Kako jeftinije nabaviti repromaterijal?

bokileskovac

Član
Učlanjen(a)
29 Jan 2010
Poruka
44
Lokacija
Leskovac
Postovani forumasi,

Ocigledno je da je sve veci pritisak na nas poljoprivrednike. Cena repromaterijala je sve veca a prodajne cene nasih proizvoda iz godine u godinu iste ili manje s nekim izuzecima. Drzava i ne izlazi sa nekim podsticajima tako da nam preostaje da se bolje organizujemo kroz zadrugu ili udruzenje.Kako bi smo bar zajednicki nabavili repromaterijal i koliko toliko pojeftinili proizvodnju.Selo u kojem zivim ima oko 300 domacinstava i uglavnom se svastari. Stocarstvo (tov junadi i proizvodnja mleka), ratarstvo, povrtarstvo u zasticenom prostoru i na otvorenom. Pricao sam s nekolicinom kolega o tome da osnujemo zadrugu. Vecina ih je za. E sad zadruga kao zadruga na papiru nista neznaci po meni ako ne radi odnosno bar da nabavlja na veliko od veletrgovina po jeftinijim cenama i repromaterijal u nasem slucaju( seme, djubrivo, hemiju, foliju, malc i onu za pokrivanje plastenika, koncetrat za stoku, razne prihrane itd) i po neznatno skupljim cenama prodavala zadrugarima i onima koji nisu u zadruzi. A jeftinije od apoteka po kojima sada kupujemo svi.
E sad imamo jednu dilemu. Sta sve mozemo da kupujemo i da prodajemo a da u pocetku ne zaposlimo dipl.inzinjera poljoprivrede jer vidim da sve apoteke moraju da imaju poljoprivrednog inzinjera. Nije da mi necemo ili nezelimo da zaposlimo vec bi to bio
jedan od troskova koji bi pao na teret zadrugara. Ako bi krenula prodaja nezavisnim poljoprivrednicima onda ne bi bio problem i zaposliti. Ali da li ce tako biti pitanje je.Nama nije bio cilj da zaradimo od prodaje vec da samo imamo jeftiniju nabavku a ako se i napravi neki profit i te kako mozemo da iskoristimo za unapredjenje nase proizvodnje. o svemu ovome. Sta da radimo? Ukoliko neko poznaje ovu materiju molio bih da pomogne.
Veliki pozdrav za sve
 
Dali mozete vi da, se slozite u selu?
To je prvo i osnovno.
Kod nas tesko da moze, tako nesto da zazivi.

Sve najbolje!
 
Бојане,требе вам :Пољопривредна задруга за пољопривредну производњу, трговину и услуге.У оквиру тога можете имати и малопродају и велепродају , као уосталом свако предузеће д.о.о .Сад,како ћете се организовати одлука је на вама .Уосталом шта ја теби имам да паметујем кад си стручан у тој бранши.Скупите се и све на папир са потписом па напред.Ако будете паметно планирали успех не може да изостане и ако вам на крају остане само један динар добити већ ћете бити "на коњу".Храбро напред!
На питање као је освојио врх Монт Евереста Едмунд Хилари је одговорио:Почео сам да корачам ка њему.
 
Hvala Kurkela
Celo selo ne ali ima sigurno nas 15 ak koji mozemo da osnujemo to. Naravno nerazmisljamo bas svi isto ali mozemo.ja verujem da bi se kasnije prikljucila vecina njih ali treba krenuti. Nevole bas ljudi da rizikuju.
 
Hvala Deda Lala,
Ma registracija sigurno nece biti problem. Problem je izdrzavanje zadruge u pocetku i ukoliko treba nekog zaposliti u samom startu dok jos prodaja ne krene.Ja sam spremann deo svog vremena da posvetim ali ne i da navucem trosak na grbaci ljudima.ipak ne kupuje se preko cele godine. Sta u toku onih dana kada je mrtva sezona
 
U principu vi nemate sta da izgubite.
Ako ste slozni, opet treba se raspitati kod ljudi koji su osnivali zaduge.
U kakvoj ste poziciji u odnosu na samostalan nastup.
Verujem da nabavka repromaterijala i distribucija gotovih proizvoda, moze da ima
u takvom udruzenju uspeh.
 
Ma vec sam kontaktirao neke firme koje uvoze ili proizvode repromaterijal za poljoprivredu evo ako uspem da postavim kako se krecu rabati i kolicinski popustiKoličinski rabat

- za pakovanja od 100ml, 1 lit odobrava se
rabat 18%
- za pakovanje od 5 i 10 lit odobrava se rabat:
do 1000 lit rabat 13%
od 1000 lit do 5000 lit rabat 18%
preko 5000 lit rabat 23%

Za avansnu uplatu odobrava se rabat od 12%


Krajnji rok za uplatu je 60 dana.
svaka usteeda dobro dodje
 
@bokileskvac
Nije mi jasno sto se tice rabata, da li se rabat na avansnu uplatu dadaje vec postojecem rabatu.
Npr. - za pakovanja od 100ml, 1 lit odobrava se rabat 18% + 12% za avans pa to izadje ukupno 30% ili je neka drugacija formula?
 
bojcetic
A ovo su fabricke cene 100 ml -60 din, 1 litar- 330 din, 5 litara- 1500 din, i 10 litara 2800 din. Nabavna cena za 100ml u gornjem slucaju bi bila 46.76 din
 
Opet mi nije jasno kako ti dobijes te vrednosti.
Ako racunamo da je 100ml=60 din (u npr. Agromarketu).
1.Dobijes rabat 18% i placanje avansno 12%, dakle to je 30%. Dolazimo do cene od 60*0.7=42din, ako dodamo PDV (8%) na to dobijamo 42*1.08=45.36
2. Rabat 18%, placanje 12%, PDV 8%, 18+12-8=22% 60*0.78=46.8din
ja kako god racunao ne dobijam kao ti. Dobijam priblizno, ali me zanima kako si ti dobio 46.76 :sta:
Pozdrav
 
OK, sad mi je jasno.
Jos jedno pitanje. Ti ako hoces da prodajes dalje taj proizvod za recimo 15% skuplje, treba da platis jos drzavi PDV na razliku u ceni? Dakle platio bi na tih 15% svoje zarade jos 0.15*1.08*(Nabavna cena), dok bi krajnji kupac platio (Nabavna cena)*1.15+0.15*0.08*(Nabavna cena)=(Nabavna cena)*1.162.
Da li sam u pravu ili gresim negde?
 
Nazad
Vrh