Ovčarski psi - Dresura

Dejanjika

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2008
Poruka
95
Lokacija
Zajecar, Lubnica
Pa ljudi da vam se pohvalim u subotu sam ostao bez najbolje ovce, zaklao je vuk i to na 100 metara od pojate (salaša). Pa pitam ostale forumaše da li imaju neka iskustva po ovom pitanju ?
 
Prijatelju moj ja nemam ali okolo u dalmatinskoj zagori vukovi i cagljevi rade velika sranja. Po meni par dobrih ovcara i elektricni pastir i neces imat vise nikakvih problema. Inace bi napad trebao prijavit veterinarskoj inspekciji radi kontrole bjesnoce i isplate odstete. Bar tako u nas u HR funkcionira. Pozdrav :osmeh:
 
12, 16, 7,9, 30-60, izaberi kalibar koji ti se više sviđa, sedi i čekaj! :zli:
 
ja mislim da bi bilo boje da nabavis dva dobri sarplaninca zasto oni za vukova su odlicni mislim da cu odraditi svoj leb i da ces biti zadovojan
 
Pozdrav svima :)

Kad su psi u pitanju, kao chuvari stoke od vukova, medju najbolje rase spadaju sharplaninci, kao shto je napisao Goce, ali i Kavkaski ovchari i Srednjeazijski ovchari. Tu su i turski Kangali.
Sve su to psi koji su inache pastirci, ali su provjereno neustrashivi, snazni i beskompromisni chuvari.

Eto, moj mali doprinos ovoj temi ... :)
 
Eto svi ti dajemo isti savjet.
Ja bih nadodao jos da imas pastirske pse cuvare i radne pastirske pse. U prvu skupini spadaju svakako sarplaninac, kavkaski ovcar, tornjak, madjarski kuvas, zatim talijanski pastore abruzzeze i dr, a u radnoj skupini spomenucu samo 2 pasmine koje su nenadjebive za rad to su border collie i hrvatski ovcar. Oni oko stada rade i drze ga na okupu nema veze o kojoj se vrsti zivotinja radi i za taj posao su nenadmasni. Ovi prvi su psi koji stado cuvaju od napada zvijeri. E sad i collie i hr.ovcar imaju srce za napasti vuka, ali su fizicki slabiji od njega i to ih kosta zivota. Zbog toga svi napredniji ovcari i stocari koriste kombinaciju prvih i drugih. Ako je stado vece onda 2-3 onih iz prve grupe(moj izbor je saronja) i 3-4 ovih iz druge grupe. Ja imam kujicu hr.ovcara zbog toga sto ovdje nema vukova(osim onih na 2 noge) i za rad i skupljanje blaga je fantazija. Imao sam saronju ali je postao problem zbog vrucine ljeti i pok.stari ga je dao uspavat. Inace da znate bez obzira o kojoj se pasmini pastirskog psa radi svi imaju jednu zajednicku manu a to je TVRDOGLAVOST.I sa njima treba puno strpljenja za nauciti ih opcoj kulturi he he. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
A sta bi sa pulinom. Evo primer.
Pecamo ja i kum na nekoj mrtvaji u srednjem Banatu. Pridje nam jedan sa nekom motkom u ruci i kabanicom preko ledja. I cucne, to jest sedne na svoje pete(?)
Desetak metara dalje sedne neko rundavo kuce puno cicaka.
Pastir malo divani sa nama a onda se okrene i pogleda negdeu daljinu pa se okrene psu i najnormalnijim glasom kaze: " Bojtar, dete mu ..bem, zar ne vidis gde su one krave otisle?" Najnormalnijim glasom ko da kaze jel' imazs cigaru...
Bojtar pogleda u daljinu pa posto je mali propne se na zadnje noge pa udari u trk. Onaj pastir se ne osvrce, uopste ga vise ne interesuju one krave. Nesto kasnije bojtar se vrati i sedne 10 metara od gazde. Ovaj nista. Mi pogledamo preko iza nas a tamo na jedno 50-ak m pase 7-8 krava.
Madjarski pulin! A i nasi su ga po malo prisvojili.
A ima i onaj velski ovcar, crno beli sto trci ovcama po ledjima, pa ih sve skocka...
 
Znan za pulija. Hr.ovcar mu je nalik. samo je razlika u duljini dlake i uspravnosti usiju. Neki uzgajivaci su ih medjusobno parili da bi malo procistili krv jedne ili druge pasmine. Ma ima tih pasmina pasa kao pasa na cilon svitu he he :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:.
Hr ovcar ima uzdignute usi a pulin nema i pulin ima duzu dlaku.
Ako si vidio onaj link sto san bio dao za you toube. E na onoj reklami ti je pravi pulin ili puli kako oces. Pozdrav
 
turski Kangali spadaju u pse zvane želja, pošto je legalan izvoz rasnih pasa zabranjen. Tako da se van turske teško može nabaviti čista rasa. Kavkaski ovčar je dobar, ali su usled popularnosti platili ceh, pa je sve više nervoznih pasa. Ko ostavlja stoku samu na paši negde u planini treba mu najmanje 5 šarplaninaca, sa time da je spreman da sa vremena na vreme nadohnadi gubitke.
Mislim među psima, jer ništa od stoke neće zafaliti.
 
Novii, i jesi u pravu i nijesi.

Kangala ima i u Evropi. U Bosni, chini mi se, postoji odgajivachnica Kangala. Tachno je da je jako teshko nabaviti dobar primjerak Kangala, ali vjerujem da ljudi koji su se dali u odgoj, nijesu uzeli bash neku loshu krv, tako da i u njihovim leglima, pretpostavljam, moze da se dodje do solidnog primjerka.

Shto se Kavkazaca tiche, opet si na neki nachin u pravu.
Tachno je da su Kavkaski ovchari usled popularnosti platili ceh, ali ne u toj mjeri da im je karakter toliko "oshtecen". Ja sam imao Kavkaske ovchare nekih 13-14 godina i odlichno ih poznajem. Imao sam muzjaka koji je proshle godine uginuo od posledica borbe sa vukovima. Imao je oko 3 godine.
Taj pas je iz odgajivachnice "Ruski izvor" iz Beograda. Uzeo sam ga kao shtene i podizao u urbanim uslovima. Na specijalki u Surchinu je bio najbolji Kavkaski ovchar kod sudije iz Rusije. Medjutim, u Podgorici je pretproshle godine bilo nesnoshljivo vruce i dao sam ga kod nekog prijatelja koji se bavi kozarstvom na Rumiji, planini iznad Bara. Char, tako se zvao taj Kavkazac, dok je kod mene bio, chim vidi neku drugu zivotinju, htio je da je napada. Kad je doshao kod ovog chovjeka, posle nekog vremena, postao je izuzetan chuvar koza. Ja nijesam mogao da vjerujem da je to isti pas. Kasnije sam chuo da je imao dvije borbe sa vukovima. Prvu je prezivio i oporavio se, a posle druge je uginuo od rana koje je zadobio.
Chovjek kod kojeg je bio, plakao je kao malo dijete kad je Char uginuo.
Napominjem da je Char imao vec dvije godine kad je otishao kod tog chovjeka. Znachi, ima Kavkazac josh uvijek one prave gene, samo ih treba probuditi.

A sa druge strane, Sharplaninac nije vishe isti pas, koji je bio prije 20-30 godina. U zelji da "poprave" sharplaninca, mijeshali su ga sa Kavkascem, shto i nije losha kombinacija, ali i ne samo sa njim, shto je vec, losha kombinacija. Tako da danashnji Sharplaninac, koji dolazi iz raznoraznih odgjivachnica i koji pobjedjuje po izlozbama tipa CAC i CACIB, a ne rijetko i na specijalkama, nije onaj stari dobri Sharac, za kojeg se slazem da je bio izuzetan pas, stabilnog, uravnotezenog karaktera i pravi chuvar stada i imovine.
U svakom sluchaju, takvi psi su neprikosnoveni za chuvanje stada od vukova, a na vlasnicima stada je da selekcijom izmedju njih odrze i forsiraju najbolje chuvare u priplodu i tako sachuvaju pravi karakter tih pasa, koji je duboko nachet raznim ukrshtanjima, kao i zivotom kucnog ljubimca.

Izmedju ostalog, jedan od ciljeva koje imam pred sobom, ukoliko uspijem da oformim stado ovaca i pochnem sa tim poslom, je i stavljanje Kavkasca i Azijata u sluzbu chuvara tog stada, pa cu vam, nadam se, o ovome moci pisati i iz lichnog iskustva ... :cool:
 
Čto se tiče Kangala u Bosni, verujem da su dobri ovčari, ali da su naspram orginala iz Turske samo bleda senka. Što se tiče Kavkaskog ovčara, uzeo si ga u Ruskom Izvoru, a oni baš mnogo paze na takve stvari. Ja sam pričao sa ljudima koji su kupovali Kavkaske ovčare preko oglasa, što je i najčešći način kupovine.
I za šarplaninca, ako kupujete, vidite da to bude na terenu kod ljudi koji imaju svoja stada. Dobri su i ovi što se mogu kupiti preko oglasa, ali je ipak velika razlika. :cao:
 
turski Kangali?
Ma sve mi se cini ta tih pasa ima dosta po bivsim SSSR-epublikama koje se granice sa turskom ili su tu blizu.
Cak i ako je izvoz iz Turske zabranjen ko se potrudi moze da nadje dobru kucu... :haha:
mislim zverku!
Pa zar nije i Memedovic imao nesto na tu temu?
 
Ista fama, koja sad prati Kangale, pratila je nekad i Kavkasce. Naime, nekad je i Kavkazac bio zabranjen za izvoz. 95' godine sam iz Moskve donio zenkicu od 2-3 mjeseca i morao sam da pravim duple papire za nju. Jedne originalne, a druge da sam je kupio na Ptichji rinok, tj. pijacu na kojoj su se prodavale zivotinje u kojima su potvrde da je mjeshanac. A to shtene je imalo u sebi krv jednih od najboljih pasa u to vrijeme. Znachi, isto kao i tad sa Kavkascima, i sad se moze sa Kangalima raditi, posebno shto je poznato da su Turci mnogo veci "trgovci" od Rusa ... :osmeh:

Evo slike mog Chara kad je imao nekih 6-7 mjeseci ...
Char.jpg


A evo i slike moje zenkice Chare, Srednjeazijskog ovchara, koju sam skoro dobio na poklon od nekih prijatelja Rusa koji se bave njihovim odgojem i koja pokazuje izuzetan karakter, iako je mlada ... :osmeh:
Chara_1.jpg


Tar, u pravu si da Kangala ima i u bivshim SSSR republikama koje su blizu Turske, no mislim da ih tamo i ne zovu tako. Ima dosta slichnih rasa, odnosno, varijeteta istih pasa, koji imaju isto porijeklo i jako su slichni. U samoj Turskoj, medju Kangalima ima razlichitih tipova i nijesu ujednacheni, pa se i sami odgajivachi u Turskoj medjusobno prepucavaju koji je to "pravi" tip Kangala.

E evo stize kum da idemo nedje na kafu, pa vas pozdravljam ... :osmeh:
 
Decki svi ste vi u pravu ali ja bih sve dao za dobrog saronju. Samo problem je vrucina i zato se necu zezat.
Ali imam jedan savjet ko god ima blago i drzi dobrog ovcara koji moze da izadje na kraj sa par ili cak s coporom vukova mora to blago i da zastiti. Opce poznata cinjenica je da vukovi prvo hvataju vrat i noge ali moze se tome doskocit. Oko vrata mu se stavi lagana metalna ogrlica s ostrim siljcima a i oko prednjih nogu isto tako. Nema tog copora koji ce savladat samo jednog psa ili ga toliko izranjavat da bi ovaj uginuo. Ovo se odnosi i na borbu sa gospodinom medom ako i on naidje :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Brundalo, zashto ne probash sa Azijatom ? Ima kratku dlaku, a u genetici mu je zapisano da sve klime jako dobro podnosi, kao i da nije prohtjevan pas.
 
ja mislim da ni je samo pas da bude veliki nego treba da bude i intelegentan zasto vukova kad napadne napadaju u grupa i prvo namame pasa sdo daje od ofca i posle ostali napadnu i ako pas se odvoji od ofca i brka vuka ostali vukova ce de naprave se masakar zato treba u nikom slucaju da se odvaja od stada.POZDRAV.vidite ovo.http://www.youtube.com/watch?v=fummQAtczl8&feature=related
 
Ljudi hvala vam na savetima, videću šta i gde mogu da nabavim, najverovatnije da ću izeti šarplaninca, mada komšije će pokušati da nabave srpskog pastirskog psa sa Homolja. Pojata mi je na 10 km od centra Zaječara, strašno gde su se spustili vukovi.
 
@Dejanjika nemoj da mislis jer ako uzmes sarplaninac i si zavrsio posao.ti taj sarplaninac treba da izadresiras sta mu je posao jes da ima on to u krvi ali mora i ti da malo poradis sa nega da bude uvek sa nima i mislim i ako uzimas boje bi bilo da su dva zasto u vise slucajava vukovi napadaju u grupa i ako je sam mugu da ga raskinu.pozdrav
 
Ja mislin ako je takva situacija i ovo govorim ozbiljno da bi ti trebala 4 psa. Sad ces rec da san lud, ali ne.
Gledaj uzmi 2 saronje oni su pravi i prva liga. Dobro ti Goce govori. A druga dva uzmi manja oni bi radili oko stada i drzali ga na okupu, neka to recimo bude neka raca tipa hr.ovcar ili pulin ili border collie. tako bi ti i copor od 20 vukova moga napast stado ali bi ga saronje obranili dok bi ovi manji i vizljasti drzali stado na okupu da se ne razbjezi. Naravno svi bi tribali imat ogrlice sa siljcima na vratu. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh