Mini tuneli

N

nebojsad

Guest
Interesuje me koja je najjeftinija (a koja najbolja) varijanta za lukove mini tunela visine oko 60 cm. Razmisljam o armaturi ali je kg armarure oko 80 din! Ako neko ima neku ideju javite.
 
Teško da će ti bilo koja druga opcija biti čvrsta kao armatura a da je jeftinije. :nono:
 
Koja bude širina tih mini tunela, i šta se može gajiti u njima?

Visina od 60 cm mi deluje kao da je teško posle obrađivati to što se poseje. :sta:
 
Hvala, tako sam i mislio ali sam se nadao da je neko smislio neku jeftiniju varijantu. Inace ti tuneli se koriste samo radi zastite do mraza t.j. kad se zeli dobiti ranija berba. Za vreme suncanih dana se folija skida a predvece opet navlaci, sve u svemu puno posla, isplati se za intenzivnije kulture (bostan jagode...)
 
Samo nešto bih dodao. Kod tih mini tunela danas ima puno kerefeka. Poznajem ljude koji to rade, ja ipak ne. Ne znam kako je kod vas, ali kod nas ima jako tankih folija. Postave se lukovi od armature na svaka 3 metra i budući da je jako tanka, može se napeti ko špaga, tako da taj razmak nije problem. Takva folija se ne skida, već ima ili unaprijed predviđene "prozorčiće" ili ih čovjek sam napravi na svakih par metara. U biti, napravi se rupa na gornjem južnom dijelu folije i tu vrući zrak izlazi van. Kako temperature rastu, a i biljke u tunelu, radi se sve više rupa na foliji.
Da nebi netko pomislio. Nikakva folija, ni tanka ni debela ne može zaštititi biljke od mraza unutar tunela. Kad temperatura pada ispod nule, i temperatura ispod folije nije nešto viša, tako da ta folija prvenstveno služi za brži rast preko dana, ali krije opasnosti od izmrzavanja ako je riječ o osjetljivim kulturama.
 
Poštovani, ostavio sam vašu poruku u ovoj temi, dok sam je iz dve slične teme izbriso. Nema potrebe da se ista poruka ponavlja više puta. Da ste se potrudili da napišete neku konkretnu preporuku, koja bi bila vezana uz temu nikakav problem ne bi bio da se ostavi link ka vašem sajtu.

Ovako su vaše poruke vodile u Offtopic i zato su izbrisane. :cao:

P.S. Možete u svo potpis dodati lik ka vašem sajtu, pa će se link pojavljivati ispod svakog vašega posta.
 
nebojsad je napisao(la):
Interesuje me koja je najjeftinija (a koja najbolja) varijanta za lukove mini tunela visine oko 60 cm. Razmisljam o armaturi ali je kg armarure oko 80 din! Ako neko ima neku ideju javite.
Probaj sa onim plasticnim belim cevima za centralno ili podno grejanje. Lako se oblikuju lukovi, cvrsti su a i nisu nesto skupi
 
Jasam tu eksperimetisao svašta al neznam nekako je armatura 6 najbolja mada ako bude jakog vetra oće da savije sa čela malo , jasam uzeo 6ticu duzine 2,5m ili 3m neznam tačno i savio u luk pa to pobodem u zemlju jedno 20cm sa strana onda ukopam za jedan ašov foliju sa strane a sa čela samo stavim blokove i cigle da mogu da otvorim preko dana da se provetrava malo , zato što kad smrzne zemlja nema šanse da se otkopa , a radio sam i ovako uzmem blokove stavim po dva bloka jedan na drugi pa preko toga letve neke obične pa foliju i ukopam isto u zemlju jedan ašov ali kad padne sneg ili kiša na sredini se spusti folija do zemlje skoro mora biti polukružno nema šanse drugačije :nono:
možda izgleda da je armatura skupa al to traje večito jednom kupiš i nema šta .
Post je spojen: [time]1253461902[/time]
_________________________________________________
i još nešto kakav god mini tunel bio mora da ide KPK obavezno , većina to verovatno zna ali ...
 
A jel neko probao alkatan(okiten) gumu za vodovod,da sece na komade i da je savije kolko mu treba?
ne znam koja je cena ja sam tako radio imao sam staru gumu pa sam je iseko.
 
jel ti to mislis na crne ove za vodu?ja sad spremam 500 pruta za mini tunele .danas sam nesto probao ocu da ne zatrpujem foliju nego da ostajm po saku sa obe strane i tako ce ima vintilacija i oprasivanje i nemoram da skidam kad za berbu.a folija mi sa vaca negde sirina 1.10m .ali kuoicu jacu da mog i zaodgodine da stavim.kakvo je vase misljenje?
 
da da na te mislim,a de su mi bili kratki ugurao sam prut od drveta i dobijem tako da mogu da ih spanujem a najlon je na gumi i nece se sigurno pokidati.Samo zavisi koje je cena creva.
Post je spojen: [time]1294665815[/time]
_________________________________________________
v4seme.jpg
 
Nazad
Vrh