Будућност српске пољопривреде

O tome sam ja pisao referate ali veliki ne misle tako
 
Pa predlazem da napravimo jedno udruzenje malih seljaka,kad nema ko da stiti nase interese,ovima na vlasti i jeste cilj da zavade seljake,znate onu izreku"Zavadi pa vladaj!!Meni je jedan od ovih vecih seljaka u mome selu rekao da cemo svi mi mali seljaci da kod njih radimo za jednu malu serpu rezanaca.Znate kod radnika ovaj odnos izmedju plate(dobiti) i izdvajanja za pio i zdravstveno nije isti kao kod seljaka,ko ima vecu platu taj place vise za pio i zdravstveno,zasto se to ne primeni i na poljoprivrednicima.
 
Štaq misliš koliko nas ima na forumu koji žive isključivo od poljoprivrede ? Tu su sa nama i nakupci ali njih ne bi trebalo računati ..
 
Ono sto je lose u ovim udruzenjima je da oni gledaju interese odredjenih pojedinaca a ne interese svih seljaka bili oni mali ili veliki,i u tome jeste problem.Problem jeste i u tome sto ni jedno od ovih udruzenja nije dalo predlog da se formira nezavisna laboratorija za kontrolu vestackog djubriva i herbicida,da nas ne lazu ovi kojekakvi novokomponovani biznismeni,na dubrivu pise sastav 15.15.15 a u stvari je samo 10.10.10 ili nesto trece,treba da se donese zakon po kome treba svake godine da se kontrolise sastav djubriva,a ne da nas lazu.Molim vas ako neko ima telofon od ovih udruzenja da mi javi da ja malo porazgovaram sa njima.
Mali ne dozvolite da vas pregaze veliki,nemojte sebi da pucate u glavu!Jel vi znate da mnogi od ovih novopecenih velikih seljaka pre 10 godina nisu imali skoro nista a sad odjednom imaju na stotine,hiljade hektara zemlje,zna se da to ne moze da se stekne na posten nacin,sve su to kriminalci koji su pare od kriminala ulozili u zemlju i na taj nacin pokusavaju da legalizuju svoje prihode.
 
prijatelju ja sam toliko mali poljoprivrednik da manji ne mogu biti ali imam prijatelje i rodbinu koi su veliki poljoprivrednisi pa tako da znam i njihovu muku ti si dao primer od 10h i od 100h i gledaš samo čistu matematiku i to je tačno 100% ali taj sa 10h odradi sve sam a onaj sa 100h teeeeeeeško da može sve sam i sa jednim traktorom znači on mora da plati radnike a ti to nisi računao budimo realni jeste da rade više ali zato više i zarade i u današnjoj poljoprivredi se jedino isplati raditi više jer češ tako više i zaraditi e sad je drugo pitanje šta i koliko je nekome dosta tačno je to što kažeš da večina tih velikih do pre 10godina nije imalo ništa ja sam se lično iznenadio kada sam čuo da dečko koi je imao samo harmoniku malog fiata sa prednjom vučom i par lanaca zemlje sada drži ohohoooo zemlje ali svi mi znamo da takvih ima ohoho i da sve to što imaju nije njihovo već da oni samo služe kao pijuni u rukama VELIKIH i MOČNIH ljudi iz sveta politike i biznisa tako da ja lično gledam sebe i svoju sirotinju i krpim se kako znam i umem jer od zavisti i kukanja nema leba
 
Imamo problem, jer ljudi koji su sedeli u prethodnim vladama nisu znali ništa sami da smisle. Samo su slepo slušali ove iz EU, kleli se u kvote, smanjivali carine. Sada više kvota nema, sada se u Evropi radi na ruralnom razvoju, a ovi naše ne znaju šta će. Carine smo maltene ukinuli, a konkurentnost nismo povećali. Nema potrebe da se ugledamo na njih, jer mesta za nas u EU nema pre 2020., verovatno i duze, ako bude opstala u tom periodu. Zbog toga je neophodno da osmislimo sopstvenu strategiju, bez ugledanja na ikoga, primerenu stanju u našoj poljoprivredi.
Trenutno je napravljen takav sistem da se jedino ratarstvo isplati, a da bi se samo od njega zivelo treba raditi dosta zemlje. Zbog toga ratari sami sebi kopaju jame, dizuci cene zakupa u nebesa. Umesto da drzava usmeri podsticaje u druge vidove proizvodnje stočarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, ona i dalje daje, mogu slobodno da napisem, najvise ratarima.
Nažalost stočarstvo, a u poslednje vreme i povrtarstvo su u vrlo lošem stanju. Zbog toga je neophodno podsticaje usmeriti u drugu stranu. Ratarima dati regrese za djubrivo i naftu, a ostalima podsticaje po grlu, ha voćnjaka, vinograda, plastenika.
Izvršiti restituciju nacionalizovanog zemljišta, zabraniti prodaju strancima dok ne postanemo punopravna članica EU, zabraniti GMO. Promeniti sistem zakupa i ograničiti na 50 ha po članu domaćinstva ili zaposlenom na gazdinstvu i tu računati zemlju u sopstvenom posedu. Ne može neko raditi par stotina ha, a nemati stalno zaposlene ljude na gazdinstvu.
Osposobiti robne rezerve i na taj način sprečiti trgovce da zaradjuju ekstra profit na seljačkoj muci.
Jedna holandija, koja uzima zemlju od mora, ima izvoz od poljoprivrednih proizvoda i preradjevina oko 60 milijardi evra, a mi jedva 2 milijarde i to uglavnom sirovine. Uvozimo sve zivo, skoro bez kontrole i trujemo sopstveni narod.
Jednom rečenicom rečeno, ništa ne valja, ali nažalost ništa se neće ni promeniti. Zašto? Zato što je narod stoka i treba ga **greška, što bi rekao jedan paor na protestima.

- - - - - - - - - -

Da dodam da nam budućnost kroji Zaharije Trnavčević sa 16 vrsnih stručnjaka iz oblasti poljoprivrede http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=175940
 
Problem je u tome da u EU mali seljaci ako im se ne isplati da rade malo zemlje mogu da odu da rade u fabrike,a gde cemo mi da odemo,jedino mozemo da idemo u ........... da sad ne psujem.Ili da mali seljaci pocnu da se bave kriminalom,neka kradu kao ovi.

- - - - - - - - - -

Znate kako ce mali seljaci da zavrse kad tako cute,za nekoliko godina cete ici da radite kod svog gazde, bogatog seljaka kome ispred ulaza na imanje pise"ARBEIT MACHT FREI", za one koji ne znaju sta to znaci da vas podsetim da je to pisalo na ulazu u koncentracioni logor i u slobodnom prevodu znaci da oni koji ulaze ovde treba da rade za dzabe,tj. bez ikakve naknade.

- - - - - - - - - -

Ja nikome ne zavidim, ali ovo je vec previse.Evo prosle godine je bilo nekoliko kradja na njivama u Vojvodinu, jedna sto znam bila je u Ceneju a jedna u Temerinu,gde je neki " siromasan" seljak koji ima kombajn od pola miliona evra lepo otisao coveku na njivu i pokupio usev,a taj kome je pokupio je mali seljak koji ima 5 jutara zemlje a on mu je pokupio 2 jutra kukuruza,i slicno se desilo u Temerinu gde je isto tako neki bogatas jednom seljaku pokosio 10 jutara soje,pa nikom nista,nisu im dovoljni njihovi hektari nego jos kradu i od siromasnih,e to je nepravda,a policiju zabole ...........
 
Ako mogu i ja da stavim komentar iako nisam direkt upleten u situaciju.

Ja izvana vidim veliik dio krivice za tu situaciju na samim građanima Srbije.
Ako se usporeduje sa uspešnim zapadnim zemljama vidi se jedna najveća razlika: nema (skoro) nikakve privatne inicijative. Posle 1945 godine sistem je stvorio situaciju, u kojoj je bila najbolje nagrađena odanost i vernost.
I posle 1990 nije se na tom području puno promenilo.

Tako se i danas ne traži od vlasti, da uspostave uslove za pošteno obavljanje privredne delatnosti.
Zbog samog sistema, svi članovi društva su ustanovili, da se to ne isplati, jer se više isplati, da na kakav takav način 'uđeš' u taj sistem i u njemu dobiješ više, nego što si u njega uložio.

Tu situaciju je meni najviše pokazao primer jednog člana foruma, koji je u jednoj debati izneo podatak, kako neko hemijsko zaštitno sredstvo stoji u njegovom mestu 12.000 dinara, a u nekom drugom 9.000 dinara.
Proverio sam na karti i bilo je nekih 95-100 km između ta dva mesta.
I dok bi u nekom normalnom svetu čovek možda čak skupio potrebe po selu i otišao u kupovinu kod jeftinijeg trgovca, tražilo se, da treba u tom slučaju država intervenirat. Stvarno ne vidim potrebu za intervencijom države, ako nisi u stanju da odeš u jeftiniji dućan.
A pošto je takvo stanje razmišljanja, za sve više stvari se traži da ih rešava država, što država (političari) oberučke prihvataju. Jer to odmah znači neku agenciju, ili direktorat ili štošta. I ne mislite, da oni nemaju već spremne lista svojih, koji čekaju, da rukovode neki takav organ, iznajme mu prostorije...
To je stanje slično na svim našim prostorima, negde malo jače, negde manje iskazano.

Kod nas je frustracija kad si na 20 minuta od Austrije i vidiš, kako oni rade, kakvu podrško dobije od sistema svako, ko ima želju da nešto radi. I novčani dio je u veliko slučaja još najmanje bitan.
Dok se ti kod nas za svaki projekat nađu raznorazne civilne inicijative, kojima smeta sve živo, od muha pa do smrada stajnjaka/oseke, traže zaštitu neke mlake u kojoj živi neki izavnredan crv itd.
I to čak pre nego što dođeš do državnih struktura, koja ti traže još milijun stvari, da si sretan, ako imaš recimo papirologiju za novu štalu sređenu u par godina.

Evo jednog spota, kako Austrijanci propagiraju svoju poljoprivredu.
Iako treba imat u vidu, da je to promocijski spot, vredi ga pogledat.

 
Poslednja izmena:
Evo prosle godine je bilo nekoliko kradja na njivama u Vojvodinu, jedna sto znam bila je u Ceneju a jedna u Temerinu,gde je neki " siromasan" seljak koji ima kombajn od pola miliona evra lepo otisao coveku na njivu i pokupio usev,a taj kome je pokupio je mali seljak koji ima 5 jutara zemlje a on mu je pokupio 2 jutra kukuruza,i slicno se desilo u Temerinu gde je isto tako neki bogatas jednom seljaku pokosio 10 jutara soje,pa nikom nista,nisu im dovoljni njihovi hektari nego jos kradu i od siromasnih,e to je nepravda,a policiju zabole ...........

Ovde kod mene je hit među tim "velikim" ratarima tzv. računica odoravanja. Na svakoj parceli odore po jedan red sa svake strane, pa ako ima 50 raznih pracela po dva reda to je već 100 redi a to je bezmalo pet jutara više koje nikome ne plaća. Ja sam za svoje komšije našao leka. Pustim ih da sve lepo odrade, pa požurim sa vršajem kukuruza i ovršim svoje uključujući i to što su oni radili na mome.
 
Nazad
Vrh