Grad i protivgradna odbrana

-PAXP-deijE.gif


13522065_485365084995611_7885175067777427250_n.jpg


13502114_487607614771358_2774596050426030864_n.jpg


Oce li biti nesto od ovakvog kukuruza?
 
Kod nas je isto bio Dunav i bratu jos nisu rekli koliko % stete je imao i kada ce platiti? Psenica je ruinirana bila, konkurentska kuca je kukuruz procenila na 60% na parceli pored.
 
Kod nas je isto bio Dunav i bratu jos nisu rekli koliko % stete je imao i kada ce platiti? Psenica je ruinirana bila, konkurentska kuca je kukuruz procenila na 60% na parceli pored.
Nama su odma taj dan radjeni zapisnici. Procene su bile od 40% pa do 80% ...suncokret su uradili pred procenu. I doci ce opet pred pocetak zetve. Sto se tice kukuruza samo su naznacavali intenzitet ostecenja. Nije bilo reci o procentima. Dve parcele jedna njiva suncokreta tu mi je priznata totalna steta 85% sto je max vrednost. Ostatak od 15% je kombajniranje koje necemo imati. Sto mu po mojoj polisi dodje da je cena kombajniranja i prevoza 18000din ha tu lovu ne dobijemo. Zato je bolje praviti polisu sa ucescem u steti. Jer tada max steta moze biti i preko 90%. Za kukuruz takodje docice na jesen da vide situaciju pred zetvu.

Nada poslednja umire.
 
[h=1]PROTIVGRADNA TRAGIKOMEDIJA Niz slučaja otkrio sav apsurd zaštite od nevremena u Srbiji[/h]
[FONT=&quot]Mihailo Jovićević | 07. 08. 2016 - 22:33h

[FONT=&quot]| Komentara: 1

[/FONT]

[/FONT]

Kako je mala jednodnevna tragikomedija - sa potencijalno milionskom štetom - otkrila svu apsurdnost mehanizma zaštite od grada u Srbiji.



ww2ktkqTURBXy9lYTE3Yzg0YjI2MDMzZWM3ZjE1MTI0MjRlODUwOGFmYy5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
[FONT=&quot]Foto: RAS / RAS Srbija
[FONT=&quot]Dragan Jovanović, predsednik Skupštine opštine Topola (Fotomontaža)
share_v1_pintrest_gray_ico.png
share_v1_facebook_gray_ico.png


[/FONT]​
Vreme radnje: avgust uveče do 2. avgusta ujutru


Mesto radnje:
skupština opštine Topola, fabrika "Poliester" Priboj, kabinet premijera


Lica:
Dragan Jovanović, predsednik Skupštine opštine Topola i poslanik u republičkom parlamentu; Osman Ćelović, direktor fabrike "Poliester" iz Priboja; Aleksandar Vučić, mandatar za premijera Vlade Srbije; vozač protivgradnih raketa; seljani topoličkog kraja (u formi hora).


Ponedeljak je uveče, i dok se nevreme valja od Novog Pazara ka centralnoj Srbiji, Draganu Jovanoviću, predsedniku skupštine opštine Topola, usijao se telefon od poziva zabrinutih seljaka. Ako gradonosni oblaci dođu u njihov kraj, dočekaće ih sasvim nespremni: protivgradni arsenal opštine opustošen je pre sedam dana, kada su u nebo ispaljene 52 rakete. Jovanović, uznemiren, poziva Osmana Ćelovića, direktora fabrike "Poliester" iz Priboja i naručuje nove rakete.


- Nema problema - kaže Osman - samo, crkao nam je kombi za specijalni transport, otišao semering (vrsta zaptivnog prstena na osovini, prim. nov.), nemam čime da ih transportujem.


Jovanovića sad već počinje da hvata panika koja izranja iz mora ogorčenja koje od ranije oseća.


- Bio sam van sebe. Mi godinama kao opština Topola sami kupujemo proitivgradne rakete. Otkad nam je 2013. godine grad uništio sva sela i napravio osam miliona evra štete, odlučili smo da stvar uzmemo u svoje ruke. U saradnji sa građanima finansiramo kupovinu raketa, a svaka košta po 37.000 sa PDV-om. Mi dotiramo i strelce na protivgradnim stanicama, 5000 dinara im daje opština na platu - objašnjava Jovanović.


Vremena je sve manje. Očajan, predsednik skupštine opštine poziva direktno mandatara Vučića (?!), koji mu obećava pomoć od Sektora za vanredne situacije MUP. Jovanović se zahvaljuje, ali paralelno sa tim uspe da organizuje civilno vozilo "reno kangu", koje mu daje dobrovoljno vatrogasno društvo, koje ima tablice MUP-a i potrebne sertifikate da vozi eksplozivne naprave. Opštinski vozač kreće ka Priboju.


Međutim, direktor Ćelović nije u krugu fabrike i čuvari ne žele da puste civilno vozilo unutra.


- Ma kombi će biti popravljen danas, ali shatite vi ovo: ja vozilo šaljem i za tri rakete, platim prevoz, iako nemam interesa da šaljem manje od 50-60 odjednom. Posebno se plaća rešenje za vožnju, posebna taksa, moram da najavim prenos, dobijem saglasnost MUP, dobijem policijsku pratnju... Znam šta je poljoprivrednička muka, imam veliko poštovanje prema Draganu Jovanoviću i ljubav prema Topoli, ali... - priča Ćelović. Direktor "Poliestera" objašnjava da država mora unapred da otkupi veću količinu raketa, kao i da je rakete pozajmljivao i ranije.



limktkqTURBXy80ODUwZmMzMTVlNDg5OTZkNzVhMzAzNDU5NDFlNmEzNS5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
[FONT=&quot]Foto: Nebojša Raus / RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.png
share_v1_facebook_gray_ico.png


[/FONT]​

Končano, obezbeđuje se i policijska pratnja i juče ujutru rakete stižu u topolska sela, u koja se na brzinu raspoređuju. Grad, na kraju, nije ni pao...


LANAC NEODGOVORNOSTI


Lokalna samouprava NIJE ODGOVORNA za nabavku protivgradnih raketa: opština Topola samoinicijativno je to zaduženje preuzela.


Proizvođač raketa, u ovom slučaju "Poliester", ODGOVORAN JE za njihov transport, ali i to privatno preduzeće mora da misli na svoj profit.


Sektor za vanredne situacije MUP NIJE ODGOVORAN za nabavku raketa: prema novom zakonu za to je ODGOVORAN Republički hidrometeorološki zavod.


Ministarstvo poljoprivrede NIJE ODGOVORNO za rakete, ali jeste ODGOVORNO da prati kako se zakon poštuje u praksi i da predloži eventualne izmene radi veće efikasnosti.


ŠTA ĆE NAM ZAKON KAD SE NE PRIMENJUJE?


- Ako smo mi kao država doneli zakon u čijem sam izglasavanju i sam učestvovao, a to niko ne primenjuje, što smo ga uopšte donosili? Ministarstvo poljoprivrede se ne bavi protivgradnom zaštitom, ali mora da kontroliše primenu zakona - kaže Jovanović.


Ćelović, s druge strane, ima malo više razumevanja: "RHMZ se sada bavi otkupom raketa, ranije je to radio MUP, verovatno se još uhodavaju. Zakon je donesen prošle godine, imamo strpljenja".


http://www.blic.rs/vesti/drustvo/pr...rio-sav-apsurd-zastite-od-nevremena-u/mhzqngn

[/FONT]
 
MIT KOJI ŽIVI SAMO U SRBIJI Trošimo milione na njih, a nemaju nikakav učinak

M. Rodić | 06. 05. 2017 - 21:21h




Protivgradne rakete koje spasavaju useve i automobile, a za njih se iz budžeta izdvajaju milioni čist su – mit! Gađanje neba em je skupo, em skoro da je statistička greška da neka raketa i posluži svrsi, smatraju naučnici.

dvFktkqTURBXy81MzFhYWY0MjlmYjY2ODgyNWFjMGVkNjFlM2VlYmE2YS5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Foto: RAS SrbijaProtivgradne rakete


- Protivgradne rakete ne samo da su prevaziđene, nego nikad nisu ni dokazane – kaže za "Blic" glavni i odgovorni urednik Centra za promociju nauke Slobodan Bubnjević.

Prema njegovim rečima, ovaj sovjetski izum u Evropi se ni ne koristi.
- Radi se o jakom efektu slučajnosti, u pitanju je pseudonaučna metoda. Već decenijama nema nijednog naučnog rada koji potvrđuje njihov efekat - tvrdi Bubnjević.
LraktkpTURBXy8xOGI4N2YyMGJhOWViZWJiNDI2NDVlMjk2OTA0MWI1Mi5qcGeTlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCw5UH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzFkNzRjYjQxNzA1OTUwNDM2NjI5Y2FiZDYwNmY1MGY2LnBuZwfCAA
Slobodan Bubnjević



- Grad na kontinentu, u našem delu sveta, pada često, kad nastane uzlazni drift koji pola sata diže kristale uvis, do 10 kilometara, nekad padne vrlo razorno, ali se vrlo često i ospe pri padu kroz tople slojeve. Potpuno nasumice. Bio oblak gađan, pogođen ili ne. Protivgradna raketa je totalni mit, koji, uzgred, živi samo kod nas u Srbiji - objašnjava on.
Direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Jugoslav Nikolić kaže da su potrebne ozbiljne naučne analize koje bi dokazale da li protivgradne rakete imaju eketa ili ne.
Rešenje su mreže
- Sve zemlje sveta tvrde da su i najsavremenije metode, koje se koriste za grad, efikasne samo 30 do 50 odsto. Nauka i struka treba da se izjasne o tome i da se uradi ozbiljna analiza, jer je komplikovano veštački uticati na vreme - kaže Nikolić.
On kaže da i naše komšije u Hrvatskoj, takođe, koriste protivgradne rakete, a da se u drugim evropskim zemljama koriste avioni iz kojih se ispaljuju rakete.
Slobodan Bubnjević, međutim, kao najbolja zaštitu protiv grada preporučuje mreže koje su se, kako je naveo, pokazale kada je reč o voćnjacima i krupnim zasadima.
 
Pametnjakovići..... verovatno je jeftinije vozati se avionom i ispaljivati rakete?!?! Mi imamo jedinstvenu situaciju da je to pokrenuto u socijalističko vreme i da su ti ljudi koji rade na stanicama maltene volonteri, što se na zapadu ne bi moglo ni u snu organizovati. To su dve situacije koje ne mogu da se porede.

Kako shvatiti ozbiljno čoveka (jugoslava nikolića) koji je okačio svoju sliku na sajt RHMZ-a kao da je to njegov fejsbuk...
 
Sve je to haranga koja se digla da država nema odgovornosti već da se promovišu osiguravajuće kuće i osiguranje svega i svačega....
 
Cilj je uništiti malog poljoprivrednika, vlasnika STR, zanatliju... Malog. Onda dođu "veliki" i "pokupuju" sve i ti se nađeš u situaciji da ti se više isplati da radiš kod njih 300-400 evra isti posao koji radiš i sada za sebe, ali nemaš rashode, grad, mraz, kvarove... I na kraju im prodaš i zemlju. Tako to ide i to je glavni cilj.
 
Ma nije samo to, plašim se da su na takva mesta zaseli idioti, pa se pametni ljudi više ni ne čuju.
 
Nazad
Vrh