulin ima godinu dana, veoma pametan, poceo sam da ga obucavam, ali kasnije nisam imao dovoljno vremena. Majka i otac su mu uvezeni iz madjarske. ko voli nek izvoli. cena-lako ce se dogovorimo :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:


E da, ime mu je Lari!! :ppozdrav:
 
imal negdje u bosni dase moze nabavit pas koji je obucen za vracanje ovaca ili koza ako ima neko broj ili adresu nek mi posalje na pv unaprijed hvala : :ppozdrav:
 
Posto sam ja nov na ovom forumu hvala vam na predhodnim savetima.
Ima jedno pitanje!!!Imam psa pulina interesuje me kako mogu da ga dresiram za cuvanje ovaca:haha::haha:? :cao:
pozdrav!!!!!!!!!!! NOCA
 
Imam ženku kavkaza staru 2,5 godine naučena je sa ovcama i sve ostale životinje pazi kao da im je mama.Za nepoznate ljude i pse u dvorištu je zlo a moja ćerkica od 5 godina ulazi kod nje kad god poželi.Najveća stvar što se žena bojala kavkazaca zbog veličine a sada nebi dala našu kuju nema tih para čak hoće da joj ostavim još jedno iz sledećeg legla ::namigivanje::
 
Nikola.KV je napisao(la):
Odluka je donesena,mozda me i neodusevljavaju izgledom,ali cu uzeti puline.Azijat je prelep,ali skup ko otrov.Sto bi rekli bosanci:"Brena je Brena,al dvaput je dvaput".
Dve zenkice i muzjak,i 12-ica polozara ce valjda resiti moguci problem.A pogotovu sto pulini nemogu da unakaze coveka,sto je za SAO vrlo lako.
Moram ti reći da si pogriješio u izboru psa/ovčara,ako sam dobro shvatio samu namjenu psa.Znači,ako je u pitanju odbrana stada bez obzira bilo da je ogradjen prostor ili ne azijat je najbolje rješenje.Azijat u potpunosti podnosi konkurenciju kavkazaca,tornjaka,šaraca,i drugih.Velika prednost azijata je ta što on neće ugristi čovjeka na nekom javnom mjestu ,odnosno van ogradjene teritorije gdje se ovce drže,dok kavkazac,šarac,i ostali ima da izujedaju čovjeka.Da,azijat neće ugristi čovjeka pored svog boksa ako je "gazda "tu.Ako treba ima i zube gostu da pokaže-kod drugih rasa to je nemoguća misija.Ovo o čemu ja pišem se praktikuje u Turkmenistanu.Tamo ako pas samo napadne čovjeka odmah se uništava.Naravno,ti slučajevi su veoma rijedki i procentualno su veoma niski naspram drugih navedenih rasa.

Godinama držim azijate i znam šta pišem.Da,imao sam nekada njemačke ovčare (3komada),zatim jednu kuju šaraca od "Dijega od Drndarskog".

Azijat ima nešto što je veoma teško objasniti,on ima onu auru dostojanstva,kuraž,dok druge rase uglavnom posjeduju agresiju.Naravno ,i kod azijata ima izuzetaka ,medjutim,to su jedinstveni slučajevi.

Pozz



P.S.Kod normalnih odgajivača koji zaista vole ovu rasu štene nije skupo_Oni su skupi kod komercijalnih odgajivača koji su preplavili ex yugu.
 
Ovde nisam mogao da nadjem ispod 400e da vredi.Skartovi su po 250-300.Imalo je i nekih aranzmana ali je bio u pitanju pas od 8 mes.pa sam odustao.za sad sam odustao od njih,videcu za kasnije.
 
Ja imam stado od 500 ovaca i 14 Šarplaninaca koji s slobodni po ceo dan i idu sa ovcama. Na mestu gde gajim ovce je selo sa oko 70 kuca od kojih pola skoro su prazne znaci da u selu ima oko 100 i vise stanovnika. Za ove 4 i po godine koliko se bavim ovcarstvo i gajim Sarplanice u prirdi na otvorenom nijedan put van dvorista i tora nisu napali coveka graica im je do 100 metara kada polete 10 i vise pasa dodju do coveka i stanu i laju ali nikako ne napadaju.
Tako je i na ispaši ovaca gde se ta granica moze smanjiti i malo manje ali u dvoriste ne daj boze bilo ko da li je covek ili zivotinja pitoma ili divlja nema sanse da se udje.
Ne kazem da je Sarplaninac najbolji ovcar, ali sto kaze Sosara, od ovih takozvanih izvornih, koji imaju poreklo sa planina, boljih čuvara-ovačara jednostavno nema.

Jos jedna stvar - jedna od redjih rasa koja bilo sa vukovima ili drugim zivotinjama ne ulazi uvek u sukob, sto je dobra karakteristika jer delovati treba pametno a ne po svaku cenu sem kad se radi o direktnom napadu onda rizikuju i zivot.

Ja sam ovde vec pre pa meseci, jesenas, pretstavio psa koji je poginuo u borbu s vukovima ali je odbranio stado zajedno sa drugim psima.
 
Nazad
Vrh