Ovčarski psi - Dresura

@sarbanac,potrazi i na netu ima jos brojeva,psi su izlagackih linija Bordera
aleksandra-063-8628999
 
pa sad kolega ovako sto se tice cobana napravimo stada od oko 250 ovaca cobana placamo 70 din po ovci od marta do novembra de na muzi muze i gazda i coban ja u svom stadu imam svoje pse de teraju ko nema placa po 100 din za teranije nekog klinca svugde ima sirotinije,ovce se muzu dva puta dnevno.zimi 1evro za grlo od 9 do 5 nema muze sem sto ako se neka ojagni napoliju coban je duzan da je ojagni da da se isisa kolostrum jagnije ubaci u gak pa donese do mesta skuplijanija ovaca .sto se tice pulina stence ocekujem na prolece ocekujem mladi idu od 20 do 50 eura od radnih roditelija ,ja tebi mogu da poklonim stene ,a da ti ga dresiram nepada mi napamet ispod 500 eura, treba mi najmanije od rogenija do spremnog psa 8 meseci .sto se tice sepavosti u ovom kraju dosta je cesta jer kise znaju dan za danom da padaju .resenije je oxitraciklin inekcije i plavi spanski sprei koi sadrzi oxitraciklina znas na koi mislim plavi sprei.ja pse dresiram zbog sebe moi psi su kao digitronci idu na trzai ruku teraju vracaju iz daleka guraju levo desno samo sto neznaju da pricaju naibolije da ti poklonim stene pa ti kreni da radis snim muka je to al kad ga naucis imas ga za svagda ,ako ti prodam naucenog imaces slusace te al nikad nece biti tvoi uvek ce nositi neki strah u sebi pozz kolega ako te jos nesto zanima pitai.
 
sistem lepo funkcionise i kod vas @maki vidim
dresura pulina koliko vidim ide obicno tako sto se mali pas uci uz starije a kod nas koji smo poceli tek s pulinima to ide teze,moj npr ide za ovcama ali retko ih vraca ponasa se kao odbrambeni ovcar,stiti stado,spava kod ovaca i ovce ga se ne plase skoro uopste(to je moja greska u dresuri tj nikakvoj dresuri ako cemo iskreno)
obzirom na to da sam odsutan cesto lakse bi mi bilo da kupim psa ali do sad niko nije mogao da mi garantuje da ce taj dresiran pas slusati kad dodje kod mene
 
kolega miladinovic sto se tice tvog pulina zavrzio je obuku pokloniga nekom jer ce ti upropastiti i naibolijeg psa,sve sto radi radi pogresno.pulin treba da odraste do tri cetri meseca ali oko tora nikako unutra,kad krene da bude agresivan na ovce tad krece dresura.naprimer kad ti uvatis ovcu i srusis on treba da se razvali od lajanija a i da je ustine par puta takvo stene moze da se dresira.pulin se nikad nesme tuci ali se koriste druge metode kao sto je vezivanije i nema vecere.
 
Evo kako ja razumem dresuru pulina. Imam ženku staru 20meseci. Vežbe poslušnosti mora da savlada svaki pas bez obzira na rasu. Moja kuja sluša i zna osnovne komande. Hod uz nogu, dođi, sedi, čekaj. Urođene osobine ako nema onda đžaba trud oko dresure. Svakako da rad sa ovcama lakše ide uz odraslog psa. Problem kod mene je što su parcele male pa ako ih vraća sa jedne strane odoše na drugu. Drugi problem je što moje ovce nikako da se naviknu na psa. Da bi to funkcionisalo treba da su stalno u kontaktu pas čobanin i ovce. Kad dođe zima 3 do 4meseca ovce se odviknu pa u proleće kad krene paša nastaje panika među ovcama kad vide kuče treba im mesec dana da se naviknu. Kod pulina je vrlo teško kontrolisati agresivnost. Znam čoveka koji sa nemačkim ovčarom čuva krave i pulin mu nije ni do nogu. Moja iskustva sa nemačkim ovčarom (u vojsci graničar u Sloveniji) da je lak za obuku da je izuzetno poslušan i mislim da bi bio odličan za ovce. Dali je to neko radio neznam. Hteo sam da nabavim Border kolija ali ne mogu da nađem a čuo sam i da su cene sačuvaj bože. Međutim samo prisustvo psa na paši deluje na ovce. Dosta su mirnije drže se u grupi i posle dve tri intervencije psa kad ponovo čuju komandu vraćaju se same. Izgleda kad se vidi kod nekog kako pas radi da je to prosto ali nije. Treba da se slože kockice. Da pas ima volju za rad da onaj ko čuva ovce zna da ga nauči treba vremena i truda.
 
@gilgames nije ni cudo sto taj tvoj vise nema posla:),zbog takvih cobana moji mi i ne daju da ih leti negde dam na ispasu,jos uvek nisam naisao na nekoga kome bih smeo poverit stado leti
@cigaja kolega hvala na odgovoru koji vodi u jos pitanja
1.znaci stene ne sme ici za ovcama do koje starosti?
2.kako ga spreciti da ne lunja izmedju ovaca dok je malo,vezanjem,kavez ili....?a da ima dodira s ovcama kako to resavas tehnicki?
3.pulina ovce treba d ase bas plase?ima li problema da hoce neku da ozlede,da je jure kad je bremenita i sl?
4.opisi nam dresuru,neku pocetnu
5. da li sme u stadu biti drugih pasa koji su cuvari stada a da je tu i pulin okretac ili ce da ga pokvare ovi cuvari.trenutno imam 3 psa u ovcama zato i pitam?
:ppozdrav:
 
sto se tice pulina on je rogen za cuvanije ovaca ,ali pulin koi cuva ovce on je radnik nije mezimac niti kucni lijubimac,slusa samo svog gazdu i nikog vise ,neide da se mazi sa svakim i skace bilo kome u krilo tu nastaju problemi pa pas radi sta on hoce ,ko kupuje ovu vrstu psa mora da zna zasta ga kupuje i zasta se koristi pozz
 
ovako pulin treba da zna sta je ovca ali nikako da ulazi u tor kad on hoce i da se igra snima treba biti u blizini ovaca moze box moze na lanac svakako bolije lanac jer ce se i iz lanca krenuti dresura ,do cetri pet meseci videce se po nijemu kad dobije voliju da radi ,ti ga posle dva meseca vodi sa sobom u tor da se privikne i izgubi strah od ovaca ali samo stobom,pulinu se seku zubi kad ima oko osam meseci do godinu dana da ne povredi ovce ,treba ga upoznati sa svim psima da ga nebi povredili a dok ga dresiras neka bude samo on da mu ovi neskrenu pazniju jer svako kuce juri za starijim psima.psa kad kupis gledai da bude od radnih temperamentnih roditelija posto nemas dresiranog starijeg psa solo mozes samo jako temperamentno kuce da dresiras.i jos nesto za to stene ti si mu otac maika gazda bog niko ga nehrani sem tebe i nesto vazno niko ga nemazi sem tebe mazis ga samo kad uradi dobru stvar.ako te sta jos zanima pitai
 
Na straži !!!

n6wkh.jpg

:ppozdrav:
 
Dobro imamo stene koje necemu vredi i treba da pocnemo da ga dresiramo da radi s ovcama ,kako ti to radis?
kako i cime mu seces zube?
 
by Maestro: cigaja ::svaka cast:: za post, super je, ali siguran sam da ovo kucaš sa mobilnog telefona, jer sve zbijeno, sa dosta grešaka i teško čitljivo. Zbog toga male korekcije i tehničko sredjivanje!

Seku mu se samo kutnjaci pa kombinirkama samo mu se ocvikare vrhovi ,ali nikako nemoj ti to da uradis daj to komsiji ili prijateliju da ne dobije strah.

Prva faza dresiranija ide kad pas ima snagu da juri ovce ima agresivnost i voliju za rad. Svaki pulin ima urodjeno u sebi da juri ovce pa ga treba ga pustiti da to i radi, na komandu na drži pas treba lavežom da krene na ovce, ovce ce se uplasiti i krenuti da beze on ce tu dobiti sigurnost i samopouzdanije i videti da ga se ovce boje.
Tako ga učiš da tera od pozadi, sa strane ide isto samo napravis par koraka u desnu stranu kad se neka ovca odvoji pa opet na drzi, ali lanac ces drzati u desnoj ruci i sa sto ispruzenijom rukom ici s njim ka ovcama, a tako i ulevo.
Kos vracanja ces malo vise trcati snim,ali kad vracas snim uvek koristi rec okolo i vracaj ovce dvadeset-trideset metara da svati da treba da vrati a ne samo da zaustavi.
Nemoj da se sekiras,ovo ces raditi odprilike samo oko nedeliju dana posle pustas psa s lanca da to uradi sam, ali mu uvek budi u blizini na par metara od nijega i videces i sam - ići će sve lakše samo da pas ima volije za rad i da te puno slusa.
Jos nesto, pas pre ove obuke mora mnogo da te slusa i uvek kad mu kazes dodji bez pogovora mora da dodje,ako ne slusa jurice ovce do besvesti.
E pa sad koliko si me svatio neznam, ali drugacije neznam da ti opisem, ako bi se opsirnije objasnilo morala bi kniga da se napise.
Za sve sto te zanima pitaj, pas kad nije sa ovcama obavezno na lanac jer tu dobija volju i za rad i za slusanije i nikako hrana do uvece dok ne zavrsi posao.

Nesto sam zaboravio: pas kad obavi zadatak gde ga poteraš obavezno koristi rec dosta i dodji i te dve reci su skoro najbitnije, jer bez poslusnosti nista neces uraditi!!!
 
Ok hvala,naucio sam dosta toga,pre svega da mora bit na lancu kad ne radi da se ne glupira po imanju kao sto moj radi i poslusnost besprekorna
naravno nista ako pas nije valjan dzaba ga je uciti
 
pozz kolege.

Nešto veoma bitno oko odabira štenadi. Nikad nemojte uzeti najvece i najlepse, gledajte da bude srednji. Najbolje bi bilo kad bi imaomalo vremena da posmatras štenad dok spavaju. Ima onih koji reže u snu i trgnu se onako bez veze lajući. Odaberite takvo stene i necete se pokajati.

Sad izvinite za greske u proslom postu. Ovako se radi sa pulinima 200 god unazad pa sve do danas. Još nešto, nemojte niposto ići na podmićivanije psa. To je lose, i uvek ce traziti mito, a vi spremate "radnika" koji radi 365 dana po 24 časa!
 
Imamo posla sa znalcem to se odmah vidi, po ovim upustvima se moze obucavati pas,da sam to znao pre 2 god sad bih imao okretaca stada a ne ovcara cuvara i kucnu mazu
Da nam se kolega ne opusti evo jos jednog pitanja,dal je bolje musko ili zensko stene?
naravno da moze dopisati sta god misli da je potrebno da neko zna ako tek pocinje da radi s Pulinima
:ppozdrav:
 
Poruka

Kod dresure je važno poznavati psihologiju pasa. Pas je životinja čopora i tako prihvata i čoveka. Ako se čovek nametne kao vođa psu će biti zadovolstvo da mu ugađa odnosno da sluša. Kod hranjenja veoma vazno je da mu se naredi da sedne postavi se hrana ispred njega i posle 2 do 3 min dozvoli mu se da jede. Ovo izuzetno učvršćuje disciplinu. U prirodi vođa čopora jede prvi dok podređeni čekaju svoj red. Još jedna veoma važna stvar. Povremeno kad vam pas prilazi oborite ga na leđa i blago ga stegnite za gušu tako pas pokazuje pokornost. Za vreme obuke mora ga hraniti samo osoba koja snjim radi. Postoji mnogo caka oko drerure. Svaki pas je lukava životinja i iskoristiće svaku grešku dresera da radi šta mu je volja. Popustljivost iz ljubavi prema psu je najčešća greška što dovodi do problema koji se teško ispravljaju ili ih je nemoguće uopšte ispraviti. Vežbe poslušnosti mora znati svaki dresiran pas i one se kasnije u toku rada izvode svakodnevno. Rad sa ovcama kolega Cigaja je lepo objasnio ali smatram da prvo mora da se savladaju vežbe poslušnosti pa tek onda među ovce. Ako nekog još nešto interesuje rado ću odgovoriti ono što znam.
 
miladinovic je napisao(la):
Imamo posla sa znalcem to se odmah vidi, .................. sad bih imao okretaca stada a ne ovcara cuvara i kucnu mazu
.................................
:ppozdrav:

Tako je 3x Bravo i ::svaka cast:: za kolegu cigaja, znalački, majstorski i, pre svega, nesebično davanje znanja, pa ako je i ostala neka tajna, i to je šmekerski (nikada se ne daje baš 100%), ali čini mi se da je ovde dato 99%.

Pozdravi i još puno uspešnih post-ova !!!

:ppozdrav:
 
Pozz kolege i hvala.

Nema šta da krijem jer ne živim od ovog posla, ali rado cu poduciti svakog ko ga dresura zanima. Mislim sad dok je zima pa se ima vremena. Ja zivim od poljuprivrede imam svojih 70 hektara zemlije, a radim zajedno sa ocem preko 100 hektara.

Kolega za pocetak prvi pas neka bude žensko, jer ces posle lakse uciti štenad uz nijenu pomoc. Dresura se nastavlija pomocu štapa. Svaki cobanin koristi štap. Kad se ovce udalje, pa pošaljemo psa da vrati ili da tera levo ili desno.
U desnu stranu diže se štap u desnoj ruci, pa i krene par koraka u desnu stranu, kako bi pas iz daleka mogao videti na koju stranu treba da tera. Isto tako i ulevo samo sa štapom u levoj ruci.

Mislim da bi najbolije da ako koga šta zanima da postavlja pitanja, da bi mogao da obijasnim, jer ovako neznam sta da pišem.

I još nesto veoma vazno da napomenem:
Pas dok se uči i dok ima voliju za rad ide sa vama za ovcama. Kad dobije "bubice" i krece da juri miša ili zeca u polje treba ga na licu mesta u polju vezati i ostaviti samog, a vi nastavite sa ovcama.
Uveče ga odnesite kući, ali nema hrane tog dana. Ostaje vezan 3 dana, a četvrti dan obuka ide dalje. Svaticete o cemu pišem. Na početku pas ce shvatiti sve kao igru, a kasnije ce "provaliti" da mu je to posao kao i vama.
 
Zaista odlični postovi kolege cigaja.

Što se tice obuke pulina, ima i fazon koji je spomenuo kolega sarbanac, a tiče hranjenja šteneta. Jednostavno je zadivljujuće šta štene možete naučiti u toku hranjenja.
Komande dodji, stop, cekaj, uzmi, tj. neke osnovne komande koje pomazu u kasnijoj dresuri. Džaba vikati na livadi dosta odnosno stop kada pas ne zna značenje te reci.
To se jednostavno postiže kada prilazite štenetu sa hranom i zovete ga po imenu, zatim kada saspete hranu, ruku stavljate ispred šteneta sa komandom stop. Tako zadrzavate štene minut dva da ne jede, a onda sklonite ruku uz izgovaranje reči uzmi ili kreni...
Ovo su neke osnove kroz koje treba da prodje svaki pas, a to pomaže u kasnijoj obuci bilo da se radi o pulinu ili lovnim psima. Samim tim se i pas vezuje za vas i shvata da ste vi "alfa u čoporu".
Neko moje mišljenje je, takodje, da su ženke podložnije dresuri i privrženije gazdi za razliku od muzjaka koji teže da budu nezavisniji, pa samim tim treba imati više strpljenja u obuci. pozdrav
 
Nazad
Vrh