Parenje koza

meni je bas cudno tesko svijetu promijenit savjest imaju neku teoriju o kozi bas nezamislivu
 
moze narod imati teoriju o kozi kakvu god hoce ali racunica je jasna kao dan~1kg jagnjetine,ziva vaga 250 din.~1kg jaretine,ziva vaga takodje 250 din.Ovca jagnji od 1 do 2 jag. eventualno 3 ako je bas vrhunsi dobra, a koza 2 do 4 jareta.Ovcu drzis,hranis cistis za njom celu godinu i dobijes od 1 do 3 jagnjeta godisnje,od koze dobijes od 2 do 4 jareta godisnje + 600 do 1000 litara mleka u zavisnosti od kvaliteta koze.Pa ti vidi sad batice njihovu teoriju.Nego nasem narodu kad pomenes kozu,odmah pomisli da to moze da joj se da samo travuljine i malo sena,pa da se dobije sve ovo gore navedeno.Pa onda kupe neku zalosnicu,bace je na takvu dijetu,pa posle 2~3 meseca~Ma kakva koza!Ma to je cista propast!E zato smo mi ovde gde jesmo,zato samo nama smrdi kozji sir a mozes misliti oni glupi Francuzi,Svajcarci pa i veci deo Evrope baca tolike pare natakve gluposti. ::lose::Pusti brate narod~nama kad pada kisa,ne valja~sve potruli.Kad greje sunce,ne valja~sve izgori. :zli:Batice nama ni Bog ne moze da udovolji a nekmoli zalosnica koza. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1295717338[/time]
_________________________________________________
crni gruja je napisao(la):
@crni tekir
slobodno ukradi im malo mleka ako ima pomuzi i drzi ih jos jedno 15 dana i predji na koncentrat za jagnjad 1 da im dajes a kreni i sada dok su na sisi... :D :ppozdrav:
@Crni Gruja.Pozdrav batice. :ppozdrav:Uradio sam kao sto si mi rekao,pomuzao sam Lanku sinoc~nesto manje od litra.Nije lose,prokuvao sam i popio i mogu ti reci ukusno je.Nema nikakvog smeka zato sto jarad sisaju.Jaradima sam kupio granulu 1~cu za jagnjad(ne postoji za jarad).Dao sam im uz malo mesane prekrupe,jedu brale kao da suto vec jeli ranije.Nego batice,kad se oni uvece nasisaju,jeli treba da ja izmuzem sve ono resto sto ostane?
 
by Maestro: Mala intervencija, bila otvorena nova Tema bez potrebe (ali nema ni zamarke, jer nova članica foruma), pa zbog toga izvršeno spajanja sa već otvorenom Temom "Parenje koza"

Alpina01
Dobrodošla na Forum :cvetic:, nije ti baš neko predstavljanje, bar još kako se zoveš, gde u Sremu živiš i koliko koza imaš i tome slično, da bi znali sa kime se družimo ?!?!?!


Pozdrav svima!
Nova sam na ovom forumu. Pocela sam da gajim koze ma da ne znam puno o njima.... Citala sam nesto vezano za ovce ali mislim da postoji razlika.Moze li mi neko pojasniti vezano za mlade koze, tj. Kako znati dali je mlada koza ostala sjarena? ? Hvala unapred
 
pozdrav za Alpinu.Dobro dosla na forum,zelim ti puno dobrih postova ipuno uspeha u kozarstvu. :D Sto se tice literature,ja bih ti predlozio da odvojis malo vremena pa da pogledas stare postove na ovom forumu.Moze lepog znanja da se stekne.Asto se tice mladih koza~pa kada se ispare,ukoliko ne ostanu sjarene opet ce traziti jarca za 20~tak dana.Ako posle prvog parenja ne traze onda je to~to,za 5 meseci prinove. :ppozdrav:
 
@crni tekir
JOGURT
Recept je za 1 l mleka:
mleko skuvati,ohladiti i po zelji skinuti kajmak.zagrejati na 36 step. pa dodati jednu casu kiselog mleka(prethodno ga umutiti da bude kao jogurt).promesati polako,2-3 kruga kasikom.serpu sa ukiseljenim mlekom spustiti u posudu sa toplom vodom i prekriti sa vecom krpom(da predje i donju posudu).ostaviti da stoji bar 2 sata,ako se ukiselilo,staviti ga na hladno,a ako ne doliti jos tople vode u donju posudu i ostaviti ga jos oko 30 min do sat.od ukiseljenog mleka odvojiti jednu casu za sledece kiseljenje.PRIJATNO! :D :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1296115326[/time]
_________________________________________________
@crni tekir
jeli treba da ja izmuzem sve ono resto sto ostane?
da izmuzi sve i zelim ti dosta mleka :D :cao:
 
Veliki pozdrav@ Crni Gruja i puno,puno hvala za recept i savete batice. :D Bio sam kod onog lika sto ima dosta koza u Peruccu,sto pravi trapist(500din.~1kg).Koza ima svakakvih,belih,sarenih(nema cistih rasa).dao mi je recept za trapist.Nadam se da me nije zezno.RECEPT~10litara mleka,10 kasika soli(supenih),5 supenih kasika esencije(ako nema moze i sirce).Kada mleko provri,skinuti sa sporeta i sacekati 2~3 min da se malo smiri.Staviti so i esenciju,mesati 2~3 min. pa opet vratiti na sporet da kljuca.Kada se odvoji surutka sasuti ukrpu i malo pritegnuti.Meni ovo deluje nesto mnogo jednostavno batice(s obzirom koliko je dobar onaj sir sto sam probao) ali probacu.Nemam sad toliko kozjeg mleka ali cu kupiti kravlje pa cu probati,ako bude priblizno isto onda je to~TO! :D Ako ne bude~dacu Astri(kerusa nem. ovcara) ona ne manise nicemu. :haha:
 
Verujem ti batice(radim u pecenjari),nikad nije bilo zalosnije~cena prasadi~cena hrane ::lose::Kao i usvim granama stocarstva,vise zaradjuje nakupac koji samo natovari i preproda,nego farmer koji~1.ulozi velike pare i trud u objekat#2.hrani i cisti svaki dan(posle svakog ulaska u obor~parfem Dolce i Gebana)#3.sav svoj trud i rad natovari na kamion tom nakupcu,koji bez trunke znoja skine sav kajmak . :udri: ::lose::
 
crni gruja je napisao(la):
@crni tekir
evo koliko sutra probace supruga.. pa ti ja javljam kako je ispao sa kozijim mlekom od ciste rase ALPINA :D
.

Je li moglo sta ispasti batice? Ili me je lik za..bo :udri:. :ppozdrav:

Da, umalo da zaboravim batice~jogurt je vrhunski. :D :ppozdrav:
 
Ja pravim i kefir.Dobio sam od jedne zene iz komsiluka onu kulturu(bakteriju).To ti je batice poput karfiola~samo manjih dimenzija.Ti karfiolcici se drze u tegli,naliju se ohladjenim mlekom i stavi se na teglu tacna ili krpa.Posle 24 sata se samo procedi kroz cediljku za caj i to je to~kefir(tibetanski jogurt).Posle 17 dana bakterije(karfiolcica)je duplo vise~tj.razmnozava se.Tada se kolicina mleka pove ca duplo ili se pola te kulture da nekome.Karfiolcici posle svakog cedjenja moraju da se operu u hladnoj vodi pa tek onda da se naliju novim mlekom,Ako se pravi pauza,mogu da se odrze i u hladnoj vodi u frizideru ali najvise 2 dana. :ppozdrav: :cao:
 
@Karalic.Pozdrav batice,raspitacu ti se a ako postoji mogucnost,tj.ako ti u skorije vreme neko od prijatelja ili rodbine ide na zimovanje na Taru,lako cemo stupiti u kontakt pa cu ti ja poslati.To se druze brzo razmnozava. :ppozdrav: :cao:
 
@Karalic.Za 7 do 10 dana cu imati da ti posaljem.Imam komsiju koji vozi bus pa cu ga pitati da ti to dostavi.99,9%cemo to zavrsiti,samo se moramo detaljno dogovoriti kada,da bi ti ili neko od tvojih sacekao bus. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh